Постанова від 01.11.2010 по справі 2а-698-1/10

Справа №2а-698-1/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 листопада 2010 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозова М.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком з 1.04.2010 р. відповідно до поданої нею заяви від 12.04.2010 р. з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р.-1650, 43 грн. При цьому посилається на те, що перебуває на обліку як пенсіонерка за віком в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва. Вона продовжує працювати і має безперервний трудовий стаж. Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вона має право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідачем по справі перерахування її пенсії за віком здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства і береться до уваги показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні не за рік, що передує нарахуванню (перерахунку) пенсії, тобто за 2009 р., а за 2007 р. 12.04.2010 р. вона звернулася в пенсійний орган по поводу перерахунку пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу з врахуванням коефіціенту заробітної плати за 2009 р. при перерахунку пенсії, але відповіддю від 27.09.2010 р. їй було повідомлено про перерахунок пенсії, але з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р., що є неправомірним. Вказані дії відповідача не співвідносяться з діючими законами, рішеннями Конституційного Суду України, рішеннями Європейського Суду з прав людини.

Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва подав письмові заперечення на позов.

Суддя, вивчивши адміністративний позов, заперечення відповідача на позов, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази по справі, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва як пенсіонерка, і державна пенсія їй була призначена за віком. ОСОБА_1 продовжує працювати і має загальний страховий стаж в 45 роки 10 місяців 4 дні. 12.04.2010 р. ОСОБА_1 подала заяву до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про перерахування її пенсії у зв'язку із зміною стажу та заробітку згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з врахуванням показника середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2009 рік. Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва ОСОБА_1 27.09.2010 р. було відмовлено в перерахунку пенсії та виплаті недоплаченої пенсії.

Ухвалою судді Святошинського райсуду м. Києва від 1.11.2010 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком з 1.04.2010 р. по 12.04.2010 р. відповідно до поданої нею заяви від 12.04.2010 р. з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р.-1650, 43 грн. було залишено без розгляду на підставі ст.ст. 99, 100 КАС України.

Згідно п.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Згідно п.п.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону №1058-15 продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-15, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-15 враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону №1058-15.

Згідно ст. 40 даного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом-на умовах, передбачених абзацом першим цієї статті.

Згідно ст.43 даного Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера-заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Згідно ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З'ясовано, що відповідач позивачу середню зарплату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховуються для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, врахував за 2007 р. замість правильного 2009 р. Оскільки підставою перерахунку пенсії позивача по справі, як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи, стала зміна трудового стажу та заробітку, то відповідач повинен був перерахувати пенсію відповідно до вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, постанови КМ України від 28.05.2008 р. №530 та із застосуванням при перерахунку показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується відповідно до вищевказаного Закону України для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік. Отже, враховуючи викладене дії відповідача не можна вважати законними.

Позовні вимоги ОСОБА_1 підтверджуються копією відповіді відповідача по справі на адресу позивача по справі від 27.09.2010 р.

Таким чином, вимоги позивача є законні, співвідносяться з вищевказаними нормативними актами, дослідженими доказами, і суд погоджується з ними.

Згідно ст.ст. 44, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться, у разі виникнення права на підвищення пенсії, з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено п.37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Особі або посадовій особі, органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви.

ОСОБА_1 відповідно до вищевказаних вимог надала пенсійному органу у встановлені строки, а саме 12.04.2010 р., необхідні для перерахунку пенсії документи, написала відповідну заяву.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки Управлінням пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києві неправильно була перерахована пенсія за період з 12.04.2010 р., то за цей період відповідача по справі необхідно зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачу по справі.

ОСОБА_1 не просить стягнути згідно ст.94 КАС України на її користь судові витрати по справі, понесені в сумі 3 грн. 40 коп. у вигляді судового збору при подачі позову до суду, тому суд не вирішує питання щодо судових витрат по справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 68 Конституції України, ст. 40, 42, 43-45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 9, 11, 12, 55, 70, 71, 86, 94, 99, 100, 102, 158-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 з 12.04.2010 р. відповідно до поданої нею заяви від 12 квітня 2010 р. згідно ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1650 гривень 43 копійки.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя