Справа №468/21/26
3/468/49/26
28.01.2026 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Янчук С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-11 ч. 3 КУпАП,
Військовослужбовець ОСОБА_1 під час ранкової перевірки особового складу з 08:00 год. 19.10.2025 року по 22:45 год. 20.10.2025 року без поважних причин було виявлено факт відсутності у тимчасовому місці розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 поблизу АДРЕСА_2 .
До суду ОСОБА_1 не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся вчасно шляхом направлення СМС-повідомлення на вказаний в протоколі номер мобільного телефону, в матеріалах справи є його заява про розгляд справи за його відсутності та визнання своєї вини.
У зв'язку з такою заявою та тим фактом, що справа стосується особи, яка несе військову службу в умовах воєнного стану, а також з врахуванням того, що відповідно до ч.2 ст. 277 КУпАП дана категорія справ має скорочені строки розгляду, - слід розглянути дану справу за відсутності особи, відносно якої складений протокол.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали, що знаходяться у справі (копії рапортів, копії наказів, пояснення, акт про відмову від надання пояснень, копію військового квитка, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, витяг із наказу) суддя приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні.
Своїми діями особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-11 КУпАП, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За такого, протокол є не тільки підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, а і доказом по справі.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, обставини вчинення адміністративного правопорушення, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення в мінімальних межах санкції ч. 3 ст. 172-11 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Вказане положення закону не містить вказівки, що такі військовослужбовці у відповідних справах звільняються від сплати судового збору лише, якщо вони є заявниками чи позивачами у справі, отже таке звільнення від сплати судового збору поширюється на військовослужбовців, які мають будь-який процесуальний статус у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, в тому числі і статус особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Оскільки дана справа стосується виконання військовослужбовцем військового обов'язку, то відсутні підстави для стягнення в даному випадку з військовослужбовця судового збору.
На підставі викладеного та ст. 172-11 ч.3 КУпАП, керуючись ст.ст. 252,280,283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-11 КУпАП і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: