Постанова від 04.03.2026 по справі 332/1263/26

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/1263/26

Провадження № 3/332/466/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.03.2026 м. Запоріжжя

Суддя Заводського районного суду міста Запоріжжя Марченко Н.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Головного управління ДПС у Запорізькій області ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

У провадження Заводського районного суду м. Запоріжжя із Головного управління ДПС у Запорізькій області ДПС України надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Згідно із копією протоколу про адміністративне правопорушення № 445/12/08-01-04-07-14 від 26.02.2026 року, керівник Фермерського господарства «СВ-АРГО» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що полягає у порушенні термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість (код платежу 14060100) за період з 18.12.2025 року по 14.01.2026 року, порушення встановлено актом від 17.02.2026 року № 2613/08-01-04-07/38025503 та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-2 КУпАП.

Суддя під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення згідно ст. 278 КУпАП вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, тобто чи відповідає протокол вимогам закону, чи його складено відповідно до статті 256 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення, який є офіційним процесуальним документом, складається уповноваженою особою у встановленій формі і повинен містити відомості, потрібні для розгляду справи по суті.

Вимоги до протоколу встановлені у ст. 256 КУпАП. Частиною першою цієї статті визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч.2 ст.256 КУпАП). У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання (ч.3 цієї статті).

Згідно з ч.1 ст. 257 цього Кодексу протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Вимоги до оформлення протоколів про адміністративні правопорушення податковими органами встановлені також Інструкцією з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27липня 2016р. за №1046/29176.

Так, посадові особи податкових органів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (додаток 2).

Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Отже вказані вище норми зобов'язують особу, яка склала протокол, чи іншу уповноважену особу відповідного органу надсилати органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, один із двох складених примірників протоколу в оригіналі, а не в копії.

Крім того, до копії протоколу про адміністративне правопорушення долучено не завірені належним чином копії документів.

Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Проаналізувавши всі надані матеріали у сукупності, враховуючи системний аналіз норм КУпАП з якого вбачається, що при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на доопрацювання, суддя дійшов висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення Головному управлінню ДПС у Запорізькій області ДПС України на доопрацювання.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч. 1 за ст. 163-2 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Запорізькій області ДПС України на доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Н.В. Марченко