Рішення від 04.03.2026 по справі 904/6448/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.03.2026м. ДніпроСправа № 904/6448/25

За позовом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід"

до Акціонерного товариства "СМОЛИ"

про стягнення боргу

Суддя Юзіков С.Г.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить стягнути з Відповідача борг у сумі 100 080,47 грн, 3 % річних - 15 752,00 грн., інфляційних втрат - 82 184,30 грн. на підставі Акту обстеження № 03-04-1/304 від 14.07.2020 р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.12.2025 призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Заперечень щодо порядку розгляду справи від сторін не надходило. Судом зобов'язано: Відповідача, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заява; Позивача, протягом 5 днів з дня одержання відзиву, надати відповідь на відзив.

Враховуючи, що Відповідач зареєстрував електронний кабінет, відповідно до ч.7 ст.6 ГПК України ухвала суду вручалася йому в електронній формі шляхом направлення до електронного кабінету такої особи (доставлена 02.12.2025 о 04:41), що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Пунктом 2 ч.6 ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відтак, Відповідач є обізнаними про вирішення спору, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа.

Всупереч пропозицій суду, викладених в ухвалі від 01.12.2025, Відповідач відзив на позовну заву не надав, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа розглядається за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

31.01.2012 сторони уклали Індивідуальний договір з індивідуальним Споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 1-44/2022/К (далі Договір), за п. 1.1. якого Виконавець (Позивач) зобов'язується своєчасно надавати Споживачеві (Відповідачеві) послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ДК 012:2015 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод) (далі послуги), а Споживач зобов'язується оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки і на умовах, що передбачені договором.

За умовами Індивідуального договору № 1-44/2022/К:

Споживач зобов'язується дотримуватися вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу Україні та порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №690 від 05.07.2019р., Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питані житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництві та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (в подальшому - Правила приймання стічних вод) Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 року № 30, Правилами прийманні стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Кам'янське, затвердженими рішенням виконавчого комітет) Кам'янської міської ради від 23.04.2018 №118, (в подальшому - Місцеві правила приймання), а також дотримуватися норм визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

4. Дислокація об'єктів Споживача на момент укладення Договору:

пр. Аношкіна, 179 м. Кам'янське, обсяги водовідведення 10 286,329 м3/міс

28. Під час користування послугами з централізованого водовідведення забезпечувати скид (відведення) стічних вод в межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин згідно Правил приймання стічних вод.

30. Споживач зобов'язаний:

8) допускати у нежитлове приміщення (інший об'єкт нерухомого майна) Виконавця або його представника у порядку, визначеному законом, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та. профілактичних оглядів і перевірки показань вузлів розподільного обліку, а також забезпечувати своєчасний та безперешкодний доступ представникам Виконавця (при наявності посвідчень) для зняття показань засобів вимірювальної техніки, для взяття з каналізаційних колодязів контрольних проб на перевірку допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах, що приймаються до міської системи водовідведення, у разі облаштування окремого каналізаційного випуску, для обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, приладів та пристроїв на них, у тому числі забезпечувати безперешкодний доступ до обладнання периферійних пунктів контролю тиску (контрольних точок), що облаштовані на водопровідних вводах Споживача;

20) забезпечувати наявність та своєчасне подовження Вимог до скиду стічних вод згідно із вимогами чинного законодавства, а також забезпечувати скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

31. Виконавець має право:

1) проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та споруд, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води, відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а також складати акти за результатами цих обстежень, визначати Споживачу строки усунення порушень;

10) складати за результатами обстежень акти, які є підставою для здійснення відповідних розрахунків при виявленні несанкціонованого втручання в роботу вузлів обліку, або інших порушень, визначених в чинних нормативних документах, якщо такі факти зафіксовано актом.

33. Споживач несе відповідальність за:

4) за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДK забруднюючих речовин та оплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством;

66. Споживач зобов'язаний визначати не менше двох представників, уповноважених представляти Споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомити виконавця у письмовій формі та забезпечити присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виконавцем.

67. Виконавець має право пред'являти рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений зі Споживачем заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються.

73. Споживач підтверджує факт ознайомлення та згоди з усіма умовами цього Договору в повному обсязі шляхом акцептування.

75. Укладаючи цей Договір Споживач погоджується з повним та безумовним прийняттям положень цього Договору та всіх додатків, які є невід'ємними частинами Договору.

У зв'язку зі зміною найменування Споживача, Сторони уклали Додаткову угоду від 18.07.2022, якою внесено зміни щодо найменування Споживача.

14.07.2020 уповноваженими представниками КП "Кам'янський міськводоканал", в присутності Споживача, з посиланням на Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кам'янське склали Акт обстеження № 03-04-1/304 та відібрали проби стічної води КК-1, 11:20, № 414 для лабораторного контролю.

Лабораторією з контролю якості питної води та стічних вод КП "Кам'янський міськводоканал" проведено аналіз контрольної проби якості стічних вод ДП "Смоли", відібраних 14.07.2020, про що складено Протокол від 15.07.2020. Дата проведення вимірювань 14.07.2020-15.07.2020, номер проби за актом відбору № 414. В протоколі відображено, що за визначеними показниками дана проба не відповідає вимогам Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення за показником азот амонійний та нафтопродукти.

У розділі 6 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кам'янського, затверджених рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 23.04.2018 № 118 (далі Правила № 118) затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.

Відповідно до Правил №118, величина плати за скид стічних вод у систему централізованої водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою:

Pc = Кк х Т х Qpz

де:

Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для

технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми;

Т - тариф, встановлений за надання послуг централізованого водовідведення

споживачам, віднесеним до відповідної категорії;

Qpz - об'єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненням.

Керуючись п. 11 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 р. № 316, якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначають за відповідною формулою.

Отже, враховуючи вищезазначене, коефіцієнт кратності за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин складає: Кк = 0,685.

Плата за три місяці за скид понаднормативно забруднених стічних вод складає:

Рс = 0,685 X 7,6 1 X 15 999 = 83 400,39 грн., без ПДВ;

де: Кк- 0,685;

Т - 7,61 грн./м3 без ГІДІВ;

Qpz - 15 999 м3/3 міс (квітень, травень, червень 2020р.).

15.07.2020 Позивач направив Відповідачеві лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах та результати хімічного аналізу та повідомив, що у стічних водах виявлено перевищення концентрації допустимих забруднюючих речовин, а саме азоту амонію та нафтопродуктів. Також Позивач просив надати результати вимірювань паралельної проби, яка була відібрана представником ДП "Смоли".

20.07.2020 Позивач повторно направив Відповідачеві лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах та повідомив, що додатково буде направлено рахунок для оплати.

За результатами перевірки Позивач виставив Відповідачеві рахунок №18066/7/1/ПДК від 30.07.2020 на суму 100 080,47 грн.

11.08.2020 Відповідач у листі № 58-01/608 підтвердив отримання розрахунку величини додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 18066/7/1/ПДК від 30.07.2020 на суму 100 080,47 грн. Проте, просив через складне фінансове становище підприємства надати можливість здійснити оплату поступово рівними частинами у розмірі 4 200,00 грн. у період з вересня 2020 по липень 2022, та 3 480,47 грн. у серпні 2022.

Однак, за даними Позивача, Відповідач не оплатив додаткову плату за понаднормований скид забруднених стічних вод.

На прострочений борг Відповідача, Позивач нарахував 15 752,00 грн. - 3 % річних за період з 15.08.2020 по 12.11.2025, 82 184,30 грн. - індексу інфляції за серпень 2020 - жовтень 2025.

Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Предметом доказування у даній справі є: факт перевищення Відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, обґрунтованість нарахування стягуваних сум.

Аналізуючи правову природу спірних правовідносин, судом встановлено, що вони виникли між сторонами з приводу відносин водопостачання та водовідведення, а тому ці відносини регулюються загальними положеннями про зобов'язання, визначеними Цивільним та Господарським кодексами України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (Правила № 316), Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кам'янське затвердженими рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 23.04.2018 № 118 (Правила № 118).

Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме, майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України, статтями 11, 202, 509 ЦК України і, відповідно до статті 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України (чинного на момент спірних відносин) визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1, 6 ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Згідно зі ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: …дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;...

Відповідно до підп. 3, 5, 7 п.1 розділу II Правил №316 виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

Згідно з підп. 1, 6 п. 2 розділу II Правил №316 споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд.

Пунктом 6 розділу VI Правил №316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.

Відповідно до ст. 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" (в редакції на момент виникнення правопорушення) скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.

Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється з суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

З метою забезпечення у м. Кам'янське дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог ст. 13,13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", п. 4 розділу І Правил № 316, рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 23.04.2018 № 118 (далі Правила № 118) затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідач не надав суду доказів відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваної суми, доводи Позивача не спростував.

Перевіривши доводи і докази надані до матеріалів справи, суд погоджується з Позивачем.

Дослідивши надані до матеріалів справи докази (Індивідуальний договір № 1-44/2022/К про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 31.01.2022, Акт обстеження № 03-04-1/304 від 14.07.2020, протокол вимірювання показників складу та властивостей стічних вод, рахунок № 18066/7/1/ПДК від 30.07.2020, листування), суд визнає обґрунтованою та підтвердженою матеріалами справи вимогу про стягнення основного боргу 100 080,47 грн.

Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунки індексу інфляції проведено правильно, а розрахунки 3% річних проведено неправильно.

За перерахунком суду, 3 % річних становить 15 741,06 грн.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, до стягнення належить: 100 080,47 грн. - основного боргу, 15 741,06 грн. - 3 % річних, 82 184,30 грн. -індексу інфляції, решта позовних вимог не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства "СМОЛИ" (51917, Дніпропетровська область, Кам'янське, пр. Аношкіна, 179, код 30168850) на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД" (52300, Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, смт Аули, комплекс будівель та споруд № 2, Аульська селищна рада, код 34621490) 100 080 грн. 47 коп. - основного боргу, 15 741 грн. 06 коп. - 3 % річних, 82 184 грн. 30 коп. - індексу інфляції, 2 422 грн. 27 коп. - судового збору.

У решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.

Суддя С.Г. Юзіков