Рішення від 25.02.2026 по справі 902/1591/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" лютого 2026 р. Cправа № 902/1591/25

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Виноградського О. Є., за участю секретаря судового засідання Ганкіної А. Л., за участю:

представник відповідача - Страха Є. О.

представник позивача не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в місті Вінниці, в приміщенні Господарського суду Вінницької області справу № 902/1591/25

за позовом: Хмільницької міської ради (місцезнаходження: вул. Столярчука, буд. 10, місто Хмільник, Вінницька область, 22000, ідентифікаційний код юридичної особи: 04051247)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» (місцезнаходження: вул. Старовокзальна, буд. 16, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50004, ідентифікаційний код юридичної особи: 33938095)

визнання додаткової угоди укладеною

ВСТАНОВИВ:

24.11.2025 Хмільницька міська рада звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди.

В обґрунтування свої вимог позивач зазначає, що в користуванні на умовах оренди у відповідача перебувають земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 796,278 га, що розташовані на території Хмільницької міської територіальної громади (територія колишньої Кожухівської сільської ради), а саме:

- земельна ділянка під господарськими будівлями та дворами площею 5,2024 га кадастровий номер 0522483400:03:000:0680, договір оренди землі укладено 01.09.2013 року, право оренди зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно04.11.2025, номер запису про інше речове право 11960689, терміном на 28 років до 2041 року.

З 27.05.2021 зазначена земельна ділянка перейшла у комунальну власність Хмільницької міської територіальної громади в особі Хмільницької міської ради.

Рішенням № 575 від 24.06.2021 року (зі змінами) встановлено ставки орендної плати за користування земельними ділянками, що розташовані на території Хмільницької міської ТГ. Для земель із цільовим призначенням 01.01 «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» встановлено 8 %, які підлягають застосуванню до всіх чинних договорів оренди з 01.01.2022 року.

Позивач стверджує, що виконавчими органами Хмільницької міської ради неодноразово направлялися до відповідача письмові пропозиції щодо укладення додаткових угод про внесення змін до діючих договорів оренди з метою приведення умов оренди у відповідність до чинного законодавства та рішень органу місцевого самоврядування. Однак, відповідач не лише не підписало запропоновані додаткові угоди, але й не надало будь-якої альтернативної редакції чи обґрунтованої відмови в укладенні додаткових угод. При цьому користування землею продовжується, орендна плата сплачується не в повному обсязі, за старішими умовами, що суперечить інтересам територіальної громади та призводить до неотримання значних сум до бюджету.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.11.2025 справа розподілена судді Виноградському О. Є.

Ухвалою судді Господарського суду Вінницької області від 27.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи. Підготовче засідання у справі призначено на 24.12.2025 о 12:30 год.

28.11.2025 позивач отримав, надіслану йому через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, ухвалу про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.64 т.1).

28.11.2025 відповідачу було надіслано рекомендованим листом за його місцем проживання, ухвалу про відкриття провадження у справі. Поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження було повернуто Господарському суду Вінницької області оператором поштового зв'язку без зазначенням причини повернення.

12.11.2025 від представника відповідача до суду надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с.65, 66 т.1).

16.12.2025 суд постановив ухвалу про повернення заяви представника відповідача без розгляду.

18.12.2025 від представника відповідача до суду надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с.71 т.1)

19.12.2025 суд постановив ухвалу про задоволення заяви відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

22.12.2025 від відповідача до суду надійшло клопотання про надання додаткового строку для подання відзиву (а.с. 87-89 т.1).

22.12.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.80-86 т.1).

У відзиві відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю

Зокрема, відповідач, з посиланням на положення Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та Податкового кодексу України зазначив, що визначений у наданому позивачем проєкті додаткової угоди до договору оренди землі розмір орендної плати - збільшений майже у чотири рази, що не відповідає, як принципам розумності та справедливості, в тому числі саме вільного та за взаємною згодою вибору основних умов договору, таких як розмір оренди та порядок її сплати. Натомість, визначена Договору оренди земельної ділянки № 2 від 01.09.2013 року орендна плата в повному обсязі відповідає встановленому Податковим кодексом України розміру орендної плати, так як являється більшою за 0,3 відсотка нормативної грошової оцінки.

Щодо внесення змін до договору оренди у частині нормативно грошової оцінки, відповідач зазначає, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем. Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону № 1378-IV). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

23.12.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.92, 93 т.1).

У Відповіді на відзив позивач стверджує, що доводи відповідача не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, суперечать правовій природі орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та ґрунтується на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства України, не спростовує позовних вимог та не містить правових підстав для відмови у їх задоволенні.

Позивач переконаний, що відмова відповідача від підписання додаткової угоди, спрямованої на приведення умов договору оренди землі у відповідність до чинного регуляторного акта органу місцевого самоврядування, є підставою для судового втручання та визнання додаткової угоди укладеною.

24.12.2025 в підготовчому засіданні, враховуючи висловлену позицію представників сторін, щодо намірів укладення мирової угоди, з метою сприяння сторонам в мирному врегулюванні спору постановив ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про оголошенні перерви в підготовчому засіданні до 12 год 30 хв. 28.01.2026.

27.01.2026 від позивача надійшли додаткові пояснення у справі (а.с.103 т.1).

28.01.2026 в підготовчому засіданні суд постановив ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 25.02.2026 о 12:00 год.

В судове засідання з'явився представник відповідача.

Позивач належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи в судове засідання не з'явився та своїх представників не направив.

Статтею 202 Господарського процесуального кодексу України визначені наслідки неявки в судове засідання учасника справи. Зокрема, згідно із частиною третьою статті 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки. При цьому, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив.

За наслідками розгляду справи, у судовому засіданні після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні.

Після ухвалення судом рішення, у судовому засіданні, 25.02.2026, оголошено вступну та резолютивну частину рішення, яка долучена до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд установив.

20.06.2013 Кожухівська сільська рада на 21 сесії 6 скликання прийняла Рішення № 336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Кожухівської сільської ради і передачі земельної ділянки в оренду ТОВ «Дельтафрут» (а.с. 11 т.1).

Відповідно до вказаного рішення Кожухівська сільська рада вирішила:

1. Затвердити технічну документацію щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Кожухівської сільської ради на земельні ділянки в с. Кожухів вул. Шляхова, 4 Шляхова, 6 у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі ТОВ «Дельтафрут».

2. Надати ТОВ «Дельтафрут» в оренду терміном на 28 років земельну ділянку загальною площею 5,4480 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в тому числі: діянка 1 - 0,2456 га по вул. Шляхова, 6 кадастровий номер земельної ділянки 0522483400:03:000:0679, ділянка 2 площею 5,2024 га по вул. Шляхова, 4 кадастровий номер земельної ділянки 0522483400:03:000:0680.

3. Встановити орендну плату у розмірі 1103,33 грн за 1 га в рік, або 6011,00 грн.

01.09.2013 Кожухівська сільська рада та Товариство з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» уклали Договір оренди земельної ділянки № 2 (далі за текстом - «Договір оренди») (а.с.8-10 т.1).

Відповідно до пункту 1 Договору оренди Орендодавець Кожухівська сільська рада на підставі рішення 21 сесії 6 скликання № 336 від 20 червня 2013 року, надає, а орендар ТОВ «Дельтафрут» приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та з метою обслуговування власних об'єктів нерухомості, яка знаходиться в межах села Кожухів вул. Шляхова, 4, Кожухівської сільської ради, Літінського району, Вінницької області, кадастровий номер земельної ділянки 0522483400:03:000:0680.

Згідно пункту 2 Договору оренди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,2024 га із них під господарськими будівлями і дворами - 5,2024 га із земель не наданих у власність або постійне користування в межах населених пунктів Кожухівської сільської ради.

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівлі і споруди, що власністю орендаря (пункту 3 Договору оренди).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2868603,36 грн станом на 01.09.2013 року (пункт 5 Договору оренди).

В пункті 8 Договору оренди сторони визначили, що Договір укладено на 28 років.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 10 Договору оренди).

Відповідно до пункту 13 Договору оренди розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розміру земельного податку, підвищення тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та з метою обслуговування власних об'єктів нерухомості (пункт 15 Договору оренди).

Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.

Згідно пункту 36 Договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім зміни розміру орендної плати згідно з пункту 13.

У вересні 2013 року комісія у складі керівника ТОВ «Дельтафрут» Рубана Антона Володимировича, сільського голови Кожухівської сільської ради Слободянюка Володимира Олександровича, землевпорядника Кожухівської сільської ради Плюти Лідії Володимирівни склали акт приймання-передачі об'єкта оренди.

Відповідно до довідки Відділу Держземагенства у Літинському районі Вінницької області від 17.09.2013 № 01-1-20/811 грошова оцінка земельних ділянок ТОВ «Дельтафрут» загальною площею 5,2024 га, яка знаходиться в с. Кожухові по вул. Шляхова, 4, згідно технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів на території Кожухівської сільської ради Літинського району Вінницької області становить 2868603,36 грн (а.с.15 т.1).

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 47226315, дата та час формування 09.11.2025 15:25:25) право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:03:000:0680 зареєстровано 04.11.2025 за власником Кожухівською сільською радою (а.с.16 т.1).

Згідно Відповіді № 2358975 від 18.02.2026 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» 18.02.2026, 20:28:47 та підписаного кваліфікованою електронною печаткою, право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0522483400:03:000:0680 площею 5,2024 га зареєстровано 04.11.2015 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» код ЄДРПОУ 33938095, право власності зареєстровано за Кожухівською сільською радою код ЄДРПОУ 04326388 04.11.2025 (а.с. 107, 108 т.1).

06.03.2021 Хмільницька міська рада Вінницької області на 9 сесії міської ради 8 скликання ухвалила рішення № 393 «Про внесення змін до договорів оренди землі на території Хмільницької міської територіальної громади (а.с.17 т.1).

24.06.2021 Хмільницька міська рада Вінницької області на 14 сесії міської ради 8 скликання ухвалила рішення № 575 «Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади» (а.с.19-21 т.1).

Згідно підпункту 1.4. Рішення Хмільницька міська рада вирішила встановити податок на майно на території Хмільницької міської ради - елементи орендної плати за земельну ділянку, згідно з додатком 8.

В пункті 2 Рішення визначено, що дане рішення застосовується з 01.01.2022.

Згідно Додатку № 8 до рішення Хмільницької міської ради від 24.06.2021 № 575 ставки орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок за землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для юридичних осіб становить 8 відсотків за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено.

09.06.2023 Хмільницька міська рада Вінницької області на 43 сесії міської ради 8 скликання ухвалила рішення № 1818 «Про внесення змін до рішення 14 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання від 24.06.2021 року № 575 «Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади» (а.с.32-44 т.1).

Згідно додатку до вказаного рішення ставки орендної плати за землю, які вводяться в дію з 01 січня 2024 року ставки орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок за землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для юридичних осіб становить 8 відсотків за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено.

30.12.2021 позивач надіслав відповідачу Повідомлення щодо укладення угоди про внесення змін до договорів оренди землі від 24.12.2021 № 3345/01-18 (а.с.46 т.1).

Вказаним Повідомленням позивач проінформував відповідача про прийняття Хмільницькою міською радою рішення № 575 «Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади», а також що позивач став розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 0522483400:03:000:0680 площею 5,2024 га та запропонував впродовж 20 днів від дня отримання повідомлення підписати додаткову угоду та надати примірник Хмільницькій міській раді.

10.10.2025 позивач надіслав відповідачу претензію № 4 в якій запропонував у десятиденний строк з моменту отримання листа з'витись до Хмільницької міської ради для укладення відповідної угоди про внесення змін до договору оренди земельних ділянок (а.с.51 т.1).

Ігнорування відповідача від укладення додаткової угоди до договору оренди спонукала позивача звернутись до суду з відповідним позовом.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування

Право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом (частина перша статті 4 ГПК України).

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (частина перша та друга статті 632 ЦК України).

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частини перша та друга статті 648 ЦК України).

За приписами частини першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз статей 632 та 651 ЦК України дозволяє дійти висновку, що договір може бути змінено або розірвано за згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Позивачем не надану суду доказів, щодо істотного порушення договору відповідачем.

У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо (частина перша статті 653 ЦК України).

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (частина друга статті 792 ЦК України).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» (далі за текстом «Закон № 161-XIV») договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається (стаття 21 Закону № 161-XIV).

Згідно частини другої статті 23 Закону № 161-XIV орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 ПК України).

Відповідно до підпункту 269.1.2. ПК України платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Підпунктом 270.1.2. ПК України визначено, що об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Відповідно до підпункту 271.1.1. ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (пункт 271.2. ПК України)

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1. ПК України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (пункт 288.4 ПК України).

За приписами підпункту 288.5.1. ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Згідно підпункту 288.5.2. ПК України річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

24.06.2021 Рішенням Хмільницької міської ради 14 сесії 8 скликання № 575 для юридичних осіб встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено в розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок за землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно пункту 36 Договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім зміни розміру орендної плати згідно з пункту 13.

В пункті 13 Договору оренди сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розміру земельного податку, підвищення тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки за змістом пункту 288.5 статті 288 ПК України та статті 21 Закону № 161-XIV орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то з урахуванням умов договору оренди, укладеного сторонами спору, підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (стаття 144 Конституції України).

Відповідно пункту 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

В статті 12 ЗК України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин. До переліку повноважень міських рад у галузі земельних відносин, визначеного у статті 12 ЗК України, не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення статті 288 ПК України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні.

Отже, орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України. А порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору.

В Договорі оренди відсутня така підстава для внесення змін до договору, як прийняття рішення орендодавцем, щодо зміни розміру (ставки) орендної плати.

Згідно правової позиції, викладеної в Постанові Великої палати Верховного суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 рішення органу місцевого самоврядування не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничні (мінімальний та максимальний) розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, бо такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку, у ПК України. Такі рішення селищної ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.

Окремо суд звертає увагу, що зазначений в позовній заяві розмір орендної плати в розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення не відповідає приписами підпункту 288.5.1. ПК України.

Щодо внесення змін до договору оренди землі, відносно встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (пункт 289.1. ПК України).

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності

За приписами частини першої статті 23 Закону України «Про оцінку землі» технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Оскільки, нормативна грошова оцінка земельних ділянок встановлюється шляхом затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, це унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у договорі між органом місцевого самоврядування і орендарем. Відтак, з моменту зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок змінюється розмір орендної плати при визначені його у відсотках від нормативної грошової оцінки.

Аналогічна правова позиція наведена в Постанови Великої палати Верховного суду України від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22, відповідно до якої з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Щодо застосування позивачем способу захисту своїх суб'єктивних прав.

Згідно з частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 16 Цивільного кодексу України закріплено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з яким кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Також суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Під способами захисту суб'єктивних прав розуміють закріплені законом матеріальноправові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16).

Позивач обрав способом захисту своїх прав зміну правовідношення - внесення змін до Договору оренди щодо встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка станом на 24.09.2025 (дату формування витягу) складає 191009,46 грн.

Згідно правової позиції, викладеної в Постанові Великої Палати Верховного суду від 22.09.2020 року у справі № 910/3009/18 застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18) та від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18).

Задоволення позовної вимоги, щодо внесення змін до Договору оренди щодо встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки, а судове рішення про внесення змін до Договору оренди щодо встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до частини третьої статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Проаналізувавши вищевказані норми права, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного окремого доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Хмільницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 74, 76- 80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Вінницької області,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Хмільницької міської ради (місцезнаходження: вул. Столярчука, буд. 10, місто Хмільник, Вінницька область, 22000, ідентифікаційний код юридичної особи: 04051247) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельтафрут» (місцезнаходження: вул. Старовокзальна, буд. 16, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50004, ідентифікаційний код юридичної особи: 33938095) про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі відмовити.

2. Витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покласти на позивача.

3. Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Згідно частини першої статті 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

5. Примірник рішення надіслати учасникам справи до електронних кабінетів у підсистемі (модулі) ЄСІТС.

Повне рішення складено 05 березня 2026 р.

Суддя Олег ВИНОГРАДСЬКИЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи