Справа № 496/5087/24
Провадження № 2/496/628/26
повний текст
25 лютого 2026 року суддя Біляївського районного суду Одеської області - Буран В.М.,
за участю секретаря - Агаджанян Д.Х.,
представника позивача - прокурора Іщук А.О.,
представника відповідача - адвоката Кліменко В.П. в режимі відеоконференції,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільний позов керівника Біляївської окружної прокуратури в інтересах Одеської обласної (військової) адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: філія «Південний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», Державна інспекція архітектури та містобудування України про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, шляхом скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта будівництва, припинення володіння правом приватної власності на садовий будинок з одночасним закриттям реєстраційного розділу об'єкта нерухомого майна, знесення самочинно збудованого садового будинку, будинків, звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки від розміщених на ній тимчасових споруд та стягнення судових витрат,-
Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом.
Враховуючи, що по справі проведені необхідні підготовчі дії, передбачені ст. 189 ЦПК України, суд вважає за можливе призначити справу до розгляду по суті.
Представник позивача в підготовчому засіданні не заперечувала проти призначення судового розгляду справи, наполягала на тому, що усі учасники повідомленні про дату та час судових засідань у встановленому законом порядку.
Представник відповідача - адвокат Кліменко В.П. вважає, що по великому рахунку справа може бути призначена до судового розгляду, але звертає увагу, що оскільки Одеська обласна (військова) адміністрація не є юридичною особою, вона не зобов'язана мати зареєстрований електронний кабінет у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі. Крім того, Одеська обласна (військова) адміністрація немає свого ЄДРПОУ, отже вона не може зареєструвати електронний кабінет. Тому, доставлення електронної повістки в електронний кабінет не є належним сповіщенням позивача. До суду надавав відзив на позовну заяву.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: філія «Південний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» подала заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Державна інспекція архітектури та містобудування України подала заяву про слухання справи без участі їх представника, врахувати наявні пояснення.
Ознайомившись із матеріалами справи, вислухавши пояснення сторін, суд прийшов до наступного висновку.
Ухвалою суду від 08 липня 2025 року було відмовлено в задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Кліменко В.П. про закриття провадження у справі, а також встановлено, що Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом. Найменування військових адміністрацій населених пунктів є похідними від назв відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Указом Президента України №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку було постановлено про утворення, в тому числі, Одеської обласної військової адміністрації. Згідно вказаного Указу позивач у справі Одеська обласна (військова) адміністрація утворена на базі існуючої районної державної адміністрації, а саме Одеської обласної державної адміністрації.
У відповідності до ч. 6 ст. 14 ЦПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Відповідно до Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами», передбачено обов'язкову наявність електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі для адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органів державної влади та інших державних органів, органів місцевого самоврядування з 18.10.2023 року, для юридичних осіб приватної форми власності з 20.02.2024 року.
Таким чином, Одеська обласна (військова) адміністрація зобов'язана мати зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Відповідно відомостей з програми Д-3, позивач має зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, та повістки доставляються в електронний кабінет у відповідності ч. 6 ст. 128 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.
Ураховуючи введення воєнного стану, відсутність поштової продукції, показники навантаження перевищують нормативні у 8 разів, передачі справ 2-х інших суддів, суд першої інстанції позбавлений можливості призначити справи до розгляду та розглянути у строки, передбачені національним законом.
З урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників, ДСА України зробила розрахунок необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23. Згідно розрахунків ДСА України, чисельність суддів Біляївського районного суду Одеської області, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб. Зараз штатна кількість - 11 суддів, фактично здійснюють правосуддя тільки 6.
Керуючись ст. 189, 200, 258, 259, 260 ЦПК України, -
Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 03 квітня 2026 року о 11.00 годині.
В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 03 березня 2026 року.
Суддя В.М. Буран