Справа № 210/5976/25
Провадження № 2/210/319/26
іменем України
23 лютого 2026 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу в складі:
головуючої судді Сільченко В.Є.
секретаря судового засідання Козіної В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
02 вересня 2025 року Управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради в особі начальника вказаного відділу Ляліної С. звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 13.10.2022 року на підставі письмової заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , її було взято на облік в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради як внутрішньо переміщену особу.
Цього ж дня, відповідачка звернулася до Управління з письмовою заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Управлінням на підставі вищевказаної заяви відповідачки та відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 №332 було винесено рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.10.2022 у розмірі 3000,00 грн. щомісячно.
В рамках опрацювання вимог листа Міністерства соціальної політик України від 27.11.2024 №7066/0/290-24/56 спеціалістами Управління було встановлено, що в особовій справі ОСОБА_1 є копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, виданої Береславською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією комунального закладу «Херсонський обласний центр медико-соціальної експертизи» Херсонської обласної ради від 21.02.2022 серія 12 ААВ №56353 про встановлення групи інвалідності ОСОБА_1 строк як закінчився 01.03.2023, дата чергового переогляду 21.02.2023.
Оскільки, Порядок №332 в редакції Постанови №709 набрав чинності 01.08.2023, тому відповідно до п.10 Порядку №332 особам, у яких закінчив термін дії довідки МСЕК до цієї дати, допомога у розмірі 3000 грн. щомісяця мала надаватися по жовтень 2023 року включно, а в подальшому допомога мала виплачуватися у розмірі 2000 грн. щомісяця до надання оновленої довідки.
Станом на 01.03.2024 року відповідачка не надала жодної заяви до Управління стосовно призначення допомоги, так само не надала і жодної чинної довідки до акту медико-соціальної експертної комісії, якою б підтверджувалося її право на призначення допомоги в рамках Порядку №332.
В зв'язку з цим відповідачка в рамках вимог Порядку №332 мало право на отримання допомоги у розмірі 3000 грн. щомісяця по жовтень 2023 року включно. А потім - у розмірі 2000 грн. щомісяця по лютий 2024 року включно, з 01.03.2024 року - останній було припинено нарахування та виплату допомоги.
Таким чином, посилаючись на Порядок №332 представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 були неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 по 28.02.2025 включно в сумі 40000 грн.
Згідно зі ст. 16 ЦПК України Управлінням 13.03.2025 року на адресу фактичного місця проживання відповідача було надіслано повідомлення щодо необхідності документального підтвердження правових підстав для отримання допомоги або письмового повідомлення позивача про відсутність таких та 01.04.2025 року Управлінням на адресу фактичного місця проживання відповідача було надіслано повідомлення щодо необхідності повернення надміру виплачених коштів у вигляді допомоги добровільно в установлені строки.
Станом на дату звернення з даним позовом до суду на відповідний рахунок Управління від відповідачки в добровільному порядку так і не надійшла надміру отримана допомога.
Тому, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 40000,00 грн.; стягнути з ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 3028 грн.
Ухвалою суду від 10.12.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу надано строк для надання відзиву.
До початку судового засідання представник позивача надав заяву, у якій просив суд розглядати справу у їх відсутність, ухвалити заочне рішення по справі та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач в судові засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи, заяв про відкладення розгляду справи не надав.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне у відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, однак в судові засідання не з'явилась, у встановлений судом термін відзив на позовну заяву не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 13.10.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.5).
Відповідно до довідки від 13.10.2022 року №1209-5002230704 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ім'я ОСОБА_1 , остання має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.13).
13.10.2022 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.12).
Рішенням УПСЗН м. Кривий Ріг «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 з 01.10.2022 року у розмірі 3000,00 грн. щомісячно (як внутрішньо переміщеній особі зі статусом особа з інвалідністю) (а.с.14).
З довідки до акта огляду Бериславською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією комунального закладу «Херсонський обласний центр медико-соціальної експертизи» Херсонської обласної ради від 21.02.2022 серії 12 ААБ №563532 вбачається, що ОСОБА_1 встановлено першу групу інвалідності. Інвалідність встановлена до 01 березня 2023 року. Дата чергового переогляду 21.02.2023 року (а.с.10).
Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначений Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709).
Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Пунктом 10 Порядку №332 (в редакції Постанови №709) визначено, що якщо під час отримання допомоги настав строк повторного огляду МСЕК особи з інвалідністю, така допомога продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки зазначеної комісії у розмірі, встановленому у пункті 2 Порядку №332, для осіб з інвалідністю. Особи, які проживають на території, зазначеній у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, на яких МСЕК тимчасово не виконують свої повноваження, продовжують отримувати допомогу в розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю незалежно від строку закінчення дії довідки МСЕК.
Оскільки, Порядок №332 в редакції Постанови №709 набрав чинності з 01.08.2023, тому відповідно до п.10 Порядку №332 особам, у яких закінчився термін дії довідки МСЕК до цієї дати, допомога у розмірі 3000 грн. щомісяця мала надаватися по жовтень 2023 року включно, а в подальшому допомога мала виплачуватися у розмірі 2000 грн. щомісяця до надання оновленої довідки.
Урядом 26 січня 2024 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» № 94 відповідно до якої було постановлено наступне:
виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично з 1 лютого 2024р. на один місяць без додаткового звернення для осіб, у яких у січні 2024 р. закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги;
подання заяви для продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають право на її продовження після 1 березня 2024 р. відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", може бути здійснено з 1 лютого 2024 р.;
допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - квітні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.
При цьому, з першого березня 2024 року автоматично продовжуються виплати допомоги для таких категорій внутрішньо переміщених осіб:
особам, які втратили працездатність, зокрема які досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують пенсію, статті 26 Закону України "Про розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги;
особам з інвалідністю І чи II групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально;
дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.
У разі коли особі не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона належить до категорій осіб, вказаних вище, їй може бути призначено Допомогу за заявою.
Іншим членам сім'ї виплата допомоги може бути продовжена на підставі подання заяви на призначення допомоги.
Відповідно до норми постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08.03.2022 №225, закріпленої в пункті 2 даного підзаконного нормативно правового акту установлено, що на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування Кримська республіканська, обласні, центральні міські у м. Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією проживання або перебування особи, інвалідності. незалежно від місця реєстрації, що звертається для встановлення
При цьому, повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317.
Відповідно до вимог п.9 Порядку №332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги") орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
01.04.2025 року позивачем на адресу фактичного місця проживання відповідачки було надіслано повідомлення №23.01-06/944 про необхідність повернення надміру виплачених коштів у вигляді допомоги добровільно в установлені строки (а.с.22).
Від відповідача ОСОБА_1 жодної заяви про призначення вищевказаної допомоги та жодної чинної довідки МСЕК, якою б підтверджувалося її право на призначення допомоги в рамках порядку №332 до Управління не надходило.
Таким чином, відповідачем неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 року по 28.02.2025 року включно в сумі 40000,00 грн.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.
Відповідно до положень ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Отже, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
Враховуючи наведені обставини і норми закону, кошти в сумі 40 000,00 грн.підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача як набуті без достатньої правової підстави.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.
На підставі ст. 1212 ЦК України, ПКМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 141, 259, 263, 265, 280-284, 288, 352, 354, суд
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради ЄДРПОУ 03192336, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 16 надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 40000,00 грн. (сорок тисяч гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради ЄДРПОУ 04052525, м. Кривий Ріг, просп. Миру,42 сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Відповідачу, який не з'явився в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів в порядку, передбаченому статтею 354 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду складено та підписано 23 лютого 2026 року.
Суддя: В. Є. Сільченко