Постанова від 04.03.2026 по справі 500/3894/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 500/3894/24 пров. № А/857/27291/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Онишкевича Т.В., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 500/3894/24 (ухвалене головуючим - суддею Баб'юк П.М. у м. Тернопіль) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у врахуванні довідок про доходи позивачка (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідки від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідки від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) при здійсненні перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок про доходи позивача (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідки від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідки від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 адміністративний позов задоволено повністю.

Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Крім того, суд дійшов висновку, про наявність підстав для врахування при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок від 16.01.2023 виданих Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради №98/13 та№99/13.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Позивач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 з 16 серпня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Тернопільській області та отримувала пенсію п інвалідності, а з квітня 2018 отримувала пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

16 січня 2023 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про зарахування до стажу державної служби період її роботи в органах місцевого самоврядування з 04.11.1994 по 31.07.2001 та період роботи з 01.08.2001 по 30.12.2022; переведення її з пенсії за віком на пенсію державного службовця з дати звернення, тобто з 16.01.2023 року. Також при розрахунку (перерахунку) та виплаті пенсії з дати звернення просила врахувати довідки про доходи (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідки від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) і довідки від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

За результатом розгляду вказаної заяви, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві позивачу у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відмовлено.

Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернулась до суду.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі №500/2927/23, яке набрало законної сили 26.01.2024, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві О/р №961170181063 від 02.02.2023 про відмову позивачу у зарахуванні стажу державної служби та у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві зарахувати позивачу до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 01 серпня 2001 року по 30 грудня 2022 року та перевести її на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

Відмовляючи у задоволенні вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області при розрахунку (перерахунку) та виплаті пенсії з дати звернення, врахувати довідки про доходи позивачки (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідку від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), суд виходив з того, що зазначені позовні вимоги заявлені позивачем передчасно, оскільки оцінка розміру пенсії позивачу, призначеної позивачу з урахуванням даного судового рішення може бути надана лише після проведення пенсійним органом перерахунку пенсії, а тому у їх задоволенні слід відмовити.

Листом від 13.12.2023 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, повідомлено позивачку, що в результаті проведеного попереднього перерахунку пенсії - переведенні на пенсію за віком державного службовця Головне управління прийшло до висновку про недоцільність виконання судового рішення, оскільки розмір пенсійної виплати зменшиться до мінімального розміру - 2093,00 грн. Тому, пенсійний орган просив позивачку повідомити про прийняте рішення стосовно виконання або не виконання судового рішення шляхом подання відповідної заяви.

З урахуванням наведеного позивач 18.12.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії з урахуванням довідок про доходи позивачки (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідку від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

Листом від 02.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивачку про те, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі №500/2927/23 не зобов'язано Головне управління при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" враховувати довідки про доходи позивачки (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради. Тому, на їх думку, судове рішення виконано в межах покладених судом зобов'язань з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Проте позивач не погоджується із такими діями відповідача, що полягають у відмові при призначенні пенсії враховувати довідки про доходи позивачки (про складові зарплати) видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, вважає їх протиправними, що слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, що предметом розгляду даної справи є наявність або відсутність підстав для врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок виданих Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме: довідки від 16.01.2023 №98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідки від 16.01.2023 №99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048; далі - Постанова №1-3, чинна на час звернення позивача із заявою) було затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Позивачем як відповідачу так і суду надано наступні довідки від 16.01.2023 видані Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, а саме:

№98/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), із змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 працювала в управлінні соціальної політики Тернопільської міської ради, заробітна плата станом на січень 2023 року становить: посадовий оклад 7200,00 грн; надбавка за ранг (9 ранг) 500,00 грн; надбавка за вислугу років (40 відсотків, за стаж державної служби 38 років) 3080,00 грн; усього 10780,00 грн;

№99/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

Довідки складено за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за звання (державний службовець 9 рангу, інформація про присвоєння якого міститься в трудовій книжці), надбавка за вислугу років (40%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2023 року.

Колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції, що всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Отже, вірним є висновок суду першої інстанції про наявність підстав для врахування при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок від 16.01.2023 виданих Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради №98/13 та№99/13.

Відтак, дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» вказаних довідок є протиправними.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 500/3894/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді Т. В. Онишкевич

Н. М. Судова-Хомюк