Справа №2а-664-1/10
10 листопада 2010 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Морозов М.О., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок прийняття органом державної влади нормативно-правового акту незаконним, визнання бездіяльності щодо перерахунку пенсії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій такими, що були помилково здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України, ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеної основної, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та нарахуванні й виплаті в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва провести перерахунок і виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 11 групи інвалідності, основної пенсії згідно вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175, ст. 268 ЦК України та ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність-за період з моменту, коли він пішов на пенсію по момент винесення рішення, з урахуванням поведених виплат; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва усунути порушення, а саме призначити (встановити) йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (11 групи інвалідності) основну пенсію в розмірі, не менше 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Святошинського району м. Києва усунути порушення і провести перерахунок згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення у нього права на щорічну допомогу на оздоровлення; зобов'язання Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення у нього права на щорічну допомогу на оздоровлення; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити (встановити) йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 11 група інвалідності, щорічну допомогу на оздоровлення згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому посилається на те, що він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Святошинському р-ні м. Києва, де отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 1, згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Йому повинні були робити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вказаного закону, але недоплачували. Статтями 50, 54 даного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2-й групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю особам, які є інвалідами 2-ї групи, віднесеними до категорії 1, призначається в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 48 вищевказаного Закону України йому повинна виплачуватись щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, але таку допомогу він отримує у значно нижчому розмірі. У відповідності з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він звернувся до відповідачів з проханням перерахувати та виплатити йому державну та додаткову пенсію, заподіяну здоров'ю, на рівні, не нижчому за мінімальний розмір пенсії, та компенсацію на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, визначеної зазначеним Законом, але отримав відмови листами і діями відповідачів порушуються його права, а позиція відповідачів не ґрунтується на законі.
Суддя, вивчивши адміністративний позов, матеріали справи, заперечення на позов відповідачів по справі, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1, що стосуються періоду станом на 6.04.2010 р. підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст.ст. 99, 100 КАС України, оскільки адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом по даній категорії справ.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 102 КАС України попущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом,-продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
ОСОБА_1 звернувся до Святошинського райсуду м. Києва 6.10.2010 р., не просить поновити процесуальний строк звернення з позовом до суду, вважаючи його непропущеним.
Між тим, процесуальний строк звернення з адміністративним позвом до суду з боку ОСОБА_1 суд вважає пропущеним, підстав поновлення такого строку звернення з позовом до суду не вбачається, ніщо не заважало позивачу по справі звернутися з позовом до суду у встановлені законом строки.
Критично суддя оцінює посилання позивача як на підставу для непропущення строку звернення з адміністративним позовом до суду протиправні дії відповідачів по справі, бо ніщо не заважало ОСОБА_1 оскаржити дії державних органів у той період, коли йому стало відомо про порушення своїх прав.
Суддя враховує також позицію відповідачів по справі, які в запереченнях на позов посилаються на застосування до спірних правовідносин ст.ст. 99, 100 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України, суддя
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій такими, що були помилково здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України, ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеної основної, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та нарахуванні й виплаті в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, станом на 6 квітня 2010 р.; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва провести перерахунок і виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 11 групи інвалідності, основної пенсії згідно вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175, ст. 268 ЦК України та ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність-за період з моменту, коли він пішов на пенсію по 6 квітня 2010 р.; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва усунути порушення, а саме призначити (встановити) йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (11 групи інвалідності) основну пенсію в розмірі, не менше 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 6 квітня 2010 р.; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Святошинського району м. Києва усунути порушення і провести перерахунок згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення у нього права на щорічну допомогу на оздоровлення станом на 6 квітня 2010 р.; зобов'язання Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення у нього права на щорічну допомогу на оздоровлення станом на 6 квітня 2010 р.; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити (встановити) йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 11 група інвалідності, щорічну допомогу на оздоровлення згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 6 квітня 2010 р.-залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Суддя