Постанова від 23.11.2010 по справі 2а-8337/10/0670

справа № 2а-8337/10/0670

категорія 2.14.4

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іваненко Т.В. ,

при секретарі - Духновській В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Малинська паперова фабрика - ВАЙДМАНН"

до Житомирської митниці

про визнання недійсною картки відмови у прийнятті митної декларації та митному оформленні товарів,-

встановив:

ВАТ "Малинська паперова фабрика" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати нечинною картку відмови у прийнятті митної декларації та митному оформленні товарів від 06.06.2006 року, яка була видана сектором митного оформлення "Малин" митного поста "Коростень".

Вимоги, мотивує тим, що митне оформлення, ввезеного ним морським транспортом через Одеську митницю, 12700 кг полівінілового спирту марки "VF-17" та "VF-10", відповідно до укладеного Контракту між ВАТ "Малинська паперова фабрика" та "Іточу Кемікал Фронтир Корпорейшн", мало здійснюватись в зоні митного контролю по місцю розташування сектора митного оформлення "Малин" в приміщенні ВАТ "Малинська паперова фабрика" Однак відповідачем була складена та видана картка відмови у прийнятті митної декларації та митному оформленні товарів. Причиною відмови, як зазначено в картці відмови є відсутність на підприємстві встановленої зони митного контролю для забезпечення процедури здійснення митного оформлення товарів та інших процедур митного контролю згідно ст.ст.40,41,48 МК України. Позивачу було запропоновано направити даний вантаж на склад тимчасового зберігання відкритого типу "Коростень-Термінал-Сервіс" в м. Коростень.

Позивач вважає, що рішення про відмову в прийнятті митної декларації та митному оформленні вищевказаних товарів митним сектором "Малин" МП "Коростень" порушує його права і є необґрунтованим.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшло клопотання, про розгляд справи без участі представника позивача. Також позивач надіслав клопотання рахувати позивачем у справі Публічне акціонерне товариство "Малинська паперова фабрика-ВАЙДМАНН", так як ВАТ "Малинська паперова фабрика" на виконання вимог ЗУ "Про акціонерні товариства" змінило своє найменування.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, з тих підстав, що на території позивача тимчасова зона митного контролю, що пройшла державну реєстрацію в територіальних органах Міністерства юстиції України, як це передбачено Постановою КМУ від 28.12.1992 р. № 731 "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" не створювалась, і враховуючи, що для здійснення митного контролю контейнер з товаром слід було оглянути з проведенням вивантаження, умови для цього на підприємстві були відсутні, тому позивачу і було відмовлено у прийнятті вантажної митної декларації № 101030014/6/086119 та митному оформленні товарів і запропоновано пред'явити контейнер з товаром для здійснення митного контролю і митного оформлення на митному посту "Коростень", що позивачем і було зроблено 07.06.2006 року.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

На підставі контракту від 13.02.2006р. № YG/2006, укладеного з "Іточу Кемікал Фронтир Корпорейшн" (Японія) позивачу було поставлено 12700 кг полівінілового спирту марки "VF-17" та "VF-10". Поставка здійснювалась морським транспортом через Одеську митницю, далі автомобільним транспортом.

06.06.2006р. позивачем було подано до Житомирської митниці (митний сектор "Малин" митного посту "Коростень") вантажну митну декларацію №101030014/6/086119 та товаросупровідні документи з метою митного оформлення товару.

06.06.06р. відповідачем була складена та видана картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України (а.с.14). У вказаній картці зазначалось, що причиною відмови у митному оформленні є відсутність на підприємстві встановленої зони митного контролю для забезпечення процедури здійснення митного оформлення товарів та інших процедур митного контролю згідно ст.ст. 40, 41, 48 Митного кодексу України та запропоновано направити даний вантаж на склад тимчасового зберігання відкритого типу "Коростень-Термінал-Сервіс" .

Відповідно до положень ст.40 МК України митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до цього Кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Згідно ст. 41 МК України Митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом:

1) перевірки документів та відомостей, необхідних для такого контролю;

2) митного огляду (огляду та переогляду товарів і транспортних засобів, особистого огляду громадян);

3) обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;

4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств;

5) перевірки системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України;

6) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи законом;

7) використання інших форм, передбачених цим Кодексом та іншими законами України з питань митної справи.

Відповідно до ст. 42 МКУ під час проведення митного контролю, митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотримання м яких покладено на митні органи. Відповідно до норм Митного кодексу України, митний орган в кожному конкретному випадку вправі сам визначати сам мінімум митних процедур, форм та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства з питань митної справи.

Згідно зі ст. 71 Митного кодексу України митне оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються резидентами та нерезидентами через митний кордон України, здійснюється митним органом, в зоні діяльності якого розташований одержувач зазначених товарів, тобто в даному випадку Житомирської митниці.

Таким чином нормами МКУ митним органам, в тому числі і Житомирській митниці, надано право визначати місця для здійснення митного контролю і митного оформлення товарів у відповідності з чинним законодавством. Структурним підрозділом Житомирської митниці, який мав здійснювати митний контроль і митне оформлення товарів позивача, є митний пост "Коростень". В матеріалах справи вказано, що поставка товару здійснювалась морським транспортом через Одеську митницю, далі автомобільним транспортом. Відповідно до наказу Житомирської митниці від 25.05.2006 р. № 228, виданого на виконання наказів Держмитслужби від 28.10.2005 р. № 1052, від 19.11.2005 р. № 1130, які на період виникнення спірної ситуації додатково врегульовували порядок здійснення окремих митних процедур і форм митного контролю з товарами, що переміщувались через митний кордон України в зоні діяльності Одеської митниці, було визначено, що моніторингом і митним оформленням товарів згідно Переліку, встановленого ДМСУ, в зоні діяльності МП "Коростень" буде займатися спеціальна аналітична група ВМО № 1 цього ж поста. Митний сектор "Малин" митного поста "Коростень" Житомирської митниці не був включений до переліку місць прибуття, огляду та митного оформлення контейнерів, які ввозяться в Україну через Одеський морський порт (Чорноморська регіональна митниця).

Згідно з Постановою КМУ від 25.12.2002 р. № 1947 "Порядок створення зон митного контролю та їх функціонування", зони митного контролю створюються митними органами з метою здійснення митних процедур щодо товарів та транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, запобіганням і припиненням контрабанди та порушення митних правил. Відповідно до цього Порядку поза місцем розташування підрозділів митних органів, в тому числі і на територіях підприємств, під час здійснення митних процедур створюються тимчасові зони митного контролю. Згідно п. 4 "Порядку створення зон митного контролю та їх функціонування" зони митного контролю на територіях підприємств створюються відповідним митним органом за погодженням з адміністрацією підприємств. Наказ про створення та затвердження меж тимчасової зони митного контролю повинен пройти державну реєстрацію в територіальних органах Міністерства юстиції України, як це передбачено постановою КМУ від 28.12.1992 р. № 731 " Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади". На території ПАТ "Малинська паперова фабрика - ВАЙДМАНН" така зона не створювалась.

Митним оформленням задекларованого позивачем товару займалася спеціальна аналітична група ВМО № 1 митного поста "Коростень", як це і передбачено було наказом митниці від 25.05.2006 р. № 228 та наказами Держмитслужби від 28.10.2005 р. № 1052, від 19.11.2005 р. № 1130. За таких обставин та враховуючи відсутність на території підприємства позивача тимчасової зони митного контролю, посадові особи митного сектора "Малин" не могли займатися митним оформленням товару і провести необхідний мінімум митних процедур та території ПАТ "Малинська паперова фабрика - ВАЙДМАНН".

З урахуванням викладеного суд вважає, що картка відмови у прийнятті митної декларації та митному оформленні товарів від 06.06.2006 р. оформлена правомірно, у відповідності з вимогами Закону, а тому в задоволенні позовних вимог відмовляє.

Керуючись ст.ст.40-42, 44, 48, 71 Митного кодексу України, ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Малинська паперова фабрика ВАЙДМАНН" до Житомирської митниці про визнання недійсною картки відмови у прийнятті митної декларації та митному оформленні товарів - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Т.В. Іваненко

Повний текст постанови виготовлено: 26 листопада 2010 р.