м. Миколаїв
05 березня 2026 р.справа № 400/10032/25
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дiї Центрального РТЦК, якi полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв даних про порушення правил вiйськового облiку позивачем;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв данi про порушення позивачем правил вiйськового облiку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання абз. l7 п. 79 Порядку № 1487 повiдомити Національну полiцiю про вiдсутнiсть пiдстав для адміністративного затримання та доставляння позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв інформацію про звернення до Національної поліції щодо доставляння позивача до Центрального РТЦК з метою складання протоколу.
На обґрунтування своїх вимог позивач пояснив, що 13 липня 2025 р. дізнався про порушення ним правил військового обліку у виді неявки за повісткою відповідача. Як стверджує позивач, він зазначену повістку не отримував. Також позивач зазначає, що за інформацією самого ІНФОРМАЦІЯ_3 , протокол про адміністративне правопорушення щодо позивача не складався, що виключає внесення до Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв інформації про порушення правил військового обліку.
Центральний РТЦК подав відзив, в якому позов не визнав з наступних підстав: ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, у зв'язку з чим засобами поштового зв'язку йому була направлена повістка про явку до Центрального РТЦК 22 лютого 2025 р. для уточнення даних. Позивач за повісткою не з'явився, що і стало підставою для направлення до органу Національної поліції звернення про розшук позивача.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів відповідача та додатково пояснив, що до Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв вноситься тільки інформація про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, тоді як позивач до адміністративної відповідальності не притягався, що доводить протиправність дій відповідача.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
12 лютого 2025 р. Центральний РТЦК надіслав на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) повістку № 2425289 про виклик на 22 лютого 2025 р. для уточнення даних.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, повістка була повернута відправнику з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
У застосунку "Резерв+" позивача наявна інформація про те, що Центральний РТЦК 4 березня 2025 р. звернувся до орану Національної поліції для доставки позивача для складання протоколу про адміністративне правопорушення, причиною вказана неявка позивача за вищезазначеною повісткою.
14 липня 2025 р. представник позивача подав до Центрального РТЦК адвокатський запит, в якому просив надати інформацію про суть вчиненого позивачем порушення правил військового обліку, дані повістки, а також інформацію про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП.
30 липня 2025 р. у відповідь на адвокатський запит, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив представника позивача, що позивач не з'явився за повісткою, на підставі чого 4 березня 2025 р. до органів Національної поліції було передано звернення у виді набору електронних даних для доставляння позивача до Центрального РТЦК як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 КУпАП. До відповіді були долучені повістка від 12 лютого 2025 р. № 2425289 та завірена копія поштового конверту.
Відповідно до п. 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок № 560), під час мобілізації громадяни викликаються з метою уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Таким чином, Центральний РТЦК наділений правом викликати позивача для уточнення його даних в незалежності від самостійного уточнення позивачем таких даних через застосунок “Резерв+».
Пункт 34 Порядку № 560 визначає, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п. 41 Порядку № 560).
Згідно з витягом з реєстру територіальної громади, адресою місця проживання позивача є АДРЕСА_4 . Саме ця адреса вказана відповідачем в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення та описі вкладення до рекомендованого поштового відправлення.
За таких обставин, в силу вимог п. 41 Порядку № 560, позивач вважається належним чином оповіщеним про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 22 лютого 2025 р.
Стаття 22 ч. 1 абз. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Аналогічні за змістом норми містить і п. 21 Порядку № 560 - за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів (п. 24 Порядку № 560).
Позивач за повісткою не з'явився, про причини неявки ІНФОРМАЦІЯ_2 не повідомив, що ним не заперечується. При цьому, як слідує з застосунку "Резерв+", про порушення правил військового обліку позивач був обізнаний вже 13 липня 2025 р. (дата формування витягу з цього застосунку) та додатково 19 серпня 2025 р. (дата оновлення документів через застосунок).
За приписами ст. 27 ч. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 56 абз. 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487) Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку (п. 79 абз. 16 Порядку № 1487).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 3 серпня 2017 р. № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 серпня 2017 р. за № 1059/30927, затверджено Положення про інформаційно-комунікаційну систему Інформаційний портал Національної поліції України.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу 1 цього Положення, воно визначає основні завдання, призначення, суб'єктів та структуру інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України, а також умови її функціонування.
Інформаційно-комунікаційна система Інформаційний портал Національної поліції України (далі - система ІПНП) - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС (далі - ЄІС МВС).
Відповідно до п. 3 додатку № 1 до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 8 лютого 2019 р. № 100, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 березня 2019 р. за № 222/33194, уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції після отримання заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, зобов'язана внести відповідні відомості до інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України, а за відсутності технічних можливостей - до журналу єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події.
З огляду на наведене, за наслідками неявки позивача за повісткою, яка вважається йому врученою, відповідач зобов'язаний передати до відповідного органу Національної поліції дані про позивача, а у органу Національної поліції виникає обов'язок прийняти такі дані, зареєструвати їх в своїй інформаційній системі та здійснити заходи щодо адміністративного затримання особи та доставляння її до ТЦК.
Доводи позивача про те, що позивач до адміністративної відповідальності не притягався і сплив строк для накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 247 КУпАП, суд відхиляє, так як підставою для звернення органу ТЦК до органу Національної поліції щодо розшуку та доставляння військовозобов'язаного, є факт неявки за повісткою, а адміністративне затримання є заходом забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення (ст. ст. 260, 261 КУпАП), тобто таке затримання в даному випадку здійснюється як раз для створення можливості відповідачу скласти протокол про адміністративне правопорушення.
Також суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем умов ведення Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв, так як наявність у застосунку "Резерв+" інформації про порушення правил військового обліку та направлення відповідачем до органу Національної поліції звернення про розшук позивача, не слід ототожнювати із внесенням таких даних до реєстру. Як вірно зазначено відповідачем, такі дані, що відображаються у застосунку "Резерв+", є лише формою сповіщення військовозобов'язаного про факт порушення і не свідчать про внесення таких даних до Єдиного державного реєстру призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв.
Враховуючи встановлені обставини, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз