Рішення від 05.03.2026 по справі 200/568/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року Справа№200/568/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в прощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: Україна, 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрія, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: Україна, 33608, Рівненська область, м.Рівне, вул.Борисенко Олександра, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про

визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.05.2025 №172650010659 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати з січня 2008 по березень 2009, а також не зарахуванням до страхового стажу: періодів згідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , згідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2021 по 30.09.2024, а також до пільгового стажу відповідно до Списку №1 та Списку №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 (без виключення будь-яких періодів);

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області переглянути заяву позивача від 29 квітня 2025 №441 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із виключенням із розрахункового періоду середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з січня 2008 по березень 2009, а також зарахуванням:

до страхового стажу періодів згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 ;

до страхового стажу періодів згідно записів дублікату трудової книжки серії НОМЕР_3 від 17.03.2010;

до пільгового стажу до Списку №1 та Списку №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 (без виключення будь-яких періодів);

до страхового стажу період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2021 по 30.09.2024,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом.

В обґрунтування позову зазначено, що 29 квітня 2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказав, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.05.2025 №172650010659 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки до заяви не долучена інформація про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації. Страховий стаж позивача 34 роки 17 днів (у тому числі додаткові роки за Список №1 - 16 років), пільговий стаж за Списком №1 - 16 років 09 місяців 04 дні. За результатами розгляду пенсійним органом було: не зараховано до страхового стажу період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутня дата заповнення на титульній сторінці; не зараховано до страхового стажу періоди роботи згідно до записів №1-9 дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, оскільки періоди передують даті видачі, страховий стаж зараховано згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004 згідно доданих довідок без реєстрації а за підписом голови ліквідаційної комісії, оскільки відсутній документ про ліквідацію підприємства та необхідності зарахування зазначеного періоду комісією при Головному управлінні; періоди згідно довідок №1-1065 від 06.10.2022, №09-23/60 від 09.01.2024, №26/273 від 17.10.2022, оскільки підприємства знаходяться на окупованій території внаслідок чого неможливо підтвердити результатами перевірок.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано відзив на позов, де вказано, що станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах позивач досяг віку 50 років 04 місяці 06 днів. Страховий стаж особи становить 34 роки 17 днів днів (в т.ч. додаткові роки за Списком №1 - 16 років). Пільговий стаж за Списком №1 становить 16 років 09 місяців 04 дні, за доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутня дата заповнення на титульній сторінці; періоди роботи згідно записів №1-9 дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, оскільки періоди роботи передують даті видачі. Страховий стаж зараховано згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Згідно пункту 2 статті 24 Закону 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. До пільгового стажу не зараховано: періоди з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004 згідно доданих довідок без реєстрації та за підписом голови ліквідаційної комісії, оскільки згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/13105: підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Для розгляду питання зарахування періодів роботи до пільгового стажу необхідно надати рішення комісії Пенсійного фонду України з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії та долучити документ про ліквідацію підприємства без правонаступника; періоди згідно довідок №1-1065 від 06.10.2022, №09-23/60 від 09.01.2024, №26/273 від 17.10.2022, оскільки підприємства знаходяться на окупованій території, відповідно підтвердити результатами перевірки неможливо. У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).

У зв'язку з вищевикладеним просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 27 січня 2026 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня вручення позивачу даної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

Ухвалою суду від 18 лютого 2026 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом; прийнято до розгляду позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 липня 2025 № 4524-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 жовтня 2025 № 4643-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14 січня 2026 № 4757-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_4 , має статус внутрішньо-переміщеної особи відповідно до довідки від 02 січня 2025 №5614-7002182223.

29.04.2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 172650010659 від 07.05.2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В рішенні до страхового стажу не зараховано: періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_5 , оскільки відсутня дата заповнення на титульній сторінці; періоди роботи згідно записів №1-9 дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, оскільки періоди роботи передують даті видачі. До пільгового стажу не зараховано: періоди з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004 згідно доданих довідок без реєстрації та за підписом голови ліквідаційної комісії, оскільки згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/13105: підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Для розгляду питання зарахування періодів роботи до пільгового стажу необхідно надати рішення комісії Пенсійного фонду України з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії та долучити документ про ліквідацію підприємства без правонаступника; періоди згідно довідок №1-1065 від 06.10.2022, №09-23/60 від 09.01.2024, №26/273 від 17.10.2022, оскільки підприємства знаходяться на окупованій території, відповідно підтвердити результатами перевірки неможливо. У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).

Згідно записів в трудовій книжці серії НОМЕР_2 позивач:

24.05.1995 прийнятий учнем машиніста підземних установок на шахту ОСОБА_2 (наказ №388к від 29.05.1995);

03.10.1995 звільнений за власним бажанням (наказ №806к від 05.10.1995);

25.09.2000 прийнятий машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті на на шахту Д.С.Коротченко (наказ №520к від 20.09.2000);

16.07.2001 звільнений за власним бажанням (наказ №374к від 16.07.2001);

01.07.2003 прийнятий гірничим робітником підземним на шахту Д.С.Коротченко (наказ №367к від 01.07.2003);

10.06.2004 звільнений за власним бажанням (наказ №295к від 19.06.2004);

06.12.2004 прийнятий гірничим робітником підземним з повним робочим днем в шахті на СП шахта "Україна" ДП "Селидіввугілля" (наказ 1090к від 07.12.2004);

12.06.2005 звільнений за власним бажанням (наказ №525к від14.06.2005).

Згідно записів в дублікаті трудової книжки серії НОМЕР_3 позивач:

14.06.2010 прийнятий гірничим робітником з повним робочим днем під землею на ДП "Селидіввугілля" (наказ №711к від 14.06.2010).

Згідно відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за позивача сплачено суми заробітку для нарахування пенсії за звітні роки: 2000 (вересень-грудень), 2001 (січень-липень), 2003 (липень-грудень), 2004 (січень-червень) - ДВАТ "Шахта імені Д.С.Коротченко ДП ДХК "Селидіввугілля" (код ЄДРПОУ 00175254), 2010 (червень-грудень), 2011 - 2024 (січень-серпень) - ВП "Шахта "Котляревська" ДП "Селидіввугілля" (код ЄДРПОУ 33621594). Відомості про сплату сум заробітку для нарахування пенсії за звітний 2025 рік відсутні.

Також наявні відомості, що трудовий стаж облікований за кодом спецстажу ЗПЗ014А1.

Відповідно до форми РС-право позивачу не зараховано періоди роботи з 08.06.2005 по 12.06.2005, з 29.12.2012 по 31.12.2012, з 29.05.2013 по 31.05.2013, з 01.01.2021 по 31.03.2021, з 28.05.2021 по 03.06.2021, з 31.07.2021 по 04.08.2021, з 28.11.2021 по 04.12.2021, з 28.01.2022 по 31.01.2022, з 27.08.2022 по 31.08.2022, з 27.12.2022 по 03.01.2023, з 28.02.2023 по 28.02.2023, з 27.04.2023 по 04.05.2023, з 29.07.2023 по 31.07.2023, з 29.09.2023 по 01.10.2023, з 25.01.2024 по 04.02.2024, з 29.03.2024 по 31.03.2024, з 30.05.2024 по 31.05.2024, з 31.07.2024 по 31.07.2024 року.

Відомості про зарахування періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995 відсутні.

Періоди роботи з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 23.07.2003, з 06.12.2004 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 31.05.2005, з 01.06.2005 по 07.06.2005 зарахований за Списком №1.

Періоди роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2021 по 27.05.2021, з 04.06.2021 по 30.07.2021, з 05.08.2021 по 27.11.2021, з 05.12.2021 по 27.01.2022, з 01.02.2022 по 26.08.2022, з 01.09.2022 по 26.12.2022, з 04.01.2023 по 27.02.2023, з 01.03.2023 по 26.04.2023, з 05.05.2023 по 28.07.2023, з 01.08.2023 по 28.09.2023, з 02.10.2023 по 24.01.2024, з 05.02.2024 по 28.03.2024, з 01.04.2024 по 29.05.2024, з 01.06.2024 по 30.07.2024, з 01.08.2024 по 30.09.2024 зараховано за ст. 14, пост. 202, підземні, сп.1 р.1, п-р. 1, п.а-в.

Згідно протоколу/розрахунку призначення пенсії страховий стаж позивача складає 34 роки 0 місяців 17 днів, додаткові роки за список 1 - 16 років 0 місяців 0 днів.

Згідно довідки яка уточнює особливий характер роботи чи умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії позивач працював повний робочий день та виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом на ДП "Шахта ім.Д.П.Коротченко" з 24.05.2005 по 01.06.2005, з 01.06.2005 по 25.07.2005, з 25.07.2005 по 15.09.2005, з 15.09.2005 по 03.10.2005, з 25.09.2000 по 16.07.2001, що передбачено Списком 1.

Згідно довідки яка уточнює особливий характер роботи чи умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії позивач працював повний робочий день та виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом на ДП "Шахта ім.Д.П.Коротченко" з 01.07.2003 по 23.07.2003, з 23.07.2003 по 10.06.2004, що передбачено Списком 1.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1-1065 від 06.10.2022 позивач працював повний робочий день та виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом на ВП "Шахта Україна" ДП "Селидіввугілля" з 06 грудня 2004 по 12 червня 2005, що передбачено Списком 1.

Згідно довідки про затвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №09-23/60 від 09.01.2014 позивач працював повний робочий день та виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом на ВП "Шахта Україна" ДП "Селидіввугілля" з 14.06.2010 по 28.11.2010, з 29.11.2010 по теперішній час, що передбачено Списком 1.

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до суду із цим позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.

Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення та наведені відомості у трудовій книжці про роботу позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Щодо незарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутня дата заповнення на титульній сторінці та згідно дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, оскільки періоди роботи передують даті видачі, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2.2. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58) заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування.

Згідно пункту 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Обов'язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на власника або уповноважений ним орган, тобто на роботодавця.

Поряд із цим, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації здійснено з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист та вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.

Відтак суд не погоджується із доводами відповідача щодо неврахування трудового стажу позивача вказаного у його трудовій книжці, з підстав того, що вона заповнена з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок.

При цьому, наявність сумнівів у відповідача відповідно до зазначеного законодавства, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення його трудової книжки та бухгалтерських документів на підприємстві, тому неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його права на соціальний захист - призначення пенсії за віком на загальних підставах.

Наведене відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21.02.2018 у справі № 687/975/17.

У даному випадку записи трудової книжки позивача містять повні відомості, засвідчені підписом посадових осіб та відбитками печаток.

При цьому, суду не надано доказів у підтвердження того, що дані трудової книжки позивача містять неправдиві або недостовірні відомості чи були предметом судового розгляду.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

У відповідності до пункту 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637(далі також Постанова № 637), у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 вказаної Постанови).

Пунктом 17 Постанови № 637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Як вже було зазначено судом, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.

Суд зазначає, що трудова книжка та дублікат трудової книжки позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення та наведені відомості у трудовій книжці про роботу позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також суд вважає, що періоди роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2021 по 30.09.2024 підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача.

Крім того, суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а та від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 31 березня 2020 року у справі № 127/16245/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в призначенні позивачу пільгової пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» винесено з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Що стосується вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, суд вважає за необхідне відмовити в цій частині, оскільки цим відповідачем не вчинено будь-яких дій.

Таким чином, оскільки Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області приймалось спірне рішення то зобов'язання вчинити певні дії за рішенням суду повинно також Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а тому позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати з січня 2008 по березень 2009, а також не зарахуванням до страхового стажу: періодів згідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , згідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2021 по 30.09.2024, а також до пільгового стажу відповідно до Списку №1 та Списку №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 (без виключення будь-яких періодів), суд зазначає, що спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасовано і це є належних захистом прав та інтересів позивача, оскільки в даному випадку тільки рішення має значення для позивача, а дії відповідача жодних негативних наслідків для позивача не мають.

Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Суд зазначає, що нормативними актами не визначено обмеження щодо неможливості виключення певного періоду роботи застрахованої особи з розрахункового періоду.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.05.2025 №172650010659 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 29 квітня 2025 №441 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з зарахуванням до пільгового стажу до Списку №1 та Постанови №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 08.06.2004 по 12.06.2005; до Постанови №202 з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 07.06.2004; до страхового стажу період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2021 по 30.09.2024 згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 та дублікату трудової книжки серії НОМЕР_3 від 17.03.2010, із виключенням із розрахункового періоду середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з січня 2008 по березень 2009 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Положеннями частини 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1331,20 грн. відповідно до квитанції №9890-3562-9715-6342 від 20.01.2026.

Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: Україна, 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрія, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: Україна, 33608, Рівненська область, м.Рівне, вул.Борисенко Олександра, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.05.2025 №172650010659 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати з січня 2008 по березень 2009, а також не зарахуванням до страхового стажу: періодів згідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , згідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_3 від 17.03.2010, період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2021 по 30.09.2024, а також до пільгового стажу відповідно до Списку №1 та Списку №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 (без виключення будь-яких періодів); зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області переглянути заяву позивача від 29 квітня 2025 №441 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із виключенням із розрахункового періоду середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з січня 2008 по березень 2009, а також зарахуванням: до страхового стажу періодів згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 ; до страхового стажу періодів згідно записів дублікату трудової книжки серії НОМЕР_3 від 17.03.2010; до пільгового стажу до Списку №1 та Списку №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 12.06.2005 та періоду з 14.06.2010 по 30.09.2024 (без виключення будь-яких періодів); до страхового стажу період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2021 по 30.09.2024 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: Україна, 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрія, 10, код ЄДРПОУ 13814885) від 07.05.2025 №172650010659 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: Україна, 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрія, 10, код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 29 квітня 2025 №441 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з зарахуванням до пільгового стажу до Списку №1 та Постанови №202 періодів роботи з 24.05.1995 по 03.10.1995, з 08.06.2004 по 12.06.2005; до Постанови №202 з 25.09.2000 по 16.07.2001, з 01.07.2003 по 10.06.2004, з 06.12.2004 по 07.06.2004; до страхового стажу період роботи з 14.06.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2021 по 30.09.2024 згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 та дублікату трудової книжки серії НОМЕР_3 від 17.03.2010, із виключенням із розрахункового періоду середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з січня 2008 по березень 2009 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: Україна, 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрія, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 665,60 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Аканов