Рішення від 05.03.2026 по справі 420/33100/25

Справа № 420/33100/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», як Центр оцінювання функціонування стану особи (код ЄДРПОУ 03191673, місце знаходження: 49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1а) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30 вересня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», як Центр оцінювання функціонування стану особи (код ЄДРПОУ 03191673, місце знаходження: 49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1а) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в який позивач просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Відповідача 1 - Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» як Центра оцінювання функціонального стану особи (ЄДРПОУ 03191673, провулок Феодосія Макаревського, 1а, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49005) від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії про скасування ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) другої II групи інвалідності з 05.02.2024 по 31.03.2025 року.

Визнати протиправними та скасувати рішення Відповідача 2 - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ: 20987385, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012):

Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155250027069 від 27.03.2025 року про припинення виплати пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) і закриття особового рахунку;

Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690, відповідно до якого, ОСОБА_1 встановлена сума переплати пенсії в розмірі 195 779 грн. 64 коп., яка прийнята на облік, проведення перерахунку з 05.02.2024 по 31.03.2025 року по скасованій інвалідності П групи, а також щодо припинення виплати пенсії з 01 квітня 2025 року.

Зобов'язати Відповідача 2 - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ: 20987385, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) поновити ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) з 01 квітня 2025 року виплату пенсії по інвалідності II (другої) групи, встановленої ОСОБА_1 актом огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 лютого 2024 року № 75, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №882182, виданою Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 Міністерства охорони здоров'я, та нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) заборгованість, яка утворилась внаслідок припинення виплати пенсії пенсію по інвалідності II (другої) групи з 01 квітня 2025 року.

Ухвалою від 09 жовтня 2025 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, в порядку ч.5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно з довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 882182, 05.02.2024 року прийнято рішення № 72 за результатами первинного огляду та Позивачу надано 2 групу інвалідності загального захворювання. Інвалідність встановлена на 1 рік до 01.03.2025 року, з визначенням дати чергового переогляду 03.02.2025 року.

Позивачу призначено пенсію по інвалідності з 15.02.2024 року, як інваліду 2 групи, Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 23.02.2024р. № 155250027069 на підставі Виписки з Акту огляду МСЕК від 05.02.2024р. до довідки серії 12ААГ № 882182 та його заяви на призначення пенсії від 15.02.2024р. №1634.

Позивач зазначив, що згідно з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області «Про перерахунок пенсії» від 27.02.2025р. №155250027069 Позивачу продовжено виплати пенсії по інвалідності з 27.02.2025р. по 30.06.2025р. на підставі п. 14-6.1 Прикінцевих положень Закону №1058.

Разом з цим, 25 липня 2025 року Позивач отримав рекомендований лист від Відповідача 1 - ДУ Державна установа «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерство охорони здоров'я України» як ЦОФСО, в якому останній надіслав Позивачу Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особа або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987 (далі - Рішення 10987).

Вказаним витягом Позивача проінформовано, що на підставі «Постанови слідчого, прокурора, ухвала слідчого судці стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судці», а саме: «листа від ДБР № 3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024» за результатами перевірки, яка проведена з 31.01.2025 до 27.02.2025 року, обґрунтованості рішення МСЕК № 72 від 05.02.2024, після вивчення наданої документації, експертна команда прийшла до висновку, що II група інвалідності, загальне захворювання, терміном на 1 рік від 05.02.2024 - встановлена Позивачу необґрунтовано та не відповідає чинному законодавству. «При оцінюванні функціонального стану ОСОБА_1 місце незначні патологічні зміни, які не дають підстав визнати його особою з інвалідністю з 05.02.2024. Підстава: «Постанова КМУ від 03.12.2009р. № 1317».

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням Експертної команди, посилаючись на те, що він не є фігурантом ніяких кримінальних проваджень, йому невідомо, що це за лист від ДБР № 3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 та кримінальне провадження №62024000000000923 від 21.10.2024.

Позивач посилається на те, що Центр оцінювання функціонального стану особи ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» провів перевірку обґрунтованості рішення прийнятого Медико-соціальною експертною комісією №72 відносно Позивача на підставі листа від ДБР № 3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025, що саме по собі не є підставою для ініціювання та проведення нового (повторного) експертного дослідження стану здоров'я особи.

Позивач зазначає, що пунктом 7 Рішення 10987 «Дати перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці» вказано наступні дати перевірки, а саме з 31.01.2025 по 27.02.2025. Однак, Позивач не був повідомлений про необхідність проведення повторного оцінювання у спосіб визначений п. 51 Порядок №1338, а саме шляхом направлення йому рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 із зазначенням дати, коли останньому необхідно прибути для проведення обстеження та необхідних досліджень.

Оскаржуване Рішення 10987 містить обґрунтування скасування рішення МСЕК № 72 від

05.02.2024 року, яке суперечить Порядку №1338 та не дає можливості встановити, які саме документи досліджувались Відповідачем 1 і чому рішення МСЕК по суті скасовано, не зрозуміло, які комісією прийняті до уваги документи, вказані п. 9 Рішення, що дають підстави для надання Позивачу статусу «не є особою з інвалідністю».

Крім того, позивач зазначає, що повторний огляд (перевірка стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації) Позивача відповідною комісією Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" здійснювався не на підставі, визначеній п. 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317, на яку посилається комісія у своєму Рішенні 10987.

Заяву про проведення повторного огляду Позивач не подавав, відсутні відомості стосовно суттєвих змін стану його здоров'я, відсутнє рішення суду, яким зобов'язано провести щодо нього медико - соціальну експертизу.

Крім того, відсутні направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, згідно п. 3 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317, на яку посилається комісія у своєму Рішенні 10987.

Крім того, в порушення вимог Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 05.09.2011 № 561, медико - соціальна експертиза відповідачем проведена без об'єктивного обстеження стану здоров'я Позивача, оцінки стану систем організму, проведення необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження членами комісії, а також відповідного опитування.

Позивач додає до позову копії виписок №7970 від 27.05.2024, та № 17151 від 13.11.2024 року, які підтверджують наявність у нього відповідних захворювань, які мають місце і після встановлення Позивачу II групи інвалідності згідно рішення МСЕК № 72 від 05.02.2024.

Таким чином, огляд Позивача відбувся заочно, тобто без участі позивача. Крім того, позивач не був жодним чином повідомлений про необхідність прибуття до державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" для проведення обстеження і оцінки стану здоров'я та здійснення перевірки обґрунтованості рішень та/або переогляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи, чим був позбавлений права на участь у проведенні засідання та наданні медичних довідок.

На думку позивача, Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико- соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" при прийняття оскаржуваного Рішення 10987 порушено процедуру проведення перевірки обґрунтованості рішень та/або перегляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно позивача, відтак оскаржуване рішення прийнято із порушенням процедурних норм, тому підлягає скасуванню.

Крім того, з квітня 2025 року Позивач перестав отримувати щомісячну пенсію по інвалідності II групи.

Позивач є інвалідом П групи з 2024 року, яка надана тимчасово на 1 рік у встановленому на той час законом порядку, йому не було у встановленому законом порядку проведено переогляд у його присутності, то має право на отримання пенсії по інвалідності, яку й отримував до 31.03.2025 року, а дії Відповідачів 1 та 2 є незаконними.

Також позивач звертає увагу, що статтею 103 Закону №1788-ХІІ визначено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера.

Відповідальність може бути покладена на пенсіонера на підставі частини 1 статті 103 Закону №1788 виключно в наслідок зловживання з боку такої особи, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.

Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Але з боку позивача не було допущено жодних порушень.

Відповідно до пункту 1 статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З наведених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», 09.10.2025 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 10.10.2025 року.

До суду не надходив відзив на позовну заяву. Також від відповідача не надходили витребувані судом документи, на підставі яких було ухвалено оскаржуване рішення, докази повідомлення позивача про перегляд рішення МСЕК.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

До суду 20 жовтня 2025 року від відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що у зв'язку з невстановленням групи інвалідності з 05.02.2024 відповідно до інформації з Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України, від 27.02.2025 №ЦО-Ю987, утворилась переплата в розмірі 195779,64 грн., яка прийнята на облік в липні 2025 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було прийнято Рішенням №2690 від 24.07.2025 року, про прийняття суми переплати пенсії на облік.

Представник відповідача зазначив, що відповідно до ст.35 Закону №1058 строк виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Своєю чергою до суду 24 жовтня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні позовних вимог.

Також до суду 20 жовтня 2025 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшла копія пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України серія НОМЕР_2 .

Позивачу було встановлено другу групу інвалідності, дата огляду 05.02.2024, причина інвалідності - загальне захворювання, інвалідність встановлено на строк до 01 березня 2025 року, дата чергового переогляду - 03.03.2025 року, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ № 882182.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу була призначена пенсія по інвалідності з 05 лютого 2024 року, відповідно до рішення Головного управління ПФУ в Одеській області 155250027069 від 23.02.2024 року.

Згідно з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області «Про перерахунок пенсії» від 27.02.2025р. №155250027069 Позивачу продовжили виплати пенсії по інвалідності з 27.02.2025р. по 30.06.2025р. на підставі п. 14-6.1 Прикінцевих положень Закону №1058.

Суд встановив, що 25 липня 2025 року позивач отримав рекомендований лист від ДУ Державна установа «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерство охорони здоров'я України» як ЦОФСО, яким було надіслано позивачу Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особа або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987 (далі - Рішення № ЦО-10987).

У Рішенні № ЦО-10987 зазначено, що на підставі «Постанови слідчого, прокурора, ухвала слідчого судці стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судці», а саме: «листа від ДБР № 3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024» за результатами перевірки, яка проведена з 31.01.2025 до 27.02.2025 року, обґрунтованості рішення МСЕК № 72 від 05.02.2024, після вивчення наданої документації, експертна команда прийшла до висновку, що II група інвалідності, загальне захворювання, терміном на 1 рік від 05.02.2024 - встановлена необґрунтовано та не відповідає чинному законодавству. При оцінюванні функціонального стану ОСОБА_1 місце незначні патологічні зміни, які не дають підстав визнати його особою з інвалідністю з 05.02.2024. Підстава: «Постанова КМУ від 03.12.2009р. № 1317».

Матеріалами пенсійної справи позивача підтверджено, що на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області Державною установою Державна установа «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерство охорони здоров'я України» був надісланий лист від 24.03.2025 року № 539/01-16, яким повідомлено про скасування рішення МСЕК за результатами перевірки обґрунтованості рішень експертними командами Центру оцінювання функціонального стану.

Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення 155250027069 від 27.03.2025 про перерахунок пенсії позивача, підстава: зняття інвалідності, особливості: продовжено виплату пенсії на період дії воєнного стану - з 27.02.2025 по 31.03.2025.

Суд встановив, що розпорядженням Головного управління ПФУ в Одеській області № 155250027069 від 22.07.2025 року у зв'язку з рішенням експертної команди № ЦО-10987, виплату пенсії ОСОБА_1 припинено, особовий рахунок закрито.

Також суд встановив, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690, в якому зазначено, що у зв'язку з невстановленням групи інвалідності з 05.02.2024 року на підставі інформації з Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особа або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987, у ОСОБА_1 утворилась переплата в розмірі 195779, 69 грн, яка прийнята на облік в липні 2025 року.

Судом досліджено виписку № 7970 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за період стаціонарного лікування: 16.05.2024-27.05.2024 та виписку із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого № 17151, дата госпіталізації 04.11.2024 року.

Позивач, не погодившись із ухваленими відповідачами рішеннями, звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі, - Закон № 875-ХІІ) визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закон № 875-ХІІ особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Згідно з частини 1 статті 3 Закону №875/ХІІ інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 7 Закону №875-ХІІ встановлено, що законодавство про соціальну захищеність осіб з інвалідністю в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2015 №2961-ІV (далі Закон № 2961-ІV).

Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону № 2961-ІV встановлено, що інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Особа з інвалідністю - повнолітня особа зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність.

Нормами статті 7 Закону № 2961-IV встановлено, що залежно від ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, спричиненого стійким обмеженням повсякденного функціонування особи, зумовленим захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими порушеннями, при взаємодії із зовнішнім середовищем, особі, визнаній особою з інвалідністю, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності. Особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів та захворювань, при яких група інвалідності встановлюється без строку повторного оцінювання, а також особам з інвалідністю, у яких строк повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (оцінювання повсякденного функціонування особи) (безстроково). Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії встановлення інвалідності затверджуються Кабінетом Міністрів України з обов'язковим проведенням консультацій з громадськістю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного часу продовжений по теперішнього часу.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", уведеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023, зокрема, визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк провести перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні (тобто з 24.02.2022).

У разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень визначено ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та інформувати за наявності підстав відповідні правоохоронні органи.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2024 "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів" (далі - Рішення РНБО від 22.10.2024), що введено в дію Указом Президента України від 22.10.2024 №732/2024, вирішено рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.

Підпунктом "б" пункту 2 Рішення РНБО від 22.10.2024 вирішено Кабінету Міністрів України забезпечити утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів.

На виконання Рішення РНБО від 22.10.2024 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанови від 25.10.2024 №1207 та 08.11.2024 №1276, якими було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи".

Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317).

Відповідно до пункту 3 Положення про медико-соціальну експертизу медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Згідно з пункту 4 Положення про медико-соціальну експертизу медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Центр (бюро) очолює головний лікар, який призначається Міністром охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, керівником управління охорони здоров'я обласної (міської) держадміністрації.

Комісії перебувають у віданні МОЗ і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні.

Міські та районні комісії утворюються з розрахунку одна комісія на 100 тис. чоловік віком 18 років і старше, міжрайонні - у районах і містах з кількістю населення менш як 100 тис. чоловік.

МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, визначає її голову та заступника голови. За рішенням МОЗ права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ можуть бути покладені на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Документи, оформлені Центральною медико-соціальною експертною комісією МОЗ, підписуються її головою або заступником голови (у разі відсутності голови) та засвідчуються штампом Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ.

Відповідно до пункту 13 Положення №1317 Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ: здійснює організаційно-методичне керівництво обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами (бюро) медико-соціальної експертизи; розробляє комплексні заходи щодо профілактики і зниження рівня інвалідності, а також удосконалення порядку проведення реабілітації осіб з інвалідністю; проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними медико-соціальними експертними комісіями і в разі потреби скасовує їх; узагальнює та аналізує випадки необґрунтованого прийняття рішень обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними комісіями та направлення осіб лікарсько-консультативними комісіями на огляд до комісій для встановлення інвалідності; повторно оглядає осіб, які оскаржили рішення обласних, Київської та Севастопольської центральних міських комісій, перевіряє якість розроблених ними індивідуальних програм реабілітації, здійснює контроль за повнотою і якістю виконання програми; проводить у складних випадках огляд хворих та осіб з інвалідністю за направленнями обласних, Київського та Севастопольського міських центрів (бюро) медико-соціальної експертизи; надає консультаційну допомогу фахівцям з питань проведення медико-соціальної експертизи та обласним, Київській та Севастопольській центральним міським комісіям; направляє в особливо складних випадках осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова; на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів/органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу четвертого пункту 13 цього Положення проводить перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, і приймає відповідні рішення. Медико-соціальна експертиза проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

За результатом переогляду Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ приймає рішення щодо скасування, підтвердження, зміни попереднього висновку або формування нового висновку.

У разі відмови особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення комісії.

Виключними підставами для перенесення строку проведення повного медичного обстеження є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил; забезпечує здійснення обміну інформацією з питань, пов'язаних з організацією проведення медико-соціальної експертизи, відповідно до наказу МОЗ про покладення обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ; впроваджує у практику роботи комісій наукові принципи і методи, розроблені науково-дослідними інститутами, готує пропозиції щодо вдосконалення медико-соціальної експертизи, узагальнює і поширює передовий досвід роботи; бере участь в акредитації обласних, Київського та Севастопольського міських центрів (бюро) медико-соціальної експертизи та атестації лікарів, які входять до складу комісій, вживає заходів до підвищення їх кваліфікації; проводить разом з профспілковими та громадськими організаціями осіб з інвалідністю конференції, наради, семінари з питань профілактики інвалідності, реабілітації та адаптації осіб з інвалідністю; бере участь у здійсненні заходів щодо профілактики інвалідності.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 №561 затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності (далі - Інструкція №561), яка була чинна на дату прийняття рішення про встановлення інвалідності.

Пунктом 1.4 Інструкції №561 визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

При огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії, що передбачено пунктом 1.10 Інструкції №561.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення МСЕК приймається після повного медичного обстеження особи і проведення досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичних документів та за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 (далі, - Постанова КМУ №1338) затверджено Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії встановлення інвалідності.

Пунктом 2 Постанови КМУ №1338 установлено, що до введення в дію Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи:

з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі - експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я відповідно до Положення про експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

За потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться також у визначених Міністерством охорони здоров'я закладах охорони здоров'я державної форми власності та визначених розпорядженням начальника (голови) обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) за погодженням з Міністерством охорони здоров'я закладах охорони здоров'я комунальної форми власності;

оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться з використанням електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи після початку її функціонування.

Пунктом 3 Постанови КМУ №1338 установлено, що:

у закладах охорони здоров'я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, у строк до 3 грудня 2024 р. визначається та затверджується наказом керівника такого закладу охорони здоров'я перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд, а також перелік адміністраторів для забезпечення роботи таких команд;

повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я припиняються 31 грудня 2024 року.

З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи:

встановлення інвалідності повнолітнім особам, здійснення інших повноважень, прав і обов'язків, визначених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України Про військовий обов'язок та військову службу та Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

У разі коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин, у тому числі рішеннями, довідками та/або результатами медико-соціальних експертиз, до приведення зазначених актів у відповідність з вимогами цієї постанови, для підтвердження цих фактів, зокрема для встановлення або продовження надання особам і дітям статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, застосовуються рішення, витяги, інші документи, видані за результатами проведеного оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, за умови, що такі документи підтверджують зазначені факти.

Відповідно до пункту 10 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого вказаною вище постановою КМУ №1338 (далі, - Порядок) рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи, переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.

З наведеного слід зробити висновок, що оскільки рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності було прийнято 05.02.2024, тобто до вступу в дію Постанови КМУ №1338, то перевірка обґрунтованості вказаного рішення проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого вказаною вище постановою КМУ №1338.

Відповідно до пункту 12 Порядку під час проведення очного, виїзного за місцем перебування/лікування особи або з використанням методів і засобів телемедицини розгляду справи з проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - справа) експертною командою за заявою особи, щодо якої він здійснюється, поданою в електронній (у разі технічної можливості) або паперовій формі, можуть бути присутні: лікар, який направив особу на проведення оцінювання, зокрема з використанням методів і засобів телемедицини; уповноважений представник особи (зокрема залучений лікар, соціальний працівник, фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб). До заяви додається копія документа, що підтверджує повноваження уповноваженого представника у разі його залучення. Особа або її уповноважений представник мають право самостійно здійснювати відео-, аудіофіксацію розгляду справи експертною командою з використанням технічних засобів. Запис може бути долучений до матеріалів, що подаються під час оскарження прийнятого рішення.

Під час проведення очного, виїзного за місцем перебування/лікування особи або з використанням методів і засобів телемедицини розгляду справи здійснюється фіксація проведення огляду експертними командами за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Запис такого розгляду зберігається в закладі охорони здоров'я, в якому сформована відповідна експертна команда, протягом трьох років. У разі оскарження рішення експертної команди запис розгляду передається до Центру оцінювання функціонального стану особи. Особа, стосовно якої проводилося оцінювання, має право отримати запис очного, виїзного або з використанням методів і засобів телемедицини розгляду, подавши відповідне клопотання до закладу охорони здоров'я, в якому сформована відповідна експертна команда.

Особа або її уповноважений представник мають право за допомогою власних технічних засобів здійснити фотофіксацію документів, що формуються експертною командою під час оцінювання особи.

Згідно з пунктом 51 Порядку Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:

на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді;

за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);

за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи.

Порядок здійснення моніторингу оцінювання повсякденного функціонування особи затверджується МОЗ.

До складу робочих груп з моніторингу за їх згодою можуть входити медичні працівники, представники територіальних органів (підрозділів) Пенсійного фонду України, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, СБУ, Національного антикорупційного бюро, громадських об'єднань, які провадять діяльність у сфері запобігання та/або протидії корупції.

Робоча група з моніторингу:

здійснює моніторинг рішень, прийнятих експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями, які провадили діяльність у межах відповідного регіону;

формує запити до Центру оцінювання функціонального стану особи щодо перевірки обґрунтованості рішень, що підлягають моніторингу, у разі виявлення ознак систематичного необґрунтованого прийняття рішень окремими експертними командами та/або медико-соціальними експертними комісіями.

Членам робочих груп з моніторингу забезпечується доступ до інформації про рішення, прийняті експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями (без зазначення наявних у таких рішеннях персональних даних осіб, яким проведено оцінювання, та осіб, які входять до складу відповідних експертних команд та комісій).

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється.

Оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії.

Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями за наявності передбачених п.51 Порядку підстав та за умови дотримання процедури повідомлення особи, щодо обґрунтованості рішення якої проводиться перевірка.

Відповідно до п. 52 Порядку Центр оцінювання функціонального стану особи під час оскарження рішення експертних команд перевіряє обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами чого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

Оцінювання за рішенням Центру оцінювання функціонального стану особи проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, де функціонує експертна команда, і куди направлено особу Центром оцінювання функціонального стану особи, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.

У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття цієї особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди.

Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Повертаючись до обставин у цій справі суд зазначає, що згідно з п. 6.1,п. 6.2. витягу рішення від 27.02.2025 року №ЦО 10987 вбачається, що в графі 6.1 «підстава для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці» вказано «постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді», однак, в графі 6.2 «реквізити документів, на підставі яких ініційовано перевірку обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці» зазначено «лист від ДБР №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025, кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024», без вказання документу, який має бути підставою для порушення перевірки обґрунтованості рішення, що стосується позивача.

Водночас, відповідач не надав суду жодного із документів, який відповідно до п. 51 Порядку може бути підставою для проводження перевірки обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, якими є:

на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);

за результатами моніторингу оцінювання.

Також сукупний аналіз пункту 51, пункту 52 Порядку доводить, якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється.

Разом з цим позивач стверджує, що він не викликався на повторне оцінювання та для проведення повного медичного обстеження.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про адміністративну процедуру» гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні є одним із принципів адміністративної процедури, яка передбачає, що особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.

Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків.

Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

Однак, відповідачем не було дотримано вказаного принципу щодо участі позивача у адміністративній процедурі.

Відповідно до п. 51, 52 Порядку, у разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, або рішенні, ухвалі суду від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії.

У витязі оскаржуваного рішення у графі 8.3. «Відмова особи від повного медичного обстеження, необхідних досліджень та/або неприбуття особи» - не зазначено відомостей про те, що позивач викликався на повторне оцінювання та не прибув на нього або відмовився від проведення повторного оцінювання.

Також пунктами 51,52 Порядку передбачено, що строки обстеження можуть бути перенесені за виключними підставами.

Так, виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Однак у витязі оскаржуваного рішення у графі 8.4. «Наявність або відсутність виключних підстав для перенесення строків повного обстеження» - теж відсутня будь-яка інформація про наявність таких підстав.

В графі 9 витягу оскаржуваного рішення вказано «Команда вивчила надану експертну документацію та прийшла висновку, що II група інвалідності, загальне захворювання, терміном на 1 рік від 05.02.2024 - встановлена необґрунтовано та не відповідає чинному законодавству. При оцінюванні функціонального стану ОСОБА_1 місце незначні патологічні зміни, які не дають підстав визнати його особою з інвалідністю з 05.02.2024. Підстава: «Постанова КМУ від 03.12.2009р. № 1317».

Сукупний аналіз статті 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» доводить, що мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо:

1) адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб;

2) адміністративний орган під час здійснення інспекційних (контрольних, наглядових) повноважень не виявив порушень законодавства (ч. 6 ст. 72 Закону України «Про адмінімтративну процедуру»).

Таким чином, якщо адміністративний орган ухвалює рішення про відмову та виявив поршунення законодавства, таке рішення повинно мати у обовязковому порядку мотивувальну частину.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Закону України «Про адмінімтративну процедуру» мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Згідно з ч. 2. ст 72 Закону України «Про адмінімтративну процедуру», у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються, зокрема:

1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи);

2) фактичні обставини справи;

3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи;

4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу;

5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином. (ч. 3 ст. 72 Закону України «Про адмінімтративну процедуру».

Разом з цим, дослідивши зміст витягу з оскаржуваного рішення від 27.02.2025 року № ЦО10987, суд встановив, що вказане рішення не містить посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу, детальну правову оцінку обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин, а також не містить посилання на документ, в якому зазначене мотивування цих обставин та повідомлено про це позивача.

Як передбачено Порядком, оцінювання проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведення необхідних досліджень, зокрема на базі державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», тобто відповідача.

Порядком (у чинній на час прийняття оскаржуваного рішення редакції) не передбачено можливість проведення перевірки обґрунтованості попереднього рішення МСЕК заочно, або на підставі раніше отриманих документів.

Водночас, відповідачем, Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", не надано до суду документів, що досліджувались під час прийняття такого рішення, зокрема медичних документів представленої медико-експертної справи.

Як вже було встановлено судом, позивач не був жодним чином повідомлений про необхідність прибуття до державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" для проведення обстеження і оцінки стану здоров'я та здійснення перевірки обґрунтованості рішень та/або переогляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи, чим був позбавлений права на участь у проведенні засідання та наданні медичної документації.

Зазначене свідчить про те, що державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" при прийнятті оскаржуваного рішення істотно порушено процедуру проведення перевірки обґрунтованості рішень та/або перегляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно позивача, передбачену Порядком, а відтак оскаржуване рішення прийнято із істотним порушенням процедурних норм, що є підставою для визнання такого рішення протиправним, тому рішення експертної команди ухвалене стосовно позивача від 27.02.2025 року № ЦО10987 підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог, пред'явлених до Головного управління ПФУ в Одеській області, суд зазначає таке.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення 155250027069 від 27.03.2025 про перерахунок пенсії позивача, підстава: зняття інвалідності, особливості: продовжено виплату пенсії на період дії воєнного стану - з 27.02.2025 по 31.03.2025.

Суд встановив, що розпорядженням Головного управління ПФУ в Одеській області № 155250027069 від 22.07.2025 року у зв'язку з рішенням експертної команди № ЦО-10987, виплату пенсії ОСОБА_1 припинено, особовий рахунок закрито.

Також суд встановив, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690, в якому зазначено, що у зв'язку з невстановленням групи інвалідності з 05.02.2024 року на підставі інформації з Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особа або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987, у ОСОБА_1 утворилась переплата в розмірі 195779, 69 грн, яка прийнята на облік в липні 2025 року.

З огляду на те, що підставою для ухвалення рішення Головного управління ПФУ в Одеській області про припинення виплати пенсії та рішення про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690, стало прийняття рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особа або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987, яке судом визнано протиправним та скасовано, суд доходить висновку, що позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155250027069 від 27.03.2025 року про припинення виплати пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) і закриття особового рахунку; та визнати протиправним та скасувати Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690, відповідно до якого, ОСОБА_1 встановлена сума переплати пенсії в розмірі 195 779 грн. 64 коп., яка прийнята на облік, проведення перерахунку з 05.02.2024 по 31.03.2025 року по скасованій інвалідності П групи, а також щодо припинення виплати пенсії з 01 квітня 2025 року, є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155250027069 від 27.03.2025 року про перерахунок пенсії та визнання протиправним та скасування Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» установлено, що особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

За таких обставин позовні вимоги: зобов'язати Відповідача 2 - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ: 20987385, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) поновити ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) з 01 квітня 2025 року виплату пенсії по інвалідності II (другої) групи, встановленої ОСОБА_1 актом огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 лютого 2024 року № 75, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №882182, виданою Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 Міністерства охорони здоров'я, та нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) заборгованість, яка утворилась внаслідок припинення виплати пенсії пенсію по інвалідності II (другої) групи з 01 квітня 2025 року, також є правомірними та належать задоволенню шляхом зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області поновити нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності на підставі акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 лютого 2024 року № 75 та довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №882182, за період з 01 квітня 2025 року по 01 липня 2025 року.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», як Центр оцінювання функціонування стану особи (код ЄДРПОУ 03191673, місце знаходження: 49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1а) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» як Центра оцінювання функціонального стану особи (код ЄДРПОУ 03191673, місце знаходження: 49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1а) від 27 лютого 2025 року № ЦО-10987 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії про скасування ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) другої II групи інвалідності з 05.02.2024 по 31.03.2025 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155250027069 від 27.03.2025 року про перерахунок пенсії стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії на облік від 24 липня 2025 року № 2690 стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії по інвалідності на підставі акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 лютого 2024 року № 75 та довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №882182, за період з 01 квітня 2025 року по 01 липня 2025 року.

Стягнути з Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (код ЄДРПОУ 03191673, місце знаходження: 49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1а) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко