м. Вінниця
04 березня 2026 р. Справа № 120/7211/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про зупинення провадження в справі
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03049)
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що є цивільною дружиною загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання бойового завдання військовослужбовця ОСОБА_2 . Факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 23.07.2013 до 05.10.2022 встановлено рішенням Літинського районного суду від 30.08.2024 у справі №137/271/24. На підставі п. 2 постанови КМУ №168 від 28.02.2022 та ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" позивач звернулась із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн у зв'язку із загибеллю чоловіка-військовослужбовця. Однак відповідач рішенням, оформленим протоколом від 28.02.2025 №20/д, повернув документи на доопрацювання, мотивуючи це тим, що позивач не є "одним із подружжя" загиблого у розумінні чинного законодавства, а рішення суду встановлює лише факт проживання однією сім'єю, але не факт перебування на утриманні загиблого, який, на думку відповідача, необхідний для визнання права на допомогу. Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 04.06.2025 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
05.02.2026 за вх.№7769/26 відповідачем подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №600/1860/25-а, що перебуває на розгляді Верховного Суду. Вказує, що справа №600/1860/25-а стосується правовідносин щодо призначення одноразової грошової допомоги цивільній особі (цивільній дружині загиблого військовослужбовця), зокрема тлумачення положень статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у редакції, чинній на момент смерті військовослужбовця.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження, суд керується такими мотивами.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
За своєю правовою сутністю зупинення провадження у справі є тимчасовим і повним припиненням всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Порядок зупинення провадження в адміністративній справі регулюється ст. 236 КАС України.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Аналіз наведеної норми права свідчить про те, що суд вправі зупинити провадження у справі з підстави перегляду в касаційному порядку судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) саме палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду. Вказана норма не встановлює обов'язок зупиняти провадження у справі у разі наявності відповідної заяви учасника справи.
При цьому, можливість зупинення у провадження у справі на підставі п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України пов'язана не з будь-якими подібними справами (навіть, якщо такі й дійсно подібні), а обумовлюється їх обов'язковим розглядом у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду. Це виключає необґрунтоване зупинення судами провадження у справах, виходячи лише з однієї з наявності на розгляді у Верховному Суді подібної справи, яких може бути значна кількість.
Аналогічний висновок сформовано в постанові Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 360/3866/19.
Суд зазначає, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду касаційного провадження у справі № 600/1860/25-а не може вважатись достатньою підставою для зупинення провадження у цій справі в розумінні п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, оскільки судове рішення у подібних відносинах не переглядається палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Враховуючи наведені обставини, а також приймаючи до уваги відсутність об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі №600/1860/25-а, суд не вбачає правових підстав для зупинення провадження у цій справі з визначених у ст. 236 КАС України підстав.
Отже, в задоволенні поданого представником відповідача клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України,
Відмовити у задоволенні клопотання Міністерства оборони України про зупинення провадження
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Маслоід Олена Степанівна