Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
13.01.2011 р. № 2а- 2703/07
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Бартош Н.С.,
при секретарі судового засідання -Ульященко Л.М.,
за участю представників: позивача - Повелиці Г.В., відповідача -Рябченка О.І., державного виконавця -Беспалого С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові подання ВДВС Коломацького районного управління юстиції Харківської області у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про стягнення коштів,-
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2007 р. адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про стягнення коштів задоволений частково. З Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області стягнуто на користь державного бюджету помилково сплачені штрафні санкції в сумі 1110,00 грн.
До канцелярії суду 30.12.2010 р. надійшло подання від ВДВС Коломацького районного управління юстиції Харківської області щодо вирішення питання про звернення стягнення за виконавчим листом №2а-2703/07, виданим Харківським окружним адміністративним судом, на кошти Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області на рахунки у банківських установах, що зазначені у поданні.
У судовому засіданні сільський голова Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області пояснив, що Покровська сільська рада згодна виконати судове рішення, але кошти від сплати штрафних санкцій акумулюються на рахунку 21081100. За час виконання судового рішення кошти на рахунки сільської ради не надходили. З інших рахунків без порушення вимог бюджетного законодавства не можливо здійснити перерахування боргу за судовим рішенням до державного бюджету. При надходженні коштів, судове рішення буде виконано та кошти будуть відшкодовані до державного бюджету.
Представник Контрольно-ревізійного управління в Харківській області у судовому засіданні зазначив, що рішення суду є обов'язковим до виконання.
Державний виконавець ВДВС Коломацького районного управління юстиції Харківської області Беспалий С.В. у судовому засіданні просив подання задовольнити. Пояснив, що у виконавчому листі не зазначено номер рахунку, з якого необхідно здійснити стягнення боргу. На його запит Нововодолазька МДПІ надала відомості про наявність відкритих боржником рахунків у банківських установах. На рахунку, що акумулює кошти від сплати штрафних санкцій відсутні кошти, а тому просить вирішити питання про звернення стягнення за виконавчим листом на інші кошти боржника.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Покровська сільська рада Коломацького району Харківської області має відкриті розрахункові рахунки в установах банків.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2007 р. адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про стягнення коштів задоволений частково. З Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області стягнуто на користь державного бюджету помилково сплачені штрафні санкції в сумі 1110,00 грн.
01.07.2010 р. Харківським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист по вищезазначеній справі.
Постановою про відкриття виконавчого провадження № 20510951 від 28.07.2010 р. боржнику надавався строк для добровільного виконання виконавчого документа, але він його не виконав.
У судовому засіданні встановлено, що на рахунку відповідача кошти від сплати штрафних санкцій відсутні.
Відповідно до ч. 7 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження»№606-ХІV від 21.04.1999 р., якщо у виконавчому документі про стягнення грошових коштів указаний певний номер рахунка, з якого мають бути стягнені грошові кошти, то в разі відсутності коштів на цьому рахунку державний виконавець не пізніше місячного строку з дня відкриття виконавчого провадження звертається до органу, який видав виконавчий документ, з клопотанням про заміну способу та порядку виконання рішення шляхом звернення стягнення на майно боржника або встановлення іншого способу та порядку виконання рішення.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що державне казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Суд зазначає, що статтею 50 Закону України «Про виконавче провадження» передбачений порядок звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника.
Так, частинами 2-5 статті 50 цього Закону визначено, що стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються. За наявності даних про кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах та на зберіганні в банках чи інших кредитних організаціях, на них накладається арешт. У разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на грошові кошти боржника. Боржник має право вказати ті види майна чи предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу. Остаточно черговість стягнення на кошти та інше майно боржника визначається державним виконавцем.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 р. № 609 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ (далі -Порядок №609)
Пунктом 1 Порядку №609 визначено, що цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів (далі - кошти бюджету) або бюджетних установ, шляхом безспірного списання, у тому числі з реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, що прийняті судовими та іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (далі - державний орган).
Відповідно до п.4 цього Порядку юридичні та фізичні особи, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подають ці рішення органам Державного казначейства, що здійснюють безспірне списання, у разі повернення за рішенням суду надмірно та/або помилково сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів.
Вирішуючи клопотання ВДВС Коломацького районного управління юстиції Харківської області, суд дійшов висновку про те, що оскільки у боржника мається рахунок 21081100, на якому акумулюються кошти від сплати адміністративних штрафів та інших санкцій, з метою забезпечення дотримання вимог бюджетного законодавства та дотримання принципу цільового використання бюджетних коштів, виконання судового рішення про стягнення на користь державного бюджету помилково сплачені штрафні санкції в сумі 1110,00 грн. та виконавчого збору в сумі 111грн. необхідно проводити за рахунок коштів, що знаходяться на рахунку 21081100.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 165, 263 КАС України, суд -
Відмовити у задоволенні подання ВДВС Коломацького районного управління юстиції Харківської області щодо вирішення питання про звернення стягнення за виконавчим листом №2а-2703/07, виданим Харківським окружним адміністративним судом, на кошти Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області на рахунки у банківських установах, що зазначені у поданні у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про стягнення коштів, крім рахунку 21081100.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бартош Н.С.