04.03.2026м. СумиСправа № 920/614/22
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик Т.Д.,
розглянув заяву №30/26 дкм від 18.02.2026 (Вх. №724 від 18.02.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/614/22
за позовом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Віндкомпані-С»,
про стягнення 8119 грн 71 коп
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 22.09.2022р. по справі №920/614/22 з Товариства з обмеженою відповідальністю «Віндкомпані-С» (м. Суми, 40030, вул. Герасима Кондратьєва, б. 25, код ЄДРПОУ 34593249) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (м. Суми, 40009, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) стягнуто 7441 грн 50 коп. заборгованості з орендної плати, 678 грн 21 коп. пені, 2481 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
18.10.2022 на виконання вищезазначеного рішення було видано наказ у справі №920/614/22.
18.02.2026 Департамент комунального майна Сумської міської ради звернувся до суду з заявою №30/26 дкм від 18.02.2026 про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/614/22.
Ухвалою суду від 20.02.2026 було призначено розгляд заяви на 04.03.2026.
04.03.2026 від представника заявника надійшла заява (вх. № 794) про розгляд справи без його участі, вимоги, вкладені в заяві, підтримує в повному обсязі.
У судове засідання представники сторін не з'явились, письмових заперечень суду не подали.
Після дослідження матеріалів заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
У заяві Департамент комунального майна Сумської міської ради просить суд замінити у виконавчому провадженні № 74128616, яке знаходиться у провадженні Зарічного відділу Державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про примусове виконання судового наказу Господарського суду Сумської області № 920/614/22 від 18.10.2022р., стягувача з Управління комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська 8А. Код ЄДРПОУ 45068823.) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Як вбачається з поданої заяви, 02.11.2022р. Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (далі - ДЗРП СМР) отримав наказ Господарського суду Сумської області №920/614/22 від 18.10.2022р. про стягнення грошових коштів на загальну суму 10600,71грн та за заявою ДЗРП СМР від 25.11.2022р. № 06.01-18/4752 направив виконавчий документ до Зарічного відділу Державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Постановою державного виконавця Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 30.11.2022р. відкрите виконавче провадження № 70441138 про виконання судового наказу про стягнення грошових коштів на загальну суму 10 600,71грн.
Постановою державного виконавця Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 28.12.2023р. по ВП № 70441138 виконавчий документ було повернуто ДЗРП СМР.
З 12.01.2023р. Управління комунального майна Сумської міської ради (далі -УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснює повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна.
ДЗРП СМР листом від 24.01.2024р. № 06.01-18/404 переадресував постанову від 28.12.2023р. по ВП № 70441138 на адресу УКМ СМР.
Слід підкреслити, незалежно від того, який уповноважений виконавчий орган Сумської міської ради (департамент, управління тощо) виступає стороною у справі та зазначається стягувачем у судовому наказі, отримувачем завжди був та залишається місцевий бюджет Сумської міської територіальної громади. Тобто, по суті стягувачем є територіальна громада в особі уповноважених виконавчих органів. Враховуючі це УКМ СМР заявою від 08.02.2024р. № 119/10.01-11, як правонаступник ДЗРП СМР, звернулось до Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ щодо пред'явлення судового наказу для примусового виконання.
Постановою державного виконавця Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 13.02.2024р. по ВП № 74128616 було відкрито виконавче провадження про примусове виконання судового наказу Господарського суду Сумської області №920/614/22 від 18.10.2022р. про стягнення грошових коштів на загальну суму 10600,71грн. В постанові стягувачем зазначено Управління комунального майна Сумської міської ради.
Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022р. № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27.07.2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР.
Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 року № 3176-МР затверджено Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради та визначено, що дане рішення набирає чинності з 12.01.2023р. Відповідно до пункту 1.10.Положення Управління є правонаступником ДЗРП СМР по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю.
З 12.01.2023р. Управління комунального майна Сумської міської ради (далі -УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна.
Оскільки Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради позивач звернувся з даною заявою до суду.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 №16-рп/2009 виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 № 5855-МР Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Відповідно до п. 1.6. Положення Про Департамент комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 № 6149-МР, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради всіх майнових та немайнових прав та обов'язків.
Отже, Департамент комунального майна Сумської міської ради є процесуальним правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів та Управління комунального майна Сумської міської ради як стягувача по справі 920/614/22.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права до іншого.
При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід цього переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Враховуючи викладене, суд задовольняє заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради №30/26 дкм від 18.02.2026 (Вх. №724 від 18.02.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/614/22.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
1. Заяву №30/26 дкм від 18.02.2026 (Вх. №724 від 18.02.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/614/22 - задовольнити.
2. Замінити стягувача по справі № 920/614/22 (у виконавчому провадженні №74128616) - Управління комунального майна Сумської міської ради (вул. Воскресенська, буд. 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 45068823) на його правонаступника - Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.
Ухвала підписана суддею 04.03.2026.
СуддяО.Ю. Резніченко