Рішення від 04.03.2026 по справі 420/36880/25

Справа № 420/36880/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30 жовтня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку військовозобов'язаних та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовий облік військовозобов'язаних.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивач зазначає, що з 22.09.2025 року по 25.09.2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) утримувався в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 та іноді доставлявся до Обласного збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_4 . За вказаний період лікарі ані в ІНФОРМАЦІЯ_5 ані в Обласному збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача не оглядали, натомість було видано довідку про проходження ВЛК та зазначено стан здоров'я «придатний до несення військової служби». Про відомості зазначені в довідці Позивачу відомо зі слів працівників ІНФОРМАЦІЯ_5 . Довідка ВЛК на ознайомлення Позивачу - не надавалася. Цього ж дня позивач повідомив родичів, що його готують на відправку до якоїсь військової частини. Після декількох спроб переміщення позивача до кількох військових частин, та відмов таких частин у прийнятті позивача, через його проблем зі здоров'ям, довготривалих дискусій між представниками військових частин та представниками відповідача - позивача було звільнено з приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 . Того самого дня, позивач оновив застосунок «Резерв +» та побачив відомості, щодо він має статус категорії обліку «Не військовозобов'язаний», підстава зняття/ виключення «військовослужбовці». Відомості про ВЛК, яку позивач начебто проходив, перед тим, як вчинялися спроби залишити його в кількох військових частинах (навчальних центрах) - відсутні. З метою встановлення причин виключення з обліку та переведення в категорію військовослужбовців, представником позивача 16.10.2025 року було направлено адвокатський запит. Відповідь на адвокатський запит не надходила, хоча строк на її надання вже минув. Адвокатом повторно направлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 запит тотожного змісту 29.10.2025 року через АТ «Укрпошта» цінним листом з описом вкладення. Також аналогічний запит направлено і до ІНФОРМАЦІЯ_4 29.10.2025 року через АТ «Укрпошта» цінним листом з описом вкладення. Позивач звертає увагу суду, що позивач направлення на проходження ВЛК не отримував, ВЛК не проходив, військовий квиток не отримував, мобілізаційне розпорядження не отримував, присягу не приймав, до частини не приймався.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку військовозобов'язаних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач не визнає позовні вимоги та просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись в цілому на те, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних 11.09.2024 року на підставі абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Позаштатною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 визнаний придатним до військової служби під час мобілізації, на особливий період. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 361 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 призваний та направлений для проходження військової служби під час загальної мобілізації, в особливий період і направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, відповідач зазначає, що посилання позивача не необґрунтоване зняття з військового обліку є надуманим, оскільки з дати видачі наказу начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки 12.09.2024 року він набув статусу військовослужбовця і був направлений для проходження військової служби у військову частину НОМЕР_1 .

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ст.262 КАС України.

24 листопада 2025 року від відповідача до суду надійшов відзив на позову заяву.

Ухвалою суду від 19 грудня 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії наступних доказів: докази проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позаштатної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 , за результатом проходження якої ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби під час мобілізації на особливий період (довідку ВЛК); докази зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_1 (наказ військової частини по особовому складу); докази направлення запиту командиру військової частини НОМЕР_1 щодо підтвердження або спростування самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_1 та наявності чи відсутності відкритого кримінального провадження відносно нього за ст. 407 КК України та належним чином засвідчену відповідь на поданий запит.

Зобов'язано відповідача надати витребувані судом документи у строк до 11 січня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14.

Зупинено провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - до одержання витребуваних судом документів.

14 січня 2026 року від відповідача до суду на виконання ухвали суду надійшла копія облікової картки ОСОБА_1 , яка залучена до матеріалів справи.

12 лютого 2026 року від позивача до суду надійшли додаткові пояснення по справі.

Ухвалою суду від 03 березня 2026 року поновлено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії зі стадії на якій воно було зупинене.

Станом на 04 березня 2026 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Як зазначив позивач у позові, з 22.09.2025 року по 25.09.2025 року ОСОБА_1 утримувався в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 та іноді доставлявся до Обласного збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_4 . За вказаний період лікарі ані в ІНФОРМАЦІЯ_5 ані в Обласному збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача не оглядали, натомість було видано довідку про проходження ВЛК та зазначено стан здоров'я «придатний до несення військової служби». Про відомості зазначені в довідці позивачу відомо зі слів працівників ІНФОРМАЦІЯ_5 . Довідка ВЛК на ознайомлення позивачу - не надавалася. Після декількох спроб переміщення позивача до кількох військових частин, та відмов таких частин у прийнятті позивача, через його проблем зі здоров'ям, довготривалих дискусій між представниками військових частин та представниками відповідача - позивача було звільнено з приміщення ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Того самого дня, позивач оновив застосунок «Резерв +» та виявив відомості, що він має статус категорії обліку «Не військовозобов'язаний», підстава зняття/ виключення «військовослужбовці».

З метою встановлення причин виключення з обліку та переведення в категорію військовослужбовців, представником позивача 16.10.2025 року було направлено адвокатський запит до відповідача з проханням:

- повідомити до якої військової частини (НОМЕР) було направлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- надати копію наказу (витягу з наказу) про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- надати копію ВЛК ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- надати копію Обліково-послужної картки до Військового квитка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- надати копію поіменного списку військовозобов'язаних які були призвані і відправлені у складі відповідно до якого було відправлено до ВЧ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (інформацію про інших направлених просимо замаркувати/приховати);

- надати копію направлення для проходження встановлення придатності до військової служби за формою Додатку 11 Постанови КМУ № 560 виписаного на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- надати копію Журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою Додатку 12 Постанови КМУ № 560 (З ПІДПИСОМ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про отримання направлення та ознайомлення з відповідальністю) - ОБОВ'ЯЗКОВО з доказами прошнурування, доказами реєстрації та перебування на обліку в органі, який видав направлення на військоволікарську комісію.

Відповідь на адвокатський запит позивачем не отримано.

Адвокатом повторно направлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 запит тотожного змісту 29.10.2025 року через АТ «Укрпошта» цінним листом з описом вкладення.

Також аналогічний запит направлено представником позивача і до ІНФОРМАЦІЯ_4 29.10.2025 року через АТ «Укрпошта» цінним листом з описом вкладення.

Позивач вказує, що направлення на проходження ВЛК не отримував, ВЛК не проходив, військовий квиток не отримував, мобілізаційне розпорядження не отримував, присягу не приймав, до частини не приймався.

Відповідачем до суду подано відзив на позов, у якому зазначено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних 11.09.2024 року на підставі абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Позаштатною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 визнаний придатним до військової служби під час мобілізації, на особливий період.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 361 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 призваний та направлений для проходження військової служби під час загальної мобілізації, в особливий період і направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 19 грудня 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії наступних доказів: докази проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позаштатної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 , за результатом проходження якої ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби під час мобілізації на особливий період (довідку ВЛК); докази зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_1 (наказ військової частини по особовому складу); докази направлення запиту командиру військової частини НОМЕР_1 щодо підтвердження або спростування самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_1 та наявності чи відсутності відкритого кримінального провадження відносно нього за ст. 407 КК України та належним чином засвідчену відповідь на поданий запит.

Відповідачем на виконання зазначеної ухвали суду подано лише копію облікової картки, а саме Інформацію з реєстру «Оберіг», щодо ОСОБА_1 на 2 аркушах, з якої вбачається: Графа 5 відсутні відомості; Графа 10 відсутні відомості; Графа 17 відсутні відомості; Графа 18 відсутні відомості; Графа 19 відсутні відомості; Графа «Сімейний стан та місце проживання сім'ї» відсутні відомості; Графа «Родина» відсутні відомості; Графа 23 відсутні відомості; Графа 24 відсутні відомості; Графа 25 відсутні відомості; Графа 26 відсутні відомості; Графа 28 відсутні відомості; Графа 30 відсутні відомості; Графа 33 відсутні відомості; Графа 34 відсутні відомості; Графа 36 відсутні відомості.

Будь-яких інших доказів витребуваних ухвалою суду від 19.12.2025 року відповідачем не надано.

З огляду на те, що в документах наданих ІНФОРМАЦІЯ_8 зазначено, що позивач мобілізований до ЗСУ та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , представником позивача було направлено адвокатський запит до військовій частини НОМЕР_1 з питанням «Чи входить до особового складу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 », який наявний в матеріалах справи.

26.01.2026 року представником позивача отримано відповідь від військової частини НОМЕР_1 за №2487/465 від 21.01.2026 року, в якій повідомлено, що «За наявними у військовій частині НОМЕР_1 та у частинах безпосереднього підпорядкування відсутні будь-які відомості, щодо громадянина ОСОБА_1 . У списках особового складу військової частини він не значиться та до проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 не залучався».

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку військовозобов'язаних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Джерела права та висновки суду

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, який неодноразово продовжувався.

Пунктом 2 вказаного Указу постановлено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно ст. 1 Закону України “Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України “Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до ст. 1, 2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань військовослужбовцями на особливий період, а в разі прийняття у випадках та порядку, визначених законом, відповідного рішення Президента України - і в мирний час проводиться планомірна військова підготовка і забезпечується перебування в запасі та військовому резерві необхідної кількості військовонавчених громадян.

Згідно з пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Пунктом 50 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 визначено, що право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники).

Згідно з ч. 10 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів.

Пунктом 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінетом міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 визначено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Пунктом 28 цього ж Порядку зазначено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пунктом 29 цього Порядку закріплено вимоги до повістки, у якій зазначаються:

- прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

- найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

- мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- місце, день і час явки за викликом;

- найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;

- прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- реєстраційний номер повістки; - роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Пунктами 70, 71, 72 цього Порядку визначено, що порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово - лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Медичний огляд резервістів та військовозобов'язаних може проводитися у закладах охорони здоров'я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік.

Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному територіальному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402) в редакції на момент звернення до суду, яким визначено процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Згідно п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби (п. 1.2 розділу І Положення № 402).

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать ВЛК ТЦК та СП.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Так, п. 1.1 розділом ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Відповідно до п. 1.2. розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або у паперовій формі за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

Медичний огляд проводиться ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Направлення у паперовій формі реєструється в журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою, наведеною у додатку 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, та видається військовозобов'язаному під особистий підпис.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на відповідно керівника відповідного ТЦК та СП.

Кожен військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Пунктом 3.4 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резусналежність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

- оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

- прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

- перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

- документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

- відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Частиною першою статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено підстави та порядок взяття і зняття громадян з військового обліку. Зняття з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з призовом на військову службу можливе лише за наявності належно оформленого рішення про призов та фактичного зарахування особи до списків особового складу відповідної військової частини.

Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» зняттю з військового обліку військовозобов'язаних підлягають особи які:

- які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

- які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

- які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; · які зараховані до військового оперативного резерву;

- в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Аналізуючи вищевказані норми, процедура мобілізація та виключення із обліку військовозобов'язаних та переведення на облік військовослужбовців передбачає обов'язкове: оповіщення військовозобов'язаного про виклик до ТЦК; прибуття військовозобов'язаного до приміщення ТЦК; проходження військовозобов'язаними медичного огляду; документальне оформлення призову; відправлення призваних громадян на військову службу.

Як вбачається із поданого відзиву, відповідач посилається на наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 від 12.09.2024 року №361, відповідно до якого ОСОБА_1 призвано та направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Разом з тим, ухвалою суду від 19 грудня 2025 року у відповідача було витребувано належні та допустимі докази: докази проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позаштатної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 , за результатом проходження якої ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби під час мобілізації на особливий період (довідку ВЛК); докази зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_1 (наказ військової частини по особовому складу); докази направлення запиту командиру військової частини НОМЕР_1 щодо підтвердження або спростування самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_1 та наявності чи відсутності відкритого кримінального провадження відносно нього за ст. 407 КК України та належним чином засвідчену відповідь на поданий запит.

На виконання зазначеної ухвали відповідачем надано лише інформацію з реєстру «Оберіг», яка не містить повних відомостей та не підтверджує ані факту проходження ВЛК, ані факту зарахування позивача до особового складу військової частини.

Будь-які належні докази існування довідки ВЛК, направлення на її проходження, журналу реєстрації направлень, підпису позивача про отримання такого направлення або наказу військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу відповідачем суду не надано.

Натомість з листа військової частини НОМЕР_1 №2487/465 від 21.01.2026 року вбачається, що у списках особового складу зазначеної військової частини ОСОБА_1 не значиться та до проходження військової служби у цій військовій частині не залучався.

Отже, матеріалами справи не підтверджено факту фактичного направлення позивача до військової частини та його зарахування до особового складу.

Суд також враховує, що відповідно до статті 77 КАС України обов'язок доведення правомірності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається саме на такого суб'єкта.

У даному випадку відповідач не довів належними та допустимими доказами: факту проходження позивачем військово-лікарської комісії; факту видання та вручення направлення на ВЛК; факту зарахування позивача до особового складу військової частини НОМЕР_1 ; правових підстав для зняття його з військового обліку як військовозобов'язаного у зв'язку з набуттям статусу військовослужбовця.

За відсутності доказів фактичного зарахування до військової частини саме по собі внесення відповідних відомостей до реєстру «Оберіг» не може вважатися достатньою та самостійною підставою для зміни статусу особи та зняття її з військового обліку військовозобов'язаних.

Суд окремо звертає увагу на те, що відповідач у відзиві посилається на наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року №361, відповідно до якого ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації та направлено до військової частини НОМЕР_1 .

Водночас зазначений наказ, як первинний індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень, що породжує для позивача правові наслідки у вигляді призову на військову службу та є безпосередньою підставою для зміни його статусу з військовозобов'язаного на військовослужбовця, до матеріалів справи відповідачем не надано.

Ненадання копії такого наказу унеможливлює перевірку судом: факту його існування; відповідності його змісту вимогам законодавства; наявності підпису уповноваженої особи; дотримання встановленої процедури прийняття; зазначення підстав для призову саме ОСОБА_1 ; факту доведення наказу до відома позивача.

Саме по собі посилання відповідача у відзиві на існування наказу №361 від 12.09.2024 року без надання його належним чином засвідченої копії не є належним та допустимим доказом у розумінні статей 72- 74 КАС України.

Більше того, незважаючи на ухвалу суду від 19.12.2025 року про витребування доказів, відповідач не надав не лише наказ по особовому складу військової частини НОМЕР_1 про зарахування позивача, але й сам наказ начальника ТЦК та СП №361, на який він же й посилається як на правову підставу призову.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач не довів факту видання індивідуального адміністративного акта про призов позивача та направлення його до військової частини, а відтак не підтвердив правомірність зміни облікового статусу позивача.

Відсутність у матеріалах справи належних доказів існування та чинності наказу №361 від 12.09.2024 року є самостійною підставою для висновку про недоведеність правомірності оскаржуваних дій відповідача.

Таким чином, дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних як військовослужбовця вчинені без належного документального підтвердження факту призову та зарахування до військової частини, що свідчить про їх протиправність.

З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік військовозобов'язаних, суд зазначає таке.

Як встановлено судом, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту видання наказу про призов позивача, факту проходження ним військово-лікарської комісії, а також факту зарахування його до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Лист військової частини НОМЕР_1 від 21.01.2026 року підтверджує відсутність будь-яких відомостей про проходження позивачем військової служби у зазначеній частині.

За таких обставин відсутні правові підстави вважати позивача військовослужбовцем.

Водночас зміна його облікового статусу на «не військовозобов'язаний» із підставою «військовослужбовець» відбулася саме у зв'язку з нібито призовом та направленням до військової частини.

Оскільки судом встановлено протиправність дій відповідача щодо зняття позивача з військового обліку військовозобов'язаних, відновлення порушеного права позивача вимагає приведення його облікового статусу у відповідність до фактичних обставин та вимог закону.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Такий захист має бути повним та реальним, а не формальним.

Скасування протиправного рішення (дії) без зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, необхідні для фактичного поновлення порушеного права, не забезпечить його ефективного захисту.

Оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач не набув статусу військовослужбовця, не був зарахований до особового складу військової частини та фактично залишається особою, яка підлягає військовому обліку як військовозобов'язаний, суд дійшов висновку, що належним способом захисту його порушеного права є зобов'язання відповідача поновити його на військовому обліку військовозобов'язаних.

Таким чином, вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік військовозобов'язаних є похідною від вимоги про визнання протиправними дій щодо його зняття з такого обліку та підлягає задоволенню як така, що спрямована на повне та ефективне поновлення порушеного права позивача.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов був задоволений, судові витрати позивача в сумі 968,96 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 12, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку військовозобов'язаних.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовий облік військовозобов'язаних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 968 грн. 96 коп.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя С.О. Cтефанов