Постанова від 03.03.2026 по справі 320/35265/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Діска А.Б., Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 року Справа № 320/35265/24

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління ПФУ в м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368), щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 з 77% до 70% грошового забезпечення та не нарахування з 01.07.2021 доплати до пенсії 2000 грн, встановленої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 із розрахунку основного розміру 77% грошового забезпечення, з урахуванням з 01.07.2021 доплати до пенсії 2000 грн., відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо застосування з 01 березня 2023 року обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 42098368) здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), обчисленої, в порядку передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень, з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством та без обмеження виплати пенсії максимальним розміром.

2. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року адміністративний позов було задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення з 01.04.2019;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ), із розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019, згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №15569 від 02.12.2021, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше проведених виплат;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 з 24.01.2024;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 з 24.01.2024 у розмірі 2000 грн., з урахуванням виплачених сум.

Позовну заяву в частині позовних вимог, які стосуються здійснення з 01 березня 2023 року перерахунку та виплати пенсії позивачу, обчисленої, в порядку передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень, з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством та без обмеження виплати пенсії максимальним розміром - залишено без розгляду.

Ухвалюючи зазначене рішення суд виходив з того, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Відтак, суд прийшов до висновку, що дії Відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати до розміру його пенсії, згідно з Постановою №713 є протиправними.

Також суд зазначив, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. Зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

3. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити постанову, якою у задоволенні позову - відмовити повністю.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, ГУ ПФУ в м. Києві посилається на неможливість проведення перерахунку пенсії.

Крім того, Апелянт стверджує, що виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати.

Також ГУ ПФУ в м. Києві посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.12.2024 у справі № 400/6254/24.

З цих та інших підстав Апелянт вважає, що судом при вирішенні цієї справи було неповно встановлено обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення цієї справи в частині.

4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2025 та від 18.11.2025 було відкрито апеляційне провадження, установлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

5. У строк, встановлений судом, відзив на апеляційну скаргу не надходив.

6. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

7. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

8. Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України.

Після звільнення зі служби Позивачу була призначена пенсія у розмірі 77% грошового забезпечення.

З матеріалів справи судом вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.05.2022 у справі №640/3608/22 зобов'язано Відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії Позивачу відповідно до наданої оновленої довідки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Із протоколу перерахунку пенсії вбачається, що Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивачу з 01.04.2019. Основний розмір пенсії обраховано із 70% грошового забезпечення.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 з 01.07.2021 до розміру пенсії позивача передбачено встановлення щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн.

Позивачу було встановлено з 01.07.2021 таку доплату.

Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 27.05.2022 Відповідачем припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

Позивач звертався до Відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію у розмірі 77% грошового забезпечення з 01.04.2019, нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн, передбачену постановою Кабміну № 713. Проте, Відповідач повідомив, що після 01.03.2018 розмір пенсії позивача переглядався та збільшився більше ніж на 2000,00 грн, а тому для нарахування та виплати Позивачу доплати, передбаченої постановою № 713 підстави відсутні, а в рішенні суду відсутні зобов'язання до головного управління щодо обчислення пенсії у розмірі 77% суми грошового забезпечення.

Вважаючи свої права порушеними, Позивач звернувся до суду з цим позовом.

9. Нормативно-правове обґрунтування.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 р. № 713 (далі - Постанова №713).

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Щодо зміни відсоткового коефіцієнту для перерахунку пенсії.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, пенсії за вислугу років призначаються, зокрема, в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.

Законом № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, та пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Висновки суду апеляційної інстанції.

10. Переглядаючи рішення суду першої інстанції в контексті доводів Апелянта про відсутність правових підстав для встановлення Позивачу доплати у сумі 2000,00 грн, судова колегія зазначає наступне.

11. Так, у разі, якщо пенсія особи, визначена відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, була перерахована після 01.03.2018, то щомісячна доплата виплачується у розмірі, який складає різницю між 2000,00 грн та сумою підвищення (збільшення) пенсії після її перерахунку.

12. Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що на виконання рішення суду у справі № 640/3608/22 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило перерахунок пенсії Позивача з 01.04.2019.

13. Разом з тим, системний аналіз вищенаведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

14. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

15. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії Позивача, проведений Відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то Позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

16. Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, сформульованими у постановах від 02.03.2023 у справі №600/870/22, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22, від 21.11.2023 у справі №300/5426/22, від 11.06.2024 у справі №320/11742/22, від 04 лютого 2025 року у справі №620/4999/24.

17. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що відмова Відповідача у виплаті Позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є протиправною.

18. Тож, доводи Апелянта про те, що пенсія Позивача переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, а тому він не має права на отримання спірної щомісячної доплати, апеляційний суд до уваги не приймає з підстав, наведених вище.

19. Посилання пенсійного органу на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.12.2024 у справі № 400/6254/24, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вони не є релевантними у справі № 320/36920/24. Позаяк, у справі № 400/6254/24 судами встановлено, що перерахунок пенсії було проведено у зв'язку зі зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не на виконання рішення суду, що має місце безпосередньо у справі, що розглядається.

20. Аналізуючи всі доводи Апелянта, колегія суддів приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

21. Отже, перевіривши рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що судом повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.

22. Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

23. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року - без змін.

24. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати в цій справі перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 03 березня 2026 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев