Рішення від 02.03.2026 по справі 906/1033/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/1033/24

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Бура Д.А.

за участю представників сторін:

від позивача: прокурор Цеміна Н.Ю. (посвідчення №071195 від 01.03.23)

від відповідача-1: Присяжнюк О.А. (довіреність №10 від 17.10.24)

від відповідача-2: Пустовіт О.Ю. (довіреність від 30.10.24)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Заступника керівника Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави

до 1) Волицької сільської ради ,

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Васильківське КСМ"

про визнання незаконними рішень органу місцевого самоврядування, визнання недійсними договорів оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок .

Зміст позовних вимог та заперечень.

Прокурор звернувся з позовом , у якому просить:

1. Визнати незаконними та скасувати пункт 4 рішення Волицької сільської ради від 10.07.2023 № 900 про передачу в оренду ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельної ділянки площею 30,3700 га, кадастровий номер 1820384800:05:000:0172 - для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту с. Івниця Волицькї сільської ради Житомирського району.

2. Визнати незаконними та скасувати пункт 4 рішення Волицької сільської ради від 10.07.2023 № 901 про передачу в оренду ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельної ділянки площе. 25,5885 га, кадастровий номер 1820384800:02:000:0013 - для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту с. Івниця Волицькї сільської ради Житомирського району.

3. Визнати недійсним договір оренди землі від 20.07.2023, який укладений між Волицькою сільською радою та ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" щодо земельної ділянки площею 30,3700 га, кадастровий номер 1820384800:05:000:0172.

4. Визнати недійсним договір оренди землі від 20.07.2023, який укладений між Волицькою сільського радою та ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" щодо земельної ділянки площею 25,5885 га, кадастровий номер 1820384800:02:000:0013.

5. Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельною ділянкою з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172, площею 30,3700 га, номер запису про інше речове право: 51137304.

6. Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельною ділянкою з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га, номер запису про інше речове право: 51137080.

7. Зобов'язати ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" (ЄРДПОУ 33801629) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172, площею 30,3700 га в розпорядження Волицької територіальної громади в особі Волицької сільської ради.

8. Зобов'язати ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" (ЄРДПОУ 33801629) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га в розпорядження Волицької територіальної громади в особі Волицької сільської ради.

Позовні вимоги грунтуються на тому, що придбавши нерухоме майно - нежитлову будівлю адмінбудинок рибного господарства загальною площею 10,5 кв.м. з гідроспорудами ставків №1,2,3,4 ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" отримало право на звернення до сільської ради з метою формування та отримання в користування без проведення земельних торгів земельної ділянки для обслуговування та експлуатації належного йому на праві власності об'єкта нерухомого майна, розташованого на такій земельній ділянці, однак не на отримання в оренду земельних ділянок із категорії земель: "Землі водного фонду" площами 25,5885 та 30,3700 га, які значно перевищують площу об'єктів нерухомості, що належать ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" та з цільовим призначенням: для рибогосподарських потреб, а не для обслуговування належної товариству нерухомості.

У відзиві на позовну заяву Волицька сільська рада позов не визнала. Заперечення грунтуються на тому, що земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі, спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 1820384800:02:000:0013 та 1820384800:05:000:0172 сформовані відповідно 23.04.03 та 28.05.03; право власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані на спірних земельних ділянках ТОВ "Васильківське КСМ" набуло відповідно до договору міни від 21.07.2009 року, тобто в оренду ТОВ "Васильківське КСМ" передаються земельні ділянки в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта; розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається з урахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил; розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним; саме гідроспоруди зазначених розмірів та технічних характеристик, що перебувають у власності ТОВ "Васильківське КСМ", забезпечують ефективне функціонування водного об'єкта, що, в свою чергу, розміщений на земельній ділянці, яка вміщує гідротехнічну споруду, водне дзеркало та прибережну захисну смугу, розмір прибережної захисної смуги визначено згідно статті 60 Земельного Кодексу України; дана позовна заява націлена не на захист інтересів держави в особі Волицької сільської ради, а всупереч їм; за спірними договорами в строкове користування передано земельні ділянки водного фонду для рибогосподарських потреб, тобто без зміни цільового призначення; для передачі в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів достатньо виконання лише одного з перелічених у статті 134 ЗК України пунктів, зокрема як у даному випадку: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; вказані у позовній заяві порушення не доведені належним чином (а.с.117).

У відзиві на позовну заяву ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" позов не визнало. Заперечення грунтуються на тому, що товариство є власником нерухомого майна, яке розміщене на спірних земельних ділянках з 06.10.09; ці земельні ділянки віднесено до земель водного фонду для рибогосподарських потреб; відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України, не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки у разі : розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; земельні ділянки передані в оренду без зміни цільового призначення; наявність нерухомого майна товариства на спірних земельних ділянках унеможливлює їх передачу в оренду третім особам; прокурор не вказав як саме може бути поділена прибережна захисна смуга, для уникнення передачі території для обслуговування нерухомого майна в більшому розмірі ніж достатньо , якщо її обсяг визначається законом, та яким чином можна зменшити площу ділянки якщо вона майже повністю зайнята водним об'єктом; формування земельних ділянок у розмірі визначеному у договорах оренди не залежало від товариства; задоволення позову призведе до втрати органом місцевого самоврядування сталого доходу у вигляді орендної плати (а.с.123).

У відповідь на відзиви відповідачів Житомирська обласна прокуратура зазначає, що договір оренди земель водного фонду від 12.12.07 закінчився 12.12.22, питання передачі в оренду земельних ділянок вирішувалось у 2023 році; ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" стало власником нерухомого майна, яке розміщене на спірних земельних ділянках, з 06.10.09; власники споруди мають право на користування земельною ділянкою , на якій вона розташована, однак передані земельні ділянки у 8 та у 18 разів перевищують площу гідротехнічних споруд , які розташовані на них (а.с.170).

У запереченнях на відповідь на відзив Волицька сільська рада, зазначає, що договір оренди від 12.12.07 діяв до 05.02.2023 року; спірні земельні ділянки сформовані у 2003 році та передані в оренду відповідно до норм ст.134 ЗК України для розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб ; прокурором не наведено жодної норми законодавства, яку було порушено сільською радою (а.с.182).

У запереченнях на відповідь на відзив ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ", зазначив про відсутність у позовній заяві норми порушеного відповідачами права, не вказано, який економічний ефект буде досягнуто у разі визнання недійсними договорів оренди (а.с.186).

Рух справи

08.10.2024 до суду надійшла вказана позовна заява.

Ухвалою від 11.10.2024 суд відкрив провадження у справі №906/1033/24 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження .

24.10.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Волицької сільської ради (а.с.117).

28.10.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" (а.с.123).

05.11.2024 до суду надійшла відповідь на відзиви відповідачів від Житомирської обласної прокуратури (а.с.170).

15.11.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від Волицької сільської ради (а.с.182).

18.11.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" (а.с.186).

Ухвалою від 26.11.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

Ухвалою від 17.12.2024 суд зупинив провадження у справі №906/1033/24 до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою палатою Верховного суду справи №296/704/21.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 10.12.25 по справі №296/704/21, касаційну скаргу заступника керівника Житомирської обласної прокуратури задоволено частково; Рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2023 року та Постанову Житомирського апеляційного суду від 29 червня 2023 року скасувано; Справу №296/704/21 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди, скасування записів про реєстрацію прав, знесення самочинного будівництва передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 12.01.2026 суд поновив провадження у справі (а.с.216).

06.02.2026 до суду надійшла заява від Житомирської обласної прокуратури про доповнення підстав позову (а.с.220).

11.02.2026 до суду надійшли додаткові пояснення від ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" (а.с.229).

У судовому засіданні 11.02.2026 прокурор усно заявив про поновлення строку, суд відмовив у поновленні строку , у зв'язку з відсутністю поважних причин його пропуску та повернув без розгляду заяву Житомирської обласної прокуратури про доповнення підстав позову, оскільки вона подана з порушенням встановленого законом строку.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів у судовому засіданні позов не визнали з підстав викладених у відзивах на позовну заяву.

Встановлені судом обставини.

Відповідно до відомостей НКС земельна ділянка з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172, площею 30,3700 га сформована 28.05.2003 року, земельна ділянка з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га, сформована 23.04.2003 року.

Згідно із частинами 1-4, 9 статті 79 - 1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

07.10.2022 Волицькою сільською радою зареєстровано право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172, площею 30,3700 та 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляцїї у сфері земельних відносин" №1423-ІХ від 28.04.2021.

Технічними документаціями із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ "Васильківське КСМ", загальною площею 55,9585 га, кадастрові номери: 1820384800:02:000:0013, 1820384800:05:000:0172 (10.07) - для рибогосподарських потреб за адресою: с. Івниця Волицької сільської ради (Івницький старостинський округ), Житомирського району, Житомирської області, які були затверджені рішеннями Волицької сільської ради №№900,901 від 10.07.2023 було лише виправлені помилки в обмінному файлі.

12.12.2007 року між Андрушівською районною адміністрацією та ДП "Агросервіс" фірми "Житомирінвест" ВАТ укладено договір оренди земель водного фонду №40 терміном на 25 років щодо земельних ділянок водного фонду з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172, площею, 30,37 га, 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га.

Відповідно до договору міни від 21.07.2009 року гідротехнічні споруди, що розміщені на земельних ділянках з кадастровими номерами 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га, та 1820384800:05:000:0172, площею 30,3700 га, від ТОВ "А. Б. В МАШ" перейшли у власність ТОВ "Васильківське КСМ" .

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ТОВ "Васильківське КСМ" 06.10.2009 зареєстровано право власності на нерухоме майно: нежитлову будівлю, адмінбудинок рибного господарства загальною площею 10,5 кв.м та гідроспоруди ставів №1,2,3,4 за адресою: Андрушівський район, с. Івниця, вул. Фрунзе, буд. 38.

Вподальшому статус юридичної особи - ДП "Агросервіс" фірми "Житомирінвест" ВАТ, було припинено.

Згідно стаття 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об'єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувана (попереднього власника) такого об'єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України.

Спірними Рішеннями Волицької сільської ради №900, 901 від 10.07.2023 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" площами 30,3700 га та 25,5885 га з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172 та 1820384800:02:000:0013 - відповідно, для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту с. Івниця Волицької сільської ради Житомирського району Житомирської області.

На підставі вказаних рішень, 20.07.2023 між Волицькою сільською радою та ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" укладено договори оренди землі в комплексі з розташованими на ній водними об'єктами.

Зокрема, відповідно до умов одного договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною площею 25,5885 га з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013 - для рибогосподарських потреб. З них гідроспоруда 2,9662 га, ставки 13,0959 га, штучні водотоки - 1,2437 га, сіножаті - 5,6718 га, пасовища - 2,698 га, будівлі нежитлові, одноповерхові-0,0011 га.

Відповідно до умов другого договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною площею 30,3700 га з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172 - для рибогосподарських потреб. З них гідроспоруда 1,6299 га, ставки 21,0071 га, штучні водотоки - 0,3495 га, сіножаті - 7,3835 га.

Пунктом 2.4 договорів оренди земельних ділянок визначено, що на земельних ділянках розміщені об'єкти нерухомого майна, а саме гідротехнічні споруди, що належать орендарю на праві власності.

21.07.2023 проведено державну реєстрацію та зареєстровано право оренди ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" на земельні ділянки з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172 та 1820384800:02:000:0013 площами 30,370 га та 25.5885 га відповідно.

При цьому на земельній ділянці загальною площею 25,5885 га з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013 площа гідроспоруди та будівлі становить 2,9673 га. На земельній ділянці загальною площею 30,3700 га з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172 площа гідроспоруда становить1,6299 га.

Позовні вимоги грунтуються на тому, що спірні Рішення Волицької сільської ради про затвердження технічних документацій із землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ", укладені договори оренди земельної ділянки та реєстрація права оренди суперечать вимогам ст.ст.120, 123, 134, 135 Земельного кодексу України, а також ст.377 Цивільного кодексу України, оскільки передача в оренду спірних земельних ділянок здійснена Волицькою сільською радою без проведення земельних торгів; без належного обґрунтування передачі в оренду земельних ділянок площею неспівмірно більшою у 8 та у 18 разів від площі, яку займає розташоване на ній нерухоме майно, що належить ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ"

Висновки суду та норми права.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст.21 ЦК України).

Згідно з ч.1 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч.10 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (ч.1 ст.12 ЗК України).

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст.116 ЗК України).

Частиною 1 ст.123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: - надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; - формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.ч.1,2 ст.124 ЗК України).

Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України, не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності, зокрема у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Відповідно до п. 2 статті 134 Земельного кодексу України, Волицькою сільською радою було надано земельні ділянки водного фонду з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172, площею, 30,37 га; 1820384800:02:000:0013, площею 25,5885 га в оренду ТОВ "Васильківське КСМ", як власнику нерухомого майна (будівель та споруд), яке на них розташовано (гідротехнічні споруди) без земельних торгів, що відповідає нормам чинного законодавства.

Щодо площі земельної ділянки.

Відповідно до ст.93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Згідно з ч.1 ст.377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ст.60 ЗК України, прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

На земельній ділянці загальною площею 25,5885 га з кадастровим номером 1820384800:02:000:0013, переданій в оренду на підставі п. 4 рішення Волицької сільської ради №901 від 10.07.2023, знаходиться нерухоме майно гідроспоруда та будівля, що відповідно до договору оренди займає площу 2,9673 га.

На земельній ділянці загальною площею 30,3700 га з кадастровим номером 1820384800:05:000:0172, переданій в оренду на підставі п. 4 рішення Волицької сільської ради №900 від 10.07.2023, знаходиться нерухоме майно гідроспоруда, що відповідно до договору оренди займає площу 1,6299 га.

Право власності на об'єкти нерухомого майна - нежитлової будівлі, адмінбудинку рибного господарства заг. площею 10,5 кв.м., з гідроспорудами ставів №1,2,3,4 підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 10359689)).

Відповідно до ст.1 ЗУ "Про аквакультуру" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рибницький ставок - рибогосподарський водний об'єкт, призначений для розведення, утримання та/або вирощування об'єктів аквакультури.

Гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно- осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури;

Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.

Абзацом першим ч.І ст.181 ЦК визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до ст.186 ЦК України, річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 187 ЦК України визначено, що складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення; при переході права на річ ЇЇ складові частини не підлягають відокремленню.

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року №507, під спорудами розуміється будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт.

Пунктом 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відводів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 10.09.1996 року №165, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 23.10.1996 року за №625/1650 встановлено, що гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи: водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки: регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

Гідротехнічна споруда є інженерною спорудою, що допомагає здійснювати певні водогосподарські заходи як щодо використання водних ресурсів, так і для захисту від шкідливої дії води. Такий об'єкт як гідротехнічна споруда є інженерною спорудою та нерозривно пов'язана із землею і призначена для управління водними ресурсами, тобто її функціонування неможливе без існування водного об'єкту та її переміщення в інше місце неможливо без її знецінення та зміни призначення.

Для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, розмір земельної ділянки визначається з урахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил, зокрема Державних будівельних норм "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360- 92**", затверджених наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 року за № 44, Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 № 173, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 липня 1996 року за № 379/1404; Державних будівельних норм "Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затверджених наказом Держбуду України від 18 травня 2005 року № 80 (надано чинності наказом Держбуду України від 28 вересня 2005 № 175).

Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки в будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням.

У даному випадку існує цілісний об'єкт водного фонду, який може функціонувати у вже визначеному розмірі та складі. Тобто саме гідроспоруди визначених розмірів та технічних характеристик, що перебувають у власності ТОВ "Васильківське КСМ" забезпечують ефективне функціонування водного об'єкта, що, в свою чергу, розміщений на земельній ділянці, яка вміщує гідротехнічну споруду, водне дзеркало та прибережну захисну смугу розміром визначеним ст. 60 Земельного Кодексу України.

Будь - яке відокремлення зазначених елементів: гідроспоруди, водного дзеркала та земельної ділянки та передачі окремих земельних ділянок під ними у користування різним користувачам призведе до неможливості використання цілісного об'єкту водного фонду та втрат місцевого бюджету.

Прокурором не обгрунтовано, яка площа має бути достатньою, тому твердження про виділення земельної ділянки в більшому розмірі ніж необхідно для обслуговування гідротехнічних споруд відповідача є необгрунтованим.

Вимоги про визнання незаконними та скасування пунктів 4 рішень Волицької сільської ради від 10.07.2023 № 900 та №901 про передачу в оренду ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельної ділянки площею 30,3700 га, кадастровий номер 1820384800:05:000:0172 та земельної ділянки площею 25,5885 га, кадастровий номер 1820384800:02:000:0013 - для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту с. Івниця Волицькї сільської ради Житомирського району не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено порушень цивільного законодавства, цивільних прав або інтересів під час їх прийняття, та не встановлено їх невідповідності Конституції або законам України.

За приписами ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Вимоги про визнання недійсними договорів оренди землі від 20.07.2023, які укладені між Волицькою сільською радою та ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" щодо земельних ділянок площею 30,3700 га, кадастровий номер 1820384800:05:000:0172 та площею 25,5885 га, кадастровий номер 1820384800:02:000:0013 не підлягають задоволенню, оскільки прокурором не доведено, а судом не встановлено порушень Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, інтересів держави і суспільства, його моральним засадам під час їх укладення. .

Існування водного об'єкту залежить від споруд, які є власністю ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ", тому неможливо цю ділянку передати в оренду іншій особі. Сільська рада отримує кошти від оренди земельних ділянок за спірними договорами. Задоволення позову призведе до неотримання орендної плати, тобто лише до негативного наслідку.

Вимоги про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди ТОВ "ВАСИЛЬКІВСЬКЕ КСМ" земельними ділянками з кадастровими номерами 1820384800:05:000:0172 та 1820384800:02:000:0013 є похідними від попередніх вимог тому також не підлягають задоволенню

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та недоведеними, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 129, 236,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 04.03.26

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

- сторонам до ЕК