04 березня 2026 року справа №320/19161/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо прийняття рішення від 09.10.2024 року за вих. №2/4781 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивачці як дружині загиблого військовослужбовця неправомірним та зобов'язання відповідача направити матеріали звернення ОСОБА_1 від 07.10.2024р. до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що як дружина померлого під час захисту Батьківщини військовослужбовця ОСОБА_2 , 07.10.2024 року звернулась до відповідача із пакетом документів для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка-військовослужбовця відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року, однак листом від 09.10.2024 року №2/4781 відповідач відмовив у призначенні і виплаті грошової допомоги, відповідно, відмовивши у направленні матеріалів, наданих позивачкою до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 04.06.2025 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із виявленими недоліками отриманої заяви.
В подальшому, після усунення вищеозначених недоліків, ухвалою суду відкрите провадження у справі і вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Попри отримання відповідачем за допомогою підсистеми “Електронний Суд» як ухвал суду, так і позовної заяви з додатками, відзиву, або інших заяв сторони відповідача канцелярією суду не зареєстровано, з огляду на що судом вирішено здійснювати розгляд справи на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , 09.03.2023 року між позивачкою та ОСОБА_2 зареєстровано шлюб.
26.02.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_3 призвано ОСОБА_2 на військову службу. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 18.07.2022 № 204 старший солдат ОСОБА_2 вибув з ППД м. Київ до району виконання бойових завдань у м. Краматорськ, Донецької області.
24.09.2023 року згідно з Актом проведення розслідування нещасного випадку у розташуванні підрозділу 1 самохідної артилерійської батареї самохідного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , під час збору на бойове чергування було виявлено мертвим старшого солдата ОСОБА_2 . Довідка про причину смерті №330 від 25 вересня 2023 року називає причиною смерті набряк легенів та гостру коронарну недостатність.
24.09.2023 року відповідно до Витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_2 №272 ОСОБА_2 знято з продовольчого забезпечення та припинено виплату грошового забезпечення на його картковий рахунок у зв'язку з його смертю.
07.10.2024 року позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_4 із пакетом документів для отримання одноразової грошової допомоги як дружині загиблого військовослужбовця.
Листом від 09.10.2024 року №2/4781 ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовив позивачці у призначенні і виплаті грошової допомоги у зв'язку із виявленням внаслідок судово-токсикологічною експертизою крові загинувшого вмісту етилового спирту в концентрації 4,4 проміле (0,44%), посилаючись на зміст постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.
Вважаючи, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо невиплати одноразової грошової допомоги, позивачка звернулась до суду із позовною заявою, що розглядається.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі також - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Частиною 1 статті 16 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, відповідно до пункту 1 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги визначене ст.16-1 Закону №2011-ХІІ.
Згідно з ч.3 ст.16-2 Закону №2011-ХІІ розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 (далі також - Постанова №168).
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Пунктом 2-1 Постанови №168 установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають: порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови; особливості виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пунктах 1-1 і 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту; порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.
На виконання вимог Закону №2011-ХІІ та Постанови №168, наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 року №45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі також - Порядок №45).
Відповідно до пункту 1.2. Порядку №45, ОГД (прим. - одноразова грошова допомога) призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).
Згідно з пунктом 1.7. Порядку №45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Підпункт 1 пункту 3.1. Порядку №45 встановлює, що ІНФОРМАЦІЯ_6 є органом, уповноваженим приймати документи від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД, подається за підпорядкованістю у обласний ( ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_8 ) же ТЦК та СП, відповідно до підпункту 1 пункту 3.2. Порядку №45 є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД. У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин.
Частиною IV Порядку №45 встановлено наступний алгоритм опрацювання документів, поданих членами сім'ї загинувшого військовослужбовця та винесення рішення про призначення/відмови у призначенні ОГД, або повернення документів на доопрацювання:
- Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, передбачені додатком 2 Порядку №45.
- Районний (міський) ТЦК та СП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх ІНФОРМАЦІЯ_9 за підпорядкуванням.
- ІНФОРМАЦІЯ_8 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи.
- Результати опрацювання документів ІНФОРМАЦІЯ_10 зазначаються у висновку та доповіді, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
- Документи опрацьовуються структурними підрозділами Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
- Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_11 для інформування обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_13 .
З аналізу вищеозначеного суд доходить висновку, що рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) приймається відповідною комісією Міністерства оборони України.
Таким чином, якщо отримувач не подав (не надіслав) документи, визначені додатком 2 Порядку №45, відповідач має проінформувати про це отримувача, але не наділений повноваженнями приймати рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні.
Абзацом 3 пункту 1.7. Порядку №45 передбачено, що рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду.
Відповідно до статті 164 Закону №2011-ХІІ, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення, вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом), або подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Водночас сам факт перебування військовослужбовця у стані алкогольного сп'яніння на час настання смерті не визначається вказаними нормами права як підстава для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.
Отже, у такому випадку необхідно встановити причинно-наслідковий зв'язок між станом сп'яніння військовослужбовця та його смертю (загибеллю).
Верховний Суд в постанові від 18 березня 2024 року у справі № 120/13997/21-а зазначив, що відомості, які зазначені, зокрема, у постанові військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'зку смерті військовослужбовця та довідці, що свідчить про причини та обставини смерті військовослужбовця, мають важливе значення і є вирішальними для органу, що приймає рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, на якого покладено обов'язок перевірити, чи не настала смерть військовослужбовця за обставин, що виключають можливість призначення та виплати одноразової грошової допомоги, перелік яких визначений у статті 164 Закону №2011-XII.
Як підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №330 від 25.09.2023 року, встановленою причиною смерті став набряк легенів та гостра коронарна недостатність, а виходячи з листа-відповіді Державної спеціалізованої установи “Дніпровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 11.03.2025 року №1487, виявлений внаслідок токсикологічної експертизи вміст етилового спирту в крові загинувшого становив 0,44 проміле (0,044%), що відрізняється від викладеного у оскаржуваному рішенні.
Суд зауважує, що до матеріалів справи сторонами не долучені докази, пов'язані із смертю ОСОБА_2 внаслідок адміністративних, кримінальних правопорушень, або дій, вчинених внаслідок алкогольного сп'яніння.
Суд також вважає за необхідне звернути увагу на те, що за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
Враховуючи наведений вище передбачений Порядком №45 порядок призначення виплати одноразової грошової допомоги, надаючи оцінку спірним правовідносинам та обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд доходить висновку про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо прийняття рішення від 09.19.2024р.за вих. №2/4781 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивачці як дружині загинувшого військовослужбовця та зобов'язання відповідача направити матеріали звернення від 07.10.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого розгляду належним суб'єктом.
Згідно з частинами 1 та 3 статті 139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з огляду на долучену до матеріалів справи квитанцію про сплату судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1 211,20 грн..
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо відмови у направленні матеріалів звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) від 07.10.2024 року за підпорядкуванням.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) направити матеріали звернення ОСОБА_1 від 07.10.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для вирішення питання про призначеня виплати одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця ОСОБА_2 .
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір в розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень та 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 )
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
7. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.