Ухвала від 17.01.2011 по справі 304/11/2070

Справа № 2а- 304/11/2070

Україна

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

17 січня 2011 р. м. Харків

Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Управління міграційної служби у Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до начальника Управління міграційної служби у Харківській області, в якому просить визнати протиправним рішення начальника Управління міграційної служби у Харківській області від 26.10.2010 року про відмову в оформленні документів щодо вирішення питання про надання в Україні статусу біженця, зобов'язати прийняти відповідне рішення.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, підставою для звернення ОСОБА_1 до суду є прийняття Управлінням міграційної служби у Харківській області 26.10.2010 року рішення про відмову в оформленні документів щодо вирішення питання про надання в Україні статусу біженця, яке ОСОБА_1 вважає неправомірним

Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі "Документообіг адміністративних судів" Харківського окружного адміністративного суду, в провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебуває справа № 2а-16639/10/2070 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління міграційної служби в Харківській області про визнання незаконними дій при прийнятті рішення від 26.10.2010 року про відмову в оформленні документів щодо надання ОСОБА_1 статусу біженця в Україні, визнання незаконним рішення від 26.10.2010 року про відмову в оформленні документів про відмову в наданні ОСОБА_1 статусу біженця в Україні, до Департаменту з питань біженців та притулку Державного комітету України з питань національностей та релігії про передачу заяви позивача від 16.03.2009 року та від 14.09.2010 року на розгляд іншому регіональному відділенню міграційної служби України (ухвала про відкриття провадження від 31.12.2010 року).

Крім того, в провадженні суду перебуває справа № 2а-15611/10/2070 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління міграційної служби в Харківській області про визнання незаконними рішення від 26.10.2010 року про відмову в оформленні документів про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу біженця в Україні, зобов'язання виплатити грошову компенсацію, до Департаменту у справах біженців та притулку Державного комітету України у справах національностей та релігій про передачу заяви ОСОБА_1 від 16.03.2009 року на розгляд іншому регіональному відділенню (ухвала про залишення позовної заяви без руху від 10.12.2010 року).

Відповідно до статей 6-8 Закону України "Про біженців", іноземець або особа без громадянства можуть вступати у відносини, пов'язані зі статусом біженця, зокрема, із такими суб'єктами владних повноважень:

спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах міграції - Державним комітетом України у справах національностей та релігій;

органами міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

Адміністрацією Державної прикордонної служби України та органами державної прикордонної служби;

Службою безпеки України та її органами на місцях;

Міністерством внутрішніх справ України та його органами на місцях;

Державним департаментом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, який діє у складі Міністерства внутрішніх справ України, та його органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики - Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, відповідними управліннями та відділами у структурі місцевих державних адміністрацій, а також підпорядкованими їй органами;

Міністерством закордонних справ України, закордонними дипломатичними установами України;

спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я - Міністерством охорони здоров'я України;

спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти - Міністерством освіти і науки України;

органами опіки та піклування - районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Оскільки у справах щодо статусу біженця оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність перерахованих суб'єктів владних повноважень під час здійснення цих повноважень, то відповідачем у справі є відповідний орган, дії або рішення якого оскаржуються.

Так, згідно ч. 7 ст. 12 Закону України "Про біженців", у разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця орган міграційної служби протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилає інформацію про прийняте рішення до відповідного органу внутрішніх справ та до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах міграції, а також видає заявникові або його законному представникові письмове повідомлення з викладенням причин відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.

Статтею 16 Закону України "Про біженців" передбачається, що оскарженню до суду підлягають рішення органу міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про відмову в прийнятті заяви про надання статусу біженця, про відмову в оформленні відповідних документів та рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах міграції про відхилення скарги про відмову в прийнятті заяви про надання статусу біженця або скарги про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, про відмову у наданні, про втрату або позбавлення статусу біженця.

Таким чином, у даному провадженні ОСОБА_1 фактично оскаржується рішення Управління міграційної служби у Харківській області від 26.10.2010 року про відмову в оформленні документів щодо вирішення питання про надання в Україні статусу біженця, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України "Про біженців" рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця приймається відповідним Управлінням міграційної служби на підставі письмового висновку працівника, який веде справу, і оформлюється наказом керівника органу міграційної служби, який не є самостійним суб'єктом владних повноважень, рішення якого може бути оскаржене до суду в порядку КАС України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що в провадженні цього ж суду перебуває справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, через що позовна заява підлягає поверненню позивачеві відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 108 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленого законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 108, 165, 185 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Управління міграційної служби у Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.

Суддя Мар'єнко Л.М.