04 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/14226/25 пров. № А/857/45632/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
судді-доповідача Іщук Л. П.,
суддів Обрізка І.М., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центральної військово-лікарської Комісії Збройних Сил України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року (головуючий суддя Костецький Н.В., м. Львів) у справі № 380/14226/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської Комісії Збройних Сил України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій позивач просить суд визнати протиправною і скасувати постанову від 23 червня 2025 року ЦВЛК ЗСУ, оформлену протоколом від 23 червня 2025 року № 2025-0623-1240 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, на підставі якої ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості з якого у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відображаються у мобільному застосунку “Резерв+», про перебування його на військовому обліку, виключеного з такого 18 липня 2022 року як непридатного до військової служби за станом здоров'я.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, а також не досліджено обставини, що мають значення для справи.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що з огляду на невідповідність постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 нормам Положення № 402, ВЛК ЦВЛК ЗС України у межах повноважень, за результатами одностайного голосування прийнято колегіальне рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленої довідкою ВЛК від 21.07.2022 № А/2926, щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження, у формулюванні: “Непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку». У зв'язку з цим вважає, що позивача правомірно було визнано таким, що підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою подальшого визначення ступеню придатності позивача до військової служби з прийняттям обґрунтованої постанови ВЛК відповідно до норм Положення №402. Жодних протиправних дій та/або бездіяльності ЦВЛК ЗС України у своїх діях не вбачає. Вказує, що суд вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття, а повноваження, надані військово-лікарським комісіям, є дискреційними.
Просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Треті особи правом на подання до суду пояснень на апеляційну скаргу не скористались.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7 (а.с. 13), 18.07.2022 Бродівською територіальною позаштатною постійнодіючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 проведено медичний огляд ВКЛ рядового ОСОБА_1 , 1989 р.н.
Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): «Віддалені наслідки перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії. Інвалід III гр. На підставі статті 75а графи __ Розкладу хвороб, графи ___ ТДВ __ Непридатний до в. сл. зі зняттям з військового обліку з виключенням з в. обліку».
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 (а.с. 35), виданого позивачу 26.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесено запис про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 75А наказу МО України 2008 року №402. Протокол від 18.07.2022 №151/7 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У графі 13 «Відмітки про військовий облік» вказаного тимчасового посвідчення позивача проставлено відмітку про виключення з військового обліку 18.07.2022.
Також встановлено, що позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №606257 від 07.09.2023.
Відповідно до відомостей електронного військово-облікового документа (а.с. 14), сформованого 05.04.2025 за допомогою застосунку «Резерв+», позивач не військовозобов'язаний, непридатний з виключенням з військового обліку, дата ВЛК: 18.07.2022.
Рішенням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформленим протоколом засідання №2025-0623-1240 від 23.06.2025 (а.с. 15, 16), скасовано постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.07.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження: «На підставі статті графи (не вказано) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку». Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1989 року народження, підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 згідно вимог Положення.
Як підставу для прийняття рішення про скасування постанови ВЛК вказано порушення вимог Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, а саме: не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.
Вважаючи протиправним вказане рішення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що під час прийняття оскаржуваної постанови ВЛК ЦВЛК ЗСУ діяла без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно. Оскаржувана постанова ВЛК ЦВЛК ЗСУ є необгрунтованою, у ній не зазначено причин неврахування документів, які характеризують стан позивача, та наявності у позивача 3-ї групи інвалідності, підтвердженої довідкою від 07.09.2023 до акта огляду МСЕК. Суд вказав, що у довідці ВЛК від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7, зазначено статтю 75А Розкладу хвороб, як підставу для визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відтак дійшов висновку про безпідставність твердження відповідача, викладеного в оскаржуваному рішенні про те, що довідка ВЛК складена з порушенням вимог Додатку 4 до Положення № 402.
Надаючи правову оцінку висновку суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пп. 2.3.1. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Згідно пп. 2.3.3. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема: аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Відповідно до пп. 2.3.4. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності); розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно абзацу шостого п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 , постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів, а згідно абзацу сьомого п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 , постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Медичний огляд відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, яка містить такі пункти.
Відповідно до пп. 3.1., 3.2. глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції, чинній на час проведення медичного огляду ВЛК позивача 18.07.2022) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.
Згідно п. 3.8. глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції, чинній на час проведення медичного огляду ВЛК позивача 18.07.2022) за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
- «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»;
- «Обмежено придатний до військової служби»;
- «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;
- «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;
- «Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
- «Придатний до військової служби»;
- «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
- «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України (п.2.3.3 Положення №402).
Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п. 2.3.5. Положення).
У даному спорі предметом оскарження є рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом засідання №2025-0623-1240 від 23.06.2025, яким скасовано постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження, якого визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Зазначена постанова винесена у вигляді довідки від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7 (а.с.13), з якої вбачається, що 18 липня 2022 року проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого прийнято постанову про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 75А Розкладу хвороб у зв'язку з поставленим діагнозом «Віддалені наслідки перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії. Інвалід III гр.».
Як підставу для прийняття рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.07.2022 відповідачем вказано порушення вимог Додатку 4 до Положення №402, а саме: не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.
Як встановлено судом та визнається сторонами, 18.07.2022 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого постановою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 його визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку та з виключенням з військового обліку на підставі статті 75А Розкладу хвороб (а.с.13).
Відповідно до ст. 75 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення № 402) включено: травми голови та шиї, їх наслідки S00 - S19 (переломи кісток черепа та обличчя, перелом склепіння черепа, кісток обличчя, верхньої та нижньої щелепи); травми носа, вуха, губи та ротової порожнини; травми ока та орбіти; травми горла, трахеї, гортані; внутрішньочерепна травма (струс, здавлення, контузія, наявність чужорідного тіла, крововиливи внаслідок травми); травма зорового нерва та його провідних шляхів, інших черепних нервів; наслідки ураження центральної нервової системи від дії зовнішніх чинників:
пункт а) зі значними порушеннями функцій непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
Зі змісту довідки ВЛК від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7, чітко вбачається, що в такій зазначено статтю 75А Розкладу хвороб як підставу для визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність твердження відповідача, викладеного в протоколі від 23.06.2025 № 2025-0623-1240, про те, що постанова ВЛК від 21.07.2022 складена з порушенням вимог Додатку 4 до Положення № 402, оскільки не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.
Доводи апеляційної скарги щодо цієї обставини спростовуються змістом довідки від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7, в якій зазначено і пункт «а», і стаття 75 Розкладу хвороб, копія якої знаходиться в матеріалах справи і зміст якої відповідачем не спростований.
Колегія суддів також вважає за необхідне наголосити на тому, що при встановленні невідповідності Постанови ВЛК від 18.07.2022 змісту Додатку 4 до Положення № 402 через незазначення у ній інформації про пункт, статтю, графу Розкладу хвороб № 402 , Постанова ВЛК від 18.07.2022 відповідно до вищезазначених у цій постанові абзацу шостого та сьомого п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 мала бути не скасована, а відмінена. Відміна постанови не передбачає контрольного медичного огляду позивача ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , а передбачає лише приведення змісту постанови ВЛК у відповідність до чинного законодавства.
Тобто, відповідні доводи скаржника, наведені в апеляційній скарзі, щодо необхідності повторного медичного огляду позивача на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 є недоречними з огляду на підстави, з яких ЦВЛК ЗСУ постанову ВЛК від 18.07.2022 скасувала, а не відмінила за обставин, викладених у оскаржуваній постанові ВЛК від 23.06.2025, котрі можуть слугувати підставою для відміни постанови ВЛК, а не для її скасування.
Колегія суддів також не приймає до уваги доводи апелянта про те, що постанова ВЛК у формулюванні: «Непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку» нормами Положення № 402 не передбачена, що ще раз підтверджує невідповідність скасованої ЦВЛК ЗС України постанови нормам Положення № 402 та в цілому ставить під сумнів дотримання процедури проведення військово-лікарської експертизи ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо позивача, з огляду на те, що такі обставини не були підставою ухвалення оскаржуваної Постанови ВЛК від 23.06.2025, оформленої Протоколом № 2025-0623-1240, як і не були предметом дослідження судом першої інстанції.
Апеляційний суд зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень не повинно породжувати правових наслідків для його правомірності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи з міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття рішення необхідно розуміти не як вимоги до самого документа, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на його прийняття. Дефектні процедури прийняття рішення, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків.
Відповідно до правової позиції, висловленої у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі № 640/11468/20, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення»; межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови безумовного дотримання ним передбаченої законом процедури прийняття такого рішення.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 11.05.2022 у справі № 400/1510/19, від 05.07.2022 у справі № 522/3740/20, від 27.09.2022 у справі № 320/1510/20, від 03.10.2022 у справі № 400/1510/19, від 01.11.2022 у справі № 640/6452/19 та від 18.01.2023 року у справі № 500/26/22.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає оскаржувану постанову такою, що винесена з порушенням процедури і погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання її протиправною і скасування.
При обгрунтуванні цієї постанови суд апеляційної інстанції також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових переконливих доказів, які б були безпідставно залишені без уваги судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. 311, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Центральної військово-лікарської Комісії Збройних Сил України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі № 380/14226/25 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
М.А. Пліш