02 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9156/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради Полтавської області, Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, Управління Державної казначейської служби України в Кобеляцькому районі Полтавської області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
скасувати як незаконний документ “Результат розгляду заяви медичною комісією»;
стягнути з Кобеляцької міської ради кошти в сумі 10 000,00 грн для надання матеріальної допомоги для закупівлі ліків та 200 000,00 грн за завдану моральну шкоду через Управління Державної казначейської служби України в Кобеляцькому районі Полтавської області;
визнати незаконними і протиправними дії членів виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, що виразилися у відмові у наданні матеріальної допомоги по заяві від 25.12.2024 та визнати ці дії такими, що носять ознаки геноциду.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кобеляцької міської ради Полтавської області (далі також відовідач-1), Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (далі також відповідач-2), Управління Державної казначейської служби України в Кобеляцькому районі Полтавської області (далі також відповідач-3) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.
В подальшому у зв'язку з неусуненням в повному обсязі недоліків, допущених при поданні позовної заяви, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 позовну заяву було повернуто ОСОБА_1 .
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на ухвалу про повернення його позову та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2025 ухвала про повернення позову ОСОБА_1 була скасована, а справа направлена до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 05.01.2026 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.02.2026 відмовлено у задоволенні клопотання про витребування доказів.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він, ОСОБА_1 , є інвалідом ІІ групи, хворіє тяжкою невиліковною хворобою неспецифічний виразковий коліт з тотальним ураженням, гормонозалежна форма, безперервно рецидивуючий тип перебігу, щодня приймає дороговартісні ліки. Відповідно до Положення про матеріальну допомогу мешканцям Кобеляцької міської територіальної громади, він звернувся до Кобеляцької міської ради зі заявою про надання матеріальної допомоги відповідно до пункту 5.1 в розмірі 10000 грн на лікування особливо тяжких захворювань та придбання ліків. Однак 23.05.2025 ОСОБА_1 стало відомо, що посадові особи незаконно, всупереч вимогам законодавства, безпідставно відмовили у наданні матеріальної допомоги. Позивач вказував, що переніс моральні страждання та душевні переживання, відбулось загострення хвороби. Моральну шкоду позивач оцінив у 200000,00 грн. Також, на думку позивача, відмова у наданні матеріальної допомоги нічим не вмотивована.
Відповідачі-1, -2 проти позову заперечували.
23.01.2026 до суду надійшов спільний відзив на позов /а.с. 125-131/, у якому відповідач-1 та відповідач - 2 проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник відповідачів зазначав, що відповідно до пункту 5 Положення матеріальна допомога надається за умови настання непередбачуваних надзвичайних ситуацій та її розмір визначається, виходячи з обставин, що склалися: пункт 5.1 на проведення тяжких оперативних втручань (в залежності від об'єму та складності), в тому числі проведення операцій онкохворим, проходження курсу хіміотерапії, а також на лікування інших особливо тяжких захворювань (за висновком медичної комісії) надається в розмірі 10 000 грн.
За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 медична комісія дійшла спільного рішення про те, що захворювання заявника не є тяжким в розумінні пункту 5.1 Положення, а відшкодування на придбання ліків не передбачено Положенням.
Крім того, представник відповідачів звертав увагу суду, що у заяві ОСОБА_1 зазначив, що матеріальна допомога необхідна для придбання ліків "Салофальк", "Асакол" та ін. Однак, Положенням не передбачена допомога на придбання ліків. Крім того, представник відповідачів 1-та 2 звертав увагу суду, що у виписці з медичної карти стаціонарного хворого №5022 хірургічно-гінекологічного відділення ОСОБА_1 у п. 8 "лікування" вказаних у заяві ОСОБА_1 ліків немає. Тобто, лікар не призначав їх для лікування. На якій підставі позивач визначив необхідність прийому даних ліків невідомо. Відповідні чеки про придбання вказаних ліків також до заяви не додані.
Відповідач-3 правом подання відзиву на позов не скористався.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом
25.12.2024 позивач ОСОБА_1 звернувся до Кобеляцької міської ради зі заявою, в якій просив надати йому матеріальну допомогу як особі, яка опинилася в складних життєвих обставинах відповідно до пункту 5.1 Положення, а саме на лікування (придбання ліків "Салофальк", "Асакол" та ін. Також надав дані банківського рахунку та згоду на обробку персональних даних /а.с. 132/.
До заяви ОСОБА_1 додав копію паспорта /а.с. 133/, копію РНОКПП /а.с. 134/, копію виписки із медичної картки стаціонарного хворого №5022 /а.с. 136/, копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №538036 /а.с. 137/.
На звороті заяви кожним членом медичної комісії проставлено відмітку "не погоджено" /а.с. 132, зворотній бік/.
У подальшому 23.01.2025 на засіданні Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 відповідно до пункту 18.6 Положення /а.с.138/.
Позивач не погодився з рішенням та діями відповідачів щодо ненаданням матеріальної допомоги, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначає Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-XII (далі - Закон №875-XII), який також гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 875-XII особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Підпунктом 1 пункту а) частини першої статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.
У відповідності до частини другої статті 52 наведеного вище Закону, виконавчий комітет ради:
1) попередньо розглядає та схвалює проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм підтримки суб'єктів ветеранського підприємництва та з інших питань, прогноз місцевого бюджету, проект місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;
2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Згідно з частиною шостою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Порядок надання одноразової матеріальної допомоги громадянам мешканцям Кобеляцької міської територіальної громади, які зареєстровані та фактично проживають на території Кобеляцької міської територіальної громади, в межах витрат, передбачених на це Програмою соціального захисту та підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України Кобеляцької міської територіальної громади на 2024 2027 роки, затвердженої рішенням сорокової сесії восьмого скликання Кобеляцької міської ради від 22.12.2023 року №5 та Програми соціального захисту населення Кобеляцької міської територіальної громади на 2024 2027 роки, затвердженої рішенням сорокової сесії восьмого скликання Кобеляцької міської ради від 22.12.2023 року №4 визначає Положення про порядок та умови надання матеріальної допомоги мешканцям Кобеляцької міської територіальної громади (далі Положення) від 29.02.2024 №47 /а.с. 141-147/.
Згідно з пунктом 2 Положення матеріальна допомога надається сім'ї (до складу сім'ї входять особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки) або самотнім громадянам.
Матеріальна допомога є одноразовою (не носить постійного характеру) та є додатком до існуючого доходу. Розмір її визначається цим Положенням та надається не частіше ніж один раз на рік (пункт 3 Положення).
Відповідно до пункту 4 Положення матеріальна допомога надається за рахунок коштів загального фонду бюджету Кобеляцької міської територіальної громади при наявності відповідного фінансового ресурсу та відповідних бюджетних призначень.
Пунктом 5 Положення передбачено, що матеріальна допомога надасться за умови настання непередбачуваних надзвичайних ситуацій та її розмір визначається виходячи з обставин, що склалися: 5.1. на проведення тяжких оперативних втручань (в залежності від об'єму та складності), в тому числі проведення операцій онкохворим, проходження курсу хіміотерапії, а також на лікування інших особливо тяжких захворювань (за висновком медичної комісії) надається в розмірі 10000,00 грн.
Згідно з пунктом 6 Положення для отримання матеріальної допомоги відповідно до п.п. 5.1, 5.2, 5.4, 5.5, 5.6, 5.7, 5.9. 5.10, 5.11 мешканці громади надають до Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради заяву (додаток 1) /а.с. 151/, а для отримання допомоги відповідно до п.п. 5.3. 5.8 заяву (додаток 3) на ім'я міського голови з переліком доданих документів.
На лікування та проведення медичних операцій, що передбачено п. 5.1, 5.2 Положення:
- пред'являється оригінал та надається копія паспорта громадянина України, при наявності ID-картки також додасться витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання або інший документ, що посвідчує особу;
- пред'являється оригінал та надається копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (не додається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відповідну відмітку в паспорті);
- пред'являється оригінал та надасться копія документа, що підтверджує родинний зв'язок (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб та інше) у разі, коли допомога надається членам сім'ї;
- довідка про склад сім'ї;
- копія довідки лікарсько-консультативної комісії або лікувального закладу, видана не пізніше кварталу, в якому подається заява, про стан здоров'я, інвалідність, направлення на лікування, результати обстеження тощо, засвідчена належним чином та яка підтверджує настання обставин, зазначених у п.п. 5.1 та 5.2 Положення;
- відомості про особистий банківський рахунок заявника.
Пунктом 9 Положення передбачено, що у випадках передбачених п.п. 5.1-5.2 Положення, наданий пакет документів розглядається медичною комісією, яка складається з представника відділу соціального забезпечення апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, депутата Кобеляцької міської ради та представника закладу охорони здоров'я (додаток 2) /а.с. 149/.
Представник відділу соціального забезпечення апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради забезпечує скликання медичної комісії не рідше одного разу на місяць та/або не пізніше ніж за три робочі дні до проведення чергового засідання Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (за потребою) (пункт 10 Положення).
Відповідно до пункту 11 Положення за результатами розгляду медичною комісією пакету документів, у разі відповідності поданих документів передбачених п.п. 5.1-5.2 Положення, кожен із членів на зворотному аркуші Заяви має зазначити "Погоджено" або "Не погоджено".
А пунктом 12 Положення передбачено, якщо пакет документів не відповідає та/або не підтверджує настання випадків, передбачених п.п. 5.1-5.2 Положення, члени комісії зазначають на зворотному аркуші Заяви "Не погоджено".
Згідно пункту 13 Положення пакет документів вважається поданим у відповідності до п.п. 5.1-5.2 Положення в разі погодження двома членами медичної комісії.
У відповідності до пункту 14 Положення непогодженням пакету документів вважається наявність двох рішень членів медичної комісії про невідповідність поданих документів та це є підставою для відмови у наданні матеріальної допомоги відповідно до п.п. 18.6 Положення.
У свою чергу, підпунктом 18.6 пункту Положення рішення про відмову у наданні матеріальної допомоги приймається Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради у випадку невідповідності поданих документів, передбачених порядком, що встановлено за результатами розгляду поданих документів медичною комісією.
Висновки щодо правозастосування
Положення містить додатки, зокрема рішенням Кобеляцької міської ради затверджено зразок заяви на отримання матеріальної допомоги, зворотній аркуш заяви за п. 5.1, а саме результат розгляду заяви медичною комісією /а.с. 152/.
Положенням надано повноваження для погодження чи непогодження заяви представнику відділу соціального забезпечення апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, депутату Кобеляцької міської ради, представнику закладу охорони здоров'я, які входять до складу медичної комісії, що приймає рішення за заявою про надання матеріальної допомоги: представник відділу соціального забезпечення апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, депутат Кобеляцької міської ради, два представника закладу охорони здоров'я (додаток 2 до Положення).
З матеріалів справи слідує, що за результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 від 25.12.2024 медична комісія діййшла спільного рішення про те, що захворювання заявника не є тяжким в розумінні пункту 5.1 Положення, а відшкодування на придбання ліків не передбачено Положенням /а.с. 132, зворотній бік/.
Суд погоджується з доводами представника відповідачів 1 та 2, покладеними в обґрунтування відмовного рішення про те, що, дійсно, у заяві ОСОБА_1 зазначив, що матеріальна допомога необхідна для придбання ліків "Салофальк", "Асакол" та ін.
Однак, Положенням не передбачена цільова допомога на придбання ліків.
Крім того, у виписці з медичної карти стаціонарного хворого №5022 хірургічно-гінекологічного відділення ОСОБА_1 у п. 8 "лікування" згадки про вказані у заяві ОСОБА_1 ліки немає /а.с 136/.
У клопотанні позивача про витребування доказів, крім іншого, ОСОБА_1 зазначив про те, що "Салофальк", "Асакол" є аналогами тих ліків, які призначив лікар. Проте, суд, як і комісія відповідача-2, не вправі перевіряти правомірність призначень лікаря та аналоги призначених медичних препаратів та можливість їх застосування позивачем.
На звороті заяви кожним членом медичної комісії проставлено відмітку "не погоджено" /а.с. 132, зворотній бік/.
У подальшому 23.01.2025 на засіданні Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 відповідно до пункту 18.6 Положення /а.с.138/.
Суд погоджується з аргументами відповідачів щодо відсутності критеріїв надання матеріальної допомоги, які передбачені Положенням; дійсно Положення не передбачає допомоги на придбання ліків, дійсно Положення передбачає надання матеріальної допомоги у разі настання непередбачуваних надзвичайних ситуацій.
Пункт 6 Положення наводить перелік таких ситуацій, які підпадають під його дію і медичні ситуації передбачені тільки у обмежених випадках (проведення тяжких оперативних втручань, у тому числі проведення операцій онкохворим, проходження курсу хіміотерапії, а також лікування інших тяжких захворювань - за висновком медичної комісії.
Таким чином оцінка тяжкості захворювання, документи про яке подав ОСОБА_1 , віднесена нормативно-правовим актом до компетенції медичної комісії.
Медична комісія у повному складі не визнала захворювання тяжким і таким, що підпадає під дію Положення.
Суд визнає, що це рішення є дискрецією комісії, і тому вона реалізувала своє право відповідно до своїх функцій і компетенції.
Більше того, суд вказує, що пунктом 4 Положення передбачено, що матеріальна допомога надається за рахунок коштів загального фонду бюджету Кобеляцької міської територіальної громади при наявності відповідного фінансового ресурсу та відповідних бюджетних призначень.
Така правова характеристика цього виду допомоги вказує на те, що при прийнятті рішень суб'єкт владних повноважень має певну свободу розсуду. Володіє законною дискрецією: надати її за наявності можливості у передбачених Положенням випадках чи не надати за відсутності можливості.
Тому критерії розсуду та правила надання матеріальної допомоги, що передбачені Положенням, суд вважає дотриманими.
Рішення від 23.01.2025 про відмову у наданні допомоги прийнято відповідачем-2 у місячний строк, як це передбачено пунктом 20 Положення та з дотриманням процедури, передбаченої Положенням.
Таким чином, обставин порушення відповідачем-2 встановленої процедури в межах даної справи позивачем не наведено і судом також не встановлено.
Ураховуючи викладене, в контексті спірних правовідносин, станом на момент ухвалення рішення, позивачем не доведено, а судом не здобуто доказів протиправності дій чи рішень відповідачів щодо відмови у наданні допомоги.
Суд не вправі ставити під сумнів чи перевіряти, а тим паче робити висновки щодо наявності або відсутності медичних діагнозів, медичних станів, будь-яких медичних даних.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідачів 1, -2.
Решта позовних вимог є похідними від першої та задоволенню, як наслідок, також не підлягають.
Таким чином, позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідачів під час розгляду заяви позивача та прийняття рішення по суті заяви, підстави для задоволення позову відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Кобеляцької міської ради Полтавської області (вул. Касьяна, буд. 29,м. Кобеляки, Полтавська область, 39200, код ЄДРПОУ 21051562), Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, буд. 29 м. Кобеляки Полтавський район Полтавська область 39200, код ЄДРПОУ 04057304), Управління Державної казначейської служби України в Кобеляцькому районі Полтавської області (вул. Юріївська 1, м.Кобеляки Кобеляцький район Полтавська область 39200, код ЄДРПОУ 38012473) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков