Справа № 496/689/26
Провадження № 3/496/526/26
26 лютого 2026 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Пасечник М.Л.
за участю секретаря - Кабанової К.С.
прокурора - Коваленко І.В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України,
яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
До Біляївського районного суду Одеської області від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло 4 протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою судді Біляївського районного суду Одеської області Пасечник М.Л. вказані справи відносно ОСОБА_1 були об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний номер 496/689/26.
ОСОБА_1 , припинивши 31.08.2024 року діяльність на посаді спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу, та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 21.12.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги ч.2 ст. 45 Закону.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.10.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст. 45 Закону, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , припиняючи з 31.08.2024 року діяльність на посаді спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу, та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.10.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.10.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст. 45 п.2-7 розділу XIII Закону та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнала, пояснила, що працювала з 2022 року по 2024 рік, проте з серпня 2023 року була відсутня на роботі, що підтверджується довідкою, яка була надана як відпустка, щоб ОСОБА_1 могла обстежити доньку. В 2024 році ОСОБА_1 звільнилася, тільки згодом після звільнення її повідомили про те, що вона має заповнити декларацію.
У судовому засіданні прокурор Коваленко І.В. просила задовольнити протокол та притягнути до відповідальності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративних справ суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ч.ч.1,2,3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає він адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Окрім визнання своєї провини ОСОБА_1 , факт вчинення нею вказаних адміністративних правопорушень підтверджується: протоколом №35/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.01.2026 року; скріншотом з єдиного державного реєстру декларацій; декларацією від 21.12.2025 року; відповіддю від 14.11.2025 року на запит; заявою про звільнення ОСОБА_1 від 13.08.2024 року; поясненнями ОСОБА_1 від 16.12.2025 року; копією паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 ; витягом з реєстру Великодальницької територіальної громади №2025/005421397, відповідно до якого ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; копією свідоцтва про шлюб від 10.04.2025 року серії НОМЕР_1 ; рапортом оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НП України лейтенанта поліції ОСОБА_2 ; протоколом №33/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.01.2026 року; щорічною декларацією, що охоплює 2023 рік від 12.10.2025 року; повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 14.01.2024 року; протоколом №34/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.01.2026 року; декларацією при звільненні за період від 01.01.2024 року по 31.08.2024 року від 12.10.2025 року; протоколом №32/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.01.2026 року; щорічною декларацією, що охоплює 2022 рік від 12.10.2025 року; листом з управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК; листами з НАЗК; наказом №1077 від 23.10.2019 року про затвердження положення УСР; положенням про УСР.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП містить вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч.1ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Так, для кваліфікації діяння за ч.1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Згідно п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону, посада спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області віднесена до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, як на державного службовця, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч.1 ст. 45 Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» п. 2 ч.1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, то визначається Національним агентством.
Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змій до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», набрав чинності 12.10.2023, та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч.1 ст. 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, лише 21.12.2025 року о 11:15 год.
Крім того, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч.1 ст. 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 12.10.2025 року о 12:22 год.
Крім того ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, а саме за період з 01.01.2024 року по 31.08.2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 31.08.2024 року діяльність на посаді спеціаліста з мобілізаційної роботи відділу планування, соціально-економічного розвитку, надзвичайних-ситуацій, цивільного захисту населення та питань оборони і мобілізаційної роботи Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч.2 ст. 45 Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 12.10.2025 року о 21:03 год.
Крім того, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.03.2023 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч.1 ст. 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, лише 12.10.2025 року о 12:16 год.
Отже, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд при накладенні стягнення враховує ступінь суспільної небезпеки правопорушення, фактичні обставини справи, особу правопорушника, ступінь її провини, майновий стан.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, із застосування вимог ч.2 ст.36 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 172-6, 221, 245, 247, 251, 252, 254, 280, 283, 284, 287, 288, 289, 291 КУпАП України, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАПта застосувати адміністративне стягнення:
-за ч.1 ст. 172-6 КУпАПу виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн;
-за ч.1 ст. 172-6 КУпАПу виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн;
-за ч.1 ст. 172-6 КУпАПу виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн;
-за ч.1 ст. 172-6 КУпАПу виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
На підставі ч.2 ст. 36 КУпАП призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне покарання у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665, 60 грн.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення п'ятнадцятиденного строку, передбаченого для сплати штрафу, надсилається правопорушником до суду, який виніс постанову про накладення цього штрафу.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя М.Л. Пасечник