Вирок від 05.03.2026 по справі 588/2378/23

Справа № 588/2378/23

Провадження № 1-кп/950/32/26

ЛЕБЕДИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Лебедин

Лебединський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретарів судового засідання - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Лебедині кримінальне провадження № 12023205490000069 за обвинуваченням

ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженець м. Тростянець, Сумської області; громадянин України; неодружений; освіта середня спеціальна; офіційно не працевлаштований; зареєстрований: АДРЕСА_1 ; раніше судимий: вироком Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2023 за ч. 1 ст. 286 КК України до покарання у виді обмеження волі з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 2 роки; вироком Тростянецького районного суду Сумської області від 16.01.2025 за ч. 1 ст. 389, ч. 1, 3 ст. 71 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік 1 місяць з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 місяці 25 днів)

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 337 КК України,

учасники кримінального провадження:

прокурори - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

захисник - ОСОБА_7 ,

обвинувачений - ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

Суд визнав доведеним, що будучи військовозобов'язаним, відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ОСОБА_4 був зобов'язаний з'явитись для постановки на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак такого обов'язку не виконав.

Так, 15.06.2023 під особистий підпис ОСОБА_4 була вручена повістка для прибуття 20.06.2023 о 08:00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних, проходження військово-лікарської комісії та постановки на військовий облік військовозобов'язаних.

20.06.2023 ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув. 22.06.2023 до відділення поліції № 1 (м. Тростянець) Охтирського РВП ГУ НП в Сумській області надійшло звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210, 210-1 КУпАП до обласного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративне правопорушення, на що ОСОБА_4 в установлені законом строки не з'явився.

19.08.2023 в той час, коли ОСОБА_4 рухався на автомобілі в напрямку с. Боромля, останній був зупинений військовослужбовцями НГУ та працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 , які на той час проводили мобілізаційні заходи на блокпосту автодороги Н-12 «Суми-Полтава» км 54, неподалік колишнього адміністративного приміщення «Маківське лісництво» філії «Тростянецьке лісове господарство». ОСОБА_4 було зачитано зміст письмового попередження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 про кримінальну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 337 КК України.

Узявши до рук зазначене попередження, ОСОБА_4 особисто ознайомився з його змістом та відмовився його підписувати, про що військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , в присутності двох свідків, було складено акт відмови від ознайомлення з попередженням.

Крім того, ОСОБА_4 було роз'яснено зміст постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Відповідно до правил військового обліку, військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також прибувати за викликом на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних.

У подальшому, 21.08.2023 ОСОБА_4 , після попередження зробленого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, всупереч вимогам Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, з метою уникнення від військового обліку, для забезпечення військового призову за мобілізацією, без поважних причин не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних, проходження військово-лікарської комісії та постановки на військовий облік військовозобов'язаних.

За встановлених обставин суд кваліфікує дії ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 337 КК України як ухилення військовозобов'язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У судовому засіданні ОСОБА_4 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав. Повідомив суду, що після закінчення навчального закладу перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Працює у різних місцях по області, у той момент був у Боромлі, ремонтував паркан. Доглядає за господарством, оскільки матір за кордоном. Після початку повномасштабного вторгнення до ТЦК не з'являвся. Зареєстрований у АДРЕСА_1 з 1997 року і не змінював місця своєї реєстрації. Коли їхав з м. Охтирка на блокпосту зупинили, почали перевіряти документи, вручати повістки. За повістками до ТЦК не з'являвся. Про воєнний стан знав, коли йому повідомили про необхідність явки у тростянецький воєнкомат, повідомив, що зареєстрований у Сумській області, а повістка не була заповнена. Про те, що перебуває у розшуку він не знав. Наразі ВЛК не проходив.

Особисті дані з 2022 року у нього не змінились. На території Боромлянської сільської ради за місцем реєстрації постійно не проживав, наразі також не проживає.

У м. Суми поїхав вчитися у 2013 або 2014 роках. Навчався у Сумському хіміко-технологічному центрі № 1. На період навчання проживав у гуртожитку при навчальному закладі. Комісію проходив як призовник, оскільки вступив у навчальний заклад після школи, після 9 класу. Приписне отримав у навчальному закладі. У 2018 році закінчив навчальний заклад, після чого за місцем реєстрації на облік не ставав, ніхто не говорив, що це потрібно. На сьогоднішній день військово-облікових документів не має. Приписне посвідчення залишилось у навчальному закладі в м. Мелітополі, куди він вступав на навчання. У 2024 році облікові дані не уточнював. На цей день він перебуває на обліку в Сумському ТЦК. Тим особам, які до нього приїздили з метою вручення повісток повідомляв, що він вже на обліку. Чому приїздили не один раз, не знає, йому говорили, що потрібно прийти до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Коли йому повідомили про кримінальну відповідальність, він писав скарги.

Захисник обвинуваченого, адвокат ОСОБА_7 , вважала вину ОСОБА_4 недоведеною, просила виправдати його за пред'явленим обвинуваченням. Зазначила, що ОСОБА_4 перебував і перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Закон не вимагає перебувати на обліку у двох центрах комплектування одночасно. Зміна місця обліку ОСОБА_4 в електронному вигляді не проводилась.

Не зважаючи на заперечення винуватості, вина ОСОБА_4 знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду даного кримінального провадження.

Так, свідок ОСОБА_11 суду показав, що він проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_7 . 15.06.2023 мобілізаційним відділом йому була надана повістка для вручення ОСОБА_4 . Він поїхав у с. Боромля, вручив повістку особисто ОСОБА_4 під підпис на 20.06.2023. 20.06.2023 ОСОБА_4 за повісткою не з'явився, була виписана друга повістка. Коли він приїхав вручати її ОСОБА_4 , той відмовився її отримувати, мотивуючи це тим, що РТЦК та СП це незаконна організація і вони не мають права призивати людей. Після цього він доповів керівництву про відмову ОСОБА_4 отримувати повістку. Повістка була заповнена, видана на конкретну особу. Вдруге факт відмови від отримання повістки не фіксувався. Повісток було декілька, не тільки для ОСОБА_4 . Також він роз'яснював відповідальність за неявку, ззаду на повістці зазначенні статті.

Свідок ОСОБА_12 пояснив, що минулого року в червні ОСОБА_4 був оповіщений групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_4 для прибуття до першого відділу, однак за повісткою не прибув. Неодноразово група оповіщення намагалась вручити йому повторні повістки, однак він відмовлявся їх отримувати. Був попереджений про кримінальну відповідальність за ухилення від військового обліку. Станом на 25.09.2025 ОСОБА_4 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 . В серпні 2023 року ОСОБА_4 було вручено попередження за ухилення від військового обліку, однак він відмовився його отримувати про що було складено акт. Згідно даних, ОСОБА_4 ухиляється від військово обліку. ОСОБА_4 було виявлено за списками територіальної громади за фактичним місцем проживання. За даними Сумського міського ТЦК ОСОБА_4 перебував у розшуку. Станом на сьогодні ОСОБА_4 на облік не став. На той час ОСОБА_4 повинен був знаходитись на обліку призовників, а тому була надана вказівка щодо виявлення осіб, які ухиляються від військового обліку. Коли ОСОБА_4 не прибув на указану дату, була надана вказівка подати повідомлення в поліцію щодо доставлення його до першого відділу Охтирського РТЦК як такого, що порушує правила військового обліку. Інформація про ОСОБА_4 була встановлена за списками ОТГ - списки проживаючих осіб на території Боромлянської територіальної громади. При надходженні списків перевіряються за базами даних особи, які знаходяться на обліку. ОСОБА_4 перевіряли у базі даних згідно вікової групи - у базі даних призовників. Він повинен був бути на обліку, однак інформація про нього виявлена не була. За наявною інформацією він навчався в м. Суми, а тому туди було направлено запит до Сумського МТЦК. Інформація про навчання була отримана від відповідального за ведення військового обліку територіальної громади. Запит направлявся після неприбуття ОСОБА_4 за повісткою, якщо б він прибув таких питань не виникало. На даний час ОСОБА_4 підлягає призову за мобілізацією.

Свідок ОСОБА_13 суду показав, що знає ОСОБА_4 , він живе поруч по пров. Учительському, 7. Живе з дівчиною. Користується автомобілем «Джилі». Бачить його дуже рідко. Чи проживав ОСОБА_4 у 2023 році за своєю адресою не знає.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснив, що він є депутатом від округу, у який входить Боромлянська сільська рада. Знає ОСОБА_4 з шкільних років. Він проживає по АДРЕСА_1 . Де він офіційно зареєстрований не знає. Буває, що ОСОБА_4 бачить на території громади, сьогодні бачить його вчетверте з початку повномасштабного вторгнення. Чи є він у списках виборців йому не відомо. Чи жив ОСОБА_4 станом на 2023 рік по пров. Учительському не знає.

Свідок ОСОБА_10 суду показав, що у 2023 році проходив військову службу в роті охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 . Йому була поставлена задача провести оповіщення. З напрямку ОСОБА_15 в бік Тростянця був блокпост, там були ще військовослужбовці нацгвардії. Там бачив ОСОБА_4 , якому ОСОБА_16 намагався вручити доручення, але була відмова. ОСОБА_4 жодних підписів не ставив, було складено акт, якій він теж не підписував. Коли складався акт відмови, був присутній солдат ОСОБА_17 . ОСОБА_4 не затримували, з ним провели розмову і відпустили. ОСОБА_16 забрав його з місця проживання та вони поїхали на блок-пост. Документи уже були готові, їх потрібно було вручити. Розпорядження було від ОСОБА_18 . ОСОБА_4 зупиняв ОСОБА_16 . Був як свідок, підписав акт. Які документи повинні були йому вручити не пам'ятає.

Свідок ОСОБА_19 суду пояснив, що в той день з дружиною їхав з Тростянця в Боромлю. Зупинили на блок-посту біля лісництва для перевірки документів. Військовий підійшов і сказав, що «оцей» чоловік не хоче підписувати якість документи «чи провадження чи щось». Що саме, не пам'ятає. Підписалися як свідки і їх відпустили. Все тривало хвилин 10-15. Хто із трьох чоловіків, які перебували в автомобілі відмовляється отримувати документи не повідомляли. Документ, який підписував читав, але не пам'ятає зміст.

Свідок ОСОБА_20 суду показала, що вони їхали з м. Тростянець на станцію Боромля, їх зупинили на блок-посту «Макове лісництво» для перевірки документів. Перевірили документи, підійшов військовий, попросив побути свідками. Вони підійшли до машини, яка стояла на узбіччі, військовий щось писав. Військовий сказав, відмовляється від вручення «провадження» чи якось так. Далі дав підписати, вони підписали і поїхали. Автомобіль був «іномарка», сріблястого кольору. Там було троє, один за кермом і двоє пасажирів. В акті при них ніхто не підписувався, підписувались тільки вони. Були там хвилин 10-15. Коли військовий дописав, запитав їхні адреси.

Свідок ОСОБА_21 суду показала, що вона весь час проживає у с. Боромля та знає де проживає ОСОБА_4 . Неодноразово бачила ОСОБА_4 в селі. За наявною у неї картотекою, ОСОБА_4 не перебуває на обліку. Де наразі ОСОБА_4 перебуває на обліку їй невідомо. У 2023 році готувала списки осіб, які зареєстровані на території громади. Наразі готує акти обстеження господарств про відсутність осіб за місцем реєстрації. Господарство ОСОБА_4 не перевіряла. Вона веде картотеку первинного обліку військовозобов'язаних. До 1 грудня вона готує списки юнаків, яким виповниться 16 років. Згідно з цими списками юнаки проходять військову комісію та їм видають приписні посвідчення. Далі з'ясовує, чи пройшли юнаки комісію. Якщо приїжджають у нашу місцевість, також заповнює відомості. Відомості про ОСОБА_4 у картотеці відсутні тому що він після 9 класу поїхав навчатися, можливо там його поставили на облік. Де він навчався їй невідомо.

Свідок ОСОБА_9 суду показав, що влітку 2023 року їм (в тому числі ОСОБА_22 ) видали списки розшуку осіб, які ухиляються від мобілізації, тобто не стають на облік до ТЦК та СП та які проживають на території Охтирського району. Даний громадянин був у списку як такий, що прописаний в с. Боромля, однак не стає на облік. Проводились заходи по мобілізаційній роботі, були виїзди на блок-пости, за допомогою Нацгвардії зупиняли автомобілі, перевіряли документи. В ході такої роботи зупинили автомобіль - сірий «Джилі». Пасажиром був ОСОБА_4 . У них був акт на попередження про відповідальність за відмову в отриманні повістки і відмову в постановці на облік. Під час відмови було складено акт про те, що ОСОБА_4 відмовився отримувати попередження в присутності двох свідків. Далі забрали акт і відпустили його. Попередження для вручення ОСОБА_4 отримав від коменданта району - ОСОБА_23 . Коли вручали попередження, дивилися документи ОСОБА_4 (паспорт). Акт відмови заповнювали на місці. Попередження складається після того як особа потрапляє у списки розшуку. Свідків залучали нацгвардійці, оскільки вони можуть зупиняти автомобілі.

Свідок ОСОБА_24 суду показала, що знала ОСОБА_4 у двохтисячних, жили по сусідству з матір'ю та братом. 44 квартира належить ОСОБА_25 . Останні роки господарі живуть в с. Боромля. Наразі квартира пустує. ОСОБА_4 проживав коли йому було років 5, це були 2003-2004 роки. Вони там мало проживали. ОСОБА_4 за указаною адресою більше не зустрічала.

Також, вина ОСОБА_4 підтверджується фактичними даними, які містяться у досліджених судом письмових доказах:

- повідомленні начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_26 від 22.08.2023 № 1/2127, адресованому ВП № 1 (м. Тростянець) Охтирського РВП ГУ НП в Сумській області відповідно до якого 15.06.2023 ОСОБА_4 була особисто вручена повістка для явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 20.06.2023 для уточнення даних, куди ОСОБА_4 не з'явився. Було також встановлено відсутність ОСОБА_4 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . 19.08.2023 ОСОБА_4 було вручено попередження про притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 337 КК України в разі неприбуття 21.08.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке ОСОБА_4 відмовився отримувати, про що складено акт у присутності свідків. 21.08.2023 ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився (а.с. 109);

- рапорті начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_12 від 22.08.2023 (а.с. 110);

- оригіналі розписки про отримання на ім'я ОСОБА_4 повістки для явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 09:00 год. 20.06.2023 на зворотному боці якої розміщена інформація про кримінальну відповідальність, в тому числі за ухилення від військового обліку (а.с. 138). Зокрема указана розписка містить анкетні дані ОСОБА_4 , що спростовує твердження останнього про те, що повістка йому надавалася не заповнена;

- попередженні начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.08.2023 № 1/2105, адресованого ОСОБА_4 , про кримінальну відповідальність за ч. 1 ст. 337 КК України в разі неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 до 21.08.2023 (а.с. 139);

- акті про відмову в отриманні повістки (попередження) від 19.08.2023, відповідно до якого ОСОБА_4 , який проживає в АДРЕСА_1 відмовився від отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_4 повідомлено про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення військово-облікових даних, проходження медичного огляду та вирішення питання про призов на військову службу під час мобілізації. ОСОБА_4 попереджено про кримінальну та адміністративну відповідальність. Акт підписано свідками ОСОБА_27 (двоє) (а.с. 140);

На підтвердження повноважень ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , якими складено акт про відмову в отриманні повістки (попередження) від 19.08.2023, надано копії їх посвідчень осіб, уповноважених на перевірку документів (а.с. 115, 116 зворот. стор.).

- листі ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.09.2023 № 1/2237 про відсутність на військовому обліку ОСОБА_4 , який зареєстрований в с. Боромля, Охтирського району, Сумської області (а.с. 123).

- листі ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.10.2023 № 2/1486, відповідно до якого ОСОБА_4 перебуває на обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_9 з 11.02.2014, строкову військову службу не проходив, за рішенням медичної комісії визнаний придатним до військової служби. Мав право на відстрочку від проходження строкової військової служби до 2017 року на підставі п. 8.1 ст. 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». З 2017 року ОСОБА_4 не має законних підстав для отримання відстрочки, порушував Правила військового обліку, не виконував вимоги СМТЦК та СП щодо явки та проходження медичного огляду для проходження строкової військової служби. Знаходився в розшуку як призовник, який не з'явився на призовну комісію (а.с. 124);

- довідці виконавчого комітету Боромлянської сільської ради Охтирського району Сумської області від 07.09.2023 № 874, відповідно до якої ОСОБА_4 зареєстрований та фактично проживає на території сільської ради за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 132).

Досліджені судом докази підтверджують фактичні обставини справи, узгоджуються між собою, як кожен окремо так і у сукупності та взаємозв'язку є логічними, такими, що не суперечать один одному.

Зокрема досліджені докази підтверджують факт ухилення ОСОБА_4 від військового обліку, оскільки останній не перебуваючи на військовому обліку за місцем реєстрації, отримавши повістку, а у подальшому попередження керівника територіального центру комплектування не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У своїй сукупності досліджені докази підтверджують вину ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 337 КК України.

При цьому суд вважає за необхідне виключити з обвинувачення, пред'явленого ОСОБА_4 , обставини його неявки до обласного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративне правопорушення після направлення до відділення поліції № 1 (м. Тростянець) Охтирського РВП ГУ НП в Сумській області звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210, 210-1 КУпАП, оскільки на підтвердження таких обставин стороною обвинувачення не було надано жодного доказу, в тому числі щодо звернення до органу Національної поліції для доставки ОСОБА_4 до відповідного ТЦК.

22.06.2023 до відділення поліції № 1 (м. Тростянець) Охтирського РВП ГУ НП в Сумській області надійшло звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210, 210-1 КУпАП до обласного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративне правопорушення, на що ОСОБА_4 в установлені законом строки не з'явився.

Відповідно до п. 1-3 ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, серед іншого: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат.

Згідно зі ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Захисник обвинуваченого, вважаючи вину ОСОБА_4 недоведеною, посилалась на те, що обвинувачений перебуває на військовому обліку, а тому не є суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 337 КК України.

Суд не погоджується із такою позицією сторони захисту з огляду на наступне.

Так, відповідальність за ч. 1 ст. 337 КК України настає за ухилення призовника, військовозобов'язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України.

Згідно з ч. 3, 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній станом на 21.08.2023) військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 11 ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній станом на 21.08.2023) громадянам України, які приписані до призовних дільниць і визнані придатними чи тимчасово непридатними до військової служби, видаються посвідчення призовника, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Станом на 21.08.2023 ОСОБА_4 досяг 25 років, тобто був особою призовного віку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній станом на 21.08.2023) взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України): приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць; звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов'язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку.

Згідно з ч. 3, 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній станом на 21.08.2023) призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Відповідно до п. 1 ч. 5 указаної статті зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України): які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), який діяв станом на 21.08.2023.

Згідно з п. 1 цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до п. 3, 5, 14, 16, 19 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).

Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.

Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації виготовляють друкарським способом правила військового обліку і вивішують їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях.

Згідно з п. 20, 23 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Додатком до Порядку № 1487 є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п.п. 1 п. 1 Правил (в редакції, чинній на 21.08.2023) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

В ході допиту обвинувачений пояснив, що після школи він вступив на навчання та проживав у гуртожитку в м. Сумах, пройшов медичну комісію та отримав приписне посвідчення. Коли закінчив навчання у 2018 році, на військовий облік за місцем реєстрації не став. Також повідомив, що з 1997 року зареєстрований у с. Боромля.

Суд зазначає, що як Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» так і Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів станом на 21.08.2023 покладали на призовника/військовозобов'язаного обов'язок стати на військовий облік за місцем проживання та/або за місцем роботи (навчання).

Однак, після закінчення навчання ОСОБА_4 такого обов'язку не дотримався, не став на військовий облік за місцем проживання у с. Боромля. Крім того, отримавши 15.06.2023 повістку про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 , за викликом не прибув, та також не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , будучи попередженим начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Твердження захисника про неможливість перебування військовозобов'язаного на обліку одразу в декількох центрах комплектування суд вважає недоречними, оскільки виконання військового обліку передбачає в тому числі постановку на облік за місцем проживання, а безпосередньо обов'язок постановки на облік покладається саме на військовозобов'язаного.

Крім того, як повідомив ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_4 з 2017 року не має законних підстав для отримання відстрочки, порушував Правила військового обліку, не виконував вимоги СМТЦК та СП щодо явки та проходження медичного огляду для проходження строкової військової служби. Знаходився в розшуку як призовник, який не з'явився на призовну комісію.

Тобто з 2017 по 2023 роки ОСОБА_4 не прибув до жодного із ТЦК за місцем проживання (перебування), роботи або навчання та не став на військовий облік. В тому числі, після неявки за повісткою, врученою йому 15.06.2023, та після попередження начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 про необхідність явки до 21.08.2023, ОСОБА_4 ухилився від військового обліку, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 337 КК України.

При призначенні покарання, на підставі ст. 65 КК України, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Вчинене ОСОБА_4 кримінальне правопорушення, є кримінальним проступком.

Вивченням даних про особу обвинуваченого встановлено, що він офіційно не працевлаштований, на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває. Раніше притягувався до кримінальної відповідальності, кримінальне правопорушення вчинив у період іспитового строку.

Обставин, які пом'якшують або обтяжують покарання судом не встановлено.

Враховуючи особу обвинуваченого, обставини учиненого кримінального правопорушення, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_4 покарання за ч. 1 ст. 337 КК України у виді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 грн.

При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 74 КК України особа також може бути за вироком суду звільнена від покарання на підставах, передбачених статтею 49 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.

У даному випадку днем вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 337 КК України, є 21.08.2023 - дата, до якої обвинувачений мав з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до ч. 3 ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Судом також встановлено, що 05.10.2023 ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 389 КК України та вироком Тростянецького районного суду Сумської області від 16.01.2025 був засуджений до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік, на підставі ч. 1 ст. 71 КК України за сукупністю вироків, до призначеного ОСОБА_4 покарання частково приєднано невідбуте ним основне покарання за вироком Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2023 та призначено остаточне покарання у виді 1 року 1 місяця обмеження волі. Також до основного покарання приєднано невідбуту частину додаткового покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 місяці 25 днів. Ухвалою Сумського апеляційного суду від 03.11.2025 зазначений вирок залишено без змін (т. 2 а.с. 10-14).

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 389 КК України, є кримінальним проступком, передбачає покарання у виді виправних робіт на строк до двох років або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, а тому не перериває перебіг давності.

Таким чином на момент ухвалення вироку у даній справі строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 337 КК України сплив 21.08.2025 та не переривався. Клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, після роз'яснення судом таких обставин, від ОСОБА_4 не надходило, згоди на закриття провадження з цих підстав обвинувачений не надав.

За таких обставин ОСОБА_4 підлягає звільненню від призначеного покарання у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Крім того, як уже зазначено судом, до постановлення вироку, а саме 05.10.2023 ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 389 КК України, та вироком Тростянецького районного суду Сумської області від 16.01.2025 був визнаний винним у вчиненні такого кримінального правопорушення. Цим же судом враховано вирок Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2023, а остаточне покарання призначено за сукупністю вироків на підставі ч. 1 ст. 71 КК України.

Однак, у зв'язку із звільненням ОСОБА_4 від призначеного покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 337 КК України, правила ч. 4 ст. 70 КК України не підлягають застосуванню у даному випадку.

Запобіжний захід до обвинуваченого не застосувався.

Процесуальні витрати відсутні. Цивільний позов не заявлявся.

Керуючись ст. ст. 373, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 337 Кримінального кодексу України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 грн.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України звільнити ОСОБА_4 від призначеного покарання у зв'язку із закінченням строків давності.

Вирок може бути оскаржений до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Суддя ОСОБА_28