справа № 2а-4737/09/0670
категорія 6.6.2
21 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В.,
при секретарі - Господарчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Житомирському районі
до Житомирської районної організації Народної партії
про припинення юридичної особи,-
встановив:
У липні 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить винести рішення про припинення юридичної особи Житомирської районної організації Народної партії. Зазначає, що Житомирська районна організація Народної партії з 06.10.1997 року зареєстрована виконавчим комітетом Житомирської міської Ради як юридична особа. Згідно довідки з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців платник податків відсутній за місцем реєстрації. Заборгованості по платежах до бюджету відповідач немає.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином, за адресою зазначеній в реєстраційних документах.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що Житомирська районна організація Народної партії з 06.10.1997 року зареєстрована виконавчим комітетом Житомирської міської Ради як юридична особа за адресою: вул. Ватутіна, 55, м.Житомир. Відповідач, змінивши юридичну адресу, не повідомив про це державного реєстратора у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ст.17 КАС України суб"єкт владних повноважень може бути позивачем до фізичних та юридичних осіб у випадках визначених законом.
Відповідно п. 17 ст.11 Закону України " Про державну податкову службу України" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб"єктів підприємницької діяльності.
Відповідно ст.1 Закону України "Про підприємництво" підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством. Створення (заснування) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, а також володіння корпоративними правами не є підприємницькою діяльністю, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно ст. 14 Закону України "Про політичні партії в Україні" політичні партії є неприбутковими організаціями.
Отже, на підставі вище згаданих нормативно-правових актів політична партія не є суб"єктом підприємницької діяльності.
Крім того, відповідно ст.21 Закону України "Про політичні партії в Україні" (далі - Закон) політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Згідно ст. 24 Закону у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються. Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги податкової інспекції є безпідставними і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного і керуючись Законами України "Про державну податкову службу України", "Про політичні партії в Україні", ст.ст.158 -163,167,254 КАС України, суд
постановив:
В задоволенні позовної заяви Державної податкової інспекції у м.Житомирі до Житомирської районної організації Народної партії про припинення державної реєстрації відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.В. Капинос