8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"04" березня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/4636/25
Господарський суд Харківської області у складі
судді Чистякової І.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центру зайнятості (вул. Громадського Олега, 1-А, м. Харків, 61068, ідентифікаційний код 03491277)
до Вусика Тараса Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про стягнення 26 800,00 грн
без виклику учасників справи
Харківський обласний центр зайнятості (позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб у розмірі 26800 грн.
Позивач також просить стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
Ухвалою суду від 30.12.2025 залишено позовну заяву без руху. Встановлено позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня вручення цієї ухвали. Позивачу у встановлений строк запропоновано подати до Господарського суду Харківської області:
- докладний і обґрунтований розрахунок суми, що стягується, з вказанням та наданням належних доказів на підтвердження такого розрахунку;
- засвідчену належним чином копію або оригінал листа від 29.07.2023 № 14970/5/20-40-11 Головного управління ДПС у Харківській області, або клопотання про його витребування в порядку ст. 81 ГПК України.
08.01.2026 через систему "Електронний суд" позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви (вх.№586), до якої надано розрахунок суми, що стягується, разом з копіями платіжного доручення № 890 від 20 лютого 2023 року, платіжної інструкції № 1420 від 14 березня 2023 року та виписки банку. Стосовно надання копії листа позивачем зазначено, що у тексті позовної заяви було допущено описку, зазначено: "Листом від 29.07.2023 № 14970/5/20-40-11 Головного управління ДПС у Харківській області" замість "Листом від 29.07.2024 № 14970/5/20-40-24-04-11 Головного управління ДПС у Харківській області", копія якого додається.
Ухвалою суду від 09.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/4636/25. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Роз'яснено відповідачу, що згідно ст.251 ГПК України, відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Попереджено відповідача про те, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений строк, справа згідно з ч.9 ст.165 ГПК України буде розглянута за наявними в ній матеріалами. Встановлено позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог ст.166 ГПК України - п'ять днів з дня отримання відзиву. Встановлено відповідачу строк для подання заперечення із урахуванням вимог ст.167 ГПК України - п'ять днів з дня отримання відповіді на відзив.
Суд зазначає, що 05.10.2022 офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: "Електронний кабінет", "Електронний суд" підсистема відеоконференцзв'язку, у зв'язку з чим відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Пунктом 17 розділу ІІІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення) визначено, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, у яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення в паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з п. 37 наведеного розділу Положення підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя (далі - автоматизована система діловодства).
Як вбачається з комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" сторони зареєстрували Електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно - телекомунікаційній системі.
З довідок про доставку документа в кабінет електронного суду, які отримано з автоматизованої системи документообігу суду комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що документ в електронному вигляді "Ухвала про відкриття провадження (спрощене)" від 09.01.2026 у справі №922/4636/25 (суддя Чистякова І.О.) було надіслано сторонам до їх Електронних кабінетів: 09.01.2026 о 16:52.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно абз. 2 ч. 6 цієї статті, якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, таке рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отож датою вручення сторонам ухвали суду від 09.01.2026 про відкриття провадження у справі - є 09.01.2026.
Суд також зазначає, що вказана вище ухвала суду про відкриття провадження у справі оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про належне повідомлення сторін про відкриття провадження у даній справі та призначення її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ураховуючи те, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України, а неподання відповідачем відзиву на позов не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Відповідно суд залишає без розгляду подану позивачем відповідь на відзив (вх.№2517 від 30.01.2026), оскільки суд не може розглядати відповідь на відзив за відсутності у матеріалах справи самого відзиву.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до пункту 5.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про зайнятість населення» встановлено, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України визначає перелік видів забезпечення, соціальних послуг, компенсацій та допомоги у сферах зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а також особливості їх надання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №331 затверджено Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі - Порядок) (в редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин, зі змінами внесеними Постановою КМУ від 10.01.2023 №33), який визначає умови, механізм виплати та порядок використання коштів для надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі - компенсація витрат) за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та інших джерел, не заборонених законодавством.
12 лютого 2023 року Фізична особа-підприємець Вусик Тарас Іванович (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) подав через Єдиний державний вебпортал електронних послуг - Портал Дія заяву № 37876 про компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб з 06.02.2023 Іванова Костянтина Едуардовича (РНОКПП НОМЕР_2 ), згідно з наказом № 1-Т23 від 01.02.2023 про прийняття на роботу, та Леонідової Тетяни Олександрівни (РНОКПП НОМЕР_3 ), згідно з наказом № 2-Т23 від 01.02.2023.
Відповідно до п. 9 Порядку рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації витрат приймається регіональним центром зайнятості та оформлюється відповідним наказом протягом п'яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця (крім подання заяви через Портал Дія).
Відповідно до пункту 9 Порядку Харківським обласним центром зайнятості було прийнято рішення про надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану Фізичній особі-підприємцю Вусику Тарасу Івановичу за працевлаштування Іванова Костянтина Едуардовича та ОСОБА_2 , що підтверджується наказом №126 вiд 13.02.2023 "Про надання компенсацiї витрат на оплату працi за працевлаштування внутрiшньо перемiщених осiб внаслiдок проведення бойових дiй пiд час воєнного стану в Україні на пiдставi даних єдиного порталу державних послуг Дія".
Відповідно до пункту 12 Порядку для отримання компенсації витрат за другий місяць роботодавець підтверджує продовження зайнятості осіб, стосовно яких прийнято рішення щодо надання компенсації витрат, засобами Порталу Дія або шляхом подання відомості про працівників до центру зайнятості (безпосередньо або на адресу електронної пошти). Регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за другий місяць роботи працівника протягом п'яти робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості. У разі подання роботодавцем відомостей про працевлаштування особи після закінчення двох місяців працевлаштування регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за два місяці роботи працівника.
На підставі пункту 12 Порядку, 08 березня 2023 року відповідач подав через Єдиний державний вебпортал електронних послуг - Портал Дія заяву №40007 про компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування зазначених вище внутрішньо переміщених осіб за другий місяць.
Харківським обласним центром зайнятості перерахована ФОП Вусику Т.І. компенсація витрат за ОСОБА_3 та Леонідову Т.О. за перший та другий місяць роботи працівників у сумі 26800,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 890 від 20 лютого 2023 року на суму 13 400 грн, платіжною інструкцією № 1420 від 14 березня 2023 року на суму 13400 грн та випискою банку.
Позивач стверджує, що компенсація витрат фізичній особі-підприємцю Вусику Тарасу Івановичу як роботодавцю на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_3 та Леонідової Тамари Олександрівни внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні у сумі 26800 грн підлягає поверненню, у зв'язку з порушенням відповідачем порядку використання коштів, а саме відсутність нарахованого (сплаченого) доходу та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за які перераховано компенсацію витрат на працевлаштування внутрішньо переміщених осіб відповідно до п. п. 2, 3, 17 Порядку.
Харківським обласним центром зайнятості було прийнято наказ від 06.12.2024 № 994 “Про повернення коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні ФОП Вусик Тарас Іванович» та зобов'язано направити претензію ФОП Вусику Т.І. щодо добровільного повернення коштів у cумі 26800,00 грн.
Позивач направив відповідачу претензію №6.2-3756/24 про повернення коштів в добровільному порядку, рекомендованим листом, який повернувся 17.01.2025, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь позивача коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб у розмірі 26800 грн.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав, позовні вимоги позивача не спростував.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Закону України "Про зайнятість населення" визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття.
Згідно з ч. 1 ст. 2 ст. Закону України "Про зайнятість населення" відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 5.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про зайнятість населення» встановлено, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України визначає перелік видів забезпечення, соціальних послуг, компенсацій та допомоги у сферах зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а також особливості їх надання.
Як вказано вище, постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №331 затверджено Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, який визначає умови, механізм виплати та порядок використання коштів для надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі - компенсація витрат) за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з пунктом 19 частини другої статті 22 Закону України “Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно з п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення» та цього Закону.
Відповідно до п. п. 1 та 2 розділу І Положення про Державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 № 2663 (зі змінами), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 28.12.2020 за № 1305/35588 (далі - Положення), Державна служба зайнятості (далі - Служба) є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством економіки України (далі - Мінекономіки). Служба складається з Державного центру зайнятості, регіональних центрів зайнятості - Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості та їх філій, закладу післядипломної освіти “Центр підвищення кваліфікації служби зайнятості», закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, інших закладів освіти Державної служби зайнятості (далі - заклади освіти Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Положення служба забезпечує виконання завдань і функцій у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функцій виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначених законами України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та “Про зайнятість населення» до внесення змін до цих законів України.
Згідно з п. 2 вказаного вище Порядку, компенсація витрат надається роботодавцю, крім роботодавців, які є бюджетними установами (за винятком надавачів соціальних послуг), фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, за таких умов:
роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством;
подання в установленому законодавством порядку податкової звітності за IV квартал 2021 р. або річної звітності за 2021 рік.
Особа з числа внутрішньо переміщених осіб (далі - особа) може бути працевлаштована на умовах, визначених цим Порядком, один раз.
Згідно з п. 3 Порядку компенсація витрат надається у розмірі 6700 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення.
Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування особи на умовах, передбачених пунктом 2 цього Порядку.
Фінансування компенсації витрат здійснюється в межах коштів, передбачених на зазначені цілі в бюджеті Фонду, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Порядок подання заяви, перевірки роботодавця, прийняття рішення тощо врегульований п.п. 4-9 Порядку.
Відповідно до п. 9 Порядку рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації витрат приймається регіональним центром зайнятості та оформлюється відповідним наказом протягом п'яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця (крім подання заяви через Портал Дія).
Відповідно до пункту 12 Порядку для отримання компенсації витрат за другий місяць роботодавець підтверджує продовження зайнятості осіб, стосовно яких прийнято рішення щодо надання компенсації витрат, засобами Порталу Дія або шляхом подання відомості про працівників до центру зайнятості (безпосередньо або на адресу електронної пошти). Регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за другий місяць роботи працівника протягом п'яти робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості.
Як установлено судом, відповідно до наказу Харківського обласного центру зайнятості № 126 від 13.02.2023 "Про надання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні на підставі даних єдиного порталу державних послуг Дія", на підставі заяви № 37876 про компенсацію витрат нa оплату праці за працевлаштування ВПО від 12.02.2023 року, поданій в електронній формі, надано компенсацію ФОП Вусику Тарасу Івановичу (РНОКПП НОМЕР_4 ) за працевлаштування ВПО: ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ). За перший місяць нараховано за працевлаштування ВПО: ОСОБА_3 - 6700,00 грн, ОСОБА_2 - 6700,00 грн, всього:13400,00 грн, які перераховані ФОП Вусику Тapacy Івановичу 21.02.2023, що підтверджується випискою банку та платіжним дорученням № 890 від 20.02.2023 з відміткою про оплату 21.02.2023.
За другий місяць, на підставі заяви № 40007 про компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО від 08.03.2023 року, поданій в електронній формі, надано компенсацію ФОП Вусику Тарасу Івановичу (РНОКПП НОМЕР_4 ) нараховано за працевлаштування ВПО: Іванова Костянтина Едуардовича - 6700,00 грн, ОСОБА_2 - 6700,00 грн, всього: 13400,00 грн, які перераховані ФОП Вусику Тарасу Івановичу 15.03.2023, що підтверджується випискою банку та платіжною інструкцією № 1420 від 14.03.2023 з відміткою про оплату 15.03.2023.
Отже, Харківським обласним центром зайнятості перерахована ФОП Вусику Т.І. компенсація витрат за ОСОБА_3 та Леонідову Т.О. за перший та другий місяць роботи працівників сумі 26800,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 890 від 20 лютого 2023 року на суму 13 400 грн, платіжною інструкцією № 1420 від 14 березня 2023 року на суму 13400 грн, а також випискою банку.
Пунктом 18 Порядку визначено, що центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів, дотримання порядку їх використання роботодавцем. Перевірка може бути проведена за місцезнаходженням роботодавця або у приміщенні центру зайнятості. Роботодавець зобов'язаний допустити працівників центру зайнятості до проведення перевірки, а в разі її проведення у приміщенні центру зайнятості - подати відповідні документи. Центр зайнятості контролює використання коштів, що перераховуються роботодавцю як компенсація витрат, та здійснює моніторинг збереження зайнятості працівників шляхом проведення відповідної перевірки протягом 180 календарних днів після останньої виплати такої компенсації та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, зокрема в письмовій формі.
Як зазначено у наказі Харківського обласного центру зайнятості від 16.12.2024 № 994 “Про повернення коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні ФОП Вусик Тарас Іванович» Харківською філією Харківського ОЦЗ на підставі п. 18 Порядку проведено перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів, дотримання порядку їх використання, про що складений відповідний акт від 31.05.2023 № 168. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру страхувальників відсутні дані стосовно перебування вищезазначених працівників в трудових відносинах з ФОП ВУСИК Т.І. та сплати останнім єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зв'язку з чим, Харківською філією Харківського ОЦЗ направлено запити до ГУ ДПС та ГУ ПФУ у Харківській області стосовно підтвердження трудових відносин та подання роботодавцем в установленому законодавством порядку податкової квартальної (річної) звітності.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області від 11.07.2024 № 2000-0605-8/126440 ФОП Вусиком Т.І. звіти за 1 та 2 квартали 2023 року “Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску не надавались.
Відповідно до листа від 29.07.2024 № 14970/5/20-40-11 Головного управління ДПС у Харківській області ФОП Вусиком Т.І. було подано повідомлення про прийняття працівників на роботу/укладення rir - контракту, згідно з яким ОСОБА_3 та Леонідова Тамара Олександрівна були працевлаштовані з 06.02.2023 року. Також повідомлено, що ФОП Вусиком Т.І. не було подано Податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2023 року.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Харківській області від 13.09.2024 № 18775/5/20-40-24-04-11 за ІV квартал 2022 року податкова звітність не надавалась.
26 вересня 2024 року Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості, у зв'язку з нововиявленими обставинами, а саме: надходженням інформації з Головного управління ДПС у Харківській області про не подання звітності та відповідно до наказу від 20.09.2024 № 274, та п. 18 Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (в редакції, що діяла на дату виникнення спірних правовідносин, зі змінами внесеними Постановою КМУ від 10.01.2023 №33), було направлено ФОП Вусику Т.І. повідомлення про проведення повторної перевірки з 10.10.2024 по 22.10.2024 достовірності поданих відомостей, що є підставою для отримання компенсації витрат на оплату ФОП Вусику Т.І. відповідно до наказу Харківського обласного центру зайнятості №126 від 13.02.2023 та порядку їх використання, а також зазначено про необхідність надання відповідних документів.
З інформації, яка надійшла до Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості, за результатами звірки з Пенсійним фондом України щодо працівників ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , встановлено, що у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід з якого сплачується єдиний соціальний внесок), нарахована (сплачена) роботодавцем - ФОП Вусиком Т.І. за лютий та березень 2023 року, відсутня і відповідно єдиний соціальний внесок ним не сплачено (Скріншот про результати звірки з ПФУ додається).
Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості, на підставі пункту 18 Порядку, 21 жовтня 2024 року проведено додаткову перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання компенсацій витрат на оплату праці за працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, та дотримання критеріїв надання такої компенсації коштів, дотримання порядку їх використання від 21 жовтня 2024 року, про складено акт № 272 від 21 жовтня 2024 року.
В ході перевірки встановлено порушення щодо недостовірності документів і відомостей, що стали підставою для надання компенсації витрат за працевлаштування ОСОБА_3 та Леонідової Т.О. та підлягають поверненню кошти у сумі 26800,00 грн. У акті перевірки № 272 від 21 жовтня 2024 року, зокрема зазначено, що при складанні акту перевірки від 31.05.2023 № 168 ФОП Вусиком Т.І. не було надано доказів подання звітності “Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску», тому висновки у акті перевірки від 31.05.2023 № 168, є помилковими.
Відповідно до пункту 17 Порядку роботодавець, працевлаштована особа несуть відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання компенсації витрат, та цільове використання коштів відповідно до законодавства.
У разі подання недостовірних документів та відомостей, передбачених Порядком, нецільового використання роботодавцем отриманих коштів або використання їх з порушенням Порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду зобов'язані повернути Фонду кошти, отримані або використані з порушенням Порядку.
Частиною першою статті 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.
Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується (ч. 4 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ).
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Зазначені дії фізичної особи-підприємця Вусика Тараса Івановича призвели до безпідставної компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні у сумі 26800 грн. 00 коп.
Харківським обласним центром зайнятості було прийнято наказ від 06.12.2024 № 994 “Про повернення коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні ФОП Вусик Тарас Іванович» та зобов'язано направити претензію ФОП Вусику Т.І. щодо добровільного повернення коштів у cумі 26800,00 грн.
Позивач направив відповідачу претензію №6.2-3756/24 про повернення коштів в добровільному порядку, рекомендованим листом, який повернувся 17.01.2025, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Враховуючи вищевикладене, компенсація витрат фізичній особі-підприємцю Вусику Тарасу Івановичу на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні у сумі 26800 грн підлягає поверненню, у зв'язку з порушенням порядку використання коштів, а саме відсутність нарахованого (сплаченого) доходу та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за які перераховано компенсацію витрат на працевлаштування внутрішньо переміщених осіб відповідно до п. 2, 3 та п. 17 Порядку.
Судом також встановлено, що 29.09.2025 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Вусика Тараса Івановича за власним рішенням, номер запису 2004800060008126561.
Статтею 52 ЦК України передбачено, що фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 ЦК України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
Відповідно до ч. 9 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 5 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18) у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи (виключення з відповідного реєстру) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки остання не перестає існувати; фізична особа-підприємець відповідає за її зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. Відтак, у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою як її права, так і обов'язки за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 9 жовтня 2019 року у справі № 127/23144/18.
Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
З огляду на викладене та на те, що позовні вимоги відповідачем не спростовано, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на користь позивача коштів, виплачених як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб у розмірі 26800 грн, є обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 2 422,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 1, 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. 22 Закону України “Про зайнятість населення», ст. 1166 Цивільного кодексу України, та ст. 4, 14, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 236-241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Вусика Тараса Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (вул. Громадського Олега, 1-А, м. Харків, 61068, ідентифікаційний код 03491277) кошти, виплачені як компенсація витрат на оплату праці за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб у розмірі 26800 грн, а також судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Учасники справи можуть одержати інформацію по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Повне рішення складено "04" березня 2026 р.
СуддяІ.О. Чистякова