Рішення від 05.03.2026 по справі 240/23038/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/23038/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:

- визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке полягає у відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, а саме з 06.10.2024, що становить 13559,41 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 06.10.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки у розмірі 13559,41 грн.

В позовній заяві позивач стверджує, що з 2010 року отримувала пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". З 17.09.2024 позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення іншого виду пенсії відповідачем протиправно не було застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, що призвело до призначення пенсії у меншому розмірі ніж передбачено законом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

30.12.2024 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №72681/24 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивача було переведено із пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем вказано, що пенсію позивача обраховано на підставі частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, посилаючись на те, що при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата, визначена частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 з 2010 року була призначена пенсія за вислугу років згідно з Законом №1788-ХІІ.

Отже, пенсія ОСОБА_1 у 2010 році була призначена у порядку, визначеному Законом №1788-ХІІ.

17.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії.

Позивача було переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону №1788-ХІІ на пенсію за віком, обчислену за нормами Закону №1058-IV. При перерахунку пенсії застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в сумі 3764,40 грн, який на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 з 01.03.2019 збільшено на 1,17, від 01.04.2020 №251 - на 1,11, від 22.02.2021 №127 на 1,11, від 16.02.2022 №118 на 1,14, від 24.02.2023 №168 на 1,197 та від 23.02.2023 №185 на 1,0796, що становить 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796). Роз'яснено, що застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відбувається лише у випадку призначення пенсії.

Суд вважає помилковими твердження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV у редакції, що була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV у редакції, що була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Таким чином, частина 3 статті 45 Закону №1058-IV регулює питання переведення з одного виду пенсії на інший, які призначаються за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як було встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 у 2010 році була призначена за Законом №1788-ХІІ.

Отже, у 2024 році пенсія ОСОБА_1 за Законом №1058-IV призначалася вперше, тому при визначенні розміру пенсії слід було використовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2021, 2022 та 2023 роки, як це передбачено абзацом четвертим частини 2 статті 40 Закону №1058-IV.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №200/1478/24 від 31.01.2025.

Зокрема у постанові Верховного Суду від 31.01.2025 у справі №200/1478/24 зазначено, що "У разі призначення особі пенсії за віком згідно з положеннями Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV після того, як вона вже отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року №1788-XII, такий перехід не може вважатися "переведенням на інший вид пенсії" в розумінні частини третьої статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV. Це є призначенням нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком і пенсія за вислугу років є різними за правовими підставами та умовами призначення.

Таким чином, при зверненні особи у порядку, встановленому Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV, за призначенням пенсії за віком, після отримання пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року №1788-XII, відбувається призначення нового виду пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.

У зв'язку з цим, для визначення розміру пенсії за віком, що призначається відповідно до норм Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV, слід застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу), з якого сплачувалися страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це прямо передбачено частиною другою статті 40 цього Закону…"

Таким чином, отримуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII позивач не користувалась жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-IV, тому отримавши у вересні 2024 року пенсію за віком, позивач використала право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058-ІV вперше, та перейшла з одного виду пенсії на інший.

Підсумовуючи вказане, у випадку, коли особі призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за вислугу років передбачена іншим законом, ніж пенсія за віком.

Враховуючи викладене, з метою належного захисту порушеного права позивача, суд вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки, з моменту призначення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, у зв'язку з чим суд задовольняє позовні вимоги.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 139, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, а саме: з 06.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 06.10.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

05.03.26

Попередній документ
134580791
Наступний документ
134580793
Інформація про рішення:
№ рішення: 134580792
№ справи: 240/23038/24
Дата рішення: 05.03.2026
Дата публікації: 09.03.2026
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо; управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них; загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (05.03.2026)
Дата надходження: 22.11.2024
Предмет позову: визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії