"03" грудня 2010 р. справа № 2а-553/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Уханенка С.А. Коршуна А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області на постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2009 року
у адміністративній справі № 2а-553/09 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області про поновлення строку позовної давності, визнання незаконною бездіяльність суб єкта владних повноважень та зобов язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
Постановою Пологівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області щодо не донарахування та не виплати позивачу підвищення до пенсії, та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області здійснити позивачу донарахування та виплатити пенсію з її підвищенням згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 15.10.2008 р. по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 р. по 18.12.2009 р. у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка розраховується відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Законів України Про Державний бюджет України на відповідні роки. В решті позовних позовних вимог судом було відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволені вимоги позивача у повному обсязі.
Апеляційна скарга відповідача мотивована неправильним застосуванням норм матеріального права та не врахування судом положень Законів України про Держаний бюджет на відповідний рік та компетенції органів Пенсійного фонду України, які не уповноважені вирішувати питання виплати надбавок до пенсії дітям війни.
При перегляді справи в апеляційному порядку колегією суддів встановлено, що предметом спору у цій справі є бездіяльність територіального органу ПФУ щодо перерахунку та виплати «дітям війни» пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№ 2195-IV від 18.11.2004 р. (далі -Закон »№ 2195-IV від 18.11.2004 р.)
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач по справі має статус «дитини війни», що відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№ 2195-IV від 18.11.2004 р., який набрав чинності з 01.01.2006 року, надає йому право на отримання пільг та державної соціальної підтримки, встановлених цим Законом.
Задовольняючи позов в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату суми пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 15.10.2008 р. по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 р. по 18.12.2009 р. згідно до ст.6 Закону № 2195-IV від 18.11.2004 р., суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про неможливість звуження змісту права особи зі статусом «дитина війни»на гарантований державною соціальний захист та про обов'язок держави в особі відповідача по справі забезпечити належний її матеріальний рівень.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, оскільки право позивача на отримання щомісячно пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як це визначено ст.6 Закону № 2195-IV від 18.11.2004 р. підтверджено Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., з прийняттям якого визнані неконституційними положення Закону про Державний бюджет на 2008 рік в частині заміни розміру підвищення до пенсії у 2008 р. У період 2009 року на законодавчому рівні не вносилося змін до статті 6 Закону № 2195-IV від 18.11.2004 р. стосовно розміру підвищення до пенсії «дітям війни»
Відповідно, суд першої інстанції під час вирішення спору, правильно визначився з тим, що відповідач після надання Конституційним Судом України вищенаведених роз'яснень, зобов'язаний був застосовувати положення Закону з урахуванням його дії в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка стала діяти пізніше, тобто ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
Наведене свідчить про законність та обґрунтованість висновків суду щодо протиправної бездіяльності відповідача, оскільки відповідач проігнорувавши рішення Конституційного Суду України та не виконавши вимоги Закону № 2195-IV від 18.11.2004 р., тим самим порушив права позивача, які повинні бути відновленні шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Такі висновки узгоджуються з п.2 Рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2000 від 14.12.2000 р. в якому міститься роз'яснення, що закони та інші правові акти або їх окремі положення, визнані рішеннями Конституційного суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що відповідно до частини другої статті 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного закону, що визнані неконституційними, суд першої інстанції правильно вирішив про протиправність бездіяльності відповідача та його обов'язок провести перерахунок й здійснити виплату позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 2195-IV від 18.11.2004 р.
Правильними є висновки суду першої інстанції про необхідність врахування відповідачем при проведенні розрахунку підвищення пенсії позивача положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими вказаною нормою і іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Враховуючи приписи зазначеної у попередньому абзаці норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою встановлено право особи зі статусом «дитина війни»на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, колегія суддів вважає безпідставними доводи відповідача про неможливість застосування до спірних правовідносин розміру мінімальної пенсії за віком, відсутність іншого визначеного законом мінімального розміру пенсії за віком, окрім зазначеного частиною першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - не є підставою для відмови в реалізації особою зі статусом «дитина війни»конституційної гарантії та її права отримувати щомісячно пенсію, підвищену на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до п.15 Положення «Про Пенсійний фонд України», Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління
Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст.87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст.21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст.22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нічого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.
Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України № 2195-IV від 18.11.2004 р. -покладено саме на відповідні територіальні управління за місцем проживання особи зі статусом дитина війни»
Відповідно до глави 4 Бюджетного кодексу України про бюджетний процес та встановленому у ст.35 Бюджетного кодексу України порядку розроблення бюджетних запитів, які враховуються при підготовці проекту Державного бюджету України -колегія суддів вважає, що правомірними вважалися б дії відповідача у разі прийняття ним участі у формуванні Бюджету України, як це передбачено діючими нормативно-правовими актами, тобто відповідні звернення до Головного Управління та Пенсійного Фонду України з пропозиціями щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для його діяльності після надання Конституційним Судом України роз'яснень щодо неконституційності положень Законів України Про Державний бюджет України на 2007 рік і на 2008 рік, та на наступний бюджетний період. І такої можливості на погляд колегії суддів відповідач не був позбавлений.
Оскільки функції з призначення, виплати пенсій, надбавок, підвищень та доплат діючим законодавством покладено саме на органи Пенсійного фонду України, тому відповідач по справі заперечуючи проти адміністративного позову, у відповідності до вимог ч.2 ст.71 КАС України повинен був доказати правомірність своєї бездіяльності стосовно позивача, але таких доказів відповідачем не надано.
Доводи апелянта на відсутність відповідного фінансування даних видатків, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки незалежно від того, чи визначено в рішенні, висновку Конституційного Суду України порядок його виконання, відповідні державні органи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, навіть при відсутності належного фінансування державою даного виду виплат, відповідач був зобов'язаний діяти на підставі і у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і використовувати надані йому повноваження з метою, з якою ці повноваження надані.
У доповнення на вищенаведене, колегія суддів звертає увагу на те, що у Прикінцевих положеннях Закону України «Про соціальний захист дітей війни»Кабінету Міністрів України було дано доручення подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Невиконання Кабінетом Міністрів України наведених норм Закону також не може слугувати підставою для порушення прав особи зі статусом «дитина війни»стосовно належної, гарантованої державою соціальної підтримки.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування та відповідно про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ч.2 ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області - залишити без задоволення, постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає чинності в порядку ст.. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України - протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених КАС України.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: А.О. Коршун