за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
04 березня 2026 р. Р і в н еСправа №460/9561/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду від 17.10.2024 у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням від 17.10.2024, яке набрало законної сили 20.02.2025, позов задоволено.
22.01.2026 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Позивач вважає, що судове рішення належним чином не виконується.
Ухвалою від 27.01.2026 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 17.10.2024 у справі №460/9561/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.
26.02.2026 на адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання судового рішення від 23.02.2026 №1700-0902-7/14748.
Звіт про виконання судового рішення від 23.02.2026 №1700-0902-7/14748 відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.
Суд розглянув звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення та доповнення до звіту відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №460/9561/24 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, суд встановив та врахував таке.
Рішенням суду від 17.10.2024 у справі №460/9561/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 21.02.2024 згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (1)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Вказане рішення суду набрало законної сили 20.02.2025.
Окремою ухвалою від 30.05.2025 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області при виконанні рішення суду у справі №460/9561/24 в частині застосування при обрахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, з 21.02.2024 розрахункової величини - мінімальна пенсія за віком в розмірі 2093 грн, а не мінімальна пенсія за віком згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік".
Для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли встановленому судом порушенню закону, зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 21.02.2024 основного розміру пенсії по інвалідності згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (1)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком із застосуванням розрахункової величини - мінімальна пенсія за віком (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 скасовано окрему ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 30.05.2025, в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі № 460/9561/24, - відмовлено.
З матеріалів судової справи суд встановив, що на виконання рішення суду від 17.10.2024 у справі №460/9561/24 з врахуванням окремої ухвали від 30.05.2025 проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків заявника з 21.02.2024 обраховано із застосуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2361,00 х 6 = 14 166,00 грн.
З 01.12.2025 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 ОСОБА_1 перераховано пенсію із застосуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2093,00 х 6 = 12558,00 грн.
Вищевказані обставини підтверджуються рішенням про перерахунок пенсії від 01.07.2025 № 956090143163 та від 05.11.2025 № 956090143163, індивідуальним перерахунком за період з 01.12.2019 по 31.07.2025, витягами з відомостей Список №1 на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки позивача в ПАТ «КБ «ПриватБанк» №18 за 18.11.2025, №37 за 25.11.2025, №33 за 25.12.2025.
Згідно з поданим звітом станом на 23.02.2026 заборгованість за рішенням суду у справі № 460/9561/24 обліковується в Реєстрі судових рішень за № 787601. Доплата, що нарахована на виконання рішення за період з 21.02.2024 по 31.07.2025, становить 119745,08 грн, виплату якої розпочато з листопада 2025 року. У листопаді 2025 року позивачу виплачено щомісячний розмір пенсії до виконання рішення суду та додатковою відомістю борг на виконання рішення суду в сумі 187,35 грн - та 187,35 грн. У грудні 2025 року позивачу виплачено щомісячний розмір пенсії до виконання рішення суду, що становить 187,35 грн.
Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Суд встановив, що 28.10.2025 Головою правління Пенсійного Фонду України затверджено План доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на 2025 рік (із змінами), згідно з яким виділено кошти на виконання рішень суду:
за рахунок власних доходів: 14780,1 тис. грн на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 11896,8 тис. грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень;
за рахунок коштів Державного бюджету: 21954,0 тис. грн виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 35120,4 тис. грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень.
Наказом Пенсійного фонду України № 222 від 31.12.2025 затверджений тимчасовий розпис доходів і видатків ГУ ПФУ в Рівненській області на 2026 рік, яким на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень кошти на січень, лютий та березень не передбачені, передбачені лише з квітня 2026 року.
Як зазначив відповідач у звіті, ці кошти будуть виплачені за рішеннями суду, починаючи з 20.11.2020, в порядку черговості виконання судових рішень, оскільки відповідно до Плану доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на 2024 рік було погашено заборгованість за рішеннями суду включно по 19.11.2020.
З урахуванням встановлених обставин, які підтверджуються дослідженими судом доказами, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, суд враховує, що на даний час виплату позивачу заборгованості з пенсії, нарахованої на виконання судового рішення у справі №460/9561/24, територіальним органом Пенсійного фонду в сумі 119745,08 грн не здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на відповідні видатки.
Суд зауважує, що спосіб судового контролю, передбачений статтями 382 - 382-3 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.
При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №460/9561/24 в частині здійснення належного перерахунку основної пенсії позивача з 21.02.2024 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, виконане відповідачем повністю; не виконане в частині виплати донарахованої суми 119745,08 грн за період з 21.02.2024 по 31.07.2025 з причин, які не залежать від відповідача, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду.
При цьому, матеріалами справи стверджено вчинення територіальним органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на належне виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення суду від 17.10.2024 у справі №460/9561/24 в частині нарахування позивачу заборгованості за період з 21.02.2024 по 31.07.2025, яка становить 119745,08 грн, при цьому суд не має обґрунтованих сумнівів у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення в іншій його частині, за умови виділення відповідного бюджетного фінансування.
Суд вважає, що за відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від відповідача причин. Отже в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статей 382 - 382-3 КАС України не досягається.
Водночас, судом не встановлено об'єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання судового рішення, позаяк такі дії жодним чином не захищають право позивача на отримання бюджетних коштів.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення слід прийняти.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.02.2026 №1700-0902-7/14748 про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 у справі №460/9561/24.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали складений 04 березня 2026 року.
Суддя Н.О. Дорошенко