Постанова від 28.12.2010 по справі 2-а-6900/2010/2306

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(скорочене провадження)

Справа № 2-а-6900/2010/2306

28 грудня 2010 року м. Золотоноша

Суддя Золотоніського міськрайонного суду Чирва О.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Золотоніському районі Черкаської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії, -

ВСТАНОВИВ

08.12.2010 р оку до суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В своєму позові позивач вказує, що він являється інвалідом ІІ групи внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС та має статус інваліда війни, тому у відповідності до ч.4 ст.54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна виплачуватися основна пенсія у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком , але відповідачем по справі вимоги даного закону ігноруються і пенсія йому виплачується в меншому розмірі, ніж це передбачено діючим законодавством.

Від відповідача надійшло заперечення в якому він не визнав позов повністю, оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ». Так, відповідно до внесених змін, згідно ч. 4 ст. 54 та ст. 50 даного закону - позивач має право на отримання основної пенсії у розмірі 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткову пенсію у розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Суд, вивчивши матеріали справи, ознайомившись із запереченнями представника відповідача, прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Щодо строків звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивач посилається на вимоги ст. 268 ЦК України, у відповідності до якої не застосовуються строки позовної давності, однак суд не може погодитися з позицією позивача оскільки предметом спору є протиправні дії відповідачів та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, а не відшкодування шкоди як такої.

Оскільки позивач звернувся до суду 08.12.2010 року, то його позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку, тобто з 08.06.2010 року.

Щодо позовних вимог до Головного управління ПФУ в Черкаській області .

Згідно позовної заяви, доданих до не матеріалів та довідки УПФУ в Золотоніському районі - позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Золотоніському районі і отримує пенсію в УПФУ в Золотоніському районі, тому позовні вимоги до ГУ ПФУ в Черкаській області не можуть бути задоволені.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним рішення УПФУ в Золотоніському районі.

Позивач ні в позові ні в додатках до позову не вказує на існування рішення УПФУ в Золотоніському районі, тому в даній частині позов не підлягає до задоволення.

Щодо позовних вимог про основну та додаткову пенсію.

Згідно посвідчення № 050765 виданого Черкаською обласною державною адміністрацією та вкладки до нього № 050765, вбачається, що позивач являється громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Відповідно до довідки серії МСЕ № 042392 від 10.062004 року виданої Черкаським обласним центром МСЕК, вбачається, що позивач являється інвалідом ІІ-ої групи за захворюванням пов'язане з виконанням ліквідації наслідків на ЧАЕС безстроково.

Згідно посвідчення серії Б № 117948- позивач являється інвалідом ІІ- ої групи ЧАЕС.

На позивача по справі поширюється Закон України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », а тому він має право на отримання основної та додаткової пенсії у розміру визначеному відповідно до ч.4 ст. 54 та ст. 50 вказаного закону. Дані статті діють в редакції закону до 28.12.2007 року, оскільки вказана редакція від була визнана неконституційною (Рішення КСУ № 10-рп/2008 від 22.05.2008).

Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції станом до 22.05.2008 року) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІI групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції станом до 22.05.2008 року) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Протягом 2010 року дія ч.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » не зупинялася. А тому, твердження представника відповідача про безпідставність вимог позивача про виплату зазначеного підвищення до пенсії по причині дії ч.4 ст. 54 та ст. 50 вказаного закону в редакції від 28.12.2007 року через викладення їх в новій редакції є безпідставними і нічим не вмотивовані.

У відповідності до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1,2 ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, і рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов'язковими до виконання на території України.

Враховуючи вищевикладене дії відповідача-Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі, яке відповідно до п.п. 6 п.2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства, безпосередньо має нараховувати і виплачувати пенсії та соціальні виплати, по ненарахуванню та невиплаті позивачеві пенсії у відповідності до ч.3 ст. 54 та ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » -є протиправними.

Таким чином, позовні вимоги позивача по справі щодо визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, та зобов'язання здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії у відповідності до ч.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » за 2010 рік підлягають задоволенню за період з 08.12.2010 року по 06.12.2010 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Дії відповідача по виплаті державної та додаткової пенсії позивачу по справі у 2010 роках у процентному співвідношенні до прожитого мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі Постанов КМУ № 654 від 16 липня 2008 року, та № 530 від 28 травня 2008 року, є протиправними оскільки відповідно до ст.70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених пенсій згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, що у відповідності до ч.1 ст.28 Закону україни „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ч.4 ст.8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. Статтею 19 зазначеного закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Оскільки, будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена названим законом, для розрахунку підвищення до пенсії позивачу як «дитині війни». Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14 прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Тому, при визначенні розміру пенсії застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Суд також вважає, що позивачеві в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача в подальшому нараховувати та виплачувати належну пенсію у відповідності до закону - необхідно відмовити, оскільки завданнями судочинства , відповідно до Конституції України, є захист порушених прав та свобод, тобто судовим рішенням не можуть регулюватися майбутні правовідносини.

Оскільки звільнений від сплати державного мита та відповідно не сплатив його при подачі позову , тому суд не стягує на користь позивача судовий збір.

Керуючись, ст.ст.49,50,54,67 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” ст.28 Закону україни „Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування”, рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року, ст.ст. 9,10,11, 94, 99, 100, 158,159,163, 183-2, 256 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області про відмову ОСОБА_1 в призначенні та виплаті державної та додаткової пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру восьми мінімальних пенсій за віком, яка визначена ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 08.06.2010 року по 08.12.2010 року включно, з урахуванням проведених за цей період виплат, виходячи з розміру прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, встановленого на 2010 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком, яка визначена ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 08.06.2010 року по 08.12.2010 року включно, з урахуванням проведених за цей період виплат, виходячи з розміру прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, встановленого на 2010 рік.

В позовних вимогах про зобов'язання нарахування і виплати пенсії у майбутньому - відмовити.

В позовних вимогах до Головного управління ПФУ в Черкаській області - відмовити

В позовних вимогах про визнання протиправним рішення УПФУ в Золотоніському районі - відмовити

Позовні вимоги в частині зобов'язання нарахування і виплати державної та додаткової пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по 07.06.2010 року - залишити без розгляду.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області виконати постанову в частині перерахування та виплати державної та додаткової пенсії негайно.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Чирва О.І.