Справа № 420/10739/25
05 березня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Конструктив Ньюс» до Державного підприємства “Адміністрація морських портів України», до Державного підприємства “Морський торговельний порт Південний» про визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання відповіді,
встановив:
До суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Конструктив Ньюс» (далі - позивач, ТОВ “Конструктив Ньюс») до Державного підприємства “Адміністрація морських портів України» (далі - відповідач 1), Державного підприємства “Морський торговельний порт Південний» (далі - відповідач 2), у якому, просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Державного підприємства “Адміністрація морських портів України» щодо ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації ТОВ “Конструктив Ньюс» № Р/З/25-01 від 10 лютого 2025 року.
- зобов'язати Державне підприємство “Адміністрація морських портів України» надати повну, достовірну та точну відповідь на запит про доступ до публічної інформації ТОВ “Конструктив Ньюс» № Р/З/25-01 від 10 лютого 2025 року.
- визнати неправомірною бездіяльність Державного підприємства “Морський торговельний порт “Південний» щодо ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації ТОВ “Конструктив Ньюс» № Р/З/25-01 від 10 лютого 2025 року.
- зобов'язати Державне підприємство “Морський торговельний порт “Південний» надати повну, достовірну та точну відповідь на запит про доступ до публічної інформації ТОВ “Конструктив Ньюс» № Р/З/25-01 від 10 лютого 2025 року.
Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Як вбачається з матеріалів справи, 29.04.2025 р. судом зареєстровано від представника ДП “Морський торговельний порт Південний» клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, заявлених до ДП “Морський торговельний порт “Південний» на підставі ст. 238 КАС України, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для закриття провадження у справі в частині вказаних позовних вимог, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як встановлено судом, одним з предметів спору у даній справі є протиправна бездіяльність ДП “Морський торговельний порт “Південний», яка за позицією позивача полягає у ненаданні відповіді на запит про доступ до публічної інформації ТОВ “Конструктив Ньюс» № Р/З/25-01 від 10 лютого 2025 року.
При цьому, зі змісту вказаного запиту ТОВ “Конструктив Ньюс» вбачається, що запитувана інформація стосується назви особи/організації, коду ЄДРПОУ, КВЕД та переліку послуг оператора, у т.ч. ТОВ "ТРАНСБУНКЕРЮГ" та ТОВ “САН ФЛАУЕРТЕРМІНАЛ» щодо використовування потужності причалів № 5А та 5Б у м. Южне (Південне) протягом певного періоду.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначені Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (у редакції від 08.10.2023).
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (частина перша стаття 1 Закону № 2939-VI ).
З огляду на положення статті 13 Закону "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема,
- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
- особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
- суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
- юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради. ( пункти 2-5 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI)
До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією). (частина друга статті 13 Закону № 2939-VI)
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, юридичних осіб публічного права з числа розпорядників інформації, визначених у пункті 5 частини першої цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині надання відповідної інформації за запитами. ( частина третя статті 13 Закону № 2939-VI)
Згідно з п. 1.1. Статуту Державного підприємства “Морський торгівельний порт “Південний», затверджений Наказом Міністерством розвитку громад та територій України від 20.01.2025 № 71, ДП “МТП “Південний» є державним унітарним підприємством і діє як комерційне підприємство, яке засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Пунктами 2.2. Статуту ДП “МТП “Південний» визначено напрямки та види діяльності Підприємства, зокрема,
утримання та забезпечення ефективного використання державного майна, переданого йому на праві господарського відання, зокрема модернізація, ремонт, реконструкція та будівництво об'єктів портової інфраструктури;
передача в установленому порядку в оренду закріпленого за Підприємством майна та здійснення контролю за його збереженням, безпечною експлуатацією, цільовим і ефективним використанням тощо.
З огляду на вказані норми Закону № 2939-VI та враховуючи, що в даній справі запит подано відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», який стосується використання об'єктів державної нерухомості, тобто інформації, пов'язаної зі здійсненням публічних функцій та управлінням державним майном, то на думку суду ДП “МТП “Південний» у цих правовідносинах діє не, як звичайний господарюючий суб'єкт, а як розпорядник публічної інформації, а відтак у розумінні статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є належним розпорядником відповідної публічної інформації.
Отже спір щодо визнання протиправною бездіяльності ДП “МТП “Південний», як розпорядника публічної інформації та зобов'язання надати відповідь на запит виник у сфері реалізації публічно-владних управлінських функцій, а саме здійснення владних повноважень розпорядником публічної інформації, у зв'язку з чим відповідно до статей 19 КАС України підлягає розгляду адміністративним судом.
Таким чином, суд не вбачає підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, а відтак клопотання представника Державного підприємства “Морський торговельний порт “Південний» про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 238, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Державного підприємства “Морський торговельний порт “Південний» про закриття провадження у справі.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала окремо від рішення оскарженню не підлягає, заперечення на неї включається до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна