Справа № 991/882/26
Провадження 1-кс/991/888/26
26 лютого 2026 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
адвокатів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвокатів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що діють в інтересах ОСОБА_6 , про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні № 52024000000000005,
І. Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається
1.02.02.2026 на розгляд слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання адвокатів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , подане в інтересах ОСОБА_6 .
2.За змістом клопотання адвокати просять надати захисникам підозрюваного ОСОБА_6 - адвокатам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ( АДРЕСА_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в особі Комісії з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ), а саме до:
- документів, на підставі яких було прийнято і підписано Міністром ОСОБА_8 :
? наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.07.2022 № 126;
? наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.11.2022 № 203 «Про деякі питання розгляду звернення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 01.11.2022 № 408;
- документів ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 було врегульовано ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на громадських засадах та інститут радників патронатної служби міністра;
- розпоряджень, доручень та наказів ІНФОРМАЦІЯ_1 або патронатної служби Міністра стосовно радника міністра на громадських засадах ОСОБА_6 , а також документів з його особової справи;
- документів про доступ ОСОБА_6 до службових приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 (постійна або тимчасова перепустка або витяг зі списку осіб, що мають доступ до приміщень Міністерства або з журналу реєстрації відвідувачів або інше);
- документів про участь або про запрошення до участі ОСОБА_6 у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 у робочих нарадах ІНФОРМАЦІЯ_3 чи робочих зустрічах Міністра або у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- документів про надання ОСОБА_6 доступу до системи документообігу, яка діяла у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та до службових документів ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3. Клопотання обґрунтовані тим, що у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - НАБУ) перебуває кримінальне провадження № 52024000000000005 за підозрою, в тому числі ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 КК.
4. Як зазначають адвокати у клопотанні, за версією сторони обвинувачення, ОСОБА_8 , будучи службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, всупереч інтересам служби, за попередньою змовою з ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , діючи в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », зловживаючи своїм службовим становищем, підписав наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.07.2022 №126, відповідно до якого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » визначено балансоутримувачем на праві господарського відання, за яким закріплено державне майно, що належить до сфери Мінрегіону, - цілісний майновий комплекс Державної агрофірми « ІНФОРМАЦІЯ_9 », розташований за адресою: АДРЕСА_3 , та наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.11.2022 №203 «Про деякі питання розгляду звернення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 01.11.2022 №408, з метою створення умов для подальшого укладення між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » договорів щодо земельної ділянки. Також, за версією сторони обвинувачення, ОСОБА_6 в період з січня по листопад 2022 року організував комунікацію, обмін інформацією та документами між ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_8 , а також забезпечив доведення злочинного плану по заволодінню земельною ділянкою до ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , чим сприяв вчиненню та приховуванню кримінального правопорушення. Тобто, ОСОБА_6 інкримінується пособництво шляхом: організації комунікації між ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у період із січня по листопад 2022 року; передачі документів і інформації, зокрема, судової справи 910/11827/21; участі в зустрічах 18.02.2022 та 21.10.2022 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; координації і забезпечення доведення плану передачі земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
5. У клопотанні адвокати також вказують на те, що ОСОБА_6 як до часу свого призначення на посаду радника на громадських засадах, так і з часу його призначення, не мав доступу до службових ресурсів чи процедур, до документів, системи документообігу вільного доступу до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виключає його здатність сприяти зловживанню.
6. Отже, як зазначає адвокат, з метою перевірки даних, покладених в основу повідомлення про підозру ОСОБА_6 та спростування версії сторони обвинувачення щодо вчинення останнім інкримінованих йому кримінальних правопорушень, існує необхідність у отриманні доступу до вищевказаних документів, з метою встановлення можливості у ОСОБА_6 сприяти у вчиненні кримінальних правопорушень.
7. На переконання адвоката, указані в клопотанні документи самі по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення всіх обставин кримінального провадження.
ІІ. Позиції учасників кримінального провадження
8. Адвокати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримали клопотання, з викладених у ньому підстав.
9. Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання, посилаючись на таке: (1) накази № 126 та № 2023, до яких сторона обвинувачення просить надати доступ, були надані органу досудового розслідування та містяться в матеріалах кримінального провадження № 52024000000000005, до яких стороні захисту надано доступ в порядку ст. 290 КПК; (2) копії вказаних наказів є у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 ; (3) документів Мінрозвитку, якими у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 було врегульовано ІНФОРМАЦІЯ_3 на громадських засадах та інститут радників патронатної служби міністра, про які просить захист не можливо віднайти в архіві Мінрозвитку; (4) частина документів, зокрема з розпоряджень, доручень та наказів Мінрозвитку або патронатної служби Міністра стосовно радника міністра на громадських засадах ОСОБА_6 , які були у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 були надані адвокату за запитом; (5) журнали або інші записи щодо доступу ОСОБА_6 до службових приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 не велися; (6) у типовій інструкції відсутнє поняття робочі наради в ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому протоколювання таких нарад не проводилось; (7) електронний документообіг ІНФОРМАЦІЯ_3 до системи електронного документообігу ІНФОРМАЦІЯ_10 та відповідно Мінрозвитку не перенесено і не передавався за Актом приймання-передачі на баланс через те, що 24.04.2023 система електронного документообігу Мінрегіону зазнала несанкціонованого втручання, що призвело до безповоротної втрати службової документації ІНФОРМАЦІЯ_3 . Отже, з огляду на те, що адвокатами не конкретизований перелік документів, які вони мають намір отримати, Мінрозвитку не має можливості надати такі документи.
ІІІ. Положення закону, якими керувався слідчий суддя при постановленні ухвали
10. У відповідності до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
11. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1 ст. 159 КПК).
12. Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
13. Водночас, у ч. 5, 6 ст. 163 КПК зазначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю або якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
IV. Встановлені слідчим суддею обставини та мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали
Щодо повноважень слідчого судді на розгляд клопотання
14. Дослідивши матеріали клопотань слідчий суддя встановив, що вони подані у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, згідно із ст. 33-1, 216 КПК, а тому їх розгляд належить до повноважень слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Щодо того, чи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи документи, зазначені у клопотанні захисників
15. Як встановлено із пояснень представника Мінрозвитку,частина документів, до яких адвокати просять надати доступ містяться у розпорядженні Мінрозвитку.
16.Водночас, як встановлено з матеріалів клопотання адвокатів, ОСОБА_6 в період інкримінованого йому кримінального правопорушення перебував на посаді радника ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_8 .
17.Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2022 № 1343 «Деякі питання оптимізацїї системи центральних органів виконавчої влади» ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) реорганізовано шляхом приєднання до ІНФОРМАЦІЯ_12 , яке у подальшому перейменовано на ІНФОРМАЦІЯ_1 (постанова Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 № 1028).
18.Поряд з цим постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 № 1027 «Деякі питання здійснення заходів із завершення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_3 перейменовано на ІНФОРМАЦІЯ_4 .
19.Окрім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.12.2022 1198-р утворено комісію з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 .
20.За таких обставин, беручи до уваги вказані нормативно-правові акти та місце роботи ОСОБА_6 в період вчинення кримінального правопорушення, існують обґрунтовані підстави вважати, що у володінні Комісії з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 можуть перебувати перелічені в клопотанні адвокатів документи.
21.Отже, слідчий суддя не ставить під сумнів доводи захисників стосовно того, що зазначені у клопотанні документи можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Комісії з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Щодо значення наведених у клопотанні захисників документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні
22.У своєму клопотанні захисники зазначають, що у провадженні НАБУ перебуває кримінальне провадження № 52024000000000005 за підозрою, в тому числі ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 КК.
23.Також захисники в клопотанні зазначають, що згідно з повідомленням про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_6 підозрюється у тому що, останній в період з січня по листопад 2022 року організував комунікацію, обмін інформацією та документами між ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_8 , а також забезпечив доведення злочинного плану по заволодінню земельною ділянкою (кадастровий номер 8000000000:91:179:0013, АДРЕСА_3 ) до ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , чим сприяв вчиненню та приховуванню кримінального правопорушення». Тобто, ОСОБА_6 інкримінується пособництво шляхом: організації комунікації між ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у період із січня по листопад 2022 року; передачі документів і інформації, зокрема, судової справи 910/11827/21; участі в зустрічах 18.02.2022 та 21.10.2022 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; координації і забезпечення доведення плану передачі земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
24. На думку захисників, отримання документів, які стали підставою для підписання ОСОБА_8 наказів від 15.07.2022 № 126, 03.11.2022 № 203 та документів, які стосуються перебування ОСОБА_6 на посаді радника міністра, надасть можливість стороні захисту встановити хронологію подій, спростувати те, що ОСОБА_6 мав вільний доступ до приміщень Міністерства та можливість сприяти зловживанню службових осіб.
25.У зв'язку з цим, слідчий суддя вважає слушними доводи захисників про те, що для належної реалізації права на захист та з метою перевірки повноти та об'єктивності проведення досудового розслідування, стороні захисту необхідно отримати доступ до вказаних адвокатами документів, які можуть містити відомості, що мають важливе значення для з'ясування всіх обставин кримінального провадження.
Щодо того, чи становлять зазначені у клопотанні захисників документи собою або включають документи, які містять охоронювану законом таємницю
26. Згідно з клопотанням захисників документи, до яких вони просять надати тимчасовий доступ, містять охоронювану законом таємницю, а саме: персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Щодо можливості використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених у клопотанні захисників документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів
27. На переконання слідчого судді відомості, що містяться в зазначених у клопотанні захисників документах, за певних обставин можуть мати значення для доведення або спростування обставин кримінального провадження, в якому здійснюється притягнення особи до кримінальної відповідальності, і встановлення наявності чи відсутності події кримінального правопорушення.
28. З матеріалів клопотання захисників встановлено, що адвокат ОСОБА_3 самостійно вживала заходи щодо отримання відповідних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та Комісії з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 , шляхом направлення адвокатських запитів від 10.11.2025, 04.12.2025. Однак листами від 02.12.2025, 10.12.2025 їй було частково відмовлено в наданні такої інформації.
29. Натомість, КПК встановлює можливість отримання і використання для цілей кримінального провадження таких документів шляхом надання тимчасового доступу до них. А тому, отримати документи, про тимчасовий доступ до яких просять захисники іншим шляхом, окрім як на підставі вмотивованого рішення суду про надання тимчасового доступу до них, неможливо.
Щодо строку дії ухвали
30. Слідчий суддя вважає за необхідне визначити строк дії ухвали два місяці, оскільки такий строк забезпечить достатній час для здійснення підготовки та проведення такого заходу забезпечення кримінального провадження.
На підставі викладеного і керуючись ст. 131, 132, 159 - 164, 309, 372 КПК, слідчий суддя
1. Клопотання адвокатів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що діють в інтересах ОСОБА_6 , про тимчасовий доступ до документів задовольнити.
2. Надати захисникам підозрюваного ОСОБА_6 - адвокатам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ( АДРЕСА_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в особі Комісії з проведення реорганізації ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ), а саме до:
- документів, на підставі яких було прийнято і підписано Міністром ОСОБА_8 :
? наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.07.2022 № 126;
? наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.11.2022 № 203 «Про деякі питання розгляду звернення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 01.11.2022 № 408;
- документів ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 було врегульовано ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на громадських засадах та інститут радників патронатної служби міністра;
- розпоряджень, доручень та наказів ІНФОРМАЦІЯ_1 або патронатної служби Міністра стосовно радника міністра на громадських засадах ОСОБА_6 , а також документів з його особової справи;
- документів про доступ ОСОБА_6 до службових приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 (постійна або тимчасова перепустка або витяг зі списку осіб, що мають доступ до приміщень Міністерства або з журналу реєстрації відвідувачів або інше);
документів про участь або про запрошення до участі ОСОБА_6 у період часу з 01.01.2022 - 01.12.2022 у робочих нарадах ІНФОРМАЦІЯ_3 чи робочих зустрічах Міністра або у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- документів про надання ОСОБА_6 доступу до системи документообігу, яка діяла у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та до службових документів ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3. Роз'яснити особі, у володінні якої перебувають документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
4. Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення (до 26.04.2026).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1