вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність
"03" березня 2026 р. Справа № 911/3381/25
Господарський суд Рівненської області у складі судді А.Качура,
розглянувши матеріали заяви: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )
про: відкриття провадження у справі про неплатоспроможність
секретар судового засідання: С.Коваль
представники сторін:
від заявника: С.Патійчук
У листопаді 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Київської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10 листопада 2025 року №911/3381/25 заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність передано за підсудністю до Господарського суду Рівненської області.
10 лютого 2026 року до Господарського суду Рівненської області надійшли матеріали справи №911/3381/25.
Ухвалою від 12 лютого 2026 року суд прийняв заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність до розгляду, підготовче засідання призначив на 3 березня 2026 року.
Згідно з приписами частин 1-3 статті 119 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, з'ясовує наявність підстав для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом заяви. Підготовче засідання проводиться у порядку, передбаченому цим Кодексом. За наслідками підготовчого засідання господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність або про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність.
Розглянувши у підготовчому засіданні подані документи та дослідивши докази, суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 2 КУзПБ передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Статтею 1 КУзПБ визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом
Відповідно до статті 113 КУзПБ провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Статтею 115 КУзПБ передбачено, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника-фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника.
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Рівненської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, в порядку передбаченому Книгою четвертою КУзПБ.
Відповідно до частини 1 статті 119 КУзПБ у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, з'ясовує наявність підстав для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом заяви.
За наслідками дослідження доданих до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність документів суд встановив таке.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що працював за умови розрахунку бартер на метри квадратні. Будував житлові комплекси в с.Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області. За умовами домовленості мав отримати житлове приміщення в одному із зазначених об'єктів, офіційно на той момент отримував мінімальну заробітну плату в сумі близько 3000 грн. У 2016 році забудовник збанкрутів, і квартира яка мала перейти як винагорода за 4 роки роботи на нього надана не була.
В 2017 році заявник знайшов іншу роботу, де отримував 10 000 грн, з 2018 року ситуація покращилася і заявник почав скорочувати боргове навантаження, погашаючи заборгованість перед кредиторами, так тривало до 2022 року, проте заявник вказує, що його робота була в Чернігівській області, Новгород-Сіверському районі за 15 км від кордону з Російською федерацією. Після початку повномасштабного вторгнення компанія скоротила виплати на 75% так як практично не працювала.
Заявник вказує, що через втрату роботи і потребу в коштах для закриття відсотків був змушений взяти мікропозики та фактично працював з метою погасити відсотки за кредитами.
Станом на сьогодні, згідно з даними УБКІ та особистими підрахунками, розмір заборгованості складає приблизно 2 217 848,09 грн.
Як на підставу свого звернення до суду із заявою про неплатоспроможність заявник вказує на п.1 ч.2 ст. 115 КУзПБ (розмір прострочених зобов'язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати) та п. 4 ч.2 ст. 115 КУзПБ (наявні ознаки загрози неплатоспроможності).
Проте суд звертає увагу заявника, що пункт 1 частини другої статті 115 виключено на підставі Закону № 2971-IX від 20.03.2023, а така підстава для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність як розмір прострочених зобов'язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати відсутня у Кодексі України з процедур банкрутства.
Тобто, в цій частині заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність не обґрунтована.
Проте, заявник також посилається наявність ознак загрози неплатоспроможності (п. 4 ч.2 ст. 115 КУзПБ).
Суд ураховує, що загроза неплатоспроможності це фінансово-господарський стан боржника, що характеризується наявністю обставин, які підтверджують, що боржник протягом наступних 12 місяців не зможе виконати свої грошові зобов'язання у строк, передбачений для їх виконання, чи здійснювати платежі за звичайними господарськими операціями.
У зв'язку із наявністю зазначених обставин, заявник вказує, що триваюча наявність значної простроченої заборгованості яка складає близько 2 217 848,09 грн свідчить про наявність ознак неплатоспроможності, так як заявник не зможе протягом наступних 12 місяців виконати свої грошові зобов'язання у строк, передбачений для їх виконання.
Як слідує з індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) за 2022 рік дохід заявника склав 140 336,05 грн, за 2023 рік 137 577,10 грн,за 2024 рік 294 8920,01 грн, за 9 місяців 2025 року дохід боржника склав 295 331,92 грн.
Суд констатує, що вищеописаними обставинами справи підтверджується обґрунтованість тверджень заявника про наявність обставин, які свідчать про наявність ознак неплатоспроможності заявника.
Суд встановив відсутність доходів, які б могли надати заявнику можливість виконати грошові зобов'язання перед кредиторами, доказів можливості погашення наявної заборгованості заявник суду не надав.
Крім того, суд встановив відсутність непогашеної судимості за економічні злочини, а також відсутність статусу фізичної особи-підприємця.
Відповідно до частини 3 статті 119 КУзПБ за наслідками підготовчого засідання господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність або про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність.
Згідно з положеннями частини 4 статті 119 КУзПБ господарський суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність, якщо: 1) відсутні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність; 2) боржник виконав зобов'язання перед кредитором (кредиторами) у повному обсязі до підготовчого засідання суду; 3) боржника притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності за неправомірні дії, пов'язані з неплатоспроможністю; 4) боржника визнано банкрутом протягом попередніх п'яти років.
У підготовчому засіданні суд не встановив підстав для відмови у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність перелічених у частині 4 статті 119 КУзПБ.
Зважаючи на викладене, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, суд вважає за доцільне її задовольнити та відкрити провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 119 КУзПБ, в ухвалі про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника господарський суд зазначає про призначення керуючого реструктуризацією.
Згідно з положеннями статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства, кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.
Водночас, згідно з нормами частини 2-1 Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
Разом з тим, пунктом 1-6 розділу Прикінцеві та перехідні положення КУзПБ передбачено, що стосовно боржника справу про банкрутство (неплатоспроможність) може бути відкрито без здійснення авансування передбаченої цим Кодексом винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду. У такому разі до заяви про відкриття справи про банкрутство (неплатоспроможність) додається копія укладеної заявником угоди з обраним ним арбітражним керуючим про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до її закриття з виплатою на умовах, визначених цією угодою, винагороди в розмірі, що не має перевищувати розмір, встановлений цим Кодексом. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) відповідно до цього пункту, призначає розпорядником майна або керуючим реструктуризацією арбітражного керуючого, з яким заявником укладено угоду.
Подана заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність містить клопотання про призначення ОСОБА_2 керуючим реструктуризацією у справі про неплатоспроможність, а також договір про оплату праці, винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого від 28 жовтня 2025 року.
Заявником подано заяву арбітражного керуючого про надання згоди на участь у справі про неплатоспроможність.
З огляду на пункт 1-6 Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, суд не вбачає підстав для здійснення запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого у справі.
Керуючись статтями 28, 119 Кодексу України з процедур банкрутства, статтею 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Відкрити провадження у справі про неплатоспроможність боржника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
2. Ввести процедуру реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.
4. Призначити керуючим реструктуризацією арбітражного керуючого Харитонюка Євгена Васильовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1901 від 08 січня 2019 року, Черкаська область, м. Умань, вул. Старицького 5).
5. Оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), текст якого додається.
6. Заборонити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відчужувати майно.
7. Встановити керуючому реструктуризацією боржника строк до 2 квітня 2026 року для подачі до Господарського суду Рівненської області відомостей про результати розгляду вимог кредиторів (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення по кожному з кредиторів, витяги з державних реєстрів заборон щодо майна боржника, а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредиторів), а також доказів повідомлення кредиторів про дату проведення попереднього засідання суду.
8. Встановити керуючому реструктуризацією боржника строк до 3 червня 2026 року для підготовки та подання до Господарського суду Рівненської області плану реструктуризації боргів боржника.
9. Визначити дату проведення попереднього судового засідання "21" квітня 2026 р. на 10:30 год., яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області (за адресою 33013 , м. Рівне, вул. Давидюка Тараса, 26А, в залі судових засідань (каб. № 12).
10. Зобов'язати керуючого реструктуризацією у строк до 21 квітня 2026 року провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість.
11. Зобов'язати контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України, надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про доходи боржника та членів його сім'ї і про майно, задеклароване такими особами при перетині кордону, а саме: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України; ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
12. Зобов'язати орган державної прикордонної служби надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про перетинання боржником та членами його сім'ї державного кордону за останні три роки, а саме: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України; ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
13. Зобов'язати банківські установи, в яких відкрито рахунки боржника надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про залишок коштів на рахунках боржника.
Копію ухвали надіслати: боржнику; арбітражному керуючому; місцевому суду загальної юрисдикції; Головному управлінню ДПС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12).
Ухвала набирає законної сили а порядку статті 235 ГПК України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Андрій КАЧУР