Рішення від 03.03.2026 по справі 905/1313/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

03.03.2026 Справа №905/1313/24

Господарський суд Донецької області в складі судді Чернової О.В., за участю секретаря судового засідання Рикова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, м.Покровськ Донецької області

про стягнення 2282051,93грн,

за участю уповноважених представників учасників справи: не з'явились;

Покровська міська рада Донецької області, м.Покровськ Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області про стягнення безпідставно збережених коштів, що дорівнюють розміру орендної плати за використання земельної ділянки у сумі 2282051,93грн на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України, ст. 206 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач, як власник об'єкта нерухомого майна, користувався земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, за відсутності оформленого на те права, не сплачуючи за користування нею коштів, внаслідок чого, без достатньої правової підстави, за рахунок власника - Покровської міської ради Донецької області, за період 01.01.2022 - 30.09.2024 зберіг у себе кошти, які повинен був сплатити за користування земельною ділянкою в порядку статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.

На підтвердження викладених обставин позивач надав до суду такі документи: витяг №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, витяг №НВ-5600590372024 від 20.05.2024 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з додатком до нього (кадастровий план земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки 1413200000:08:034:0035); нормативна грошова оцінка земель м.Покровськ Покровської міської ради Донецької області (схема економіко-планувального зонування); кадастровий план земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки 1413200000:08:034:0035; інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності не нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єктів (номер інформаційної довідки 396074099 від 23.09.2024 14:06:14); лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024; рішення Покровської міської ради Донецької області №7/34-21 від 26.05.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ»; рішення Покровської міської ради Донецької області №7/55-6 від 24.05.2018 «Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ» з додатком «Ставки плати за землю за договорами оренди землі» до нього; розпорядження Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області №1027рг від 04.06.2024 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2, в м.Покровськ Донецької області»; технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м.Покровськ Донецької області, кадастровий номер земельної ділянки, що формується 1413200000:08:034:0035.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст. ст. 22, 83, 257, 261, 1212 Цивільного кодексу України, ст. ст. 13, 144 Конституцій України, ст. ст. 79-1, 80, 83, 93, 120, 122, 123, 124, 125, 126, 152, 156, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 1, 5, 7, 13, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про землеустрій», постанову Кабінету Міністрів України №1147 від 03.11.2021 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», п. 10.1.1 ст. 10, п. 10.2.1 ст. 10.2, п. 271.2 ст. 271, п. 284.1 ст. 284, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288, п. 289.1 ст. 289, п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.03.2025, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 27.05.2025, позовні вимоги задоволено частково. Вирішено стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області на користь Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області 1355622,88грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.12.2025 касаційну скаргу Касаційну скаргу Покровської міської ради Донецької області задоволено частково. Постанову Східного апеляційного господарського суду від 27.05.2025 та рішення Господарського суду Донецької області від 03.03.2025 у справі № 905/1313/24 скасовано. Справу № 905/1313/24 направлено на новий розгляд до Господарського суду Донецької області.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2025 для розгляду справи №905/1313/24 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 02.01.2026 прийнято справу №905/1313/24 до свого провадження. Справу №905/1313/24 постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 02.02.2026 о 15:20 год.

16.01.2026 від позивача надійшли додаткові пояснення по суті спору.

Ухвалою господарського суду від 02.02.2026 закрито підготовче провадження у справі №905/1313/24 та призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 03.03.2026 об 12:30 год.

Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

30.07.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Росфармадон» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» (покупець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, який посвідчено приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області та зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №3225.

Відповідно до п. 1.1 договору продавець зобов'язався передати у власність покупця, а покупець прийняти у власність 499/500 ідеальної частки цілісного майнового комплексу, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Красноармійськ (нині м. Покровськ), вул. Добропільська, буд. 2, розташоване на земельній ділянці Красноармійської (нині Покровської) міської ради Донецької області площею 9,2719 га кадастровий номер 1413200000:08:034:0004, і сплатити за це нерухоме майно передбачену цим договором грошову суму.

Нерухоме майно, що відсуджується за цим договором складається з: будівлі головного корпусу літ. А-1 загальною площею 21545,7 кв.м., з/б панелі, будівлі битового корпусу літ. Б-4 загальною площею 5691,3 кв.м., цегла, будівлі галереї літ. В-1 загальною площею 313,0 кв.м., цегла ошт., будівлі столової літ. Г-2 загальною площею 1333,2 кв.м., цегла, будівлі заводоуправління літ. Д-4 загальною площею 1830,3 кв.м., цегла, будівлі прохідної літ. Е-1 загальною площею 27,9 кв.м., цегла, будівлі насосної позначеною літ. Ж-1 загальною площею 99,0 кв.м., цегла, будівлі диспетчерської, складу літ. З-1 загальною площею 265,0 кв.м., цегла, будівлі гаражу, складу літ. И-1 загальною площею 813,0 кв.м., цегла, будівлі насосної літ. Л-1 загальною площею 100,0 кв.м., цегла, будівлі котельної літ. М-2 загальною площею 907,5 кв.м., ж/б бл. цегла, будівлі складу літ. П-1 загальною площею 233,3 кв.м., цегла, будівлі компресорної літ. Р-1 загальною площею 206,8 кв.м., з/б бл., будівлі шламонакоплювача літ. Т-1 загальною площею 88,5 кв.м., з/б бл., будівлі насосної ХБТ літ. К-1, цегла, будівлі складу літ. Н-1, цегла, будівлі солевого складу літ. У-1, з/б бл., мазутне хозяйство літ. Ф-1, цегла, заправка літ. Х-1, цегла, огорожа №1-4, з/б пл. зал., вимощення 1, асфальт.

Право власності покупця на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації договору (п. 8.2 договору купівлі-продажу).

Згідно з інформаційною довідкою №396074099 від 23.09.2024 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, зареєстровано право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» 30.07.2015, об'єкт: цілісний майновий комплекс, розмір частки 499/500, по вулиці: Донецька обл., м.Красноармійськ (нині - Покровськ), вул. Добропільська, буд.2, на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 3225, виданий 30.07.2015.

Факт користування земельною ділянкою, на якій розташований означений об'єкт нерухомості відповідачем визнається.

Станом на 21.11.2024 в базі Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Добропільська, 2, відсутні і дана земельна ділянка на Державній кадастровій карті не відображається (лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області «Про надання інформації» №28-5-0.1702-3827/2-24).

Відповідач визнає факт користування земельною ділянкою, на якій розташований зазначений об'єкт нерухомості, водночас вказує на відсутність договору оренди земельної ділянки.

Позивач наполягає на відсутності з боку відповідача справляння плати за землю, на якій розташований належний йому об'єкт нерухомого майна, у будь-якій формі з дня виникнення права власності на 499/500 ідеальної частки цілісного майнового комплексу за вказаною адресою, зокрема у період з 01.01.2022 по 30.09.2024, посилаючись при цьому на наступні обставини:

- 26.05.2017 рішенням Покровської міської ради №7/34-21 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ, розроблену станом на 01.01.2016, в тому числі: базову (середню) вартість земель м. Покровськ - 145,63 грн/м2; схему економіко-планувального зонування міста, схеми прояву локальних факторів оцінки, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті, картограму розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів та встановлено, що нормативна грошова оцінки, зазначена в пункті 1 цього рішення, з урахування відповідних коефіцієнтів індексації землі застосовується з 01.01.2018;

- 24.05.2018 рішення Покровської міської ради №7/55-6 «Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м. Покровськ» затверджено ставки плати за землю за договорами оренди землі на території м. Покровськ згідно з додатком та встановлено, що затверджені ставки орендної плати застосовуються при укладанні договорів оренди землі відносно нових сформованих земельних ділянок та при поновленні договорів оренди землі, ставка плати за земельні ділянки, передані в оренду, може перевищувати граничний розмір орендної плати у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Відповідно до додатку до означеного рішення, для земель з цільовим призначенням 11.02 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» передбачено, що орендна плата за договором оренди землі для юридичних осіб встановлюється у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- 29.11.2023 розпорядженням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області №2142рг, з метою встановлення меж та площі земельної ділянки, яка використовується для обслуговування об'єкту нерухомості ТОВ «Пріоритет+» (499/500 частина) та МПП «Конкост» (1/500 частина) без документів, що посвідчують право користування ділянкою, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, зобов'язано провести інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Добропільська, 2, м. Покровськ Донецької області; замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності у розробника документації із землеустрою, що має право на здійснення таких робіт у встановлені строки.

- 05.03.2024 Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області листом №01/25-310 звернулась, зокрема, до відповідача, відповідно до якого повідомила про необхідність встановлення меж та площі земельної ділянки комунальної власності, яка використовується для обслуговування об'єкту нерухомості - будівель та споруд цілісного майнового комплексу по вул. Добропільській 2 в м. Покровськ, що перебуває у спільній частковій власності ТОВ «Пріоритет+» та МПП «Конкост» та прийняття відповідного розпорядження №2142рг від 29.11.2023 «Про проведення інвентаризації земельної ділянки комунальної власності для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Добропільська, 2, м. Покровськ Донецької області». З огляду на таке, висловлено прохання надати доступ до території, яка використовується для обслуговування цілісного майнового комплексу, розташованого по вказаній адресі, виконавцеві робіт із землеустрою, з метою проведення топографо-геодезичних робіт в межах вищевказаної земельної ділянки для подальшого виконання технічної документації із землеустрою та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.

Вказаний лист надіслано засобами поштового зв'язку на адресу відповідача: вул. Центральна, б.138, м. Покровськ, Донецька обл., 85302. Проте, згідно довідки б/н від 22.03.2024 про причини повернення/досилання, лист повернуто за закінченням терміну зберігання.

04.06.2024 розпорядженням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області №1027рг «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м. Покровськ Донецької області», затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м. Покровськ Донецької області; встановлено, що за результатами інвентаризації земель під цілісним майновим комплексом вказаній адресі, який належить на праві сумісної часткової власності ТОВ «Пріоритет+» та МПП «Конкост», їх загальна площа становить 9,3158 га, з них: земельна ділянка площею 0,1888 га, кадастровий номер №1413200000:08:034:0021, у тому числі 0,0249 га в зоні дії обмежень (0,0104 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту (газопроводу) (код 01.03) та 0,0145 га навколо (уздовж) об'єкта енергетичної системи (ЛЕП 0,4 кВ) (код 01.05), яка перебуває у користування МПП «Конкост» за договором оренди землі від 22.08.2012, зареєстрованим в Державному реєстрі земель за №141320004000148 від 22.10.2012; сформована земельна ділянка площею 9,1270 га, кадастровий номер 1413200000:08:034:0035 для обслуговування цілісного майнового комплексу (код згідно Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок - 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), у тому числі 0,8601 га в зоні дії обмежень: 0,0509 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту (газопроводу) (код 01.03), площею під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту 0,1230 га (каналізації) (код 01.03), загальною площею 0,3635 га під охоронною зоною навколо мереж водопроводу (код 01.03), під охоронними зонами навколо (уздовж) об'єктів енергетичної системи (01.05) - площею 0,0980 га (ЛЕП 35 кВ), площею 0,3401 га (ЛЕП 0,4 кВ), площею 0,0398 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта зв'язку (код 01.04), що використовується ТОВ «Пріоритет+».

Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області у листі №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024 надано інформацію такого змісту: згідно з даними Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га, розташована за адресою: Донецька область, Покровський район, м. Покровськ, вулиця Добропільська, 2, має цільове призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, відноситься до 34 оціночного району. У зв'язку з тим, що вище зазначена земельна ділянка сформована та зареєстрована 20.05.2024, нормативно грошова оцінки 1 кв.м земельної ділянки за попередні роки могла складати: за 2018-2021 роки - 256,63грн (кф.1,2), за 2022 рік - 282,07грн (кф.1,2), за 2023 рік - 324,38грн (кф.1,2).

Відповідно до витягу №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 складає 27623608,90 грн.

Невиконання відповідачем своїх зобов'язань в частині справляння плати за землю за користування земельної ділянкою за адресою: вул. Добропільська, буд.2, м. Покровськ, Донецька область, якій присвоєно кадастровий номер 1413200000:08:034:0035 стало підставою звернення позивача до суду з розглядуваним позовом. При цьому, позивачем здійснено розрахунок неотриманих коштів у вигляді орендної плати на загальну суму 2282051,93грн, яку мав сплачувати відповідач за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 наступним чином:

- 01.01.2022 - 31.12.2022: 282,07грн/м2*91270 м2*3% = 772335,86грн;

- 01.01.2023 - 31.12.2023: 324,38грн/м2*91270 м2*3% = 888184,87грн;

- 01.01.2024 - 30.09.2024: 27623608,90грн*3%/12міс*9міс = 621531,20грн.

Відповідач проти позовних вимог заперечував та наполягав на тому, що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270га як об'єкт цивільних прав не існувала до 20.05.2024, а отже не можна визначити до цієї дати розмір орендної плати, оскільки така об'єктом оренди не може виступати та до вказаної дати фактично не сформована, і тому у встановленому законом порядку нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначається, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки зазначаються лише шляхом оформлення витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, а не в будь-який інший спосіб, зокрема, шляхом розрахунку, виходячи із базової вартості 1 кв.м землі у місті та множення на відповідні коефіцієнти. Крім того, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2022, яким доповнено розділ 10 Перехідних положення Податкового кодексу України пунктом 69.14 та, що Покровська міська територіальна громада розташована на території бойових дій, вважає звільненим від сплати плати за користування спірною земельною ділянкою з 24.02.2022.

У представленому відповідачем листі Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області №28-5-0.10-3967/2-24 від 02.12.2024 на звернення щодо надання нормативно грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га надано відповідь, за якою в даних Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з означеним кадастровим номером відсутні, роз'яснено підстави для формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, до яких віднесено наявність даних про неї у Державному земельному кадастрі.

У листі Держгеокадастру №28-28-0.222-215/2-25 від 08.01.2025 відповідача проінформовано, що інформацію про нормативно грошову оцінку міста Покровська Донецької області внесено до відомостей Державного земельного кадастру, наразі функціонує автоматизована видача витягів з технічної документації із нормативно грошової оцінки земель населених пунктів, нормативно грошова оцінка розраховується автоматично на дату формування витягу.

Направляючи справу на новий розгляд Верховний Суд зазначив, що «у розглядуваній справі (№905/1313/24) судами здійснено розрахунок НГО земельної ділянки як з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035, щодо якої наявний відповідний витяг (як належний доказ з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 за період з моменту формування такої земельної ділянки), так і за період до такого формування, коли земельна ділянка мала іншу площу (розмір) та інший кадастровий номер 1413200000:08:034:0004, виходячи саме з НГО земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 (шляхом її поділу на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення - у 2022 році - 22854928,14грн (22341658,38/1,051/1,15), у 2023 році - 26283167,36грн (27623608,90/1,051), у 2024 році - 27623608,90грн), що не відповідає правильному методу розрахунку, визначеному відповідними нормативно-правовими актами».

Також, як зазначено у постанові Верховного Суду від 09.12.2025: «суди обох інстанцій не врахували, та дійшли передчасного висновку про застосування до спірних правовідносин положень пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ «Перехідні положення» ПК України».

Отже, надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням вказівок наданих Верховним Судом у постанові від 09.12.2025 у справі №905/1313/24, суд виходить із такого.

Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком №489 (зі змінами та доповненнями). В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель (пункт 1 розділу ІІ Порядку №489).

Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається за формулою: Цн = (В * Нп) : Нк * Кф * Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 ПК України (пункт 3 розділу ІІ Порядку № 489). Крім того, зазначений Порядок передбачає можливість розрахунку середньої (базової) вартості одного квадратного метра земель населеного пункту, вартість одного квадратного метра земель населених пунктів за економіко-планувальними зонами, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, які визначаються за іншими формулами та не пов'язані з нормативною грошовою оцінкою, яка застосовується для визначення розміру орендних платежів (пункти 7, 9, 10 Порядку № 489).

Грошова оцінка загальної площі земельної ділянки визначається шляхом множення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра зазначеної ділянки на її загальну площу.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер, проводиться вперше відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (зі змінами). За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (пункт 1 розділу III Порядку № 489). Порядком затверджена форма заяви (додаток 8) на витяг та сама форма витягу (додаток 9), у якій, зокрема, вказано: «Витяг сформовано» із зазначенням дати його формування.

Як вбачається з матеріалів, відповідно до витягу №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 складає 27623608,90 грн.

Одночасно, на підтвердження нормативної грошової оцінки у період 2022-2023 роки позивач надав лист Головного управлінням Держгеокадастру у Донецькій області №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024 відповідно до якого згідно з даними Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га, розташована за адресою: Донецька область, Покровський район, м. Покровськ, вулиця Добропільська, 2, має цільове призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, відноситься до 34 оціночного району. У зв'язку з тим, що вище зазначена земельна ділянка сформована та зареєстрована 20.05.2024, нормативно грошова оцінки 1 кв.м земельної ділянки за попередні роки могла складати: за 2018-2021 роки - 256,63грн (кф.1,2), за 2022 рік - 282,07грн (кф.1,2), за 2023 рік - 324,38грн (кф.1,2).

При цьому, позивач вказує, що Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області було надано інформацію у розрізі минулих років (з урахуванням коефіцієнту індексації земель) про нормативну грошову оцінку 1 кв.метра земельної ділянки під об'єктом нерухомості ТОВ «Пріоритет+», розташованого за певною адресою. у межах певної економіко-планувальної зони та оціночного району міста, та яка відноситься до земель промисловості.

У свою чергу, матеріали справи не містять доказів, які б спростовували наведені обставини.

Велика Палата Верховного Суду виснувала у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, предметом розгляду в якій були вимоги власника земельної ділянки комунальної власності до фактичного землекористувача про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати за період після припинення договору оренди, що для цілей сплати орендної плати чи повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98-103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору.

Отже, беручи до уваги неможливість сформувати витяг з Державного земельного кадастру щодо спірної земельної ділянки за попередні періоди, враховуючи відсутність інших доказів на підтвердження нормативної грошової ділянки за 2022-2023 роки, суд приймає відомості Головного управлінням Держгеокадастру у Донецькій області щодо нормативної грошової оцінки 1 кв.м земельної ділянки за попередні роки, зокрема, 2022-2023 роки.

Таким чином, за висновками суду, розрахунок неотриманих коштів у вигляді орендної плати на загальну суму 2282051,93грн є обґрунтованим.

Щодо застосування до спірних правовідносин положень пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, то суд зазначає про таке.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023, який набрав чинності 06.05.2023, внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 (у редакції чинній на час спірного періоду), Покровська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій без дати припинення можливості бойових дій.

Водночас у постанові Верховного Суду від 27.04.2021 №922/2378/20 за позовом Харківської міської ради про стягнення з Акціонерного товариства "Альфа-Банк" безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати зазначено таке: З урахуванням системного аналізу змісту п. 10.1.1 ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, ст. ст. 40, 41, п. 265.1.3 ст. 265 Податкового кодексу України та встановлених судами фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що зазначені норми у подібних правовідносинах необхідно застосовувати таким чином: «власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за такі земельні ділянки, однак особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання наведених норм Податкового кодексу України».

Таким чином, Законом України від 11.04.2023 №3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» чітко передбачено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже, зазначені положення Закону підлягають застосуванню у разі наявності правових підстав для володіння чи користування земельними ділянками, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 01.07.2025 у справі №908/1301/24, від 11.11.2025 у справі №910/8635/24.

Враховуючи, що відповідач користувався спірною земельною ділянкою без відповідних правових підстав, що не спростовано останнім, підстави для застосування до спірних правовідносин положень пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України відсутні.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, господарський суд, враховуючи наведені положення цивільного і господарського законодавства, дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області про стягнення 2282051,93грн задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» (85300, Донецька обл., Покровський р-н, місто Покровськ, вул.Центральна, будинок 138, код ЄДРПОУ 36976055) на користь Покровської міської ради (85300, Донецька обл., Покровський р-н, місто Покровськ, пл.Незалежності, будинок 11, код ЄДРПОУ 04052933) 2282051,93грн та судовий збір у розмірі 34230,78грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Чернова

Рішення складено та підписано у судовому засіданні 03.03.2026.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.