вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
05.03.2026м. ДніпроСправа № 904/7512/25
За позовом Виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, м. Київ в особі Державного центру зайнятості, м. Київ
до ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", м. Київ
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Дніпропетровський обласний центр зайнятості, м. Дніпро
про стягнення 211 865,00грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Без виклику (повідомлення) учасників
Виконувач обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, в особі Державного центру зайнятості звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з ОСОБА_1 збитків, спричинені неналежним виконанням умов договору про надання мікрогранту, у сумі 211 865,00грн та витрати по сплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання мікрогранту від 30.12.2022.
Державний центр зайнятості повністю підтримує позовні вимоги прокуратури, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Також центр зайнятості повідомив, що не володіє додатковими доказами по справі, оскільки прокуратурою додано до позовної заяви докази у повному обсязі.
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" надало до суду письмові пояснення на позовну заяву. Так, 21.10.2022 у ТВБВ №10003/0551 філії-Дніпропетровське обласне управління АТ "Ощадбанк" ФОП ОСОБА_1 було підписано договір банківського обслуговування №753658405221021153644 та відповідно до заяви ОСОБА_1 про відкриття рахунку обслуговування гранту, відкрито рахунок для обслуговування мікрогранту № НОМЕР_1 . 30.12.2022 ФОП ОСОБА_1 підписана заява про приєднання до договору про надання мікрогранту. 30.12.2022 кошти мікрогранту в сумі 213 000,00грн були зараховані на спеціальний рахунок ФОП ОСОБА_1 в АТ "Ощадбанк" з призначенням платежу "Зарахування коштів мікрогранту згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022". За період з 17.02.2023 по 02.03.2023 ФОП ОСОБА_1 були використані кошти мікрогранту в сумі 211 865грн. 03.07.2023 залишок невикористаної суми мікрогранту 1135грн було повернуто на рахунок Мінекономіки UA143004650000029098125000001згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022. 04.07.2023 рахунок мікрогранту № НОМЕР_1 було закрито автоматично (через 6 місяців з моменту першого дня зарахування цільових коштів на рахунок 2603), згідно умов обслуговування за тарифним пакетом "Мікрогрант. Так, дії АТ "Ощадбанк" відповідають положенням діючого законодавства та не порушують прав учасників справи.
Щодо представництва прокурором інтересів держави у спірних відносинах.
Відповідно до частини третьої статті 3 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно із частиною третьою статті 41 ГПК України, у господарських справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Стаття 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано статті 23 Закону України "Про прокуратуру". Зазначена стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина 3). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци 1-3 частини 4). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина 7).
У постанові Великої палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 містяться такі правові висновки стосовно представництва прокурором держави в суді: бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк; звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення; невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо; прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.
Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим; частина 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачає, що наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень. Таке оскарження означає право на спростування учасниками процесу обставин, на які посилається прокурор у позовній заяві, поданій в інтересах держави в особі компетентного органу, для обґрунтування підстав для представництва.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 5023/10655/11 (підпункти 6.21, 6.22), від 26.02.2019 у справі № 915/478/18 (підпункти 4.19, 4.20), від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц (пункт 26), від 18.03.2020 у справі № 553/2759/18 (пункт 35), від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20 (підпункт 8.5), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункт 80), від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19 (пункт 75), від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 (підпункт 8.16) і №922/1830/19 (підпункт 7.1)).
Велика Палата Верховного Суду також звертала увагу на те, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (див. постанови від 27.02.2019 у справі № 761/3884/18 (пункт 35), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункт 81), від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19 (пункт 76), від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 (підпункт 8.17) і № 922/1830/19 (підпункт 7.2)). Тобто, під час розгляду справи в суді фактичною стороною у спорі є держава, навіть якщо позивач визначив стороною у справі певний орган (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц (пункт 27), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункт 81), від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 (підпункт 8.18) і № 922/1830/19 (підпункт 7.3)).
Законами України про Державний бюджет України на 2022-2023 роки Мінекономіки не передбачено видатки за бюджетною програмою за КПКВК 1201720 "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу".
З метою отримання реквізитів рахунку уповноваженого банку відповідно до абзацу 8 пункту 20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738, Мінекономіки зверталося до АТ "Ощадбанк" листом від 04.07.2024 №2111-04/47914- 07. Відповіді не отримано.
Реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 1201720, відкритий Мінекономіки у 2022 році в Казначействі для виплати отримувачам мікрогрантів/грантів відповідно до постанови Кабінету Міністрів Ураїни від 21.06.2022 №738 "Деякі питання надання грантів бізнесу" та постанови Кабінету Міністтрів України від 24.06.2022 №739 "Деякі питання надання грантів для переробних підприємств", закрито.
Тому, для перерахування (повернення) коштів, які були перераховані Мінекономіки у 2022 році на рахунок уповноваженого банку для надання мікрогранту Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, з метою подальшого їх перерахування до державного бюджету відповідно до умов Порядку надано реквізити реєстраційного рахунку загального фонду державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 1201010 "Керівництво та управління у сфері економіки".
Ураховуючи викладене, в даному випадку Мінекономіки є органом, уповноваженим на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів держави, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів Державного бюджету.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2014 року № 90 "Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення" до внесення змін до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про зайнятість населення" служба зайнятості продовжує виконувати завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і фінансуються за рахунок і в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу 12 пункту 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року № 738, у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Криворізькою північною окружною прокуратурою з метою вжиття самостійних заходів представницького характеру на адресу позивачів скеровані відповідні листи, проте останніми не вжито заходів щодо пред'явлення позовних заяв на захист інтересів держави.
Зокрема, надіслано запит від 29.07.2025 №58-5856вих-25 на адресу Мінекономіки щодо стану заборгованості та вжитих заходів щодо її стягнення (а.с. 51-52 том 1).
У своїй відповіді Мінекономіки не повідомило, що ним вживатимуться заходи, натомість у листі викладено реквізити рахунку на який треба повернути борг (а.с. 53-54 том 1)
Також, надіслано запит від 20.08.2025 №58-6358вих-25 на адресу Державного центру зайнятості щодо стану заборгованості та вжитих заходів щодо її стягнення (а.с. 57-58 том 1).
Відповідно до відповіді ДЦЗ від 05.09.2025 №33/1122/7860-25 стороною заходи подальшого звернення до суду не вживались та у листі не зазначались (а.с. 59 том 1).
За таких обставин, Мінекономіки та ДЦЗ будучи обізнаним про наявність у відповідача заборгованості, маючи повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою, не вжили заходів щодо звернення до суду з метою захисту інтересів держави та стягнення з ФОП ОСОБА_1 вказаних коштів у зв'язку з допущенням заборгованості.
Зазначене є доказом нездійснення захисту інтересів держави суб'єктом владних повноважень та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором.
Листом від 23.12.2025 прокуратура повідомила Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України та Державний центр зайнятості про вжиття заходів представницького характеру шляхом пред'явлення позову (а.с. 88 том 1).
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України в особі Державного центру зайнятості.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2025 справу №904/7512/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Разом з позовною заявою прокурором подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно та грошові кошти, що належать ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації та адреса проживання: АДРЕСА_1 , як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово - кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову, у межах суми позовних вимог 211 865,00грн, що відповідає розміру стягнення заборгованості за поданим позовом.
Ухвалою суду від 02.01.2026 заяву Виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури задоволено; накладено арешт на майно та грошові кошти, що належать ОСОБА_1, як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово - кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову, у межах суми позовних вимог в розмірі 211865,00грн (двісті одинадцять тисяч вісімсот шістдесят п'ять гривень 00коп), що відповідає розміру стягнення заборгованості за поданим позовом, до набрання рішення у цій справі законної сили.
Ухвалою суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Ухвалою суду від 21.01.2026 задоволено клопотання Державного центру зайнятості про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Дніпропетровського обласного центру зайнятості; залучено до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Дніпропетровський обласний центр зайнятості.
Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.
Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою: вул. Романа Шухевича (колишня назва вул. Мусоргського), кв. 40 буд. 4, м. Кривий Ріг, 50053.
Направлена судом на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі повернута підприємством зв'язку з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 38-44 том 1).
Відповідно до п. 5 частини шостої ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29.03.2021 у справі №910/1487/20 та врахована судом, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі №910/22873/17, від 14.08.2020 у справі №904/2584/19, від 17.11.2021 у справі №908/1724/19 та від 01.03.2023 у справі №910/18543/21).
Встановлений порядок надання послуг поштового зв'язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
День невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду (зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2022 у справі №910/4430/21).
При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі належним чином.
Слід зазначити, що ухвала від 05.01.2026 розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про доступ до судових рішень"), та відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з нею у цьому реєстрі.
Згідно з частиною дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Окрім того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини другої статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи частини четвертої статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -
За приписами статті 12 Господарського кодексу України (що діяв на час виникнення спірних відносин) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).
Статтею 48 Господарського кодексу України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення, подають підприємцям інші види допомоги.
Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Закон України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначає правові та економічні засади державної політики у сфері підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва (надалі Закон №4618-VІ).
Відповідно до статті 12 Закону №4618-VІ державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України.
Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 16 Закону №4618-VІ надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва.
Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; технологій; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до статей 12, 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, далі - Порядок № 738).
Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки (п. 2 Порядку №738).
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника; 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників (п. 4 Порядку №738).
Надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію) (п. 6 Порядку №738).
Для виплати мікрогрантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок) (п. 7 Порядку №738).
Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача (п. 9 Порядку №738).
Мінекономіки на підставі подання Державного центру зайнятості подає в Казначейство подання та платіжне доручення на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунка Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).
Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію.
Мікрогрант надається у безготівковому вигляді (п. 12 Порядку №738).
Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію (п. 17 Порядку №738).
Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та оцінки бізнес-плану уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до договору про взаємодію (п. 19 Порядку №738).
Для отримання мікрогранту отримувач підписує договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки.
У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 3 цього Порядку.
У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов'язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства (п. 20 Порядку №738).
Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня надання йому мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади (п. 21 Порядку №738).
Керуючись Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 Акціонерне товариство "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк), Міністерство економіки України (далі Мінекономіки) та Державний центр зайнятості (далі - ДЦЗ) 01.07.2022 уклали договір про взаємодію (а.с. 60-64 том 1).
Предметом договору про взаємодію є механізм взаємодії Мінекономіки, Уповноваженого банку та ДЦЗ під час надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (п. 2.1 договору).
В рамках договору про взаємодію Мінекономіки, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює надання мікрогрантів через Уповноважений банк на підставі рішень ДЦЗ, включених до подання про надання мікрогрантів, сформованого ДЦЗ (п. 2.2 договору).
Уповноважений банк відкриває спеціальний рахунок для зарахування коштів на надання Мікрогрантів (далі - спеціальний рахунок), призначений для подальшого перерахування коштів Уповноваженим банком на рахунок отримувача (якщо отримувачем є фізична особа - на рахунок створеного ним ММП), відкритий в Уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок) (п. 2.3 договору).
Цей договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності). Цей договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, передбачених цим договором (п. 11.6 договору).
29 липня 2022 року, у відповідності до вищезазначених положень законодавства, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Дія" заповнив та подав заявку на отримання гранту на власну справу (заявка № 190 АТР) (а.с. 17-19 том 1). До заявки прикріплено бізнес-план. Метою отримання гранту від держави на розвиток власного бізнесу у розмірі 195 000,00грн є створення юнацького спортивно - розважального клубу. Також зазначено про власні кошти для розвитку зазначеного бізнесу у розмірі 18 000,00грн (а.с. 22-24 том 1).
За результатами розгляду заявки, бізнес плану та інших документів Державним центром зайнятості було прийняте рішення про надання мікрогранту ФОП ОСОБА_1 у сумі 213 000,00грн на розвиток власного бізнесу згідно з наказом Державного центру зайнятості №112 від 14.10.2022 (а.с. 20 том 1).
Текст договору про надання мікрогранту, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ розміщено на сайті ДЦЗ https://www.dcz.gov.ua/people/micro.
Форма зазначеного договору затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (зі змінами, далі - договір).
Даний договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" заяви про приєднання до умов договору в порядку, передбаченому цим договором.
30 грудня 2022 року відповідачем подано Заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту. Укладання договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту у розмірі 213 000,00грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту. Обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (два). Мікрогрант перераховується на рахунок отримувача НОМЕР_3 (а.с. 26 на звороті том 1).
З огляду на викладене, з 30.12.2022 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (далі - отримувач) укладений договір про надання мікрогранту (а.с. 39-42).
Розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у Заяві про приєднання.
При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача (п. 1 розділу ІІІ договору).
Використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.
Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
Отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому (п. 1-3 розділу IV договору).
Для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (п. 7 розділу IV договору).
Обов'язковою умовою договору є створення отримувачем протягом дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання (п. 1 розділу V договору).
Отримувач зобов'язується: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міському районному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості) доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача відповідно до вимог Порядку, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць тощо; 5) повернути до Уповноваженого банку різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими відповідно до Порядку податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внес ком на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору; 7) самостійно врегульовувати правовідносини з третіми особами, в тому числі в судовому порядку, які виникатимуть в процесі використання коштів мікрогранту та реалізації бізнес-плану; 8) відповідати за виконання будь-яких інших обов'язків, покладених на нього цим договором та Порядком; 9) до виконання умов цього договору не відчужувати обладнання, придбане за кошти мікрогранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього Уповноваженим банком відповідно до договору застави); 10) повідомити ДЦЗ щодо повернення суми мікрогранту у разі невиконання обов'язкових умов (п. 1 розділу VІ договору).
ДЦЗ має право:
через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) відповідно до Порядку;
вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо;
вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами (п. 4 розділу VІ договору).
Отримувач несе відповідальність за ризики, пов'язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану (п. 5 розділу VІІ договору).
У разі невиконання отримувачем обов'язкової умови він повертає відповідно до Порядку до Уповноваженого банку різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п. 6 розділу VІІ договору).
У разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку (п. 7 розділу VІІ договору).
Цей договір може бути розірваний достроково за згодою сторін, шляхом укладення додаткової угоди до цього договору. У такому випадку кошти мікрогранту підлягають поверненню отримувачем (п. 1 розділу ІХ договору).
Цей договір може бути розірваний достроково ДЦЗ в односторонньому порядку шляхом направлення відповідного повідомлення отримувачу у випадках:
неможливості встановлення в процесі моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору факту цільового використання мікрогранту;
встановлення в процесі моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору факту нецільового використання мікрогранту.
У разі дострокового розірвання цього договору ДЦЗ в односторонньому порядку отримувач зобов'язаний повернути кошти мікрогранту на умовах визначених цим договором та Порядком. Договір вважається розірваним після повернення таких коштів (п. 2 розділу ІХ договору).
Умови цього договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.
Отримувач зобов'язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору (п. 3 розділу ХІІІ договору).
30.12.2022 AT "Ощадбанк" в установленому Порядку перерахував кошти з державного бюджету України на рахунок Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 UA 423054820000026035500536584 (а.с. 27 том 1).
Згідно з випискою наданою АТ "Ощадбанк" кошти мікрогранту витрачено відповідачем:
17.02.2023 у сумі 175 865,00грн, ФОП Біленко М.Г., за стіл для більярду, тенісу, аерохокей, ігрова консоль, згідно договору купівлі-продажу №16/02/23 від 15.02.2023, рахунок №СФ-0000011, №СФ-0000012 від 17.02.2023;
02.03.2023 у сумі 36 000,00грн, ФОП Халілова С.Н., за оренду приміщення ( АДРЕСА_2 ), згідно рахунку №01/03/23 від 01.03.2023.
Загальна сума використаних коптів становить 211 865,00грн, залишок невикористаних коштів у розмірі 1 135,00грн, 03.07.2023 повернуто на рахунок АТ "Ощадбанк", згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022.
05 травня 2023 року спеціалістами Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, за участю відповідача, проведено перевірку дотримання умов договору про надання мікрогранту, за результатами якої складено Акт №19 (а.с. 28-29).
Перевірка проведена за місцем провадження господарської діяльності: АДРЕСА_2. Перевірка проводилася за період з 30.12.2022 по 05.04.2023.
Під час перевірки встановлено: використання коштів мікрогранту за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, відповідає цілям, визначеним у бізнес - плані відповідно до договору; кількість робочих місць, створених залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначена у заяві про приєднання до договору - 0 робочих місця; фактична кількість працівників, яких працевлаштовано після отримання мікрогранту: всього 0, в. т.ч. на виконання обов'язкової умови договору - 0, протягом шести місяців з укладення договору (для договорів укладених з 17.08.2022) (а.с. 56-57 том 1).
Судом встановлено, що Акт №19 від 05.05.2023 підписаний ФОП ОСОБА_1 без будь-яких зауважень (розділ "Пояснення отримувача мікрогранту" не заповнений).
10 серпня 2023 року спеціалістами Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, за участю відповідача, проведено перевірку дотримання умов договору про надання мікрогранту, за результатами якої складено Акт №60 (а.с. 29 на звороті - 30).
Перевірка проведена за місцем провадження господарської діяльності: АДРЕСА_2. Перевірка проводилася за період з 06.04.2023 по 09.08.2023.
Під час перевірки встановлено: використання коштів мікрогранту за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, відповідає цілям, визначеним у бізнес - плані відповідно до договору; не виконання обов'язкової умови договору відповідно до пункту 20 Порядку; кількість робочих місць, створених залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначена у заяві про приєднання до договору - 0 робочих місця; фактична кількість працівників, яких працевлаштовано після отримання мікрогранту: всього 0, в. т.ч. на виконання обов'язкової умови договору - 0.
Виявлено порушення пункту 20 Порядку, а саме: не виконано обов'язкову умову договору мікрогранту щодо створення 2-х робочих місць протягом 6 місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача та працевлаштування на них осіб згідно з умовами Порядку. Кошти зараховано на рахунок отримувача мікрогранту 30 грудня 2022 року, термін створення отримувачем 2-х робочих місць та працевлаштування на них осіб згідно умов Порядку закінчився 30 червня 2023 року (а.с. 56-57 том 1).
Судом встановлено, що Акт №60 від 10.08.2023 підписаний ФОП ОСОБА_1 без будь-яких зауважень (розділ "Пояснення отримувача мікрогранту" не заповнений).
Отже, в матеріалах справи містяться докази на підтвердження не виконання відповідачем обов'язкової умови мікрогранту, щодо створення 2-х робочих місць.
17 серпня 2023 року Дніпропетровським обласним центом зайнятості, на виконання положень Порядку винесено наказ №261 "Про повернення кошів мікрогранту ФОП ОСОБА_1" (а.с. 36 том 1).
Дніпропетровським обласним центом зайнятості направлено на адресу відповідача претензії на суму 211 865,00грн за вих. №12/11-2925 від 21.08.2023, за вих. №12/11-2003 від 17.06.2024, з вимогою протягом тридцяти календарних днів з моменту отримання повернути грошові кошти на розрахунковий рахунок, відкритий в Уповноваженому банку (а.с. 31, 33-34 том 1).
Направлені претензії повернуті підприємством зв'язку з відмітками: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 32 на звороті, 34 на звороті том 1).
Додатково, претензії направлено на електронну пошту відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 35 том 1).
Окрім того, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 17.04.2024 внесено запис №2010350060001129608 про припинення підприємницької діяльності відповідача (а.с. 37-38).
Криворізькою північною окружною прокуратурою, в порядку статті 23 ЗУ "Про прокуратуру" направлено на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області запит за вих. №58-5562ВИХ-25 58-119-2036-25 від 15.07.2025, з проханням надати інформацію: чи звертався ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з повідомленням про прийняття працівників на роботу в період часу до 17.04.2024; чи здійснював ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) сплату внесків на загальнообов'язкове державне страхування в період часу до 17.04.2024; податкові розрахунки сум доходу, нарахованих (сплаченої на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з додатками (в тому числі, відомості про зарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, відомості про трудові відносини осіб та період походження військової служби); відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних та військового збору з додатками в тому числі, відомості про суми нарахованого доходу (а.с. 47-48 том 1).
Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №37460/5/04-36-24-16-13 від 31.07.2025 за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України ОСОБА_1 перебував на обліку, як фізична особа-підприємець в ГУ ДПС з 17.06.2014 по 10.12.2015 та з 18.03.2022 по 17.04.2024. Протягом 2020-2024 років ФОП ОСОБА_1 повідомлення про прийняття на роботу працівника/укладення гіг-контракту та Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску не подавались.
Прокурор зазначає, що в результаті невиконання взятих на себе зобов'язань, Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, державному бюджету України завдано збитків у розмірі 211 865,00грн.
Вказане підтверджується також матеріалами кримінального провадження №12025041730001172 від2508.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України.
Станом на день звернення прокурора до суду сума коштів у розмірі 211 865,00грн відповідачем не повернуто.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини другої статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Відповідач викладених у позовній заяві обставин не спростував, не надав доказів повернення отриманих коштів мікрогранту відповідно до рішення Дніпропетровського обласного центру зайнятості, затвердженого Наказом № 261 від 17.08.2023.
Враховуючи наведені норми чинного законодавства, а також встановлений судом факт порушення відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо виконання вимог Порядку №738 та договору про надання мікрогранту, позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача 211 865,00грн мікрогранту підлягають задоволенню.
23.02.2022 проведено державну реєстрацію Фізичної-особи підприємця ОСОБА_1, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис №2010350000000129608, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 37-38 том 1). Місцезнаходження фізичної особи-підприємця: АДРЕСА_1 .
17.04.2024 до державного реєстру внесено запис №2010350060001129608 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням.
Суд враховує, що у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою як її права, так і обов'язки за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою (на що неодноразово вказувала Велика Палата Верховного Суду, зокрема у постанові від 16.10.2019 у справі № 337/3833/16-ц).
При зверненні до господарського суду прокурором сплачено судовий збір у розмірі 2 542,40грн, що підтверджується платіжною інструкцією №4136 від 16.12.2025 (а.с. 136 том 1). Окрім того, за розгляд заяви про забезпечення позову прокурором сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20грн, що підтверджується платіжною інструкцією №4137 від 16.12.2025 (а.с. 145 том 1). Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою (а.с. 151, 150 том 1).
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у сумі 3 753,60грн.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України в особі Державного центру зайнятості до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", Дніпропетровський обласний центр зайнятості про стягнення 211 865,00грн - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) до Державного бюджету України в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України (ідентифікаційний код 37508596; вул. Михайла Грушевського, буд. 12, кв. 2, м. Київ, 01008) заборгованість у сумі 211 865,00грн (двісті одинадцять тисяч вісімсот шістдесят п'ять гривень) на р/р UA958201720343120001000079547 в Державній казначейській службі України, м. Київ, код ЄДРПОУ 37508596, призначення платежу: повернення суми гранту на створення або розвиток власного бізнесу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; просп. Дмитра Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044; МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 753,60грн (три тисячі сімсот п'ятдесят три гривні 60коп.).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підписано - 05.03.2026
Суддя Н.М. Євстигнеєва