Рішення від 05.03.2026 по справі 240/22653/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/22653/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії за віком призначену відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ з 31.08.2023 врахувавши нову довідку від 05.04.2024 №61;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/28731/23 згідно довідок від 22.08.2023 №58 та №59 виданих Головним управлінням ДПС у Житомирській області призначену згідно ст.37 Закону України «Про державну службу в сумі 21438,35 грн, з 31.08.2023 у урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що була переведена із пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з дати звернення з заявою 31.08.2023. 22.03.2024 отримала пенсію у розмірі 21438,35 грн з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.08.2023 №58 та №59. Проте, листом від 16.05.2024 позивача було повідомлено про те, що розмір пенсії зменшено через подання страхувальником недостовірних даних і він складає 12034,63 грн. Вказані дії відповідача слугували підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

31.12.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву вх. №72841/24 відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислений із заробітної плати 33230,59 грн. згідно з довідками №58 та №59 з 31.08.2023 становив 19938,35 грн, а після перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 з 01.03.2024 - 21438,35 грн. За результатами перевірки достовірності видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, проведеної Головним управлінням 14.03.2024 у довідці №58 встановлено розбіжності у визначенні середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат, а саме: в графі «Надбавка за інтенсивність праці» занижено суму складової заробітної плати на 578,44 грн, в графі «премія місячна» занижено суму на 342,75 грн, в графі «інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць» завищено суму на 15572,95 грн.

Головним управління ДПС у Житомирській області відкликано довідку №58 та видано нову довідку від 05.07.2024 №61, яка відповідає первинним документам.

Розмір заробітної плати, взятої згідно з довідкою №59 та №61 становить 18578,83 грн, а відповідно розмір пенсії позивача з 31.08.2023 - 11147,30 грн, з 01.03.2024 - 12034,63 грн.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/28731/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з дати звернення з заявою з 31.08.2023, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 12.06.1990 до 30.06.2016 в органах державної податкової служби.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/28731/23 Головним управлінням повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 31.08.2023 та проведено перерахунок пенсії через перехід на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з дати звернення з заявою з 31.08.2023, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 12.06.1990 до 30.06.2016 в органах державної податкової служби.

При обчисленні пенсії відповідно з Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 взято додані ОСОБА_1 до заяви від 31.08.2023 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.08.2023 №59 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби 22.08.2023 №58 в середніх розмірах за липень 2023 року, видані Головним управлінням ДПС у Житомирській області.

Розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислений із заробітної плати 33230,59 грн згідно з довідками №58 та №59 з 31.08.2023 становив 19938,35 грн, а після перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 з 01.03.2024 - 21438,35 грн.

22.03.2024 позивач отримала пенсію в сумі 21438,35 грн нарахування якої проведено відповідачем згідно довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.08.2023 №58 та 59.

Листом від 16.05.2024 позивачку було повідомлено, що з 01.06.2024 відповідачем зменшено розмір пенсії до 12034,63 грн, як зазначає відповідач згідно акта перевірки достовірності документів про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії державного службовця, які видані ОСОБА_1 Головним управлінням ДПС у Житомирській області для обчислення пенсії від 14.03.2024 №0600-1002-1/1360. За результатами перевірки рішення відповідачем не приймалося.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною 1 статті 28 Закону №1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

В свою чергу, Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закону №889-VIII), який набрав чинності з 01.05.2016, визначено принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно ст.90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII закріплюють, що:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10);

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 12).

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, у разі наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15.12.2020 у справі №560/2398/19.

Суд зазначає, що періоди роботи, які зараховуються до стажу державної служби позивача, її право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" не є спірними у цій справі, оскільки відповідний вид пенсії позивачці призначено з 31.08.2023.

З огляду на підстави та предмет заявленого позову спірним у цій справі є перегляд пенсії позивачки у зв'язку з відкликанням довідки про заробітну плату.

Статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).

Пунктом 2 Порядку №622 було передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Водночас:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку №622).

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі Постанова №1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу".

Такими довідками є:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/28731/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з дати звернення з заявою з 31.08.2023, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 12.06.1990 до 30.06.2016 в органах державної податкової служби.

На виконання рішення суду у справі №240/28731/23 Головним управлінням повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 31.08.2023 та проведено перерахунок пенсії через перехід на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з дати звернення з заявою з 31.08.2023, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 12.06.1990 до 30.06.2016 в органах державної податкової служби.

При обчисленні пенсії відповідно з Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 взято додані ОСОБА_1 до заяви від 31.08.2023 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.08.2023 №59 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби 22.08.2023 №58 в середніх розмірах за липень 2023 року, видані Головним управлінням ДПС у Житомирській області.

Розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислений із заробітної плати 33230,59 грн згідно з довідками №58 та №59 з 31.08.2023 становив 19938,35 грн, а після перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 з 01.03.2024 - 21438,35 грн.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Житомирській області видавались дві довідки:

- довідка від 22.08.2023 №58 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (надбавки, премії та інші виплати) на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за липень 2023 року (а.с.15);

- довідка від 22.08.2023 №59 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка ранг, надбавка за вислугу років) на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за серпень 2023 року (а.с.14).

Разом з тим, ГУ ДПС у Житомирській області відкликано довідку №58 (а.с.18, 25, 30-32, 39) та видано нову довідку від 05.07.2024 №61 (на звороті а.с.41), яка відповідає первинним документам.

Розмір заробітної плати, взятої згідно з довідками №59 та №61 становить 18578,83 грн, а відповідно розмір пенсії позивача з 31.08.2023 - 11147,30 грн, з 01.03.2024 - 12034,63 грн, яка і була врахована при обчисленні пенсії позивачки.

Надати правову оцінку таким діям Головного управління ДПС у Житомирській області у межах даного провадження суд не може.

Отже, оскільки ГУ ДПС у Житомирській області відкликало довідку від 22.08.2023 №58, то у відповідача не було підстав для врахування її при обчисленні пенсії позивачки, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на встановлені у справі обставини, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, враховуючи відмову в задоволенні позову, суд не стягує з відповідача на користь позивача судові витрати.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

05.03.26