04 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/20745/25
категорія 112010205
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом про:
- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №064250000221 від 06.08.2025 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії, перевести на інший вид пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач 29.07.2025 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме перехід на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивача було повідомлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у такому переведенні у зв'язку із ненаданням оригіналу документа (виписки МСЕК серії ЖИК №000026 щодо захворювання ОСОБА_2 ). Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як до заяви була долучена сканкопія нотаріально завіреної копії вказаного документа.
Ухвалою суду від 01.09.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача - 1, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у відзиві на позов проти позову заперечила і зазначила, що за принципом екстериторіальності заява Позивача про перехід на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була передана для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. До заяви Позивача не були долучені чинні (дійсні) документи на дату подання зачяви, передбачені п.2.23 Порядку №22-1, та оригінал довідки МСЕК серії ЖИК №000026 щодо захворювання ОСОБА_2 . По цій причині Позивачу правомірно було відмовлено у переведенні на пенсію у разі втрати годувальника.
Представник Відповідача - 2, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відзиві на позов проти позову заперечила і зазначила, що за принципом екстериторіальності заява Позивача про перехід на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була передана для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. За результатами розгляду заяви Позивача рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Позивачу було відмовлено оскільки Позивачем не було долучено до заяви, документів, передбачених пунктами 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та оригіналу довідки МСЕК серії ЖИК №000026 щодо захворювання ОСОБА_2 .
У додаткових поясненнях Позивач вважає доводи Відповідачів безпідставними, підтвердила, що до своєї заяви про перехід на пенсію у разі втрати годувальника долучила сканкопії всіх необхідних документів.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (надалі-Закон №1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку подання та розгляду звернень про призначення (переведення) пенсій регулюються правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (надалі - Порядок №22-1), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 36 Закону N 1058-IV передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається зазначеним у частині другій цієї статті членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії у разі встановлення III групи інвалідності.
Як зазначено в частині 2 статті 36 Закону N 1058-IV, до членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, окрім іншого, відносяться чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача від 29.07.2025 року до Відповідача-2 щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону №1058-IV.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем-1 було прийнято оскаржуване рішення №064250000221 від 06.08.2025 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таке рішення Відповідача-1 не відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Як зазначено у відзиві Відповідачів, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону №1058-IV та подання всіх необхідних документів.
Судом встановлено та визнається сторонами, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , та станом на день звернення (29.07.2025 року) отримувала пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як вже зазначалося судом, Позивач 29.07.2025 року звернулася до Відповідача-2 про перехід на пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
В ході дослідження судом копії заяви Позивача від 29.07.2025 року про перехід на інший вид пенсії, яка долучена до позову, встановлено, що в даній заяві відсутня жодна інформація щодо переліку документів, які Позивачем долучалися до неї, та видів таких документів (оригінали, копії чи сканкопії).
Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо розгляду звернень для перерахунку пенсій врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Приписи пункту 1.8 Порядку №22-1 передбачають подання заяви про призначення (перерахунок) пенсії через вебпортал або засобами Порталу Дія. Днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Безспірно, відповідно до вимог пункту 2.3 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог пункту 2.23 Порядку №22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач заяву від 29.07.2025 року про перехід на інший вид пенсії подавала в електронній формі через вебпортал Пенсійного фонду України. До такої заяви була долучена сканкопія нотаріально посвідченої копії довідки МСЕК серії ЖИК №000026 щодо захворювання ОСОБА_2 , з яким Позивач перебувала в шлюбі і який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тобто, звернення Позивача від 29.07.2025 року про перехід на інший вид пенсії та долучена до нього сканкопія нотаріально посвідченої копії довідки МСЕК серії ЖИК №000026 щодо захворювання ОСОБА_2 є такими, що відповідають вимогам Порядку №22-1.
Зазначене свідчить, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №064250000221 від 06.08.2025 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії (у разі втрати годувальника) є таким, що прийнято не на підставі вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин справи, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
При вирішенні питання щодо способу судового захисту та поновлення порушеного права Позивача суд враховує наступне.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відзиву на позов долучила, окрім іншого, копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №064250000221 від 14.08.2025 року, прийнятого за результатами розгляду звернення Позивача від 06.08.2025 року про перехід на пенсію у разі втрати годувальника.
Як зазначено в даному рішенні, копія якого досліджена судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області Позивачу відмовлено у переході на пенсію у разі втрати годувальника з інших підстав, ніж зазначених в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №064250000221 від 06.08.2025 року.
Вказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №064250000221 від 14.08.2025 року Позивач в межах даної адміністративної справи не оскаржує, а тому відповідно до вимог статті 9 КАС України не є предметом судового розгляду в даній справі.
Позивач не надала суду жодних доказів щодо скасування такого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №064250000221 від 14.08.2025 року в адміністративному або судовому порядку.
Разом з тим, наявність вказаного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №064250000221 від 14.08.2025 року перешкоджає суду задовольнити позовні вимоги Позивача в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії, перевести на інший вид пенсії у разі втрати годувальника.
Одночасно суд роз'яснює Позивача, що відповідно до вимог статті 105 Закону № 1058-IV Позивач має право оскаржити рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №064250000221 від 14.08.2025 року в адміністративному порядку у порядку підлеглості до керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду вищого рівня та/або до адміністративного суду.
Таким чином, позовні вимоги Позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея ,14 м.Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7 м.Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №064250000221 від 06.08.2025 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії (у разі втрати годувальника).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
04.03.26