Ухвала від 04.03.2026 по справі 520/2108/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

04 березня 2026 року Справа № 520/2108/26

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М., розглянувши заяву позивача про зміну предмету позову за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у непроведенні індексації показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки (6188,89 грн.) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 р. №251 на коефіцієнт 1,11; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 р. "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" на коефіцієнт 1,11; відповідно до пунктів 1 Постанови Кабінету Міністрів України від №118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" на коефіцієнт 1,14; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт 1,197; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" на коефіцієнт 1,0796; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" на коефіцієнт 1,115;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області здійснити з 20 липня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із належним проведенням індексації, а саме із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2016-2018 роки (6188,89 грн.) та його послідовного збільшення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 р. №251 на коефіцієнт 1,11; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 р. "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" на коефіцієнт 1,11; відповідно до пунктів 1 Постанови Кабінету Міністрів України від №118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" на коефіцієнт 1,14; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт 1,197; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" на коефіцієнт 1,0796; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" на коефіцієнт 1,115.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження в адміністративній справі.

Позивачем 23.02.2023 засобами поштового зв'язку направлено до суду заяву про зміну предмету позову від 19.02.2026, яку зареєстровано у канцелярії суду 25.02.2026.

В обґрунтування зазначеної заяви позивач зазначив, що з розрахунку своєї пенсії, який долучався до позовної заяви і наявний в матеріалах справи, позивач помітив, що до його стажу не зараховано періоди роботи в медичному закладі - Харківській обласній психіатричній лікарні на посаді палатного санітара та медичного брата, які віднесені до Списку №2, відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2004 р. по 06.12.2022 р. в подвійному розмірі. Крім того, відповідач самостійно відображає в Формі РС-право (розрахунок періодів роботи включених до стажу) такі періоди, що включаються до Списку №2. Позивач зауважив, що всі вищевказані періоди внесені до записів трудової книжки позивача. Більше того, до 2018 року відповідач враховував такі періоди до Списку №2, хоча кратність при обчисленні пенсії 1, замість 2, що зумовлює виплату пенсії позивачу в меншому розмірі. Тобто позивачу нараховано до страхового стажу 49 років 11 місяців 22 дні через прорахунок кратності вищезазначених періодів в однократному порядку. Внаслідок чого коефіцієнт страхового стажу становить 0.49917, що зумовлює недорахунок стажу позивача та порушення його права на отримання належної йому пенсії в повному обсязі.

У зв'язку із цим позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у непроведенні індексації показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки (6188,89 грн.) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 р. №251 на коефіцієнт 1,11; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р. "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" на коефіцієнт 1,11; відповідно до пунктів 1 Постанови Кабінету Міністрів України від №118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" на коефіцієнт 1,14; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт 1,197; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» на коефіцієнт 1,0796; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на коефіцієнт 1,115 і без зарахування до страхового стажу періодів роботи в медичному психіатричному закладі з 01.01.2004 у. по 06.12.2022 у. в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області здійснити з 20 липня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із належним проведенням індексації, а саме із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2016-2018 роки (6188,89 грн.) та його послідовного збільшення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 р. №251 на коефіцієнт 1,11; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р. "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" на коефіцієнт 1,11; відповідно до пунктів 1 Постанови Кабінету Міністрів України від №118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" на коефіцієнт 1,14; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт 1,197; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» на коефіцієнт 1,0796, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на коефіцієнт 1,115 із врахуванням до страхового стажу періодів роботи в медичному психіатричному закладі з 01.01.2004 р. по 06.12.2022 р. в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно із частиною 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючи ознаки позову), є предмет і підстава.

Суд звертає увагу, що предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, відповідно до яких суд має ухвалити рішення. Підставою позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які складаються із фактів, що тягнуть за собою певні правові наслідки: зміну чи припинення правовідносин.

Водночас предмет позову кореспондує із способами судового захисту права (змістом позову), які визначені статтею 5 КАС України, а тому зміна предмета позову означає зміну вимоги, що свідчить про обрання позивачем іншого, на відміну від первісно обраного, способу захисту порушеного права або його доповнення, у межах спірних відносин.

Підставу позову становлять обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Зміна підстави адміністративного позову можлива у такі способи: 1) заміна одних фактичних чи правових підстав позову іншими; 2) доповнення фактичних чи правових підстав новими; 3) вилучення деяких із зазначених фактичних чи правових підстав.

Отже, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - зміну обставин, на яких ґрунтуються вимоги особи, яка звернулася з позовом. Зміна предмету або підстав позову може відбуватися лише у межах спірних відносин.

Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається. Наслідком розгляду заяви, зміст якої свідчить про одночасну зміну предмета і підстав позову є повернення такої заяви та розгляд раніше заявлених позовних вимог, якщо позивач не відмовляється від позову.

Також необхідно зазначити, що розміром позову є кількісна характеристика позовних вимог. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві.

Заяву про зміну предмета або підстав позову можна вважати новим позовом у разі, якщо в ній зазначена самостійна матеріально-правова вимога (або вимоги) та одночасно на її обґрунтування наведені інші обставини (фактичні підстави) і норми права (юридичні підстави), які позивач первісно не визначив підставою позову та які у своїй сукупності дають особі право на звернення до суду з позовними вимогами.

Водночас у таких випадках позивач не позбавлений права звернутися з новим окремим позовом у загальному порядку.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 29 серпня 2022 року у справі №560/16422/21, від 29 вересня 2022 року по справі №990/99/22, від 25 вересня 2023 року в справі №990/135/22, у постанові Великої Палати Верховного Сулу від 13.11.2025 в справі №990/70/25.

Заявляючи позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у перерахунку пенсії позивача без зарахування до страхового стажу періодів роботи в медичному психіатричному закладі з 01.01.2004 у. по 06.12.2022 у. в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання відповідача здійснити з 20.07.2025 перерахунок пенсії позивача із врахуванням до страхового стажу періодів роботи в медичному психіатричному закладі з 01.01.2004 р. по 06.12.2022 р. в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач зазначає про протиправність незарахування до його стажу періодів роботи в медичному закладі - Харківській обласній психіатричній лікарні на посаді палатного санітара та медичного брата, які віднесені до Списку №2, відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2004 р. по 06.12.2022 р. в подвійному розмірі, наводячи нові обґрунтування наявності порушення свого права.

В свою чергу, вказані обставини не зазначались у позовній заяві як підстави позову. Вперше про ці обставини позивач зазначив у заяві про зміну предмету позову.

Суд наголошує, що зміна позову повинна стосуватися тих спірних правовідносин, які вже винесені на розгляд і вирішення суду. Позивачем не повинно ототожнюватися можливість подання заяви про зміну предмету позову із поданням нового адміністративного позову, що не пов'язаний з первісним позовом.

Отже, оскільки відповідно до заяви від 19.02.2026 зміна предмету позову виходить за межі спірних правовідносин (на обґрунтування нових позовних вимог наведені інші обставини (фактичні підстави) та інші докази на їх підтвердження), остання у вказаній вище частині не є збільшенням заявлених позовних вимог в розумінні статті 47 КАС України, а є поданням до суду нового позову, що унеможливлює його розгляд у межах цієї справи.

В цьому випадку право позивача на доступ до суду в межах описаних позовних вимог може бути реалізоване у спосіб подання ним нової позовної заяви, а не одночасною зміною предмета та підстав первинного позову в цій справі.

Згідно частини 2 статті 167 КАС України якщо заяву подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву заявнику без розгляду.

З огляду на зазначене, заява про зміну предмету позову в частині заявлення вказаних вище нових позовних вимог є очевидно безпідставною, відтак суд не приймає до розгляду подану заяву та повертає її заявнику без розгляду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 47, 167, 243, 248, 254, 256, 262, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про зміну предмету позову за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Тітов