Вирок від 05.03.2026 по справі 585/668/26

Справа № 585/668/26

Номер провадження 1-кп/585/267/26

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м.Ромни

Роменський міськрайонний Сумської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши в підготовчому судовому засіданні залі суду м. Ромни кримінальне провадження про обвинувачення:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ромни, Сумської області, українець, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, ФОП « ОСОБА_6 », зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий, моб. тел. НОМЕР_1

за ч.1 ст. 240 КК України,

встановив:

Так, ОСОБА_4 обвинувачується у скоєнні умисного кримінального правопорушення проти довкілля за наступних обставин.

Відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» - державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Також, відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України про надра, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Відповідно до ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

Відповідно до ст. 5 Кодексу України про надра, державний фонд надр включає як ділянки надр, що використовуються, так і ділянки надр, не залучені до використання, в тому числі континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Родовища корисних копалин - це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання.

Відповідно до ст. 6 Кодексу України про надра, корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 16 Кодексу України про надра - Спеціальний дозвіл на користування надрами надається за результатами аукціону (електронних торгів).

Надання спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку його дії, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами та до угоди про умови користування надрами здійснюються відповідним дозвільним органом: центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, а щодо ділянок надр, що містять корисні копалини місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим.

Подання заяви разом з необхідними документами для отримання, продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до нього, а також внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюються заявником в електронній формі через електронний кабінет надрокористувача на Державному геологічному веб-порталі, формування та ведення якого забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Спеціальний дозвіл на користування надрами надається переможцю аукціону (електронних торгів) за його зверненням.

Відповідно до ст. 16-3 Кодексу України про надра - Рішення про надання відповідним дозвільним органом спеціального дозволу на користування надрами за результатами аукціону (електронних торгів) приймається у порядку та у строки, встановлені порядком проведення аукціонів (електронних торгів) з продажу спеціального дозволу на користування надрами, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Рішення про надання або відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (електронних торгів), про продовження строку дії, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами приймається відповідним дозвільним органом протягом 25 робочих днів з дня отримання заяви разом з документами.

Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра, землевласники і землекористувачі в межах земельних ділянок, які перебувають у їх власності або користуванні, мають право без спеціального дозволу та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб, не пов'язаних із відчуженням видобутих корисних копалин, корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до 2 метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу.

Відповідно до ст. 65 Кодексу України про надра, порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у: самовільному користуванні надрами; невиконанні правил охорони надр та вимог щодо безпеки людей, майна і навколишнього природного середовища від шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами.

Таким чином, реалізація права користувача надр на видобування корисних копалин та на користування надрами можлива лише за умов, передбачених чинним законодавством, зокрема:

-наявністю спеціального дозволу на користування надрами наданого з метою видобування корисних копалин в межах конкретної ділянки надр (стаття 19 КУпН);

-видобування корисних копалин місцевого значення для своїх господарських і побутових потреб, не пов'язаних із відчуженням видобутих корисних копалин (стаття 23 КУпН).

Так, ОСОБА_4 на початку вересня 2025 року на несформованій земельній ділянці комунальної форми власності, яка належить Роменській міській раді та розташована поблизу с Піски Роменського району, вирішив здійснювати незаконний видобуток корисних копалин - піску.

В період часу з 11.09.2025 по 16.09.2025 ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний умисел направлений на незаконне видобування корисних копалин на земельній ділянці поблизу с Піски Роменського району, що знаходиться на адміністративній території Роменської міської ради Сумської області, не маючи передбачених законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, в порушення вимог ст. ст. 19, 23, 26 Кодексу України «Про надра», ст. 24 Гірничого закону України, п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», умисно, з метою незаконного видобування корисних копалин місцевого значення та їх подальшого відчуження (продажу), видобував з іншими громадянами, які не були обізнані про злочинні наміри останнього і вважали дії ОСОБА_4 правомірними, шляхом завантаження за допомогою лопат піску з виритих ям на місцевості до кузову вантажного автомобіля ЗІЛ 131 д.н.з. НОМЕР_2 та подальшого перевезення піску з метою продажу.

Так, 11.09.2025 року приблизно о 20:20 год. автомобілем ЗІЛ 131 д.н.з. НОМЕР_2 було здійснено доставку піщаної суміші ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до господарства розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , із земельної ділянки з координатами «НОМЕР_3» поблизу с. Піски Роменського району, Сумської області вагою 4760 кг.

13.09.2025 року приблизно о 20:00 год. автомобілем ЗІЛ 131 д.н.з. НОМЕР_2 було здійснено доставку піщаної суміші ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до господарства розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , із земельної ділянки з координатами «НОМЕР_3» поблизу с. Піски Роменського району, Сумської області, вагою 5320 кг.

16.09.2025 року року приблизно о 18.30 автомобілем ЗІЛ 131 д.н.з. НОМЕР_2 було здійснено доставку піщаної суміші ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до господарства розташованого за адресою: АДРЕСА_5 із земельної ділянки з координатами «НОМЕР_3» поблизу с. Піски Роменського району, Сумської області, вагою 5780 кг.

Працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 24.09.2025 проведено огляд земельної ділянки біля с. Піски Роменського району Сумської області з координатами НОМЕР_4, на території якої незаконно здійснюється видобуток суміші, візуально схожої на пісок. Під час проведення огляду із залученням як спеціалістів працівників Державної екологічної інспекції у Сумській області вилучено зразки ґрунту методами «конверт» та «борозна», які поміщено до спеціальних поліетиленових пакетів: NPU 6163858, NPU 6163856 (зразок№1), NPU 6163854, NPU 6163853 (зразок №2).

Також, 24.09.2025 за адресою: АДРЕСА_3 , було оглянуто суміш, візуально схожу на пісок, яка знаходився на території домогосподарства насипом. Під час проведення огляду із залученням як спеціалістів працівників Державної екологічної інспекції у Сумській області вилучено зразок ґрунту методом «конверт», який поміщено до спеціального поліетиленового пакету NPU 6163850.

Крім того, 24.09.2025 за адресою: АДРЕСА_6 було оглянуто суміш, Роменська візуально схожу на пісок, яка знаходилася на території домогосподарства насипом. Під час проведення огляду із залученням як спеціалістів працівників Державної екологічної інспекції у Сумській області вилучено зразок ґрунту методом «конверг», який поміщено до спеціального поліетиленового пакетуNPU 6163849.

Також, 24.09.2025 за адресою: АДРЕСА_4 , було оглянуто суміш, візуально схожу на пісок, яка знаходилася на території домогосподарства насипом. Під час проведення огляду із залученням як спеціалістів працівників Державної екологічної інспекції у Сумській області вилучено зразок ґрунту методом «конверт», який поміщено до спеціального поліетиленового пакету NPU 6163848.

Згідно висновку експерта № СЕ-19/121-25/28787-ФХД:

1.Зразки суміші, вилучені 24.09.2025 під час проведення огляду біля с. Піски Роменського району Сумської області, надані на дослідження в спеціальних пакетах:

-NPU 6163853, є грунтом, а саме піском;

-NPU 6163854, є грунтом, а саме піском;

NPU 6163856, є грунтом, а саме піском;

-NPU 6163858, є грунтом, а саме піском.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» від 12.12.1994 р. № 827 (у редакції постанови КМУ від 23.05.2025 р. № 600) і «інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ піску і гравію», затвердженої наказом ДЗК № 198 від 25.06.2007, піски належать до корисних копалин багатоцільового призначення і входять в перелік корисних копалин як загальнодержавного, так і місцевого значення. Напрям використання родовища корисної копалини визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Зразки суміші, вилучені 24.09.2025 під час проведення огляду за адресою АДРЕСА_7, та поміщені, до спеціального пакету NPU6163850 є ґрунтом, а саме піском.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» віл 12 12.1994 р. № 2827 (у редакції постанови КМУ від 23.05.2025 р. № 600) «Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр по родовищ піску і гравію», затвердженої наказом ДЗК № 198 від 25.06.2007, піски належать до входять в перелік корисних копалин багатоцільового призначення копалин як Загальнодержавного, так і місцевого значення. Напрям використання родовища корисної копалин призначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Зразки суміші, вилучені 24.09.2025 під час проведення огляду за адресою: АДРЕСА_8, та поміщені до спеціального пакету NPU 6163849, є ґрунтом, а саме піском.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» віл 12.12.1994 р. № 827 (у редакції постанови КМУ від 23.05.2025р № 600) і «Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ піску і гравію», затвердженої наказом ДЗК №198 від 25.06.2007, піски належать до корисних копалин багатоцільового призначення і входять в перелік корисних копалин як загальнодержавного, так і місцевого значення. Напрям використання родовища корисної копалини визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Зразки суміші, вилучені 24.09.2025 під час проведення огляду за адресою: АДРЕСА_4 та поміщені до спеціального пакету NPU 11 6163848, є ґрунтом, а саме піском.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» від 12.12.1994 р. № 827 (у редакції постанови КМУ від 23.05.2025 р. № 600) «Інструкції із застосування Класифікації ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ піску і запасів і гравію», затвердженої наказом ДЗК №198 від 25.06.2007, піски належать до корисних копалин багатоцільового призначення і входять в перелік корисних копалин як загальнодержавного, так і місцевого значення. Напрям використання родовища корисної копалини визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» віл 12.12.1994 р. № 827 (у редакції постанови КМУ від 23.05.2025р № 600) «Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ піску і гравію», затвердженої наказом ДЗК № 198 від 25.06.2007, піски належать до корисних копалин багатоцільового призначення і входять в перелік корисних копалин як загальнодержавного, так і місцевого значення. Напрям використання родовища корисної копалини визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Згідно висновку від 13.11.2025 лабораторного дослідження ДП «Українська геологічна компанія» надані на дослідження зразки піщаної суміші, які були відібрані під час проведення огляду біля с. Піски Роменського району Сумської області, характеризуються як сировина піщано-гравійна і вважаються корисною копалиною місцевого значення.

Згідно висновку товарознавчої експертизи № СЕ-19/119-25/15587-ТВ від 26.09.2025 року ринкова вартість станом на вересень 2025 року 1 (однієї) тони олігоміктового кварцового піску середньої крупності з дуже низьким вмістом пилуватих і глинистих часток, який був об'єктом дослідження під час проведення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів (експертний висновок № СЕ-19/121-24/19875-ФХД від 18.07.2024) з урахуванням його гранулометричного, мінералогічного складу та засміченості, становила 4777,00 грн. (чотири тисячі сімсот сімдесят сім гривень 00 копійок).

Отже, ОСОБА_4 здійснив незаконне видобування піщано-гравійної суміші на земельній ділянці біля с Піски Роменського району та подальше перевезення незаконно добутої корисної копалини гр. ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 загальною вагою 15860 кг, на загальну суму 75763,22 гривень, що дорівнює 50,041 неоподаткованих мінімумам доходів громадян, тобто у 30 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є значним розміром.

Відповідно до Розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, проведеного Державною екологічною інспекцією у Сумській області, шкода довкіллю, спричинена ОСОБА_4 , складає 10840,47 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 здійснював незаконне видобування піску, який відповідно до Переліку корисних копалин місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994, віднесено до корисних копалин місцевого значення.

Отже, своїми умисними протиправними діями ОСОБА_4 завдав шкоду державі в особі Роменської міської ради в сумі 10840,47 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що своїми умисними протиправними діями, які виразилися у здійсненні незаконного видобутку корисних копалин місцевого значення у значному розмірі, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 240 КК України, тобто порушив встановлені правила використання охорони надр та здійснив незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у значному розмірі.

Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 240 КК України.

В судовому засіданні від прокурора, обвинуваченого та захисника надійшло спільне клопотання про затвердження угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим від 16.02.2026 року. Згідно умов угоди обвинувачений беззастережно визнає вину у вчиненні злочину і сторони погодились на призначення йому покарання за ч. 1 ст. 240 КК України у виді 1-го року позбавлення волі зі звільненням на підставі ст. 75 КК України від призначеного основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням.

Обвинувачений та захисник пояснили, що уклали угоду без будь-якого примусу, їм зрозумілі права, передбачені ч.4 ст. 474 КПК України, наслідки укладення угоди про визнання винуватості, передбачені ч.2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення та покарання, яке буде призначене на підставі угоди.

Прокурор також пояснив, що уклав угоду добровільно, зміст угоди та наслідки її укладення йому зрозумілі.

Вивчивши угоду від 16.02.2026 року про визнання винуватості між обвинуваченим та прокурором за кримінальним провадженням № 42024200000000115 від 24.05.2024 року, з урахуванням положень розділу VI глави 35 КПК України суд приходить до висновку, що зазначена угода відповідає вимогам ст.ст. 469, 472 КПК України, підстави для відмови в затвердженні угоди про визнання винуватості, передбачені ч.7 ст. 474 КПК України відсутні.

При призначенні ОСОБА_4 виду і міри покарання суд враховує ступінь тяжкості та обставини вчиненого злочину, дані про його особу, обставини, що обтяжують та пом'якшують покарання, зміст укладеної угоди про визнання винуватості. Так, ОСОБА_4 характеризується позитивно, раніше не судимий, має на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, матеріальна шкода, спричинена кримінальним правопорушенням ним відшкодована в повному обсязі. Також ОСОБА_4 під час досудового розслідування здійснено благодійний внесок на ЗСУ в розмірі 40 тис. грн.

Обставинами, що пом'якшують покарання ОСОБА_4 , є щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину, відшкодування заподіяної шкоди.

Обставин, що обтяжують покарання, судом не встановлено.

Враховуючи тяжкість та характер вчиненого злочину, інші зазначені вище обставини справи, зміст укладеної угоди, суд вважає необхідним у зв'язку з наявністю кількох обставин, що пом'якшують покарання, з урахуванням особи обвинуваченого, призначити йому покарання відповідно умов угоди.

Питання про речові докази та процесуальні витрати вирішити згідно з вимогами ст.ст. 100 та 124 КПК України.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 374, 469, 472, 474, 475 КПК України,

ухвалив:

Затвердити угоду про визнання винуватості від 16.02.2026 року між обвинуваченим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та прокурором за кримінальним провадженням № 42024200000000115 від 24.05.2024 року.

Визнати винним ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 240 КК України та призначити йому покарання у виді 1 (одного) року позбавлення волі.

Керуючись ст. 75 КК України від призначеного основного покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити з випробуванням, призначивши іспитовий строк 1 рік.

На підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов'язки:

-періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

-повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;

-не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом пробації.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 -на користь держави процесуальні витрати за проведення експертиз у загальному розмірі 55 972 (п'ятдесят п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят дві) грн. 09 коп.

Речові докази в матеріалах кримінального провадження відсутні.

Цивільний позов не заявлено.

У разі невиконання угоди про визнання винуватості прокурор має право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку.

На вирок може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 діб з моменту проголошення вироку, через Роменський міськрайонний суд Сумської області до Сумського апеляційного суду:

- обвинуваченим, його захисником, законним представником виключно з підстав: призначення судом покарання, суворішого ніж узгоджене сторонами угоди; ухвалення вироку без його згоди на призначення покарання; невиконання судом вимог, встановлених частинами п'ятою - сьомою статті 474 КПК України, в тому числі не роз'яснення йому наслідків укладення угоди;

- прокурором виключно з підстав затвердження судом угоди у кримінальному провадженні, в якому згідно з частиною третьою статті 469 КПК України угода не може бути укладена.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_1