справа № 2а-8709/10/0670
категорія 7
11 листопада 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
суддів: Попової О.Г.,
Черняхович І.Е.,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Житомирської районної організації політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка"
до Житомирської районної виборчої комісії Житомирської області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Житомирської районної виборчої комісії Житомирської області по занесенню до протоколу про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від 05.11.2010 р. з виборів депутатів Житомирської районної ради 31 жовтня 2010 р., відомостей про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, що не відповідають дійсним відомостям протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з виборів депутатів по багатомандатному виборчому окрузі. Просить визнати нечинним протокол Житомирської районної виборчої комісії Житомирської області про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від 05.11.2010 р. з виборів депутатів Житомирської районної ради 31 жовтня 2010 р. Також позивач просить зобов'язати відповідача внести до протоколу про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Житомирської районної організації політичної партії "Єдиний центр", що відповідають даним протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях та повторно розглянути питання щодо встановлення результатів виборів до Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі. Позов мотивує тим, що в п. 8 оскаржуваного Протоколу містяться недостовірні дані щодо підрахунку голосів виборців, а саме за Житомирську районну організацію "Єдиний центр" зазначено 888 голосів, проте за підрахунками протоколів дільничних виборчих комісій, які провів позивач містяться дані, що за Житомирську районну організацію "Єдиний центр" подано 420 голосів.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити на підставі наданих доказів.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували. Просили відмовити в задоволенні позову на підставі того, що протокол від 05.11.2010р. Житомирської районної виборчої комісії про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської районної ради складено у відповідності до протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав :
Судом встановлено, що 05 листопада 2010 р. Житомирською районною виборчою комісією Житомирської області складено та підписано протокол про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі. У пункті 8 Протоколу "кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації партії" зокрема, за №17 була зазначена наступна кількість голосів за Житомирську районну організацію "Єдиний центр" - 888.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів відповідної ради не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Відповідно до ч. 2, 3, 5 ст. 77 Закону, кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі.
Право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, за умови, що кількість цих голосів виборців дорівнює виборчій квоті або є більшою за виборчу квоту.
Депутатські мандати у багатомандатному виборчому окрузі між кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків від місцевих організацій партій, які відповідно до частини третьої цієї статті мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, розподіляються пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за відповідний виборчий список від місцевої організації партії, у послідовності, визначеній частинами шостою, сьомою цієї статті.
Відповідно до протоколів дільничних виборчих комісій №07001-№07073, які були дослідженні в судовому засіданні, за Житомирську районну організацію політичної партії "Єдиний центр" фактично було віддано 824 голоси виборців.
Крім того , судом встановлено, що в протоколах дільничних виборчих комісій №№07049, 07057, 07059 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з виборів депутатів Житомирської районної ради Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі, кількість голосів виборців поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому окрузі за кожну місцеву організацію партій, з урахуванням кількості виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати та кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, - не співпадає з кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Також в судовому засіданні встановлено, що Житомирська районна виборча комісія Житомирської області при підрахунку голосів виборців по виборчій дільниці №07018 ( с.Глибочок Житомирського району) використовувала лише копію протоколу дільничної виборчої комісії - оригінал відсутній серед оригіналів протоколів дільничних виборчих комісій, представлених відповідачем суду для огляду. Вищевикладені обставини представниками відповідача визнані.
Права позивача за таких обставин є порушеними.
Процедура встановлення підсумків голосування передбачена статтею 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Відповідно до ч.4, вищевказаної статті Закону - у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений".
Згідно ч. 20 ст.75 Закону, якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Суд вважає, що для поновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати Житомирську районну виборчу комісію внести зміни до протоколу про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської районної ради від 05.11.2010 року шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" на підставі протоколів дільничних виборчих комісій, а не визнавати нечинним протокол Житомирської районної виборчої комісії Житомирської області від 05.11.2010р. про підсумки голосування.
Керуючись Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", ст.ст. 11, 86, 159 -163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирської районної виборчої комісії Житомирської області по внесенню до протоколу про результати виборів депутатів Житомирської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від 05.11.2010 р. з виборів депутатів Житомирської районної ради 31 жовтня 2010 р., відомостей про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, що не відповідають дійсним відомостям протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з виборів депутатів Житомирської районної ради Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі.
Зобов'язати Житомирську районну виборчу комісію Житомирської області внести зміни до протоколу про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської районної ради від 05.11.2010 року шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" на підставі протоколів дільничних виборчих комісій.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня проголошення.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Судді: О.Г. Попова
І.Е. Черняхович