Постанова від 21.12.2010 по справі 12279/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

21 грудня 2010 р. №2-а-12279/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В., Підгорному М.І.,

за участі: представника позивача - Дудка Я.А.,

відповідач - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості вартість матеріального забезпечення в розмірі 5906,44 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 04 липня 2008 року ОСОБА_2 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки №НОМЕР_2. За заявою ОСОБА_2 11.07.2008р. їй було надано статус безробітного, і відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю.

Позивачем при проведенні перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована, як фізична особа - підприємець з 12.12.2006 року. Одночасно з цим, вона перебувала на обліку в службі зайнятості як безробітна з 11.07.2008 року та отримувала матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, то суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.

Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач, ОСОБА_2, у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином, в порядку ст.35 КАС України, що підтверджується поштовим повідомленням. Відповідач відзив на позов не надала, правом участі в судовому засіданні не скористалась.

Суд вважає, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

04 липня 2008 року ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування відповідача та надання статусу безробітного, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки №НОМЕР_2.

Відповідно до положень ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02 березня 2000 року, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст.23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно поданої заяви, наказом №НТ 080711 від 11.07.2008 року, ОСОБА_2 було надано статус безробітного як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, та з 11.07.2008р. по 05.07.2009р. було розпочато нарахування та виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача.

За заявою відповідача її було направлено на професійну підготовку до ОСОБА_4, за навчальною програмою Правила торгівельного обслуговування населення, строком на 2,82 міс. (496 год.) згідно з договором №200408071500220, строк дії договору з 16.07.2008р. по 10.10.2008р.

Відповідно до п.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.5 "Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки. перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного" відповідачу наказом № НТ080804 від 04.08.2008 р. призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання з 03.08.2008р. по 10.10.2008р. та припинено виплата допомоги по безробіттю з 11.10.2008р.

На підставі наказу № НТ 081013 від 13.10.2008р. відповідачу припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання з 11.10.2008р. у зв'язку із закінченням навчання, та з 11.10.2008р. розпочато виплату допомоги по безробіттю.

З наданої позивачем копії довідки з Єдиного державного реєстру фізичних осіб і юридичних осіб судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець з 2006 року. 12.12.2006 року в єдиному державному реєстрі проведена реєстраційна дія - внесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності, що не пов'язано з її банкрутством. Разом з цим запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності до ЄДР не внесено, тобто відповідач на даний час є зареєстрованою як фізична особа - підприємець.

Згідно до п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, наказом № НТ090605 від 05.06.2009 року ОСОБА_2 було знято з обліку.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Частиною 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".

Виходячи з аналізу зазначених норм та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 в період з 04.07.2008 року по 05.06.2009 року відносилася до зайнятого населення та не мала підстав набути статус безробітного.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітній ОСОБА_2 за період з 03.08.2008 року по 04.06.2009 року, вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 5906,44 грн.

Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №301 від 25.08.2010 року встановлено, що безробітна ОСОБА_2 не повідомила центр зайнятості про факт реєстрації її як фізичної особи - підприємця.

На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2, директором Харківського міського центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів №628 від 25.08.2010 року, у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 5906,44 грн., виплачених ОСОБА_2, як допомоги по безробіттю у за період з 03.08.2008 року по 04.06.2009р.

27.08.2010 року відповідачу був направлений лист-претензія №11520 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю.

Пунктом 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі - Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п.7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 5906,44 грн.

Відповідно із вимогами ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 23, 32, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, ст. 1, 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, п.п. 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року, ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживає за адресою: 61098, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (юридична адреса: 61013, м.Харків, вул.Шевченка, 137-А, р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011, ОКПО 36224721) вартість матеріального забезпечення у розмірі 5906.44 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот шість гривень 44 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 27.12.2010 року.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.