справа № 2а-7863/10/0670
категорія 6.14
09 грудня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Овруцького районного центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області
про скасування рішення,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому район, просив визнати рішення № 735 від 28.09.2010 року про застосування фінансових санкцій та застосування пені незаконним та скасувати його мотивуючи тим, що позивач є бюджетною установою і фінансується виключно за рахунок Державного бюджету. Кошти для виплат, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надходять від УПСЗН Овруцької РДА з запізненням, а тому нараховані ними страхові внески і сплачуються по мірі надходження зазначених коштів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити на підставі наданих доказів.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Згідно ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальниками - роботодавцями визначені підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи як суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договором цивільно-правового характеру.
Пунктом 6 частини 2 ст. 17 Закону передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до вимог ч.1 ст.19 Закону для роботодавців страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Крім того, ч.6 ст.19 даного Закону передбачає, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після нарахування до сплати.
Частина 6 ст.20 Закону вказує, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, базовим звітним періодом у даному випадку є календарний місяць.
Пунктом 12 ст.20 Закону встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі не сплати (не перерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) страхувальниками страхових внесків, відповідно до п.п. 2, 9 ст.106 Закону виконавчими органами Пенсійного фонду накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків нараховується пеня у розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована на кожний день прострочення платежу.
Аналогічні норми містить і Інструкція "Про порядок обчислення та сплати застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1.
Пунктом 9.3.2 Інструкції передбачено, що розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Така картка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно, а також інших документів, які свідчать про сплату страхових внесків.
Позивачем, на виконання вимог Закону №1058-1У та названої Інструкції було проведено нарахування страхових внесків на кошти для виплат передбачених ст. 39 Законом України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та показано в звітах відповідачеві без їх сплати.
За таких підстав, 22 вересня 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі винесено рішення №735 про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхувальником - Овруцьким районним центром зайнятості, страхових внесків. Фінансова санкція в сумі 487,70 грн. та пеня - 53,65 грн., нараховані за період з 20.08.2010 року по 31.08.2010 року правомірно.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 158 - 163, 167, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
В задоволенні позову Овруцького районного центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про скасування рішення - відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко