Постанова від 04.03.2026 по справі 475/225/26

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/225/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.03.2026смт. Доманівка

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Кривенко О.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 121 ч.7 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

На розгляд Доманівського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №596201 від 19.02.2026, складений інспектором СРПП ВП №2 Вознесенського РУП Горбачем О.Ю. за ч.7 ст.121 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

В даному протоколі зазначається, що «19.02.2026 о 21:15 год. в с-щі Доманівка по вул. Пестера, ОСОБА_1 , повторно протягом року вчинив порушення передбаченого ч.6 ст. 121 КУпАП, здійснював ру4х на т/з який був не зареєстрований протягом 10 діб з моменту придбання, чим порушив вимоги п.30.1 ПДР України». Правопорушення вчинено повторно протягом року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.6 ст. 121 КУпАП 07.09.2025 постанова ЕНА 5670904, за що передбачена відповідальність за ч.7 ст. 121 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд приходить до висновку про їх повернення для належного дооформлення, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до положень ст.255КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб.

Згідно до вимог ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи, і також відповідно до вимог ст. 283 КУпАП приймається постанова.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 6,7 ст.121 КУпАП передбачено відповідальність водіїв у випадках: керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у

не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим; повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною шостою цієї статті.

Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерствавнутрішніх справУкраїни 07.11.2015№ 1395 передбачено порядок оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення.

У разі встановлення повторності правопорушення до протоколу долучається належним чином завірена постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП і прийняте в справі рішення.

До матеріалів справи долучено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, за фіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА 5670904 від 07.09.2025 про те, що ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП.

Проте в даній постанові в п.7 Прийняте по справі рішення: застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення не зазначено розмір адміністративного стягнення.

Єдиним доказом підтвердження повторності дій ОСОБА_1 може бути лише належним чином завірена постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП, в той час як до матеріалів справи не долучено такої постанови.

Відповідно до п. 3 Розділу I. Загальні положення Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтямиКУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьоюстатті 130КУпАП ).

Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).

Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, а тому вважає за необхідне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 7 ст. 121 КУпАП, повернути органу, який складав відповідний протокол для дооформлення.

Керуючись ст.ст.254, 256, 278, 283 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст.121 КУпАП, повернути до ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області для доопрацювання та належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя :О. В. Кривенко