Справа № 646/2242/26
№ провадження 1-кс/646/462/2026
05 березня 2026 року м. Харків
Основ'янський районний суд міста Харкова
у складі: слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12025221100000999 від 07.05.2025 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Великий бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області, останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України,-
До Основ'янського районного суду міста Харкова надійшло вказане клопотання старшого слідчого, погоджене прокурором Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_7 про обрання в порядку ч.6 ст. 193 КПК України запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчинені кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
У обґрунтування клопотання зазначено, що у громадянина України ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05 липня 2022 року, більш точний час не встановлено, виник кримінальний протиправний умисел, направлений на колабораційну діяльність з державою - агресором російською федерацією, а саме - на добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській та інших областях, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою змін меж території та державного кордону України всупереч порядку, встановленому Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Воєнний стан на території України неодноразово продовжувався. Відтак, з 24.02.2022 року по теперішній час на території України діє правовий режим воєнного стану.
Відповідно до Закону України № 2265-IX від 22.05.2022 «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» визначено, що російська федерація (далі - рф) є державою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є геноцид Українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, вчинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури, штучне створення гуманітарної катастрофи в Україні або окремих її регіонах.
Відповідно до п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
24 лютого 2022 року військовослужбовці збройних сил рф силовим способом з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно захопили та фактично здійснили окупацію частини території Харківської області, в тому числі м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області, шляхом зосередження навколо вказаного населеного пункту та безпосередньо в ньому, збройних підрозділів рф та встановлення контрольно-пропускного режиму в'їзду та виїзду з вказаного населеного пункту тощо, що тривало до початку вересня 2022 року (не пізніше 09.09.2022).
Так, після повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, з 24.02.2022 збройні сили країни агресора - рф безпосередньо здійснили силове захоплення та взяття під контроль адміністративні будівлі та споруди на території міста Куп'янська Харківської області, що забезпечують діяльність органів державної влади, зокрема, Куп'янський районний відділ поліції ГУНП в Харківській області, розташований за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, вул. Харківська, 14, з метою перешкоджання їх нормальній діяльності та з метою створення окупаційної влади, в тому числі, нового окупаційного правоохоронного органу, та вирішили залучити до співпраці місцевих жителів.
В ході досудового розслідування встановлено, що після незаконного вторгнення на територію України збройних сил російської федерації та окупації території Куп'янського району Харківської області, тобто після 24.02.2022, більш точний час у ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник кримінальний протиправний умисел, направлений на колабораційну діяльність з державою - агресором російською федерацією, а саме - на добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, 05 липня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, тимчасово не працюючим, знаходячись на території м. Куп'янськ, Куп'янського району, Харківської області, зі своїх особистих мотивів, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, з метою сприяння діяльності держави-агресора та створених нею незаконних правоохоронних органів, достовірно знаючи, що за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м. Куп'янськ, вул. Харківська, 14 знаходиться Куп'янський районний відділ поліції ГУНП в Харківській області, а співробітники управління виїхали з населеного пункту та не контролюють обстановку щодо життєдіяльності вказаного населеного пункту, всупереч інтересам України та на шкоду її суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, погодився добровільно зайняти посаду у новоствореному правоохоронному органі, а саме посаду: «и. о. инспектора дорожно - патрульной службы группы дорожно-патрульной службы отдела государственной инспекции безопасности дорожного движения Управления внутренних дел Временной гражданской администрации Харьковской области», на котру був призначений наказом т.зв. «начальника УВД ВГА Харьковской области» від 05.07.2022 № 1-лс.
Після чого, з 05.07.2022 по 06.09.2022, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_6 , перебуваючи на вказаній посаді здійснював патрулювання території Куп'янського району Харківської області та м. Куп'янськ, приймав заяви і повідомлення від місцевих мешканців щодо вчинення адміністративних правопорушень, здійснював перевірку документів під час несення служби на блокпостах, а також виконував інші функціональні обов'язки покладені на нього у незаконному новоствореному правоохоронному органі, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , а саме за місцем знаходження Куп'янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області.
Вищевказані дії ОСОБА_6 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч.7 ст.111-1 КК України, тобто колабораційна діяльність - добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
13.02.2026 року у відповідності до ст. 276-278 КПК України складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Слідчим зазначено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням територій України та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України або на території рф та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик останньому, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 36 (8228)від 13.02.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 18.02.2026, 19.02.2026 та 20.02.2026 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №12025221100000999 від 07.05.2025, для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.Жодного разу у призначений час громадянин ОСОБА_6 у призначене місце та час не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Згідно з інформацією, наданою оперативним підрозділом ОСОБА_6 відсутній за місцем проживання, не перетинав кордон України через діючі пункти пропуску та після початку деокупації Куп'янського району Харківської області виїхав на територію держави-агресора російської федерації. На даний час місце перебування підозрюваного ОСОБА_6 та його контактні дані невідомі. За оперативною інформацією на даний час разом із своєю родиною проживає на території російської федерації.
Постановою слідчого від 02.03.2026 року підозрюваний ОСОБА_6 оголошений в розшук.
Підставами для обгрунтованої підозри ОСОБА_6 є зібрані у кримінальному провадженні докази: показання свідка ОСОБА_8 ; показання свідка ОСОБА_9 ; протокол огляду електронних інформаційних систем; показання свідка ОСОБА_10 ; показання свідка ОСОБА_11 ; протокол огляду предметів; постанова про визнання речовим доказом; документація відносно діяльності ОСОБА_6 : копія наказу від 05.07.2022 року № 1-лс «О назначении на должность»;копія журналу № 18 «Учета удостоверений сотрудников УВД ВГА Харьковской области», начат 06.07.2022 року; копія «Расходного кассового ордера» № 17 від 24.08.2022 року; оригінал «Трудовой договор Временной гражданской администрации Харьковской области с работником администрации»; оригінал «Согласия на обработку персональных данных»; оригінал «Заявление»; оригінал «Подписка о неразглашении информации»; оригінал «Автобиография»; оригінал «Анкети».
На переконання слідчого у даному випадку існують ризики, передбачені п.п.1, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України, а саме, ризик того, що ОСОБА_6 може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки в матеріалах кримінального провадження є вагомі докази про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. Вказаний ризик також підтверджується тим, що ОСОБА_6 не з'явився на виклики до слідчого три рази, та не повідомляв слідчого, прокурора про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний вже переховується від органу досудового розслідування, а також враховуючи вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, умисно під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, співпрацю з окупаційною адміністрацією, це свідчить про велику ймовірністю спонукання його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.
Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, які викривають злочинну діяльність ОСОБА_6 свідчить те, що останній разом зі свідками проживав на тимчасово окупованій території м. Куп'янськ Харківської області та може здійснювати тиск та схиляти свідків як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань, шляхом погроз, умовлянь, відання злочинних наказів, тощо, тим саме перешкоджати встановленню об'єктивної істини у кримінальному провадженні.
Крім того, ОСОБА_6 може продовжити кримінальне правопорушення, в якому він наразі підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення, про що свідчить те, що ОСОБА_6 добровільно пішов на співпрацю та надавав допомогу державі-агресору, розуміючи, що таким чином в умовах запровадженого воєнного стану на території України він завдає шкоди державним інтересам. Це свідчить про те, що останній не має міцної громадянської позиції і в подальшому може продовжити допомагати державі-агресору будь-яким чином.
Враховуючи викладене та з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_6 покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам вчинення дій, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, у органу досудового розслідування виникла необхідність звернутися до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно підозрюваного.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Захисник підозрюваної ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечувала проти клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши думку прокурора та захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, приходить до наступного висновку.
07.05.2025 р. до ЄРДР за № 12025221100000999 були внесені відомості про те, що ОСОБА_6 здійснював колабораційну діяльність, добровільно зайнявши посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
Обґрунтованість підозри у скоєнні ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними на даний час доказами, а саме:показаннями свідка ОСОБА_8 ; показаннями свідка ОСОБА_9 ; протоколом огляду електронних інформаційних систем; показаннями свідка ОСОБА_10 ; показаннями свідка ОСОБА_11 ; протоколом огляду предметів; постановою про визнання речовим доказом; документацією відносно діяльності ОСОБА_6 : копія наказу від 05.07.2022 року № 1-лс «О назначении на должность»; копія журналу № 18 «Учета удостоверений сотрудников УВД ВГА Харьковской области», начат 06.07.2022 року; копія «Расходного кассового ордера» № 17 від 24.08.2022 року; оригінал «Трудовой договор Временной гражданской администрации Харьковской области с работником администрации»; оригінал «Согласия на обработку персональных данных»; оригінал «Заявление»; оригінал «Подписка о неразглашении информации»; оригінал «Автобиография»; оригінал «Анкети».
У даному випадку прокурором було доведено наявність достатніх підстав вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України або на території рф .
Постановою старшого слідчого СВ Куп'янського РПВ ГУНП в Харківській області ОСОБА_12 від 02.03.2026 року підозрюваний ОСОБА_6 оголошений в розшук.
02.03.2026 року досудове розслідування було зупинене постановою слідчого.
04.03.2026 досудове розслідування було відновлене для вирішення питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Вручення повісток на 18.02.2026, 19.02.2026, 20.02.2026 та повідомлення про підозру ОСОБА_6 здійснено з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України.
Так, згідно з ч.8 ст.135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до ч.1 ст.278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Таким чином, опублікування повідомлення ОСОБА_6 про підозру, а також повісток про виклик до слідчого на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 36 (8228) від 13.02.2026 відповідають встановленій законом процедурі.
Положеннями ч. 1 ст. 193 КПК України встановлено, що розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Згідно з ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Отже, з урахуванням доводів сторін та досліджених під час розгляду справи доказів у їх сукупності та взаємозв'язку, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підставі для обрання підозрюваному ОСОБА_6 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Так, проаналізувавши та оцінивши всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, які входять до предмету розгляду цієї категорії справ та які враховуються при обранні запобіжного заходу, слідчий суддя вважає доведеними наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого підозрюваній кримінального правопорушення, а також процесуальних ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, ризику переховування ОСОБА_6 від органів досудового розслідування та/або суду, незаконного впливу на свідків у кримінальному провадженні, а також продовжити кримінальне правопорушення, у якому він наразі підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення.
При цьому слідчий суддя враховує як обставини вчинення інкримінованого підозрюваному злочину, так і відомості щодо його особистої ситуації. Так, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину, за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозрюваний має зареєстроване місце проживання у м. Куп'янськ, але на даний час відсутній за місцем проживання, за оперативною інформацією на даний час разом із своєю родиною проживає на території російської федерації.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті тримання під вартою.
Розглядаючи дану категорію справ, слідчий суддя повинен забезпечити, крім іншого, дотримання балансу між суспільним та приватним інтересами. Тому, з огляду на встановлені під час розгляду клопотання слідчого обставини, такий баланс може бути дотриманий лише шляхом обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з обов'язковим дотриманням подальшої процедури, передбаченої ч.6 ст.193 КПК України.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Керуючись ст.ст. 176-178, 188, 189, 190, 193 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_12 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12025221100000999 від 07.05.2025 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
У порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати стосовно підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор», без визначення застави, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025221100000999 від 07.05.2025 за ч. 7 ст. 111-1 КК України
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання особи, що виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Згідно з положеннями ч. 6 ст. 193 КПК України зобов'язати компетентних службових осіб органу досудового розслідування після затримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки його до місця кримінального провадження звернутися до слідчого судді, суду для розгляду питання за участю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про застосування обраного йому запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення, а підозрюваним в той же строк з моменту вручення копії ухвали слідчого судді.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя Основ'янського
районного суду міста Харкова ОСОБА_1