18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
04 березня 2026 року м.Черкаси Справа № 925/1286/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання Буднік А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду справу
за позовом Відділу Житлово-комунального господарства Уманської міської ради, м.Умань, пл.Соборності,1
до Приватного підприємства "Уманьрембуд 2", м.Умань, вул.Енергетична,21а,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, м.Тернопіль, вул.Грушевського,8
про стягнення 303910,53 грн збитків,
за участю повноважних представників сторін:
від позивача: Скакун Л.В. - самопредставництво, в режимі ВКЗ;
від відповідача: участі не брав;
від третьої особи: Стефанів І.І. - за довіреністю, в режимі ВКЗ.
Відділ Житлово-комунального господарства Уманської міської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Приватного підприємства "Уманьрембуд 2" з вимогою про стягнення суми збитків в розмірі 303910,53 грн, а також відшкодування судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані встановленням Західним офісом Держаудитслужби (Управління західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області) в ході проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Житлово-комунального господарства Уманської міської ради (акт від 27.06.2024 №131905-22/13) фактів оплати у 2020-2021 роках Приватному підприємству "Уманьрембуд 2" завищеної вартості виконаних робіт по об'єктах будівництва та реконструкції в сумі 303910,53 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків).
Ухвалами суду: від 27.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 25.11.2025; від 25.11.2025 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Грушевського,8, код ЄДРПОУ 40913637) та проведення підготовчого засідання відкладено на 16.12.2025; від 04.12.2025 та 11.12.2025 задоволено клопотання третьої особи та відповідача про участь представників у судовому засіданні в режимі відеоконференції; від 16.12.2025 проведення підготовчого засідання відкладено на 15.01.2026; від 01.01.2026 задоволено клопотання позивача про участь його представника у судовому засіданні у даній справі в режимі відеоконференції; від 15.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 12.02.2026; від 12.02.2026 - щодо переходу до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення 04.03.2026.
Так, відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.5 ст.6. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів);
ч.6 ст.6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку;
абз.1 ч.7 ст.6. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою;
п.2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно із довідкою про доставку електронного листа, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" (т.2, а.с.21), документ в електронному вигляді "ГПК Ухвала п.3 ч.2 ст.185 (призначення)" від 15.01.2025 у справі №925/1286/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу, Приватному підприємству "Уманьрембуд 2", в його електронний кабінет та доставлено до останнього 16.01.2026 о 15:58 год.
Відповідно до ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив, у відзиві на позовну заяву від 15.12.2025 (вх.№18707/25 від 16.12.2025) просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідно до ст.ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні проголошено та приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:
З 29.03.2024 по 20.06.2024, відповідно до п.6.1.8.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року, на підставі направлень №№54-56 від 26.03.2024, виданих начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Романом Снігуром, заступником начальника відділу контролю у галузі промисловості, інфраструктури та ЖКГ Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Тлумацьким М.Р., заступником начальника відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Бойчуком І.І., та головним державним аудитором відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Мотилем І.Б. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради, юридична адреса та фактичне місцезнаходження - 20300, Черкаська область, м.Умань, площа Соборності, будинок 1, код ЄДРПОУ - 39358320 (далі - позивач) за період з 01.01.2020 по 31.12.2023. За результатами проведеної перевірки підготовлено акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Позивача за період з 01.01.2020 по 31.12.2023 - за №131905-22/13 від 27.06.2024, яким встановлено факти оплати Позивачем в 2020-2021 роках Приватному підприємству "Уманьрембуд 2" (юридична адреса 20300, Черкаська область, м.Умань, вулиця Енергетична, 21а; фактичне місцезнаходження - 20300, Черкаська область, м.Умань, вулиця Крамаренка, 16, код ЄДРПОУ - 41041022, надалі - Приватне підприємство "Уманьрембуд 2", Відповідач) завищеної вартості виконаних робіт по об'єктах будівництва та реконструкції на порушення вимог п.6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-2:2013, затверджених наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293, п.6.2.1.3 настанови щодо визначення прямих витрат вартості будівництва (ДСТУ-Н Б Д.1.1-2.:2013, прийнятої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 27.08.2013 №405, в сумі 303910,53 грн, чим завдано Позивачу матеріальної шкоди (збитків).
За наслідками проведеної ревізії, з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управління ЖКГ, проводилася зустрічна звірка у Відповідача, за результатами якої Держаудитслужбою складено довідку зустрічної звірки від 10.05.2024 за №131905-22/06-з, яка є додатком 15 до акта ревізії. Вимогою Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 11.07.2024 за №131905-14/1783-2024 про усунення виявлених ревізією порушень, Позивача зобов'язано забезпечити відшкодування завданих збитків в сумі 303910,53 грн, в результаті завищення вартості виконаних робіт Приватного підприємства "Уманьрембуд 2", в тому числі стягнення збитків із вказаного контрагента шляхом звернення із позовом до суду.
А. 12.06.2019 Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради була оголошена процедура закупівлі "Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт)", ідентифікатор закупівлі в електронній системі Prozorro-2019-06-12-001392-a. За результатами проведеної замовником процедури закупівлі переможцем визначено - Приватне підприємство "Уманьрембуд 2" (відповідач).
02.08.2019 між Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради в особі заступника начальника Загороднього Валентина Бориславовича, що діє на підставі Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради (Замовник, позивач по справі) та Приватним підприємством "Уманьрембуд 2", в особі директора Дятлова Ярослава Олександровича, який діє на підставі Статуту (Генпідрядник, відповідач по справі) укладено договір №92 (далі - Договір 1, а.с.46-53), за умовами якого: Замовник доручає, а Генпідрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними і залученими силами та засобами будівельно-монтажні роботи та здати Замовнику у встановлений Договором строк закінчення робіт по будівництву об'єкта: Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво, надалі Об'єкт, відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов (п.2.1.); роботи виконуються у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк (п.2.7.); ціна цього Договору (далі - договірна ціна) становить - 12405912,78 грн (дванадцять мільйонів чотириста п'ять тисяч дев'ятсот дванадцять гривень 78 копійок), в тому числі ПДВ: 2067652,13 грн (два мільйони шістдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні 13 копійок). Річний план асигнувань на 2019 рік складає 12405912,78 грн (дванадцять мільйонів чотириста п'ять тисяч дев'ятсот дванадцять гривень 78 копійок), в тому числі ПДВ: 2067652,13 грн (два мільйони шістдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні 13 копійок) (п.3.1.); договірна ціна є твердою і встановлюється незмінною на весь обсяг будівництва, відповідно до поточних цін на матеріально-технічні ресурси, що склалися в регіоні на момент укладення Договору, розраховується у відповідності до ДСТУ Б Д.1,1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" зі змінами та доповненнями (п.3.3); загальна вартість робіт включає відшкодування всіх витрат Генпідрядника, плату за: використання техніки, спецтехніки, вантажні - розвантажувальні роботи, механізми та різні пристрої. Використання інвентарних риштувань, електроінструменту, які можуть бути необхідні в процесі виконання робіт. Генпідрядник гарантує, що в ціні договору враховані всі види та обсяги робіт, необхідних для введення в експлуатацію предмета договору. В іншому випадку Генпідрядник зобов'язаний виконати всі необхідні роботи за власний рахунок (п.3.5.) остаточна вартість робіт за цим договором, яку має сплатити Замовник на користь Генпідрядника, визначається на підставі фактично виконаних обсягів робіт та оформлених і підписаних Сторонами Актів приймання виконаних робіт - типова форма №КБ-2в (п.3.6.); вартість прямих витрат визначається на підставі РЕКН на будівельні і монтажні роботи і рівня заробітної плати в розмірі 8527,52 грн (п.3.7.1.); загальновиробничі витрати визначаються із врахуванням понижуючих коефіцієнтів (п.3.7.2.); розмір прибутку та адміністративних витрат визначається у відповідності до показників, визначених наказами Мінрегіону України (п.3.7.3.); розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-3). Генпідрядник щомісячно не пізніше 23 числа звітного місяця надає Замовнику виходячи з фактично виконаних обсягів робіт Акт приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-3) в паперовому та електронному вигляді. Генпідрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання - передачі фактично виконаних робіт: форма №КБ-2в в 2-х примірниках, форма №КБ-3 в 2-х примірниках, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках кожен, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічного нагляду. Генпідрядник також надає (оригінали документів): виконавчу документацію за звітний період, бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Генпідрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію. Замовник перевіряє правильність актів протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня їх отримання та у разі відсутності зауважень - підписує надані документи або повертає Генпідряднику на доопрацювання разом із зауваженнями (п.4.4).
На виконання умов Договору1 Позивач прийняв роботи, про що сторони підписали ряд актів приймання виконаних робіт, які стали предметом дослідження Держаудитслужби.
В акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що в актах виконаних робіт №9/92 за червень 2020 року та №10/92 за липень 2020 року враховано землю рослинну, наявність та списання якої не підтверджено даними бухгалтерського обліку відповідача на суму 61230,73 грн, що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.11-1:2013, чим завдано позивачу матеріальної шкоди (збитків).
Б. 21.08.2020 Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради була оголошена процедура закупівлі "Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування), з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва", код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт", ідентифікатор закупівлі в електронній системі Prozorro- UA-2020-08-21-002392-b. За результатами проведеної замовником процедури закупівлі переможцем визначено - Приватне підприємство "Уманьрембуд 2".
21.09.2020 між Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради в особі начальника Харченка Віталія Петровича, що діє на підставі Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради (Замовник, позивач по справі) та Приватним підприємством "Уманьрембуд 2" в особі директора Ковальчука Олександра Сергійовича, який діє на підставі Статуту (Генпідрядник, відповідач по справі) укладено договір підряду №88 (далі Договір 2, а.с.61-66), за умовами якого: Замовник доручає, а Генпідрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними і залученими силами та засобами будівельно-монтажні роботи та здати Замовнику у встановлений Договором строк закінчення робіт по будівництву об'єкта: Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування), надалі - Об'єкт, відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов (п.2.1.); ціна цього договору становить - 13701187,62 грн (тринадцять мільйонів сімсот одна тисяча сто вісімдесят сім гривень 62 копійки), в тому числі ПДВ 2283531,27 грн (два мільйони двісті вісімдесят три тисячі п'ятсот тридцять одна гривня 27 копійок). Річний план асигнувань на 2020 рік складає 960000,00 грн (дев'ятсот шістдесят тисяч гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 160000,00 грн (сто шістдесят тисяч гривень 00 коп.) (п.3.1.); роботи мають виконуватись Генпідрядником у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк (п.2.7.); договірна ціна є твердою і встановлюється незмінною на весь обсяг будівництва, відповідно до поточних цін на матеріально-технічні ресурси, що склалися в регіоні на момент укладення Договору, розраховується у відповідності до ДСТУ Б Д.1,1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" зі змінами та доповненнями (п.3.3); загальна вартість робіт включає відшкодування всіх витрат Генпідрядника, плату за: використання техніки, спецтехніки, вантажні - розвантажувальні роботи, механізми та різні пристрої. Використання інвентарних риштувань, електроінструменту. Які можуть бути необхідні в процесі виконання робіт. Генпідрядник гарантує, що в ціні договору враховані всі види та обсяги робіт, необхідних для введення в експлуатацію предмета договору. В іншому випадку Генпідрядник зобов'язаний виконати всі необхідні роботи за власний рахунок (п.3.5); остаточна вартість робіт за цим договором, яку має сплатити Замовник на користь Генпідрядника, визначається на підставі фактично виконаних обсягів робіт та оформлених і підписаних Сторонами Актів приймання виконаних робіт - типова форма №КБ-2в (п.3.6.); вартість прямих витрат визначається на підставі РЕКН на будівельні і монтажні роботи і рівня заробітної плати в розмірі 9954,78 грн (п.3.7.1.); загальновиробничі витрати визначаються із врахуванням понижуючих коефіцієнтів (п.3.7.2.); розмір прибутку та адміністративних витрат визначається у відповідності до показників, визначених наказами Мінрегіону України (п.3.7.3.); розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-3). Генпідрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання - передачі фактично виконаних робіт: форма №КБ-2в, №КБ-3, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках кожен, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічного нагляду. Генпідрядник також надає оригінали документів: виконавчу документацію за звітний період, бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Генпідрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію. Замовник перевіряє правильність актів протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня їх отримання та у разі відсутності зауважень - підписує надані документи або повертає Генпідряднику на доопрацювання разом із зауваженнями. (п.4.3.).
На виконання умов Договору Позивач прийняв роботи, про що сторони підписали ряд актів приймання виконаних робіт, які стали предметом дослідження Держаудитслужби. В акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що в актах виконаних робіт №12/88 за жовтень 2020 року, №15/88 за листопад 2020 року, №28/88 за травень 2021 року, та №32/88 за червень 2021 року враховано землю рослинну, наявність та списання якої не підтверджено даними бухгалтерського обліку Відповідача на суму 139871,80 грн, що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.11-1:2013, чим завдано Позивачу матеріальної шкоди (збитків). Свої зобов'язання за Договором 1 та Договором 2 Позивач перед Відповідачем виконав в повній мірі про, що свідчить відсутність претензій з боку Відповідача. Отже, оплата робіт призвела до зайвих витрат бюджетних коштів в сумі - 201102,53 грн.
В. 25.05.2021 Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради була оголошена процедура закупівлі "Реконструкція ліній вуличного освітлення міста Умань Черкаської обл. 1-ша черга, з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва", код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 45310000-3 - Електромонтажні роботи", ідентифікатор закупівлі в електронній системі Prozorro UA-2021-05-25-010689-b. За результатами проведеної замовником процедури закупівлі переможцем визначено - Приватне підприємство "Уманьрембуд 2".
30.06.2021 між Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради в особі начальника Харченка Віталія Петровича, що діє на підставі Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради (Замовник, позивач по справі) та Приватним підприємством "Уманьрембуд 2", в особі директора Ковальчука Олександра Сергійовича, який діє на підставі Статуту (Генпідрядник, відповідач по справі) укладено договір підряду №171 (далі Договір 3, а.с.81-86), за умовами якого: Замовник доручає, а Генпідрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними і залученими силами та засобами будівельно-монтажні роботи та здати Замовнику у встановлений Договором строк закінчення робіт по будівництву об'єкта: Реконструкція ліній вуличного освітлення міста Умані Черкаської обл. 1-ша черга, надалі - Об'єкт, відповідно до проектної кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов (п.2.1.); ціна договору становить - 3390000,00 грн (три мільйони триста дев'яносто тисяч гривень 00 копійок) в тому числі ПДВ. Річний план асигнувань на 2021 рік складає 3100000,00 грн (три мільйони сто тисяч гривень 00 копійок) в тому числі ПДВ (п.3.1.); роботи виконуються Генпідрядником у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк (п.2.7.); договірна ціна є твердою і встановлюється незмінною на весь обсяг будівництва, відповідно до поточних цін на матеріально-технічні ресурси, що склалися в регіоні на момент укладення договору, розраховується у відповідності до ДСТУ Б Д.1,1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" зі змінами та доповненнями (п.3.3); загальна вартість робіт включає відшкодування всіх витрат Генпідрядника, плату за: використання техніки, спецтехніки, вантажні - розвантажувальні роботи, механізми та різні пристрої. Використання інвентарних риштувань, електроінструменту. Які можуть бути необхідні в процесі виконання робіт. Генпідрядник гарантує, що в ціні договору враховані всі види та обсяги робіт, необхідних для введення в експлуатацію предмета договору. В іншому випадку Генпідрядник зобов'язаний виконати всі необхідні роботи за власний рахунок (п.3.5.); остаточна вартість робіт за цим договором, яку має сплатити Замовник на користь Генпідрядника, визначається на підставі фактично виконаних обсягів робіт та оформлених і підписаних Сторонами Актів приймання виконаних робіт - типова форма №КБ-2в (п.3.6.); вартість прямих витрат визначається на підставі РЕКН на будівельні і монтажні роботи і рівня заробітної плати в розмірі 10628,39 грн (п.3.7.1.); загальновиробничі витрати визначаються із врахуванням понижуючих коефіцієнтів (п.3.7.2.); розмір прибутку та адміністративних витрат визначається у відповідності до показників, визначених наказами Мінрегіону України (п.3.7.3.); розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-3). Генпідрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання - передачі фактично виконаних робіт: форма №КБ-2в, №КБ-3, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках кожен, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічного нагляду. Генпідрядник також надає оригінали документів: виконавчу документацію за звітний період, бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Генпідрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію (п.4.3.).
На виконання умов Договору Позивач прийняв роботи, про що сторони підписали ряд актів приймання виконаних робіт, які стали предметом дослідження Держаудитслужби.
Г. 09.12.2019 проведено переговори щодо необхідності проведення додаткових будівельних робіт по предмету закупівлі "Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м. Умань Черкаської області - нове будівництво" (коригування) (45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт), з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013" з ПП "Уманьрембуд 2" та оголошено переговорну процедуру закупівлі за ідентифікатором закупівлі в електронній системі Prozorro-UA-2019-12-09- 000994-a.
20.12.2020 між Відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради в особі начальника Харченка Віталія Петровича, що діє на підставі Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради (Замовник, позивач по справі) та Приватним підприємством "Уманьрембуд 2" в особі Дятлова Ярослава Олександровича, який діє на підставі Статуту (Генпідрядник, відповідач по справі) укладено договір будівельного підряду №390 (додаткові будівельні роботи) (далі Договір 4, а.с.96-101), за умовами якого: Замовник доручає, а Генпідрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними і залученими силами та засобами будівельно-монтажні роботи та здати Замовнику у встановлений Договором строк закінчення робіт по будівництву об'єкта: Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічих споруд на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування), надалі - Об'єкт, відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов (п.2.1.); ціна договору становить - 5433215,44 грн (п'ять мільйонів чотириста тридцять три тисячі двісті п'ятнадцять гривень 44 копійки). Річний план асигнувань на 2019 рік складає 3735675,00 грн (три мільйони сімсот тридцять п'ять тисяч шістсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок). Залишок вартості робіт за договірною ціною у сумі 1697540,44 грн (один мільйон шістсот дев'яносто сім тисяч п'ятсот сорок гривень 44 копійок) з ПДВ підлягає виконанню у 2020 році (п.3.1.); роботи мають виконуватись Генпідрядником у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк (п.2.7.); договірна ціна є твердою і встановлюється незмінною на весь обсяг будівництва, відповідно до поточних цін на матеріально-технічні ресурси, що склалися в регіоні на момент укладення договору, розраховується у відповідності до ДСТУ Б Д.1,1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" зі змінами та доповненнями (п.3.3); загальна вартість робіт включає відшкодування всіх витрат Генпідрядника, плату за: використання техніки, спецтехніки, вантажні - розвантажувальні роботи, механізми та різні пристрої. Використання інвентарних риштувань, електроінструменту, які можуть бути необхідні в процесі виконання робіт. Генпідрядник гарантує, що в ціні договору враховані всі види та обсяги робіт, необхідних для введення в експлуатацію предмета договору. В іншому випадку Генпідрядник зобов'язаний виконати всі необхідні роботи за власний рахунок (п.3.5.); остаточна вартість робіт за цим договором, яку має сплатити Замовник на користь Генпідрядника, визначається на підставі фактично виконаних обсягів робіт та оформлених і підписаних Сторонами Актів приймання виконаних робіт - типова форма №КБ-2в (п.3.6.); вартість прямих витрат визначається на підставі РЕКН на будівельні і монтажні роботи і рівня заробітної плати в розмірі 8527,52 грн (п.3.7.1.); загальновиробничі витрати визначаються із врахуванням понижуючих коефіцієнтів (п.3.7.2.); розмір прибутку та адміністративних витрат визначається у відповідності до показників, визначених наказами Мінрегіону України (п.3.7.3.); розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-3). Генпідрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання - передачі фактично виконаних робіт: форма №КБ-2в, №КБ-3, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках кожен, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічного нагляду. Генпідрядник також надає оригінали документів: виконавчу документацію за звітний період, бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Генпідрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію (п.4.3).
На виконання умов Договору 4 Позивач прийняв роботи, про що сторони підписали ряд актів приймання виконаних робіт, які стали предметом дослідження Держаудитслужби.
В акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що перевіркою актів виконаних робіт форми №КБ-2в встановлено, що в порушення п.6.2.1.3 настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва (ДСТУ- Н. БД.1.1-20213) прийнятих наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 №405, приймання виконання будівельних робіт завищено вартість виконаних робіт, внаслідок включення трудовитрат робітників, що обслуговують залучену сторонню техніку (автопідйомники, крани на автомобільному ходу вантажопідйомність 10 т, бульдозери, екскаватори САТ- 336, екскаватор 340) для розрахунку загально виробничих витрат, кошторисного прибутку та адміністративних витрат. При проведенні перерахунку (з урахуванням ПДВ ) встановлено, що сума завищення вартості робіт в актах виконаних робіт ф. КБ-2в склала 61149,87 грн, в тому числі по об'єктах: 1."Реконструкція ліній вуличного освітлення міста Умані Черкаської області 1-ша черга" (Договір №171 від 30.06.2021, акти №1/171, №2/171, №3/171 на суму 29667,33 грн); 2."Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічих споруд на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування)" (Договір №390 від 20.12.2029, акти №4/390, №45/390, №6/390 на суму 24094,48 грн); 3. "Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування)" (Договір №88 від 21.09.2020, акти №1/88, №7/88, №8/88, №24/88, №26/88 на суму 7388,06 грн).
Отже, ревізія вважає, що у вище вказаних актах приймання виконаних будівельних робіт завищено вартість виконаних робіт, внаслідок включення трудовитрат робітників, що обслуговують залучену сторонню техніку для розрахунку загальновиробничих витрат, кошторисного прибутку та адміністративних витрат на загальну суму 61149,87 грн, що є порушенням п.6.2.1.3 настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва (ДСТУ-Н Б Д.11-2:2013, чим завдано Позивачу матеріальної шкоди (збитків) (так зазначено в акті ревізії на стор.52).
За наслідками перевірки актів виконаних робіт за Договором 2, зокрема актів за ф.КБ-2в, шляхом порівняння об'ємів робіт, встановлено завищення обсягів робіт на об'єкті: Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м. Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування), а саме: робіт з садіння дерев-саджанців з оголеною кореневою системою в ями розміром 0,7*0,7 м в кількості 7 шт. та у відсутності саджанців калини-гордовини в кількості 5 шт., що призвело до завищення вартості робіт в актах виконаних робіт ф. КБ-2в на суму 41658,13 грн (в тому числі в 2020 рік - 32461,68 грн, 2021 рік - 9196,45 грн), що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-2013.
Отже, загальна сума завданих збитків визначених в акті ревізії та довідці зустрічної перевірки складає 303910,53 грн.
Відповідачу було надіслано претензію від 05.08.2024 за №945/09, яка повернулась до позивача з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". З доводів позивача відповідачу було заявлено в телефонному режимі про повернення збитків, на що теж не відповідачем не відреаговано. Через послуги Нової Пошти Відповідачу за допомогою кур'єрської адресної доставки надіслано претензію від 03.01.2025 за №05/09, відповіді не надано.
На думку позивача, ухилення відповідача від сплати збитків в розмірі 303910,53 грн є підставою звернення в Господарський суд Черкаської області для захисту порушеного права та примусового стягнення заборгованості.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 15.12.2025 (т.1 а.с.220-225) вимоги заперечив та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Третя особа у поясненнях від 09.12.2025 (т.1 а.с.195-199) підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд позов задовольнити.
Інших доказів не подано.
Оцінюючи пояснення позивача та третьої особи та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до ст.236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).
Щодо юридичного статусу учасників справи:
Позивач є органом місцевого самоврядування в Україні та самостійною юридичною особою за Законом, з присвоєнням ідентифікаційного коду, визначенням видів діяльності та внесенням даних в ЄДРПОУ. Діяльність позивача регламентована приписами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Орган місцевого самоврядування може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України. Позивач у спірних відносинах виступає як замовник підрядних робіт та платник.
Відповідач є самостійною юридичною особою та суб'єктом господарювання на ринку послуг України, з присвоєнням коду ЄДРПОУ, визначенням та внесенням видів господарської діяльності в ЄДРПОУ. Відповідач у спірних відносинах виступає як виконавець робіт та підрядник.
Третя особа є органом виконавчої влади та відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль (зокрема у органах місцевого самоврядування) за цільовим ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів, через здійснення державного фінансового аудиту, інспектування (ревізії).
Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст.93 Цивільного кодексу України.
Предмет позову визначений позивачем як стягнення з відповідача суми збитків в розмірі 303910,53 грн, оплати у 2020-2021 роках Приватному підприємству "Уманьрембуд 2" завищеної вартості виконаних робіт по об'єктах будівництва та реконструкції, встановленої Західним офісом Держаудитслужби, Управління західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області в ході проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Житлово-комунального господарства Уманської міської ради (акт від 27.06.2024 №131905-22/13).
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову виходячи з наступного.
Застосування судом норм матеріального права до спірних відносин:
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до Господарського кодексу України:
ч.3 ст.5. Суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства;
ч.1 ст.173. Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку;
ч.1 ст.174. Господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання;
ч.1 ст.175. Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
ст.193. Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з Цивільним кодексом України:
п.1 ч.2 ст.11. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини;
ч.1, 2 ст.13. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині;
ч.1-3 ст.509. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості;
ст.525. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом;
ст.526. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;
Згідно з ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.ст.6, 627, 628 Цивільного кодексу України).
Частинами 1, 2 ст.180 Господарського кодексу України, у свою чергу, встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
З положень ст.509 Цивільного кодексу України та ст.173 Господарського кодексу України слідує, що в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України, яка кореспондуються зі ст.193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до положень ч.1 ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з ч.1 ст.853 Цивільного кодексу України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Статтею 852 Цивільного кодексу України визначено: якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором. За наявності у роботі істотних відступів від умов договору підряду або інших істотних недоліків замовник має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
За приписами ст.857 Цивільного кодексу України, робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру. Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовникові. Результат роботи в межах розумного строку має бути придатним для використання відповідно до договору підряду або для звичайного використання роботи такого характеру.
Частинами 1-3 ст.858 Цивільного кодексу України передбачено: якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника:
1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк;
2) пропорційного зменшення ціни роботи;
3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
Підрядник має право замість усунення недоліків роботи, за які він відповідає, безоплатно виконати роботу заново з відшкодуванням замовникові збитків, завданих простроченням виконання. У цьому разі замовник зобов'язаний повернути раніше передану йому роботу підрядникові, якщо за характером роботи таке повернення можливе.
Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
Відповідно до ч.4 ст.882 Цивільного кодексу України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Згідно з ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору, його умови визначаються сторонами на їх розсуд і є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.ч.1, 2 та 3 ст.632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно зі ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
З положень ч.ч.1, 2 ст.623 Цивільного кодексу України слідує, що учасник господарських відносин, який порушив господарські зобов'язання або встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків (п.4 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України).
Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно з ч.1 ст.225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
За приписами ст.611 Цивільного кодексу України, відшкодування збитків є встановленим договором або законом правовим наслідком, що настає у разі порушення зобов'язання.
Учасник господарських відносин, який порушив господарські зобов'язання або встановлені вимоги, щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором (ч.ч. 1,2 ст.623 Цивільного кодексу України).
За змістом ст.614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Тобто відшкодуванню підлягають збитки, які знаходяться у причинному зв'язку з правопорушенням. Відшкодування збитків є видом відповідальності учасників цивільних правовідносин за шкоду, яка є негативним наслідком правопорушення.
Право на відшкодування завданих збитків виникає при наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу; завдання збитків, причинного зв'язку між порушенням права та збитками, наявності винної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) пов'язана зі збитками.
Протиправною є поведінка особи з порушенням норм законодавства. Якщо зобов'язання виникає з договору, то протиправною визнається поведінка боржника, що порушує умови договору та закону.
На кредитора покладений обов'язок доведення факту невиконання або неналежного виконання зобов'язання, прямого причинного зв'язку між порушеним зобов'язанням і завданими збитками та їх розмір.
Позивач стверджує, що в акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що в актах виконаних робіт №9/92 за червень 2020 року та №10/92 за липень 2020 року враховано землю рослинну, наявність та списання якої не підтверджено даними бухгалтерського обліку відповідача на суму 61230,73 грн, що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.11-1:2013, чим завдано позивачу матеріальної шкоди (збитків).
В акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що в актах виконаних робіт №12/88 за жовтень 2020 року, №15/88 за листопад 2020 року, №28/88 за травень 2021 року, та №32/88 за червень 2021 року враховано землю рослинну, наявність та списання якої не підтверджено даними бухгалтерського обліку Відповідача на суму 139871,80 грн, що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.11-1:2013, чим завдано Позивачу матеріальної шкоди (збитків). Свої зобов'язання за Договором 1 та Договором 2 Позивач перед Відповідачем виконав в повній мірі про, що свідчить відсутність претензій з боку Відповідача. Отже, оплата робіт з доводів позивача призвела до зайвих витрат бюджетних коштів в сумі - 201102,53 грн.
В акті ревізії та довідці зустрічної перевірки вказано, що перевіркою актів виконаних робіт форми №КБ-2в встановлено, що в порушення п.6.2.1.3 настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва (ДСТУ- Н. БД.1.1-20213) прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 №405, приймання виконання будівельних робіт завищено вартість виконаних робіт, внаслідок включення трудовитрат робітників, що обслуговують залучену сторонню техніку (автопідйомники, крани на автомобільному ходу вантажопідйомність 10 т, бульдозери, екскаватори САТ- 336, екскаватор 340) для розрахунку загально виробничих витрат, кошторисного прибутку та адміністративних витрат. При проведенні перерахунку (з урахуванням ПДВ ) встановлено, що сума завищення вартості робіт в актах виконаних робіт ф. КБ-2в склала 61149,87 грн, в тому числі по об'єктах: 1."Реконструкція ліній вуличного освітлення міста Умані Черкаської області1-ша черга" (Договір №171 від 30.06.2021, акти №1/171, №2/171, №3/171 на суму 29667,33 грн); 2."Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічих споруд на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво(коригування)" (Договір №390 від 20.12.2029, акти №4/390, №45/390, №6/390 на суму 24094,48 грн); 3. "Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м.Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування)" (Договір №88 від 21.09.2020, акти №1/88, №7/88, №8/88, №24/88, №26/88 на суму 7388,06 грн).
Отже, у вищевказаних актах приймання виконаних будівельних робіт позивач вважає завищеною вартість виконаних робіт внаслідок включення трудовитрат робітників, що обслуговують залучену сторонню техніку для розрахунку загальновиробничих витрат, кошторисного прибутку та адміністративних витрат на загальну суму 61149,87 грн, що є порушенням п.6.2.1.3 настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва (ДСТУ-Н Б Д.11-2:2013, чим завдано Позивачу матеріальної шкоди (збитків) (так зазначено в акті ревізії на стор.52).
За наслідками перевірки актів виконаних робіт за Договором 2, зокрема актів за ф.КБ-2в, шляхом порівняння об'ємів робіт, встановлено завищення обсягів робіт на об'єкті: Заходи щодо відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Уманка (від гідротехнічної споруди на вул.Незалежності до місця злиття з річкою Паланка) в адміністративних межах м. Умань Черкаської області - нове будівництво (коригування), а саме: робіт з садіння дерев-саджанців з оголеною кореневою системою в ями розміром 0,7*0,7 м в кількості 7 шт. та у відсутності саджанців калини-гордовини в кількості 5 шт., що призвело до завищення вартості робіт в актах виконаних робіт ф. КБ-2в на суму 41658,13 грн (в тому числі в 2020 рік - 32461,68 грн, 2021 рік - 9196,45 грн), що є порушенням п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-2013.
Отже, загальна сума завданих збитків визначених в акті ревізії та довідці зустрічної перевірки складає 303910,53 грн.
Вартість робіт була встановлена за взаємною згодою сторін та відображена в договорах.
Наявними в матеріалах справи копіями актів приймання виконаних будівельних робіт: до договору будівельного підряду від 02.08.2019 №92, а саме: №10/92 за липень 2020 року на суму 125857,02 грн, №9/92 за червень 2020 року на суму 525462,92 грн; до договору підряду від 21.09.20 №88, а саме: №32/88 за червень 2021 року на суму 238106,26 грн, №15/88 за листопад 2020 року на суму 257333,18 грн, №12/88 за жовтень 2020 року на суму 864800,00 грн; до договору підряду від 30.06.2021 №171, а саме: №1/171 за серпень 2021 року на суму 416409,32 грн, №3/171 за жовтень 2021 року на суму 517640,92 грн, №2/171 за серпень 2021 року на суму 456550,94 грн; до договору будівельного підряду (додаткові будівельні роботи) від 20.12.2019 №390, а саме: №6/390 за липень 2020 року на суму 23715,05 грн, №5/390 за липень 2020 року на суму 27262,01 грн, №4/390 за червень 2020 року на суму 930470,87 грн, №26/88 за квітень 2021 року на суму 94004,94 грн, №24/88 за квітень 2021 рік на суму 435631,08 грн, №8/88 за жовтень 2020 року на суму 266563,00 грн, №7/88 за жовтень 2020 року на суму 74618,70 грн, №1/88 за вересень 2020 року на суму 98853,00 грн, №28/88 за травень 2021 року на суму 392979,84 грн, №28/88 за травень 2021 року на суму 392979,84 грн, підтверджується виконання відповідачем та прийняття позивачем робіт на підставі договорів, вартість яких була повністю сплачена позивачем.
Матеріали справи не містять доказів недійсності чи розірвання сторонами договорів або зміни їх умов в частині ціни, вартості робіт, переліку робіт, об'ємів робіт тощо. Вищевказані акти приймання виконаних будівельних робіт підписані сторонами без будь-яких зауважень щодо якості виконаних робіт. Перевірка фактичного обсягу виконаних робіт та їх вартість, які включені до актів покладається на особу, що приймає роботи з боку замовника, під час підписання актів.
Отже, враховуючи приписи зазначених вище норм права, а також те, що замовник оглянув та прийняв за актами приймання виконаних будівельних робіт виконані відповідачем роботи, які (акти) підписані без будь-яких зауважень і застережень, позивач погодився з їх прийняттям, об'ємами, переліком та вартістю.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
З положень ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" слідує, що органу державного фінансового контролю надається право, зокрема: проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно з пп.3 п.4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, інспектування (ревізії).
Відповідно до пп.23 п.6 Положення Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Таким чином орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів і, в разі виявлення порушень законодавства, має право пред'явити обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Вимога органу державного фінансового контролю чи акт перевірки можуть бути підставою для вчинення відповідних процесуальних дій посадовими особами (зокрема - пред'явлення відповідного позову до суду), однак це не позбавляє особу, що звернулась до суду, процесуального обов'язку доводити свої вимоги належними та допустимими доказами.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 18.10.2018 по справі №917/1064/17 зауважив, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу. Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась. Акт ревізії не може змінювати, припиняти частково або повністю договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені договором та підтверджені відповідними актами виконаних робіт (п.п.57-59 постанови).
Отже, враховуючи договірний характер правовідносин сторін, за наявності чинних умов договору щодо робіт, їх обсягу та вартості, висновки перевірки не можуть змінювати умов договору, які відповідно до наведених вимог норм права є обов'язковими, оскільки недійсними не визнавалися. Відповідно, висновки ревізії не можуть змінювати й правовідносин сторін щодо ціни договору і встановлювати інші, ніж визначені умовами договору, умови зобов'язання.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 18.02.2020 року у справі №910/7984/16. У даному випадку ані позивачем, ані Східним офісом Держаудитслужби у судовому порядку не порушувалося питання про визнання недійсним договору (повністю або в частині) з підстав порушення законодавства при визначенні вартості робіт у договорі, тобто не спростовано у встановленому порядку презумпцію правомірності договору №ПР/П-21657/НЮ від 19.11.2021.
Сам по собі акт від 27.06.2024 №131905-22/13, складений за наслідками проведення перевірки діяльності позивача, не визначений законодавством як безумовний доказ господарського чи цивільно-правового правопорушення. Цей документ є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
За умови існування між сторонами договірних правовідносин виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати.
Крім того, акт Держаудитслужби не може встановлювати обов'язкових правил для сторін за господарсько-правовим договором в силу ст.19 Господарського кодексу України (чинного на момент виникнення спірних господарських відносин), яка прямо забороняє втручання та перешкоджання господарській діяльності з боку контролюючих органів державної влади.
Таким чином суд не може розцінювати Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023 від 27.06.2024 №131905-22/13 (а.с.30-33) як належний та допустимий доказ факту завдання відповідачем позивачу збитків за договорами на суму 303910,53 грн, а саме: договору будівельного підряду від 02.08.2019 №92 на суму 61230,73 грн, договору підряду від 21.09.2020 №88 на загальну суму 188 917,99 грн (139871,80-7388,06+41658,13), договору підряду від 30.06.2021 №171 на суму 29667,33 грн та договору будівельного підряду (додаткові будівельні роботи) від 20.12.2019 №390 на суму 24094,48 грн, оскільки між сторонами існують договірні відносини, які встановлюють обсяг та вартість робіт.
При цьому кошти, які заявлені позивачем до стягнення з відповідача, отримані останнім як плата за виконані роботи (надані послуги) за договором, а тому такі кошти набуто за наявності правової підстави.
Замовник робіт не подав зауважень чи претензій до виконавця щодо переліку, виду робіт, об'єму робіт вартості робіт. Договори підряду від 02.08.2019 №92, від 21.09.2020 №88, від 30.06.2021 №171, від 20.12.2020 №390 є належно виконаними та припиненими внаслідок виконання.
Водночас, акт ревізії (перевірки) не є беззаперечною підставою для стягнення коштів, оскільки акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялась.
Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області не є стороною спірних договорів підряду від 02.08.2019 №92, від 21.09.2020 №88, від 30.06.2021 №171, від 20.12.2020 №390.
Суд враховує, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії (перевірки) у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.07.2018 у справі №904/7287/17, від 20.06.2019 у справі №916/1906/18).
При ухваленні рішення суд враховує також недоведеність позивачем належними доказами порушення відповідачем вимог та умов договорів підряду від 02.08.2019 №92, від 21.09.2020 №88, від 30.06.2021 №171, від 20.12.2020 №390.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позивачем не доведено протиправну поведінку відповідача у вигляді порушення договірного зобов'язання, яке спричинило матеріальні збитки позивачу у розмірі 303910,53 грн, а відтак відсутній причинно-наслідковий зв'язок між заподіяними збитками/шкодою та поведінкою відповідача, а висновки ревізії є лише думкою спеціаліста і не ґрунтуються на сукупності матеріалів, у зв'язку з чим вимоги позивача про стягнення з відповідача 303910,53 грн збитків є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до п.3 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі відмови в позові покладаються на позивача та не стягуються.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову Відділу Житлово-комунального господарства Уманської міської ради (20300, Черкаська область, м.Умань, пл.Соборності,1, код ЄДРПОУ 39358320) до Приватного підприємства "Уманьрембуд 2" (20300, Черкаська область, м.Умань, вул.Енергетична,21а, код ЄДРПОУ 41041022), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (46021, м.Тернопіль, вул.Грушевського,8, код ЄДРПОУ 40913637) про стягнення 303910,53 грн збитків - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено та підписано 05.03.2026.
Суддя Г.М.Скиба