27 лютого 2026 року м. Київ № 320/34243/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сетагро" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Сетагро" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що нарахування штрафних санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням є протиправним, позаяк, спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача були застосовані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за відсутності правових підстав для цього. Позивач стверджує про неможливість застосування штрафних санкцій, оскільки за фактом повернення постачальником позивачу кошітв за договормо поставки, до податкової накладної № 140 від 26.01.2024 було складено та подано на реєстрацію розарухунки коригування кількісних і вартісних показників, проте реєстрація самої податкової накладної № 140 була зупинена, що автоматично заблокувало можливіть реєстрації в ЄРПН розрахунки коригування, складені постачальником до даної податкової накладної за фактом часткових повернень коштів за договором позивачу. За результатом розгляду скарги позивача № 9157400940 від 12.08.2022, комісією центрального рівня прийнято рішення № 36319/43462455/2 від 31.08.2022 про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної № 140 від 26.01.2022, а саму податкову накладну № 140 від
26.01.2022 зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, у іншій частині позивачем зауважено на те, що за фактом виникнення податкових зобов'язань за договором від 25.02.2020 сторонами було складено та подано на реєстрацію податкові накладні № 6449/586 від 07.07.2021 та № 58694/586 від 09.04.2021, однак, внаслідок зміни відомостей, що були відображені зазначених податкових накладних, АТ «Українська залізниця» було складено, але не надіслано позивачу відповідні розрахунки коригування, які було отримано позивачем лише 25.10.2023, що підвтерджується відомостями відображеними у протоколах руху документа/звіту та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій отриманий від АТ «Українська залізниця», а тому, порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування № 9811 від 09.04.2021, № 10147 від 10.04.2021, № 10708 від 11.04.2021, № 7022 від 07.04.2021 та № 7998 від 08.04.2021 зі сторони поивача відсутні, оскільки з дня їх отримання 25.10.2023 вони були зареєстровані у строк до 11.11.2023, тобто з догримаиннм встановленого 18-денного строку.
Натомість, при реєстрації розрахунків коригування № 11837 від 12.04.2021, № 13469 від 13.04.2021 та № 15875 від 15.04.2021 позивачем було допущено порушення 18-денного строку, однак прострочення складає 2 та 3 дні відповідно, проте зовісім не 535 днів, як зазначеноу акті перевірки, проте відповідач застосував штрафну санкцію у розмірі 50% від суми ПДВ, що зазначена у таких розарухках коригування, з огляду на що, відповідач діяв у спосіб, не передбачений положеннями податкового законодавства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
До суду від ГУ ДПС у Київській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача наголосив на тому, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині порушення строків реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, це тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу. Водночас, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
З огляду на наведене, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.
Відповідачем також зазначено, що штрафи у розмірах, встановлених п. 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН із датою складання, починаючи з 16.01.2023.
Відповідач зауважив також те, що платник податку отримувач (покупець), на якого покладено обов'язок реєстрації розрахунку коригування, після повернення товарів/послуг або попередньої оплати за товари/послуги зобов'язаний зменшити податковий кредит на дату складання такого розрахунку коригування і незалежно від дати реєстрації в ЄРПН, і у разі не надсилання такого розрахунку коригування для реєстрації постачальником в ЄРПН у терміни, визначені п. 201.10 ст. 201 та п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, має право подати скаргу на такого постачальника у складі декларації за відповідний звітний період.
При цьому, відповідач акцентує увагу на тому, що позивач не заперечує порушення ним граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у іншій частині вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сетагро» є юриднчною особою приватного права, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06.02.2013, номер запису: 13451020000000638, місцезнаходження: 09634, Київська область, с. Синява, вул. Шевченка, 101.
На підставі п. п. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, у порядку п. 76.2 ст. 76 ПК України, ГУ ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН ТОВ «Сетагро».
За результатом проведеної перевірки, складено акт камеральної перевірки від 07.12.2023 № 26506/10-36-04-06/38486364, яким встановлено порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого п. 201.10 ст. 201, п. п. 69.1 п. 69 підрозділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Вказаний акт направлено на поштову адресу позивача рекомендованим поштовим відправленням та вручено 12.01.2024.
ТОВ «Сетагро» подано заперечення до ГУ ДПС у Київській області на акт камеральної перевірки від 07.12.2023 № 26506/10-36-04-06/38486364 (вх. ГУ ДПС у Київській області № 7454/6 від 31.01.2024).
За результатами розгляду заперечень, ГУ ДПС у Київській області було направлено лист «Про результати розгляду заперечення» від 13.02.2024 № 8816/6/10-36-04-03, яким висновки акту камеральної перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення.
На підставі висновків проведеної перевірки та результату розгляду заперечень, ГУ ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06, згідно якого, за порушення встановлених строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі ст. 120№ ПК України застосовано штраф у сумі 178216,27 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06 разом з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН було направлено на адресу позивача рекомендованим поштовим відправленням та вручено 05.03.2024.
ТОВ «Сетагро» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06 до ДПС України (вх. ДПС України від 21.03.2024 № 10917/6).
За результатами розгляду скарги, ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги від 17.05.2024 № 14615/6/99-00-06-03-01-06, яким податкове повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06 залишено без змін, скаргу - без задоволення. Дане рішення направлено на поштову адресу позивача рекомендованим поштовим відправленням.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, товариство звернулось до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та ПК України.
За змістом п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до положень абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно приписів п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до ст. 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ст. 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Тож, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством, а порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних, є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
Щодо реєстрації розрахунків коригування № 41 від 06.05.2022, № 104 від 16.05.2022, № 184 від 31.05.2022, № 45 від 09.06.2022, № 153 від 16.06.2022, № 37 від 07.07.2022, № 218 від 19.07.2022, № 264 від 19.07.2022, № 265 від 20.07.2022, № 75 від 03.08.2022, № 188 від 10.08.2022 до до податкової накладної №140 від 26.01.2022, судом досліджено, що 25.01.2022 між позивачем та ТОВ «ПОЛІГРАН-ТРЕЙД» було укладено договір поставки № ПТ-00044, відповідно до п.1.1 якого, ТОВ «ПОЛІГРАН-ТРЕЙД» на умовах попередньої оплати взяв на себе зобов'язання поставити позивачу товар - Аміак безводний у кількості 500 т на загальну вартість 19521120,00 грн.
Оскільки умовами зазначеного договору сторонами було передбачено попередню оплату у строк до 28.01.2022, здійснивши оплату вартості товару 26.01.2022 позивач, керуючись положеннями п. 201.1 ст. 201 ПК України, за правилом першої події склав та подав на реєстрацію відповідну податкову накладу № 140 на суму 19521120,00 грн, в тому числі ПДВ 3253520,00 грн.
Однак, як зауважує позивач, в процесі виконання договору поставки № ПТ-00044 з'ясувалося, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України постачальник не має можливості здійснити поставку оплаченого позивачем товару (безводний аміак), а тому, розпочав процедуру повернення отриманих від позивача коштів, що в рамках податкових зобовязань зумовило необхідність складання відповідних розрахунків коригування до поданої на реєстращо до ЄРПН податкової накланої № 140 від 26.01.2022.
Однак, реєстрація податкової накладної № 140 була зупинена, що автоматично заблокувало можливіть реєстрації в ЄРПН розрахунки коригування, складені постачальником до даної податкової накладної за фактом часткових повернень коштів за договором позивачу.
Так, за фактом повернення постачальником позивачу кошітв за договормо поставки, до податкової накладної № 140 від 26.01.2024 було складено та подано на реєстрацію наступні розрахунки коригування кількісних і вартісних показників:1) № 41 від 06.05.2022 - на суму 46500,00 грн у тому числі ПДВ 9300,00 грн; 2) № 104 від 16.05.2022 - на суму 41666,67 грн у тому числі ПДВ 8333,33 грн; 3) № 184 від 31.05.2022 - на суму 41666,67 грн у тому числі ПДВ 8333,33 грн; 4) № 45 від 09.06.2022 - на суму 41666,67 грн у тому числі ПДВ 8333,33 грн; 5) № 153 від 16.06.2022 - на суму 41666,67 грн у тому числі ПДВ 8333,33 грн; 6) № 37 від 07.07.2022 - на суму 83333,33 грн у тому числі ПДВ 16666,67 грн; 7) № 218 від 19.07.2022 - на суму 365311,67 грн у тому числі ПДВ 73062,33 грн; 8) № 264 від 19.07.2022 - на суму 833333,33 грн у тому числі ПДВ 166666,67 грн; 9) № 265 від 20.07.2022 - на суму 51355,00 грн у тому числі ПДВ 10271,00 грн; 10) № 75 від 03.08.2022 - на суму 1546666,67 грн у тому числі ПДВ 309333,33 грн; 11) № 188 від 10.08.2022 - на суму 3595000,00 грн у тому числі ПДВ 719000,00 грн.
За результатом розгляду скарги позивача № 9157400940 від 12.08.2022, комісією центрального рівня було прийнято рішення № 36319/43462455/2 від 31.08.2022 про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної № 140 від 26.01.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саму податкову накладну № 140 від 26.01.2022 було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, ресстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: 7. наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
Так, розрахунки коригування № 41 від 06.05.2022, № 104 від 16.05.2024 та № 184 від 31.05.2022, які подавалися позивачем 15.06.2022 та 22.06.2022, щодо яких у акті перевірки граничним терміном реєстрації зазначено 15.07.2022 було відхилено ДПС з підстав, визначених абз. 7 п. 12 Порядку № 1246, оскільки відсутня податкова накладна № 140 від 26.01.2022, щодо якої відповідні розрахунки подавалися.
Отже, на момент подання на реєстрацію розрахунків коригування, у ЄРПН має бути зареєстрована відповідна податкова накладна, натомість, на час зупинення її реєстрації та проходженяня платником податків адмінстратвиної процедури оскарження рішень контролюючого органу, що зумовили блокування її реєстрації, така не реєструється, що відповідно, унеможливлює і реєстрацію відповідних розрахунків коригування, складених до неї.
Суд вважає, що оскільки реєстрація податкової накладної була зупинена, відповідно зареєструвати РК до неї можливо було лише після того, як така податкова накладна буде розблокована та зареєстрована в ЄРПН.
Сскладені постачальником за фактом повернення позивачу кошітв за договором розрахунки коригування не могли бути зраєстровані в ЄРПН до моменту прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 140 від 26.01.2022, тобто до 31.08.2022. Не зважаючи на зазначене, за результатом проведення камеральної перевірки, результати якої оформлені актом перевірки № 26506/10-36-04-06/38486364 від 07.12.2023, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06, відповідно до якого, позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 178216,27 грн за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкової накладної № 140 від 26.01.2022.
Зокрема, зазначено про те, що розрахунки коригування до податкової накладної № 140 від 26.01.2022, а саме № 41 від 06.05.2022, № 104 від 16.05.2022, № 184 від 31.05.2022, № 45 від 09.06.2022, № 153 від 16.06.2022, № 37 від 07.07.2022, № 218 від 19.07.2022, № 264 від 19.07.2022, № 265 від 20.07.2022, № 75 від 03.08.2022, № 188 від 10.08.2022 подано на реєстрацію з порушенням строків, однак, суд вважає, що такі висновки відповідача є помилковими, оскільки до моменту розблокування податкової накладної № 140 від 26.01.2022 позивач не зміг зареєструвати зазначені розрахунки коригування, оскільки в розумінні податкового законодавства до вирішення питання про реєстрацію податкової накладної, реєстрація якої зупинена, вважається що така податкова накладна відсутня в ЄРПН, а тому, відсутня підстава для реєстрації розрахунків коригування до такої податкової накланої, з огляду на що, нарахування контролюючим органом штрафних санкцій на позивача в цій частині є протиправним.
Щодо реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних за договором про
надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020, укладеним з АТ «Українська залізниця», суд звертає увагу на те, що 25.02.2020 між позивачем та АТ «Українська залізниця» було укладено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, відповідно до п. 1.1 якого, предметом договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг і проведення розрахунків за ці послуги.
За фактом виникнення податкових зобов'язань за договором від 25.02.2020 сторонами було складено та подано на реєстрацію податкові накладні № 6449/586 від 07.07.2021 та № 58694/586 від 09.04.2021.
Позивач зазначає, що внаслідок зміни відомостей, що були відображені зазначених податкових накладних, АТ «Українська залізниця» було складено, але не надіслано позивачу наступні розрахунки коригування: до ПН № 6449/586 від 07.07.2021: № 7022 від 07.04.2021, № 7998 від 08.04.2021; до ПН № 8694/586 від 09.04.2021: № 9811 від 09.04.2021, № 10147 від 10.04.2021, № 10708 від 11.04.2021, № 11837 від 12.04.2021, № 13469 від 13.04.2021, № 15875 від 15.04.2021.
Згідно з п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2024 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Підрозділ 2 розділу XX доповнено пунктом 89 згідно із Законом № 2876-IX від 12.01.2023.
Водночас, розрахунки коригування до податкових накладних № 6449/586 від 07.07.2021 та № 8694/586 від 09.04.2021 отримано позивачем лише25.10.2023, що підвтерджується відомостями відображеними у протоколах руху документа/звіту та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій отриманий від АТ «Українська залізниця» філія «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень».
Згідно з приписами ПК України реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПК України.
Відповідно до положень п. 192.1 ст. 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/ послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщ о передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Таким чином, враховуючи вказані норми ПК України, суд погоджується з доводами сторони позивача про те, що відповідачем було неправильно визначено дату, з якої обчислюється термін реєстрації РК в ЄРПН, адже такою датою повинен бути не день складання РК постачальником, а день отримання РК покупцем від постачальника, від якого повинні обраховуватися строки на реєстрацію.
Лише зазначення відповідачем про те, що позивач не довів дату отримання таких РК та не подава скаргу на контрагента, є недостатнім, при цьому, ці обставини мали бути з'ясовані та перевірені контролюючим органом, який ініціював проведення перевірки.
Таким чином, з урахуванням п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України граничним терміном реєстрації розрахунків коригування, отриманих від АТ «Українська залізниця» 25.10.2023 є саме 11.11.2023.
Згідно відомостей ЄРПН розрахунки коригування до податкових накладних № 6449/586 від 07.07.2021 та № 8694/586 від 09.04.2021 були зареєстровані 09-14 листопада 2023 року.
З наведеного вбачається, що порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування № 9811 від 09.04.2021, № 10147 від 10.04.2021, № 10708 від 11.04.2021, № 7022 від 07.04.2021 та № 7998 від 08.04.2021 зі сторони поивача відсутні, оскільки з дня їх отримання 25.10.2023 вони були зареєстровані у строк до 11.11.2023, тобто з догримаиннм встановленого 18-денного строку. Отже, за висновком суду, в цій частині застосування штрвфних санкцій до позивача є протиправним.
Натомість, позивач не заперечує того, що при реєстрації розрахунків коригування № 11837 від 12.04.2021, № 13469 від 13.04.2021 та № 15875 від 15.04.2021 позивачем було допущено порушення 18-денного строку, однак прострочення складає 2 та 3 дні відповідно, проте не 535 днів, як зазначеноу акті перевірки. Отже, розмір штрафних санкцій мав складати 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів. Суд в цій частині спору, вважає, що контролюючий орган мав підстави для застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 281,14 грн (736,25 грн + 1112,83 грн + 962,3 грн, з яких розраховано 10% штрафної санкції), а отже, в цій частині (281,14 грн) оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
Також, у позовній заяві стороною позивача не оскаржується рішення в частині висновків про порушення граничного строку реєстрації ПН № 20 від 15.05.2023 (42 дні), № 11 від 05.05.2023 (42 дні) та № 6 від 25.08.2023 (1 день), за якими розмір штрафної санкції станосить 1212,78 грн (1020+97,19+95,59 грн), з огляду на що, з урахуванням предмету та підстав позову та ст. 5 КАС України, суд не надає оцінки рішенню відповідача в цій частині, а тому, останнє не підлягає скасуванню в частині штрафних санкцій у розмірі 1212,78 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, оскаржуване в податкове повідомлення-рішення, підлягає скасуванню в частині накладення на позивача штрафних санкцій у розмірі 176722,35 грн (178216,27 грн - 281,14 грн - 1212,78 = 176722,35 грн).
Відповідачем не було доведено обґрунтованість висновків акта камеральної перевірки в оскаржуваній частині та законність оскаржуваного рішення, з урахуванням наведених позивачем та підтверджених документально обставин, при цьому, заперечення відповідача на такі доводи, не ґрунтуються на відповідних доказах та з'ясованих обставинах, які б їх спростовували.
За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, знайшли своє підтвердження під час розгляду спору в суді та підлягають частковому задоволенню. У іншій же частині, оскаржуване рішення є законним та скасуванню не підлягає.
Судом здійснено відповідних розрахунок штрафних санкцій, що не підлягають скасуванню, на підставі розрахунку до податкового повідомлення-рішення від 19.02.2024 № 5634/04-06, який є його додатком.
Судові витрати підлягають розподілу, згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України, пропорційно до обсягу задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сетагро" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 19.02.2024 № 5634/04-06 в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Сетагро" штрафу в розмірі 176722,35 грн (сто сімдесят шість тисяч сімсот двадцять дві гривні 35 коп).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сетагро" судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.