04 березня 2026 року Справа №160/25368/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю по справі №160/25368/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/25368/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року у справі №160/25368/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 з 20.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2021 рік у розмірі 1,11, за 2022 рік у розмірі 1,14, за 2023 рік у розмірі 1,197, за 2024 рік у розмірі 1,0796.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року у справі №160/25368/24 набрало законної сили 16.12.2025 року.
04.02.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/25368/24.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2026 заяву призначено до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку письмовому провадження та встановлено відповідачу 3-денний строк з дня отримання цієї ухвали, для подання до суду пояснень.
18.02.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надані пояснення на заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення та зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі № 160/25368/24 Головним управлінням з 20.03.2024 проведено перерахунок пенсії з урахуванням індексації із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2021 рік у розмірі 1,11, за 2022 рік у розмірі 1,14, за 2023 рік у розмірі 1,197, за 2024 рік у розмірі 1,0796. Відповідно до пункту 10 постанови Кабінетом Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень. Після перерахунку пенсії з урахуванням обмеження, встановленого пунктом 10 вищезазначеної постанови, розмір пенсійної виплати позивача з 20.03.2024 становив 21787,27 грн. З огляду на вищезазначене покладені судом зобов'язання виконані Головним управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах наданих повноважень.
Розглянувши заяву позивача, докази надані на виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з частиною 2 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинно виконати рішення суду від 28.02.2025 року у справі №160/25368/24 в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно частиною 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно частини 3 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відповідно до частини 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Як встановлено судом, предметом оскарження у справі №160/25368/24 були протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на виконання рішення суду позивачу з 20.03.2024 року проведено перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2021 рік у розмірі 1,11, за 2022 рік у розмірі 1,14, за 2023 рік у розмірі 1,197, за 2024 рік у розмірі 1,0796.
Тобто, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинено дії щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року у справі №160/25368/24.
Водночас, зі змісту заяви, поданої в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачається, що позивач фактично не погоджується із сумою індексації пенсії та її обмеженням.
Так в заяві про встановлення судового контролю позивач наводить розрахунки суми підвищення індексації пенсії та зазначає, що відповідач має виплачувати пенсію позивачу без обмеження у розмірі 23146.60 грн. сума пенсії позивача станом на 01.03.2022 року, після проведення належної індексації 2021 та 2022 років; 23146.60 грн. сума пенсії позивача станом на 01.03.2023 року, після проведення належної індексації 2021 та 2022, 2023 років; 24278.4418 грн. сума пенсії позивача станом на 01.03.2024 року, після проведення належної індексації 2021 та 2022, 2023, 2024 років; 26043.8068 грн. сума пенсії позивача станом на 01.03.2025 року, після проведення належної індексації 2021 та 2022 , 2023, 2024, 2025 років.
Проте враховуючи зміст рішення суду у справі №160/25368/24, обсяг та зміст заявлених позивачем позовних вимог, суд зазначає, що предметом розгляду у цій справі була саме відмова відповідача у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, а питання визначення суми підвищення індексації пенсії або обмеження її розміру, не досліджувалось судом під час розгляду цієї справи.
Також, правовідносини, які виникли з 01.03.2025 року не були предметом дослідження в даній справі.
Крім того суд звертає увагу, що уразі незгоди з визначенням суми підвищення індексації пенсії або обмеженням її розміру позивач має право оскаржити такі рішення, дії, бездіяльність в окремому позовному провадженні, а не шляхом звернення з заявою про встановлення судового контролю.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року у справі №160/25368/24 виконано, а отже відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю по справі №160/25368/24 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська