Постанова від 04.03.2026 по справі 307/733/26

Справа №: 307/733/26

Провадження № 3/307/224/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Стецюк М.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Тячівського РВП ГУНП України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 ,

за вчинене правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №769150 від 17 лютого 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , 17 лютого 2026 року о 15 год. 00 хв., в м. Тячів по вул. Армійська, 147, Тячівського району, Закарпатської області перевозила у салоні автомобіля «Фольцваген Тігуан», державний номерний знак НОМЕР_1 тютюнові вироби марки «Jin Ling» - 5 блоків та марки «Compliment» - 10 блоків без марки акцизного збору, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що її зупинили на блок-пості у м. Тячів та виявили сигарети, які попросив купити її дід ОСОБА_2 . Дані тютюнові вироби вона придбала на вокалі у м. Хуст, що вони без марок акцизного збору не знала.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Приписами частини 1 статті 164-5 КУпАП як адміністративне правопорушення визначено зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Суб'єктом вчинення цього адміністративного правопорушення може бути лише посадова особа підприємства - виробника, імпортера і продавця таких товарів.

Тоді як предметом вчинення адміністративного правопорушення за частиною 1 статті 164-5 КУпАП можуть бути тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.

При цьому частиною 1 статті 204 КК України як кримінальне правопорушення визначено незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів

Відповідно до частини другої статті 204 КК України незаконне виготовлення спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів або вчинене особою, яка раніше була засуджена за цією статтею, тягне за собою відповідальність у виді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією та знищенням незаконно вироблених або придбаних товарів, знарядь виробництва, сировини для їх виготовлення.

Отже, предметом вчинення відповідного кримінального правопорушення є, зокрема, тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну.

Відповідно до змісту пункту 215.1. Податкового Кодексу України до підакцизних товарів належать: тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну, у тому числі сигарети без фільтра, сигарети з фільтром, цигарки.

Об'єктивна сторона злочину полягає у таких діях: 1) придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів; 2) зберігання таких товарів; 3) їх транспортування; 4) збут незаконно виготовлених підакцизних товарів (ч.1 ст.204); 5) незаконне виготовлення алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів (ч.2 ст.204).

На підставі викладеного під предметом цього злочину розуміється незаконно виготовлені: 1) алкогольні напої; 2) тютюнові вироби; 3) інші підакцизні товари, які відповідають певним економічним властивостям, зазначеним у цій статті.

При цьому незаконне виготовлення підакцизних товарів тягне відповідальність за ч.2 ст.204 лише за умови, що таке виготовлення здійснюється: а) шляхом відкриття підпільних цехів; б) з використанням обладнання, що забезпечує масове виробництво таких товарів, або в) особою, яка раніше була засуджена за ст.204.

Придбання підакцизних товарів означає, що особа у будь-який спосіб (купівля, обмін тощо) дістає фактичну можливість володіти, користуватись і розпоряджатись відповідними предметами.

Під зберіганням потрібно розуміти будь-які умисні дії, пов'язані з перебуванням підакцизних товарів у володінні винного (при собі, у будь-якому приміщенні, транспортному засобі, спеціальній схованці тощо). Зберігання - триваючий злочин, який має визнаватись закінченим з моменту, коли особа за власною ініціативою (знищила, викинула або збула товар) або всупереч своїй волі (наприклад, підакцизні товари вилучені працівниками міліції) фактично припинила володіти відповідними предметами.

Збут означає будь-які сплатні чи безоплатні форми реалізації підакцизних товарів, внаслідок чого вони переходять у володіння і розпорядження іншої особи (наприклад, дарування, обмін, передача в рахунок погашення боргу, відшкодування завданих збитків або як оплата виконаної роботи чи наданих послуг). Поняттям збуту охоплюється оптова і роздрібна торгівля підакцизними товарами, у т.ч. на розлив.

Під час збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів можуть використовуватись незаконно виготовлені, незаконно отримані або підроблені марки акцизного збору, у зв'язку з чим дії винних потребують додаткової кваліфікації за ст.216. Збут товарів, виготовлених із недоброякісної сировини, що призвело до отруєння людей чи інших тяжких наслідків, тягне посилену кримінальну відповідальність (ч.3 ст. 204).

Транспортування - це переміщення підакцизних товарів транспортом (наземним, водним, повітряним) з одного місця в інше в межах України. Незаконне переміщення зазначених товарів через митний кордон України за наявності до цього підстав може розглядатись як контрабанда (ст.201). Поняттям транспортування охоплюється також пересилання.

Придбання, зберігання, збут чи транспортування утворюють склад цього злочину за умови, що вони вчинюються незаконно, тобто з порушенням вимог законодавства, що регулює питання обігу підакцизних товарів.

За своєю конструкцією склад злочину, передбаченого ч.1 ст. 204, є формальним. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення хоча б однієї з дій, які альтернативне становлять його об'єктивну сторону.

Як установлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 перевозила 15 блоків сигарет (тютюнових виробів) без марок акцизного податку. Дані щодо походження таких сигарет у матеріалах справи відсутні.

З рапорту старшого інспектора Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області Габора О.В. від 17 лютого 2026 року вбачається, що 17 лютого 2026 року о 15:11 год. відомо, що під час чергування в м. Тячів по вул. Армійська разом з працівниками ДПСУ був зупинений транспортний засіб Фольцваген Тігуан, державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 , яка перевозила 5 блоків цигарок Джінг Лінг та 10 блоків цигарок Комплімент без марок акцизного збору.

За виявленим 17 лютого 2026 року фактом працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення від 17 лютого 2026 року. При цьому матеріали справи не містять даних про вжиття правоохоронним органом заходів, спрямованих на встановлення джерела походження таких сигарет, способу і місця їх виготовлення, мети їх придбання і перевезення ОСОБА_1 тощо. Указані обставини можливо встановити виключно у межах здійснення кримінального провадження, в якому вилучені тютюнові вироби повинні бути визнані речовими доказами.

При цьому у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які дані щодо реєстрації кримінального провадження за фактом виявлення перевезення тютюнових виробів (сигарет) без марок акцизного податку.

Крім того, суд звертає увагу на те, що у частині першій статті 164-5 КУпАП передбачено спеціальний суб'єкт вчинення адміністративного правопорушення. Так, до відповідальності за цією нормою може бути притягнуто виключно посадових осіб підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Будь-яких доказів, які б вказували на те, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємства, яке виробляє, імпортує чи продає тютюнові вироби, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.

Таким чином, ОСОБА_1 не є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164-5 КУпАП, а виявлені і вилучені сигарети були без підроблених чи фальсифікованих марок акцизного податку.

З наведеного вбачається, що посадовими особами Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області не вжито заходів для належного дослідження та встановлення всіх обставин справи.

Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Відповідно до ст.284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Враховуючи те, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 204 КК України, суд приходить до висновку, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з передачею матеріалів прокурору.

При цьому, направляючи справу для здійснення досудового розслідування, суд не вирішує питання про доведеність вини у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.

Керуючись ст. 253, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-5 КУпАП, направити до Тячівського окружної прокуратури для прийняття рішення відповідно до вимог КПК України.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164-5 КУпАП закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя М.Д.Стецюк