05 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/16446/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 09.12.2024 № 57/85-4356, виданої станом на 01.01.2023, розміру надбавки за особливості проходження служби та премії в неналежному розмірі у відсотках;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Житомирській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК та відповідно до наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2023 № 5/ДСК "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023", визначити розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого ст. 7 Закону України про Державний бюджет України на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років з 27.04.2010 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання попереднього судового рішення від 03.10.2024 у справі № 240/12805/24 Управління СБУ в Житомирській області виготовило та надало до ГУ ПФУ в Житомирській області довідку від 09.12.2024 № 57/85-4356 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023. Позивач вважає, що в цій довідці надбавка за особливості проходження служби та премія визначені у відсотках у неналежному розмірі, а саме в мінімальних значеннях, тоді як для перерахунку пенсії вони мають бути вказані у середніх розмірах, що фактично виплачувалися за січень 2023 року за відповідною (аналогічною) посадою у державному органі, з якого особа звільнилася на пенсію.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву, поданому до суду 09.07.2025, відповідач зазначив, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 240/12805/24 було виготовлено та надано нову довідку від 09.12.2024 № 57/85-4356. При її складанні Управління в повному обсязі виконало судове рішення щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, а також зазначило відомості про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Відповідач вказав, що надбавка за особливості проходження служби та премія встановлюються в межах граничних розмірів, визначених Головою СБУ, і в довідці позивачу застосовано 1 % та 10 % відповідно, що є в межах повноважень начальника Управління та не суперечить Постанові КМУ № 704 та Інструкції № 515/ДСК. Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, а також зазначив, що правова позиція Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23 не застосовується до спірних відносин через відмінність суб'єктного складу.
Суд ухвалою від 13.11.2025 витребував у Служби безпеки України відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про встановлені Службою безпеки України конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою "інспектор 2 категорії інспекції регіонального органу Служби безпеки України" або за прирівняною посадою за січень 2023 року. Цією ж ухвалою суд зупинив провадження у справі.
На виконання вимог ухвали суду Служба безпеки України подала до суду заяву, в якій просить визнати поважними причини неподання доказів, долучивши лист Фінансово-економічного управління Служби безпеки України № 21/3/2-4339 від 25.11.2025, в якому зазначено, що УСБУ в Житомирській області здійснюється виплата грошового забезпечення за посадами, які передбачені у їх штаті, зокрема й за посадою інспектора 2 категорії інспекції регіонального органу СБУ або за прирівняною посадою. 3 огляду на викладене надати витребувані судом відомості про встановлені конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за вищевказаною посадою або прирівняною до неї за січень 2023 року для подальшої подачі їх до суду не вбачається за можливе.
Ухвалою від 02.12.2025 провадження у справі поновлено.
Окремою ухвалою суду від 02.12.2025 доведено до відома Голови Служби безпеки України Малюка Василя Васильовича про виявлений судом факти порушення для вжиття відповідних заходів реагування, про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи письмово проінформувати Житомирський окружний адміністративний суд у 10-денний строк з дня отримання окремої ухвали.
Ухвалою від 18.02.2026 витребувано в Управління Служби безпеки України в Житомирській області відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, зокрема їх мінімальні, максимальні та фактично виплачені розміри за посадою "інспектор 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області" або за прирівняною посадою за січень 2023 року.
На виконання ухвали до суду надійшов лист від Управління Служби безпеки України в Житомирській області з інформацією, що витребовувалася.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному забезпеченні за вислугу років з 27.04.2010 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку з необхідністю перерахунку пенсії позивач звертався до Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 240/12805/24 визнано протиправними дії Управління щодо невключення до довідки певних складових грошового забезпечення та зобов'язано видати нову довідку з урахуванням прожиткового мінімуму на 01.01.2023.
На виконання вказаного рішення Управління СБУ в Житомирській області видало довідку від 09.12.2024 № 57/85-4356 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначено шляхом множення прожиткового мінімуму на відповідні коефіцієнти, а надбавка за особливості проходження служби та премія вказані у відсотках 1 % та 10 % відповідно.
Позивач вважає зазначені відсоткові розміри неналежними, оскільки для цілей перерахунку пенсії ці складові мають визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачувалися за місяць виникнення права на перерахунок (січень 2023 року) за аналогічною посадою.
Вважаючи дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо зазначення у довідці занижених розмірів надбавок і премій протиправними, позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною п'ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі цивільного захисту, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"(далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XIIпередбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 3 вказаної постанови виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Так, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" наказом ЦУ СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК затверджено Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцями Служби безпеки України, якою визначено порядок нарахування та виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБУ (далі - Інструкція № 515/ДСК).
Інструкцією № 515/ДСК передбачено, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби установлюється у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (Розділ III Глава 2); премія в розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу. Граничні розміри надбавки за особливості проходження служби визначаються щороку Головою Служби безпеки України в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних військовослужбовцями посадових обов'язків та напряму діяльності відповідного підрозділу системи Служби безпеки України. Персональний розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови Служби безпеки України, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ Служби безпеки України за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, погоджених з відповідним фінансовим підрозділом (глава 2 розділу III Інструкції № 515). Граничні розміри премій військовослужбовцям визначаються Головою Служби безпеки України в залежності від займаної посади та напряму та конкретних результатів діяльності відповідних підрозділів системи Служби безпеки України, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі Служби безпеки України на відповідний бюджетний рік (пункт 3 глави 13 розділу III Інструкції 515). Наказом Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2023 № 5/ДСК "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023", Головою Служби безпеки України в 2023 році визначено граничні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії.
Суд враховує, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів додаткових видів грошового зобов'язання та премії, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Тож, надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Спірні правовідносини у цій справі, виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у виданій відповідачем довідці про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 занижених розмірів надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), згідно з пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 01.02.2018 № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати(крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати),підвищення та щомісячна премія-у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), зокрема, з урахуванням інших щомісячних надбавок, доплат та щомісячної премії, в тому числі надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказані висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.
Суд зазначає, що ця справа з урахування її суб'єктного складу не є типовою щодо зразкової справи № 380/19324/23. Однак ураховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень пункту 5 Порядку № 45, які врегульовують у тому числі і правовідносини, що виникли цій справі, у довідці про грошове забезпечення слід вказати розміри, зокрема надбавки за особливості проходження служби, доплати та премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач був звільнений з посади інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області.
На виконання ухвали суду від 18.02.2026 про витребування доказів Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області надано довідку від 24.02.2026 № 57/85-4998.
У вказаному документі зафіксовано мінімальні, максимальні та фактичні розміри надбавки за особливості проходження служби та пенсії, що фактично виплачувалися діючим військовослужбовцям за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області у січні 2023 року.
Так, з цієї довідки вбачається, що мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 1%.
Мінімальний розмір преміювання за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 10%.
Максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 100%.
Максимальний розмір преміювання за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 148%.
Розмір надбавки за особливості проходження служби, фактично виплачений діючим військовослужбовцям за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 100%.
Розмір преміювання, фактично виплачений діючим військовослужбовцям за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області, за січень 2023 року становив 148%.
Визначаючи територіальну та структурну приналежність посади, за якою мають обчислюватися середні показники, суд керується приписами Постанови Кабінету Міністрів України № 704 та Порядку № 3, які встановлюють пряму залежність розміру пенсії від грошового забезпечення за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Оскільки позивач проходив службу та звільнився саме з Управління СБ України в Житомирській області, то правовим еталоном для порівняння є грошове забезпечення саме діючих співробітників цього регіонального органу.
Оцінюючи надані УСБУ в Житомирській області відомості, суд зазначає, що поняття "середній розмір" у контексті Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та Постанови № 704 не є абстрактною величиною, а відображає репрезентативний показник фактичних виплат за певною посадою. Згідно з наданими даними, за посадою інспектора 2 категорії інспекції Управління Служби безпеки України в Житомирській області фактично виплачені розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у січні 2023 року тотожні їх максимально встановленим межам.
Математично та логічно, якщо для певної категорії посад (або конкретної посади у відповідному органі) фактична виплата всім діючим військовослужбовцям здійснювалася у максимальному розмірі, то середнє арифметичне значення таких виплат неминуче дорівнює цьому максимальному показнику. Отже, ототожнення "максимального" та "середнього" розмірів у даному випадку є єдиним об'єктивним способом визначення бази для перерахунку пенсії, що усуває дискреційну невизначеність відповідача та забезпечує виконання рішення суду у спосіб, що найбільше захищає права позивача.
За умови, коли відповідач не надав доказів виплати будь-якому співробітнику на аналогічній посаді сум у мінімальному розмірі, застосування саме фактично виплачених (максимальних) показників є єдиним законним способом реалізації права позивача. Інший підхід призвів би до штучного та необґрунтованого заниження розміру пенсії позивача порівняно з реальним рівнем грошового забезпечення діючих офіцерів, що прямо суперечить меті Закону № 2262-ХІІ.
Отже, суд уважає за невхідне зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, у тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 148%.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Pronina V. Ukraine, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18.06.2006).
Суд враховує й те, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
При цьому, у рішенні ЄСПЛ у справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії" (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини, що лежать в основі спору по даній справі, суд прийшов до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші зазначені аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є істотними для прийняття даного судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Житомирській області (вул. Фещенка-Чопівського, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10008, ЄДРПОУ 20001510) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо неправильного зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 09.12.2024 № 57/85-4356 відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії.
Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Житомирській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, у тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 148%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (однієї тисячі двохсот одинадцяти гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 05 березня 2026 р.
05.03.26